مهم‌ترین گروه‌های تروریستی دنیا

نوشته کریم پوپل

گروه دولت اسلامی موسوم به داعش
هسته اولیه داعش به سال ۲۰۰۴ و زمان زرقاوی برمی‌گردد. ابومصعب الزرقاوی اردنی‌الاصل که سابقه حضور در افغانستان و نبرد با نیروهای شوروی را هم داشت، پس از حمله آمریکا به عراق یک گروه نظامی به نام جماعت توحید و جهاد را  در این کشور تشکیل داد. دیری نگذشت که اقدامات سخت‌گیرانه زرقاوی در مناطق سُنی‌نشین و کشتار غیرنظامیان موجب اختلاف میان گروه‌های سنی و القاعده شد. این اختلافات از سال ۲۰۰۵ آشکار شد، اما زرقاوی توانست در اپریل  سال  ۲۰۰۶با تشکیل شورای مجاهدین به‌عنوان سازمانی فراگیر و متشکل از القاعده و پنج گروه شورشی دیگر، بر این اختلافات فائق آید.
وی اندک مدتی بعد، این شورا را شعبه القاعده در عراق معرفی کرد و پیام‌هایی با عنوان امیر القاعده در عراق صادر می‌کرد. از اینجا به بعد، تقریباً تمام جهادی‌های عراق تند رو شدند و آن‌هایی را که اعتقادی به گرایش سُنی تندرو نداشتند، کافر خواندند. به همین ترتیب، الزرقاوی در سال ۲۰۰۶ در پیامی صوتی به تمام شیعیان عراق اعلام جهاد کرد. اندکی بعد زرقاوی در اثر حملات قوای هوائی امریکا کشته شد.  بعد از مرگ زرقاوی، شورای مجاهدین ابو حمزه المهاجر را به ریاست این گروه انتخاب کرد. در سال ۲۰۱۰ نیروهای آمریکایی به منطقهٔ الثرثار حمله کردند و ابوعمر بغدادی و ابوحمزه المهاجر را کشتند. بعد از این ماجرا، ابوبکر بغدادی به ریاست دولت اسلامی عراق رسید.
ابوبکر بغدادی با انتشار فایلی صوتی، جبهه النصره را امتداد دولت اسلامی در عراق معرفی کرد و نام سازمان خود را به دولت اسلامی در عراق و شام (داعش) تغییر داد. به این ترتیب، دولت اسلامی عراق در سال ۲۰۱۳ نام خود را به دولت اسلامی عراق و سوریه داعش تغییر داد تا بتواند عملیات در دو کشور را پوشش بدهد.
این گروه تروریستی از ۷ هزار تروریست تشکیل شده است که به دلیل ارتباط قوی با عشایر حامی خود در خاک عراق و به طور دقیق‌تر در ولایت الانبار، در مناطق مشترک سوریه و عراق مانند ادلب، دیرالزور و الرقیه فعالیت دارد. این گروه کنترل کامل شهر مرزی الرقیه در مرز با سوریه و ترکیه را در اختیار داشته و به ادعای خود «دولت اسلامی» در آن تأسیس کرده است. فتواهای تکفیری از سوی سرکرده‌های این گروه روزانه باعث قتل ده‌ها نفر در ولایت الرقه و حومه ولایت حلب می‌شود. در سال ۲۰۱۳ و در پی حمله این گروه به مواضع گردان «احرار شام» و گردان «طوفان شمال» در منطقه مرزی «باب الهوی» در مرز ترکیه، درگیری داخلی میان گروه‌های مسلح سوری آغاز شد.
.
جیش العدل
یک گروه شبه نظامی تروریستی تندروی سلفی و بلوچ است که با نظام دولت اسلامی ایران به مبارزه مسلحانه پرداخته است. این گروه بعد از نابودی جندالله با سازمان‌دهی برخی از اعضای آن، شروع به فعالیت و اعلام موجودی کرد. رهبری این گروه را صلاح‌الدین فاروقی بر عهده دارد. این گروه تااکنون مسئولیت چند قتل و ترور در نواحی شرقی ولایت سیستان و بلوچستان را بر عهده گرفته است. گروه جیش العدل، با آموزش‌های سلفی و عقاید وهابی از جمله حامیان سلفی‌های در جنگ سوریه هستند و یکی از دلایل اقدامات که خود را علیه دولت ایران اعلان نموده است حمایت خودرا از گروه‌های علیه بشارت اسد اعلام کرده است. صلاح الدین شخص میانه در فوتو است.


جبهة النصرة
جبهة النصرة از مهمترین گروهای ضد نظام بشار اسد به شمار می‌آید که با حمایت‌های تسلیحاتی آمریکا، غرب و متحدان منطقه‌ای خود توانسته کشتار بزرگی در این کشور رقم بزند.
جبهه النصره به سرکردگی «ابو محمد الجولانی» در  اواسط سال ۲۰۱۱ میلادی با کمک گروه تروریستی دولت اسلامی عراق و شام (داعش) تأسیس و تقویت شد. بعدها ضمن استقلال از گروه داعش، از سوی «ایمن الظواهری» به عنوان شاخه اصلی القاعده در سوریه انتخاب شد و همین موضوع اختلاف گروه النصره و داعش را در پی داشته است. تعداد نیروهای این گروه ۵ الی ۷ هزار نفر است که در تمام ۱۱ ولایت از ۱۴ولایت سوریه فعالیت دارند. این گروه تروریستی مسئول بسیاری از عملیات‌های انتحاری و انفجار خودروهای بمب‌گذاری شده در مناطق سوریه است. آدم ربائی ، ترور و قتل شیعیان یکی دیگراز اقدامات این گروه است. در سال ۲۰۱۲ دولت آمریکا جبهه النصره را در لیست گروه‌های تروریستی خود قرار داد. در سال ۲۰۱۳ «ابوبکر البغدادی»، سرکرده گروه  دولت اسلامی عراق و شام خواستار ائتلاف با جبهه النصره برای تشکیل «دولت اسلامی در عراق و شام» شد ولی این موضوع با مخالفت محمد الجولانی، سرکرده جبهه النصره روبرو شد. بسیاری از اعضای این گروه تابعیت غیرسوری دارند و طبق آخرین آمارها، اتباع ۴۸ کشور از جمله عربستان، افغانستان، پاکستان، انگلیس، فرانسه، استرالیا و غیره در این گروه عضویت دارند. در اواخر سال ۲۰۱۳ به علت گسترش نفوذ جبهه النصره به مناطق سرحدی  سوریه و ترکیه و همچنین پیوستن دیگر گروه‌های مسلح به این جبهه، برخی مقامات دولت آمریکا را  مجبور به مذاکره با سرکردگان جبهه النصره برای پیشبرد طرح خود برای تضعیف دولت سوریه نمود .
در میان گروه داعش  القاعده و نصر تعداد زیادی از زندانیان است که توسط این گروه ها خریده شده است. با  آغاز بحران عراق و سوریه ، صدها نفر به شکلی بسیار مشکوک از زندان‌های واقع در عراق و لبنان فرار کردند و بیشتر آنها راهی سوریه شدند.آمریکا به دولت اسلامی عراق وشام و  جبهه النصرة همچون کالایی  مصرفی نگاه می‌کند که دارای تاریخ مصرف است. بدین شکل زمانی که  مأموریت آنها تمام شود دوباره به زندان بازمی‌گردند.

                            محمد الجولانی
القاعده
سازمان القاعده که به‌نوعی مادر تمام گروه‌های تروریستی مطرح در منطقه است، در دهه هشتاد میلادی با حمایت آمریکا در پاکستان تشکیل شد. این سازمان در ابتدا تحت عنوان دفتر «مکتب الخدمه» و با هدف آموزش، پشتیبانی و تجهیز مجاهدین عرب برای جنگ با شوروی سابق آغاز به کار کرد. اسامه حدود ۵۰۰۰ عرب را غرض جنگ با شوری  از زندانهای کشورهای عربی خریداری نمود برای مابله به افغانستان فرستاد بدین وسیله  مأموریت این گروه خیلی زود به ثمر نشست و ارتش شوروی در اوایل دهه هشتاد مجبور به عقب‌نشینی از افغانستان شد، اما این پایان راه القاعده نبود. دیری نگذشت که آلسعودی اورا به افغانستان فرستاد.
اسامه بن لادن رهبر القاعده در سال ۲۰۱۱ در عملیات نظامی قوای نظامی آمریکا در پاکستان کشته شد و پس از آن ایمن الظواهری رهبری این شبکه را بر عهده گرفته‌است. شاخه‌های مختلف این شبکه در کشورها و مناطق متفاوتی فعال هستند. جبهه النصره در سوریه و انصار الشریعه در یمن از شاخه‌های القاعده هستند که کنترل بخش‌هایی از این دو کشور را در اختیار دارند.
القاعده حملات متعددی را علیه اهداف نظامی و غیرنظامی در کشورهای مختلف انجام داده‌اند. حملات ۱۱ سپتامبر مهمترین آن‌ها بود که آمریکا در پاسخ به افغانستان حمله کرد. در این مدت القاعده با همان ایدئولوژی و دیدگاه در این کشور شکل گرفت که این اتفاق نیز مرحله دیگری از تقویت گروه‌های دیگر را رقم زد. در واقع در عراق، القاعده با قوی‌ترین ارتش دنیا درگیر شد که این مبارزات موجب شد نگاه چریکی این سازمان دقیق‌تر شود، تاکتیک‌های جنگی آن ارتقا یابد و در کل، آب‌دیده وقوی شود و در نهایت، با استفاده از مقبولیت خود در بخش‌هایی از جوامع اسلامی، عناصر و نیروهای بیشتری را به خود جذب کند.
اوم شینریکیو
اوم‌شینریکیو یک فرقه جاپانی است که در چندین کشور به عنوان گروه تروریستی شناخته شده‌است، این گروه در سال ۱۹۸۴ توسط شوکو آساهارا به وجود آمد. در سال ۱۹۹۵ اعضای این فرقه گاز سارین را در متروی توکیو پخش کردند که در این حملات سیزده نفر کشته و بیش از پنجاه نفر مجروح شدند و هزاران نفر تا مدتی با عوارض جسمی این حملات دست و پنجه نرم می‌کردند.
اوم‌شینریکیو، که معنی آن «حقیقت عالی» است در دهه ۱۹۸۰ به عنوان یک گروه معنوی که بر پایه پیوستن به  عقاید  هندوها و بوداییان بود، به وجود آمد اما به تدریج به فرقه‌ای تبدیل شد که موجودیت خود را بر اساس پیشگویی‌های مسیحیت دربارهٔ آخرالزمان، قرار داد.

 

                                                                            Shoko Asahara  
بوکوحرام
بوکوحَرام با ترجمه «تحصیل غربی حرام است» یک گروه شورشی و جهادی اسلامی در شمال نا یجریا است که خواستار تعطیلی تمامی مدارس نوین درنایجریا بوده و به دنبال شریعت اسلامی بر همه ۳۶ ایالت نایجریا است. این گروه در نایجریا، چاد و شمال کامرون نیز فعال است در سال ۲۰۰۲ تأسیس شده و پیشتر با شبکه القاعده ارتباط داشت اما در مارچ سال ۲۰۱۵ با ابوبکر بغدادی بیعت کرد و نام خود را به ولایت غرب آفریقای دولت اسلامی تغییر داد. محمد یوسف بنیان‌گذار این گروه با دموکراسی، آموزش سکولار و دانش مخالف بود، او حتی کروی بودن زمین را هم زیر سؤال برده بود پس از مرگ او ابوبکر شکائو رهبر گروه شد. بوکوحرام حملات متعددی به بانک‌ها، رستوران‌ها و فروشگاه‌های بزرگ را طرح‌ریزی کرده است که منجر به مرگ هزاران نفر شده‌اند.

 

ارتش نوین خلق
ارتش خلق نام شاخه نظامی حزب کمونیست فیلیپین است. ارتش نوین خلق را «برنابه بوسکاینو» معروف به «فرمانده دانته» در ۲۹ مارچ ۱۹۶۹ تأسیس کرد. ارتش نوین خلق یک گروه شورشی مائونیستی و شاخه چهار هزار نفره از شورشیان مسلح حزب کمونیست فیلیپین است که اعضای آن از چهار دهه گذشته تاکنون علیه دولت مرکزی می‌جنگند.
این اردو در هنگام تشکیل در سال ۱۹۶۹ تنها ۵۰ چریک و ۳۵ قبضه تفنگ داشت، اما به تدریج رشد کرد و در سال ۱۹۷۲ زمانی که  سربازان دولتی، کمونیست‌ها را محاصره کردند تعداد آنان به ۶۰۰ نفر می‌رسید.


ارتش نوین فلپین

 

فارک
فارک با نام کامل نیروهای مسلح انقلابی کلمبیا یک سازمان چریکی انقلابی مارکسیست-لنینیستی است که دولت کلمبیا آن را گروهی تروریستی می‌داند. نیروهای مسلح انقلابی کلمبیا در دهه ۱۹۶۰ به عنوان «شاخه مسلح» حزب کمونیست کلمبیا تشکیل شدند. در دهه ۱۹۸۰ میلادی، با انتشار شواهدی مبنی بر دست داشتن این گروه در قاچاق مواد مخدر، فارک رسماً از حزب کمونیست کلمبیا جدا شد، اما به حیات چریکی خود ادامه داد. مقام‌های دولت کلمبیا تخمین می‌زنند که سازمان فارک دارای کادری بالغ بر ۸ هزار چریک باشد. تا کنون بیش از ۱۷ هزار نفر در درگیری‌های بین فارک و دولت کشته شده‌اند. یک گروه فارک در سالهای ۸۰ توسط پابلو اسکبار امپراتور هیروئین امریکا  مورد استفاده قرار گرفت پابلو پس  از مدتی همه گروه را نابود نمود؛ ولی گروه دوباره رشد نمود.

سپاه صحابه
سپاه صحابه یک سازمان تروریستی مبتنی بر اندیشه‌های مدارس دیوبندی(فرقه های تصوف اهل سنت) در پاکستان است که در سال ۱۹۸۵ و برای مقابله  با اتحاد شیعیان پیوسته و خصوصاً در برابر جنبش جعفریه پاکستان تأسیس شد. این سازمان در ترور بسیاری از شیعیان دست داشته است.

اندیشه دیو بندی  در پانزدهم محرم سال ۱۲۸۳ ق/ ۱۸۶۷ م توسط شخص بنام شیخ قاسم ننطاوی و به کمک شیخ رشید احمد گنگوهی در مدرسه دارالعلوم دیوبند که بخشی از شهر سهارنپور در ایالت  اتراپردیش بود بنیان گذاری شد. این فرقه از صوفیان چشتی پیروی مینمودند. سرکرده این گروه در پاکستان شخص بنام محمد احمد لدھیانوی است.لشکر طعیبه
لشکر طیبه یکی از بزرگ‌ترین و فعال‌ترین سازمان‌های جهادی درکشورهای جنوب آسیا است که عمدتاً در پاکستان فعالیت می‌کند. این سازمان در سال ۱۹۹۰ توسط حافظ محمد سعید، عبدالله عزام و ظفر اقبال در افغانستان بنیان نهاده شد و هم‌اکنون مقر آن در موریدک در نزدیکی لاهور در ایالت پنجاب پاکستان است و چندین کمپ تمرینی در کشمیر آزاد را رهبری می‌کند.
لشکر طیبه از طرف هندوستان متهم به انجام تعدادی حمله به شهروندان و نیروهای نظامی این کشور شده است که از جمله مشهورترین آنها می‌توان به حمله به پارلمان هند در سال ۲۰۰۱ و حملات نوامبر ۲۰۰۸ در بمبئی اشاره کرد. از جمله اهداف این سازمان تروریستی، بنیان نهادن یک حکومت اسلامی در جنوب آسیا و «آزادسازی» مسلمانان کشمیر آزاد بیان شده است. دوبم آر دی ایکس از طرف این گروه در دهلی و ممبی انفجار داده شده است.
این سازمان در کشورهای افغانستان، هند، پاکستان، ایالات متحده، بریتانیا، اتحادیه اروپا، روسیه و استرالیا به عنوان یک سازمان تروریستی شناخته شده است. برخی از متخصصین از جمله ژان لوئیس بروگیری، و همین‌طور رئیس بنیاد آمریکای نوین، استیو کول، معتقدند که سازمان اطلاعات نظامی پاکستان (ISI)، به لشکر طیبه کمک اطلاعاتی و محافظتی می‌کند.
.

طالبان
طالبان به معنای طلبه‌ها نام گروهی از شبه نظامیان روحانی مخالف دولت افغانستان است که دارای عقاید دُگم مذهبی و وابسته به مکاتب حنفی و وهابی در دین اسلام است. رهبری طالبان پس از مرگ ملا عمر، ملا اختر منصور بود که او هم به تازگی کشته شد. رهبر موجود این گروه ملا هیبت اله می‌باشد.
حمایت‌های مکرر و پنهان عربستان سعودی کویت قطر از طالبان ادامه دارد و آنها با شعار جهاد با شرک و کفر و اینکه هر کس کشته شود به بهشت خواهد رفت به زودی پیروان زیادی در افغانستان و پاکستان پیدا کردند. طالبان پاکستان در سال ۲۰۰۷ میلادی با هدف استقرار حکومت اسلامی و جاری کردن قوانین شرع در پاکستان، وارد مبارزه مسلحانه شد. از طالبان پاکستان به عنوان شبکه‌ای متشکل از تعدادی گروه‌های تندرو محلی نام برده می‌شود. در اوایل مردم افغانستان به این گروه خوشبین بودند و گمان می‌کردند، آنها می‌توانند به جنگ‌های داخلی افغانستان پایان دهند؛ ولی خود آنها موجب قتل و بی امنی افغانستان شدند.
.

جبهه اسلامی سوریه
جبهه اسلامی سوریه در دسامبر ۲۰۱۲ با پیوستن ۱۱ گروه افراطی آغاز به کار کرد، هسته مرکزی آن توس «حسان عبود»، معروف به «عبدالله الحموی»، سرکرده گروه از آزادگان اسلامی شام تشکیل شد و در حال حاضر ۳۰ هزار سرباز در این گروه حضور دارند که حوزه فعالیت آنها در تمام نقاط سوریه است.
این گروه از ایدئولوژی سنی مذهبی پیروی می‌کند و مسئول بسیاری از حملات به اقلیت‌های مذهبی سوریه مانند مسیحیان است. شعار این گروه «مبارزه با شیعیان، مسیحیان و تأسیس دولت سنی مانند سلسله اموی در شام» است.
جبهه اسلامی سوریه در بسیاری از درگیری‌ها با گروه‌های مختلف از جمله ارتش آزاد همکاری کرده اما از به رسمیت شناختن ائتلاف ملی مخالفان به عنوان نماینده مردم سوریه امتناع می‌کند؛ این گروه خود را جزئی از القاعده می‌داند و در درگیری‌های داخلی اخیر میان گروه‌های مسلح سوریه، حملات زیادی علیه داعش انجام داد.
.
جیش الاسلام
این گروه که به سرکردگی «زهران علوش»، سرکرده گروه تروریستی «گردان اسلام» در سپتامبر ۲۰۱۳ اعلام موجودیت کرد، متشکل از ۵۰ گروهک با تفکر تندرو و افراطی است که بیشتر در دمشق و حومه آن فعالیت می‌کنند. جیش الاسلام معروف به ارتش عربستان در سوریه است. این نامگذاری به این دلیل است که اختلافات موجود در ائتلاف ملی مخالفان سوریه باعث اختلاف و جدایی گروه‌های مسلح داخل سوریه شد و عربستان توانست با سرمایه‌گذاری و ارسال سلاح برای گروه‌های مستقر در حومه دمشق آنها را با یکدیگر متحد کند.
با وجود اعلام اینکه جیش الاسلام با هدف جلوگیری از گسترش گروه‌های جنگی در سوریه فعالیت خود را آغاز کرد اما گروه‌های وابسته به آن از جمله «فتح الشام»، «گردان توحید الاسلام» و «گردان الانصار» از مهمترین گروه‌های تندرو سوریه هستند. تعداد اعضای آن بیش از ۱۷ هزار نفر تخمین زده می‌شود.
گردان اسلام به سرکردگی زهران علوش از ارکان اصلی جیش الاسلام است که ۹ هزار نیرو در اختیار دارد. این گروه از نظر سلاح و تجهیزات نظامی از مجهزترین گروه‌های مسلح مخالف دولت سوریه است.
.

ارتش آزاد سوریه
ارتش آزاد سوریه در آگست سال ۲۰۱۱ با سازماندهی نظامیان از اردو سوریه جدا شده به ترکیه فرار نمودند. سپس به فرماندهی «ریاض الاسعد» بنام ارتش آزاد سوریه تشکیل شد. البته به دلیل افزایش فعالیت گروه‌های تروریستی دیگر در سوریه بیشتر سرکرده‌های این گروه در درگیری‌ها شرکت نه نموده بلکه در عرصه سیاسی حضور داشتند.
در سال ۲۰۱۲ کشورهای عربی و غربی با هدف آنان که حمایت از گروه‌های معتدل مخالف دولت سوریه حمایت می‌نمایند، اقدام به تشکیل قوای مشترک ارتش آزاد کرده و تمام گروهک‌های وابسته به آن را در زیر مجموعه ارتش آزاد سازماندهی کردند. سرکردگی این قوا بر عهده «سلیم ادریس»، افسر فراری ارتش سوریه واگذار شد. در سال ۲۰۱۳ در پی آغاز درگیری‌های داخلی میان گروه‌های مسلح داخلی و ضربه‌های سنگینی که ارتش آزاد در درگیری با گروه تروریستی داعش متحمل شد، سلیم ادریس از سرکردگی این گروه برکنار و «عبدالاله البشیر» جایگزین او شد.
او که عضو یکی از گروهک‌های وابسته به ارتش آزاد در منطقه مرزی با سرزمین‌های اشغالی فلسطین بود، در یکی از عملیات‌های ارتش سوریه به شدت زخمی و توسط نظامیان به شفاخانه در شمال سرزمین‌های اشغالی منتقل شد. اپس از چندی اعلان مرگ اورا نموده بودند اما او تا حال زنده و مخفی است.
در حال حاضر این قوا با هیچ‌یک از گروه‌های وابسته به خود از جمله «شهدای سوریه»، «احرار سوریه» و غیره ارتباط مستقیم ندارد و حتی برخی از گروه‌ها، آن را به عنوان نماینده خود برای دریافت کمک‌های خارجی به رسمیت نمی‌شناسند. تعداد نیروهای وابسته به قوای مشترک ارتش آزاد حدود ۱۰ هزار نفر است که بیشتر آنها در مناطق مرزی ترکیه و سوریه حضور دارند.
.

شبکه حقانی
شبکه حقانی یک گروه شبه‌نظامی در مناطق مرزی افغانستان و پاکستان است که عملیات‌هایی را علیه نیروهای آمریکا، ناتو و دولت افغانستان سازمان‌دهی می‌کند. رهبری این گروه که ارتباط بسیار نزدیکی با طالبان دارد، بر عهده جلال‌الدین حقانی از رهبران جهادی افغان در دوران جنگ با شوروی است. مولوی جلال‌الدین حقانی با همکاری شهنواز تنی و ارتش پاکستان در سال ۱۳۷۰ موفق شد شهر خوست مرکز ولایت خوست را از چنگ حکومت نجیب‌الله درآورد. وی در اولین کابینه مجاهدین پس از سقوط کابل در سال ۱۳۷۱ پست وزارت عدلیه را بر عهده داشت. چند سال بعد متحد طالبان شد و در حکومت طالبان پست‌هایی همچون قومندان طالبان در شمال کابل، وزیر مناطق مرزی و امور قبایلی را بر عهده داشت.
مقر اصلی این شبکه دقیقاً معلوم نیست اما به نظر می‌رسد وزیرستان و میرامشهر واقع در مناطق قبیله‌ای فدرال پاکستان مهمترین پایگاه این شبکه باشد. هر چند این گروه در مناطق مختلف مرزی افغانستان بیشتر فعالیت دارد. آمریکا گفته‌است که شبکه حقانی از پایگاه امن خود در پاکستان دست به عملیات می‌زند و بارها از پاکستان خواسته‌است ارتباط خود با شبکه حقانی را قطع کند. گفته می‌شود این شبکه بمب ار دی ایکس را که یکی از قوی‌ترین بمب است در شهر کابل در کنار سفارت آلمان انفجار داد.
.

الشباب سومالی
جنبش جوانان مجاهدین معروف به الشباب یک گروه اسلام‌گرای سومالیایی است که از سال ۲۰۱۲ بخشی از شبکه القاعده شده‌است. این گروه در گذشته بخش‌هایی از مرکز و جنوب سومالی را در کنترل خود داشت اما در سال ۲۰۱۵ شهرهای بزرگ را از دست داده و تنها چند منطقه روستایی را در تصرف خود دارد تعداد سربازان الشباب در سال ۲۰۱۴ بین ۷ تا ۹ هزار نفر برآورد شده‌است.
این گروه در فهرست سازمان‌های تروریستی ایالات متحده، بریتانیا، کانادا، استرالیا و امارات قرار دارد. الشباب هدف خود را «جهاد علیه دشمنان اسلام» می‌داند و بارها به نیروهای دولتی و اتحادیه آفریقا در موگادیشوحمله کرده است.
این گروه در جریان جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل، ده‌ها تماشاگر این بازی‌ها را قتل‌عام کردند. در سال ۲۰۱۳ با حمله به یک مرکز خرید در نایروبی، پایتخت کنیا ۶۷ نفر را کشتند و در دوم آوریل ۲۰۱۵ با حمله به خوابگاه محصیلن پوهنتون «گاریسا» در کنیا ۱۴۸ محصل مسیحی را کشتند. هر دو حمله توسط مردان نقابدار مسلح انجام شد که افراد را به رگبار گلوله می‌بستند.
تجارت عاج فیل (شاخ فیل)، یکی از مهمترین منبع مالی الشباب و بوکوحرام است. عاج در کشور مبدأ، کیلویی صد دلار به واسطه‌ها فروخته می‌شود، اما زمانی که به چین یا تایلند می‌رسد کیلویی ۲۱۰۰ دلار قیمت پیدا می‌کند.
پیش بینی می‌شود که الشباب هزاران نفر نیرو داشته باشد که چند صدنفر از آنها را خارجیان تشکیل می هند. خارجیانی که اغلب آنها از خاورمیانه بوده و سابقه جنگ در افغانستان و عراق را دارند. در میان اعضای الشباب جوانانی سومالیایی دیده می‌شوند که برخی از آنها از جوامع اروپایی و آمریکایی به این گروه پیوسته‌اند. در همین رابطه مقامات آمریکایی از این امر ابراز نگرانی کرده‌اند که تروریست‌های فعال در افغانستان و پاکستان، به سومالی پناهنده شوند. ‬
الشباب و القاعده در سال ۲۰۱۲ اعلام کردند که با یکدیگر متحد شده‌اند و «مختار ابوزبیر» رهبر الشباب اعلام کرد که در عملیات‌های بین‌المللی القاعده شرکت می‌کند. حمله به تأسیسات متعلق به رژیم اسرائیل در شهر مومباسا در سال ۲۰۰۲ میلادی و تلاش برای حمله به هواپیمای حامل گردشگران اسرائیلی نیز به احتمال زیاد توسط نیروهای القاعده در سومالی انجام شده‌اند. الشباب از ایده‌های وهابیون عربستان سعودی الهام گرفته و این در حالی است که اغلب مسلمانان سومالی از صوفیان میانه رو هستند.
.

جیش المجاهدین والأنصار
این گروه تروریستی در مارس ۲۰۱۳ و با افکار جهادی تندرو تشکیل شد. این گروه از صدها تروریست خارجی تشکیل شده است که بیشتر آنها از شمال قفقاز (چچنی و …) هستند. جیش المجاهدین و الانصار بر اساس آنچه به زعم خود «دولت اسلامی در سوریه» می‌خوانند، فعالیت می‌کنند.
محدوده فعالیت آن‌ها به طور مشخص در شهر حلب و برخی مناطق حماه و لاذقیه است. سرکردگی این گروه را یک تروریست خطرناک چچنی ملقب به عمر الشیشانی برعهده دارد که مسئول برنامه‌ریزی بسیاری از حملات تروریستی انتحاری به شمار می‌رود. الشیشانی خود را به آنچه دولت اسلام در عراق و شام می‌خواند، منتسب می‌داند.
.

جیش الفتح
هفت گروه مسلح سوریه در ۲۴ مارس ۲۰۱۵ تشکل موسوم به جیش الفتح را تأسیس کردند که در یک اتاق عملیاتی مشترک و تحت فرماندهی نظامی واحد قرار دارد. جبهه النصره شاخه القاعده در سوریه از مهمترین گروه‌های تشکیل دهنده جیش الفتح است، به این گروه تروریستی، گروه‌های موسوم به احرار الشام، جندالاقصی، جیش السنه، فیلق الشام، لواء الحق و اجناد الشام را اضافه گردیدند.
جیش الفتح اقدامات تروریستی و مسلحانه خود را با هدف برپایی آنچه دولت اسلامی در سوریه خوانده، توجیه می‌کند، شمار تروریست‌های جیش الفتح، چهار هزار نفر برآورد شده است.
با وجود تلاش تروریست‌های جیش الفتح برای اینکه خود را به‌عنوان معارض میانه‌رو نشان دهند، با این حال این ادعا که از سوی آمریکا، عربستان و دیگر حامیان تروریست‌های تکفیری با هدف سرپوش گذاشتن بر جنایاتشان مطرح می‌شود، حقیقت و ماهیت واقعی این تشکل و تکیه آن بر عقاید و افکار شبکه تروریستی القاعده را نمی‌تواند انکار کند به ویژه آنکه ابومحمد الجولانی سرکرده جبهه النصره در سوریه به صراحت در سال ۲۰۱۳ بیعت خود با ایمن الظواهری سرکرده شبکه القاعده را اعلام کرده بود.
تشکل تروریستی جیش الفتح از حمایت‌های خارجی گسترده عربستان، قطر و ترکیه برخوردار است که این کشورها برای اعمال نفوذ بیشتر در صفوف تروریست‌های مسلح در سوریه با یکدیگر رقابت دارند.
.
ببرهای تامیل
ببرهای آزادی‌خواه تامیل ایلم معروف به ببرهای تامیل، یک گروه نظامی جدایی‌طلب در سری‌لانکا است. این گروه هم اکنون توسط ۳۲ کشور یک گروه تروریستی شناخته شده‌است. بر اثر نبرد نیروهای ارتش سریلانکا و ببرهای تامیل ۲۵۰ هزار نفر آواره شدند. این نبرد که از سال ۱۹۸۳ جریان داشت، ۷۰ هزار قربانی گرفته‌است.
این گروه در می سال ۱۹۷۶ پایه‌گذاشته شد و به مرور زمان تبدیل به یک جنبش خشن جدایی‌طلب برای ایجاد یک ایالت مستقل در شمال و شرق سری‌لانکا شده‌است. ببرهای تامیل سال‌ها برای استقلال خود جنگیدند و در این راه افراد بسیاری هم کشته شدند. آن‌ها بعد از ۲۶ سال نبرد نظامی سرانجام تسلیم دولت شدند و سلاح‌های خود را بر زمین گذاشت. آن‌ها در بیانیه اینترنتی خود گفتند:
غیرنظامیان تامیلی قربانی بمباران، بیماری و گرسنگی می‌شوند. راه دیگری پیش روی ما نیست، جز اینکه سلاح‌هایمان را زمین بگذاریم.
در ۱۸ می سال ۲۰۰۹ تلویزیون دولتی سری‌لانکا به نقل از منابع نظامی این کشور گزارش کرد که مقاومت شورشیان مسلح تامیل که در محاصره نیروهای دولتی بودند به طور کامل در هم شکسته و ولوپیلای پرابهاکاران، رهبر سازمان ببرهای آزادیبخش تامیل ایلم، در جریان این نبرد نهایی کشته شده‌است. دولت سری لانکها از حمایت هنوستان برخوردار بود. نظامیان هند آنها را کمک می‌نمود.
.

گروه خراسان
گروه خراسان یک گروه تروریستی مرتبط با القاعده و مستقر در سوریه است. گروه خراسان، با نامی که ظاهراً نهادهای اطلاعاتی آمریکا بر این گروه گذاشته‌اند، متشکل از حدود ۵۰ شبه نظامی زبده القاعده از کشورهای افغانستان، پاکستان، شمال آفریقا و چچن است. آمریکا از این گروه خوف داشته توقع می‌رود همچو داعش این گروه رشد خواهد نمود. این گروه توسط عربهای افغانی ساخته شده فعلاً در سوریه فعالیت دارند. تا حال ۵ هبر این گروه کشته شده است که همه قبلاً عضو القاعده بودند. مؤسس این گروه محسن الافضلی زرقاوی بود که در جنگهای افغانستان چیچین اب دیده شده در شکست آسمان خراش آمریکا دست داشت؛ و بالاخره توسط نیرو آمریکا کشته شد.