جهان در یک قدمی فاجعه و ناخویشتن داری رهبران سیاسی…

نویسنده: مهرالدین مشید افغانستان در حاشیه ی حوادث؛ اما در اصل…

چند شعر از کریم دافعی (ک.د.آزاد) 

[برای پدر خوبم کە دیگر نیست]  ترک این مهلكه با خون…

مکر دشمن

  نوشته نذیر ظفر با مکـــــر خصم ، یار ز پیشم…

نویسنده ی متعهد نمادی از شهریاری و شکوهی از اقتدار…

نویسنده: مهرالدین مشید تعهد در قلمرو  ادبیات و رسالت ملی و…

اهداف حزب!

امین الله مفکر امینی      2024-12-04! اهـــــدافِ حــزبم بـــودست صلح وصفا ی مــردم…

پسا ۷ و ۸ ثور٬ در غایت عمل وحدت دارند!

در نخست٬ دین ماتریالیستی یا اسلام سیاسی را٬ بدانیم٬ که…

نگرانی ملاهبت الله از به صدا درآمدن آجیر فروریزی کاخ…

نویسنده: مهرالدین مشید پیام امیر الغایبین و فرار او از مرگ؛…

مدارای خرد

رسول پویان عصا برجان انسان مار زهرآگین شده امروز کهن افسانۀ کین،…

افراطیت و تروریسم زنجیره ای از توطیه های بی پایان

نویسنده: مهرالدین مشید تهاجم شوروی به افغانستان و به صدا درآمدن…

عید غریبان

عید است رسم غصه ز دلها نچکاندیم درد و غم و…

محبت، شماره یکم، سال ۲۷م

شماره جدید محبت نشر شد. پیشکش تان باد!

روشنفکر از نظر رفقا و تعریف ما زحمتکشان سابق

Intellektualismus. آرام بختیاری روشنفکر،- یک روشنگر منتقد و عدالتخواه دمکرات مردمی آرامانگرا -…

پیام تبریکی  

بسم‌الله الرحمن الرحیم اجماع بزرگ ملی افغانستان به مناسبت حلول عید سعید…

عید خونین

رسول پویان جهان با نـقـشۀ اهـریمنی گـردیـده پـر دعوا چه داد و…

بازی های ژیوپولیتیکی یا دشنه های آخته بر گلوی مردم…

نویسنده: مهرالدین مشید بازی های سیاسی در جغرافیای افتاده زیر پاشنه…

ادریس علی

آقای "ادریس علی"، (به کُردی: ئیدریس عەلی) شاعر و نویسنده‌ی…

گزیده‌ای از مقالهٔ «هدف دوگانهٔ اکوسوسیالیسم دموکراتیک»

نویسنده: جیسون هی‎کل ــ با گذشت بیش از دو دهه از…

مثلث خبیثه ی استخباراتی ایکه افغانستان را به کام آتش…

نویسنده: مهرالدین مشید اقنوم سه گانه ی شرارت در نمادی از…

اعلام دشمنی با زنان؛ زیر پرسش بردن اسلام و یا…

نویسنده: مهرالدین مشید رهبر طالبان از غیبت تا حضور و اعلان…

ګوند، ائتلاف او خوځښت

نور محمد غفوری  په ټولنیزو فعالیتونو کې د ګډون وسیلې   د سیاسي…

«
»

ناامیدی نشریه آمریکایی از پیروزی زودهنگام غرب در جنگ اوکراین

به گزارش روز چهارشنبه نشریه فارن‌افرز، غرب باید خود را برای جنگی طولانی مدت در اوکراین آماده کند.

این نشریه در مطلبی با عنوان “فراتر از ضدحمله اوکراین” آورده است: پس از حملات گسترده روسیه در زمستان گذشته، اکنون اوکراین خود را برای یک ضدحمله آماده می کند. این کشور قصد دارد در هفته های آینده عملیات تهاجمی علیه روسیه انجام دهد. هرچند که این تنها فرصت پیش روی اوکراین برای آزادسازی سرزمین های اشغالی و تحمیل شکست به نیروهای روسیه نیست، اما حمله آتی احتمالا برهه ای است که تجهیزات نظامی، آموزش و مهمات غربی با نیروهای ارتش اوکراین به بهترین شکل تلاقی می کنند.

به عبارتی این ضدحملات آزمونی برای توانایی ارتش اوکراین در چگونگی استفاده از تجهیزات پیشرفته غربی است. از زمان آغاز جنگ در این کشور، کی‌یف مشتاقانه در تلاش بوده تا ثابت کند برغم ماه‌ها جنگ، ارتش این کشور خسته نشده و همچنان قادر به شکستن خطوط دشمن است.

اما آنچه که از نقطه نظر فارن افرز اهمیت دارد، این است که شرکای غربی اوکراین باید به عنوان پیش فرض پیروزی اوکراین را در بلندمدت در نظر داشته باشند، چراکه در بهترین حالت بسیار بعید است که جنگ جاری با ضدحملات کی‌یف پایان پذیرد.

براساس مطلب درج شده در این نشریه آمریکایی، تاریخ ثابت کرده است جنگ هایی که بیش از یک سال به طول می‌انجامند، دستکم چندین سال ادامه پیدا می کنند و پایان دادن به آن‌ها بسیار دشوار است. بنابراین اوکراین اگرچه ممکن است پس از این ضدحملات به موفقیت دست یابد، اما تبدیل پیروزی های نظامی به نتایج سیاسی روندی زمان بر است.

این مطلب می افزاید: از طرفی غرب باید بداند با شرط بندی بیش از حد بر روی نتیجه این ضدحمله، روسیه این تصور را خواهد داشت که این عملیات نقطه اوج کمک غرب به کی‌یف خواهد بود و زمان هنوز به سود اوست و در نهایت می‌تواند ارتش اوکراین را از بین ببرد.

نکته حائز اهمیت دیگر از نگاه این نشریه آن است که خواه عملیات بعدی اوکراین موفقیت آمیز باشد یا خیر، ولادیمیر پوتین انگیزه ای برای مذاکره و پایان جنگ به این شیوه ندارد. لذا برای اینکه اوکراین فشار کنونی بر روسیه را تداوم بخشد، دولت های غربی باید پس از پایان عملیات، تعهد و برنامه بلندمدت را جایگزین رویکرد انتظار از ضدحمله کی‌یف کنند. در غیر این صورت، نیروهای روسی قادر به بازیابی، تثبیت و تلاش برای بازپس گیری نتایج این ضدحملات خواهند بود.

اما چالش اصلی کی یف از نگاه این نشریه پرنفوذ، کیفیت نامتوازن نیروهای ارتش اوکراین با وجود داشتن تجهیزات پیشرفته غربی است. اوکراین در طول سال گذشته شاهد تلفات قابل توجهی بود و بسیاری از افسران جوان، درجه داران، سربازان کهنه کار و نیروهای آموزش دیده توسط ناتو، جان خود را در جنگ از دست دادند. و آن زمان تا به الان مدت چندانی طول نکشیده و سربازان تازه وارد باید در این دوره کوتاه آموزش های لازم را برای ضدحمله می دیدند.

هرچند برخی حامیان غربی اوکراین ممکن است امیدوار باشند که در پی حمله پیروزمندانه کی‌یف به روسیه، یک آتش بس از طریق مذاکره به وقوع پیوندد. اما باید این نکته را در نظر داشت آتش‌بس تنها منجر به تسلیح مجدد مسکو می شود و پس از آن روسیه به دنبال از سرگیری نبرد خواهد بود. هرچند در این میان میزان ارسال تسلیحات نظامی از سوی غرب به اوکراین هم تاثیرگذار خواهد بود، چراکه اساسا جنگ کنونی ادامه تهاجم اولیه روسیه به اوکراین در سال ۲۰۱۴ است.

به نوشته این نشریه، بنابراین اگرچه حمله آتی اوکراین ادامه مسیر این جنگ را مشخص می کند، اما چالش اصلی پیش رو نتیجه جنگ است. پس زمان آن فرا رسیده است که غرب برنامه ریزی فعال تری برای آینده و فراتر از تهاجم پیش روی کی‌یف آغاز کند.

فارن افرز در پایان این مطلب تاکید کرده است که تاریخ خود گواهی بر این مدعاست که پایان دادن به هر جنگی دشوار است و لذا تئوری پیروزی که اوکراین و حامیان غربی آن به عنوان پیش فرض در نظر دارند باید بر پایداری و کیفیت نیروها در بلندمدت استوار باشد. و آمریکا و اروپا باید سرمایه‌گذاری‌های لازم را برای حمایت از تلاش‌های جنگی ورای سال جاری میلادی متمرکز کنند و دست از امیدواری صرف نسبت به تلاش‌های تهاجمی بردارند.