از کوچه های پرپیچ و خم  تبعید تا روزنه های…

نویسنده: مهرالدین مشید سخنی از تبعید و تبعیدگاه و تبعیدیان تاریخ قسمت…

دیالوگ

https://www.youtube.com/watch?v=j-Nr0pI5vJ4&ab_channel=dparsa

خلوت دل

رسول پویان نمـی پـرســد ز احـوال دل تـنـهـایی تـنهایم نمی داند کسی…

تا کی ز دستِ!

امین الله  مفکر امینی       2024-20-02! تا کــی ز دسـتِ  مـــلا و محتــسب کشیم عـــذاب شرم…

بازی های جدید استخبارات پاکستان و اختلاف فریبنده ی اسلام…

نویسنده: مهرالدین مشید در این روز ها گزارش هایی به نشر…

اجلاس دوحه هیاهویی پوچ

سیامک بهاری اجلاس دو روزه دوحه درباره بحران افغانستان به سرپرستی…

جمهوری متحد ضداستعماری عرب

دانیل (دَنی) شاو ــ پیش از سوم ژانویهٔ ۲۰۲۰ایرانی، ایرانی بود    …

زرع گندم در افغانستان

انواع گندم  در مناطق مختلف افغانستان پیشگفتار این کتاب برای چند منظور…

اسلام گرایان از نفی سیطره ی غرب تا نفی فرهنگ…

نویسنده: مهرالدین مشید نفی سیطره ی غرب را نباید با نفی…

انبیق یادها

رسول پویان صـدای بلـبـل آبـی و شـالـیــزارانم دوباره زنـده کند خاطـرات دورانم ز…

هیچ انسانی غیر مجاز نیست!

سیامک بهاری «اتباع غیر مجاز حق اجاره کردن خانه و ملک…

نزدیک به ۶۰ اجماع سازمان برای افغانستان – نشست دوحه…

که ۶۰ هزار اجماع هم برگزار شود – تا عنصر…

واهمه

از شكستن غرور واژه‌های تو  عطر باغچه هم شكست و قنارهای سركش…

نشست های جهانی و نبود اجماع سیاسی و بی پایانی…

نویسنده: مهرالدین مشید اجماع سیاسی در سطح ملی و بین المللی…

از بلند پروازی تا سقوط

عبدالصمد ازهر                 …

وحدت ضامن پیروزی وحافظ بقای ماست

پيشگفتار: مردم آزاده افغانستان در درازنای تاریخ هر زمانیکه خاک آبایی…

کدام دانه های تلخ را خلیلزاد در افغانستان کاشته است؟

      نوشته ی : اسماعیل فروغی       زلمی خلیلزاد نماینده…

اسلام گرایان از نفی سیطره ی غرب تا نفی فرهنگ…

نویسنده: مهرالدین مشید نفی سیطره ی غرب را نباید با نفی…

حکایت خورشید

رسول پویان چـو بـال مـلۀ صـیـاد از پـرِ خـام است تـمــام پـرّش…

«
»

در سرازیری نیازی به شتاب نیست !

خبری را 2 روز پیش در فضای مجازی دید جدی نگرفتم ، دوباره دیدم و هی دیدم . فرض گرفتم خبرادغام سپاه در ارتش جدی است ، بر خلاف نظر کاربری که نوشته بود سپاه میخواهد در پوشش ارتش به خرابکاریهای خودش ادامه دهد ، من نظرم این نیست . در مسیر برجام غرب صراحتا به اطلاع همه دنیا ازنیویورک رساند که برجام وتوافق جدید میخواهد که شامل عقب نشینی حکومت اسلامی ولایت فقیه از خاورمیانه هم میشود ، یعنی یک جرعه بزرگ از زهر برجام . در قدم بعد و شاید آخرین جرعه ، غرب اهرم حقوق بشر را وارد میکند و فشار را تا حدی بالا میبرد که سیستم ولایت فقیه مثل بنای موریانه زده میریزد .


وقتی درکشورهای خاورمیانه دخالتی نباشد و اهرم حقوق بشر هم وارد شود و عمل کند ، موجودیت سپاه پاسداران موضوعییت ندارد . در این حالت باید سپاه قاعدتا منحل بشود که مثل تُف سر بالا سیستم این کار را قبول نمیکند . ولی حالت ادغام در ارتش واقعی تر است . وقتی بدنه سپاه در ارتش ادغام شود هژمونی دیگر با سپاه نمیتواند باشد و ارتش هم به قول حسن روحانی اساسا در سیاست دخالت نمیکند . سر قضیه ( خامنه ای و فرماندهان اصلی سپاه ) هم مجبور میشوند به آرامی بازوهای اقتصادی و سیاسی را جمع کند . در تمام ارتشهای دنیا رکن دوم هست وبقیه دایره های تفتیش عقاید سپاه میروند به موزه . یعنی با ادغام بدنه سپاه پاسداران درارتش همه چیز به آرامی حالت برعکس و متعارف میگیرد که اسمش استحاله است .


حسن روحانی چند روز پیش سیخی به سپاه زد و گفت در اقتصاد وسیاست دخالت نکنید و اگر چه سخنگوی سپاه چند روز پیش خطاب به حسن روحانی جواب داد : یادت هست امام خمینی گفت اگر سپاه نبود کشور هم نبود …. حالا یه کشوری هست دور هم میچاپیم و میخوریم اینقدر به ما سیخ نزن …. ولی حکایت قوانین مسیر برجام با دوران طلایی امام خمینی کاملا در تضاد است .

غرب دنبال توافق مکمل برجام است ،رئیس جمهور فرانسه در کنگره آمریکا گفت : بدون جایگزین جامع‌تر، نباید برجام را رها کرد آمریکا میگوید نمیخواهد رها کند ولی باید کامل شود . رئیس‌جمهوری فرانسه، روز چهارشنبه پنجم اردیبهشت گفته است، رییس جمهوری آمریکا از توافق هسته ای شش قدرت جهانی با ایران، برجام، خارج خواهد شد . وزیرخارجه ولی فقیه ظریف میگوید : حجاب اجباری در نظام ما قانون است و بی حجابی تا 2 ماه حبس دارد ! اگر آمریکا از برجام خارج شود حکومت اسلامی هم خارج میشود…این دیگه خیلی جدید بود ظریف رسما قاط زده ، خروج هیچکس حتی اروپا معنایی ندارد . تمام اعتبار یا وزن برجام به آمریکا گره خورده است .


و بالاخره حسن روحانی رئیس جمهور ولایت فقیه با عصبانییت گفته است : برخی فکر می کنند که کاخ سفید باید دربارۀ سرنوشت کشورهای خاورمیانه تصمیم بگیرد. آمریکا چشم طمع به ذخایر نفتی و میلیاردها دلار ذخایر ارزی کشورهای عرب بیچاره مظلوم خاورمیانه دوخته است و کلیه موضعگیری ها و سیاست ها در غارت این منابع و ثروت ها تنظیم شده اند. حسن روحانی در ادامۀ این سخن، رئیس جمهوری آمریکا را “جیره خوار” عربستان و دیگر کشورهای عرب منطقه خواند.

ای بابا حاج حسن چه دل پری داری ؟ این همان آمریکایی است که در 1357 سند منگوله دار ایران را شش دونگی تقدیم شماها کرد و از حجره های نمدار حوزه تا پاریس و درخت سیب تا ایرفرانس و ایران … الان 40 سال است که فقط شماها را کردیت سیاسی میدهد تا شما ملت ایران را به خاک سیاه بنشانید ، این همان آمریکاست ، حالا منافعش ایجاب میکند تا کاری دیگر کند ، البته منم از دست سیاستهای این گنده لات دنیا عصبانی هستم ولی ببین مدنی هستم و مثل تو عربده نمیکشم ….

اسماعیل هوشیار