انبیق یادها

رسول پویان صـدای بلـبـل آبـی و شـالـیــزارانم دوباره زنـده کند خاطـرات دورانم ز…

هیچ انسانی غیر مجاز نیست!

سیامک بهاری «اتباع غیر مجاز حق اجاره کردن خانه و ملک…

نزدیک به ۶۰ اجماع سازمان برای افغانستان – نشست دوحه…

که ۶۰ هزار اجماع هم برگزار شود – تا عنصر…

واهمه

از شكستن غرور واژه‌های تو  عطر باغچه هم شكست و قنارهای سركش…

نشست های جهانی و نبود اجماع سیاسی و بی پایانی…

نویسنده: مهرالدین مشید اجماع سیاسی در سطح ملی و بین المللی…

از بلند پروازی تا سقوط

عبدالصمد ازهر                 …

وحدت ضامن پیروزی وحافظ بقای ماست

پيشگفتار: مردم آزاده افغانستان در درازنای تاریخ هر زمانیکه خاک آبایی…

کدام دانه های تلخ را خلیلزاد در افغانستان کاشته است؟

      نوشته ی : اسماعیل فروغی       زلمی خلیلزاد نماینده…

اسلام گرایان از نفی سیطره ی غرب تا نفی فرهنگ…

نویسنده: مهرالدین مشید نفی سیطره ی غرب را نباید با نفی…

حکایت خورشید

رسول پویان چـو بـال مـلۀ صـیـاد از پـرِ خـام است تـمــام پـرّش…

تان «پیرمرد من»

نویسنده «ارنست همینگوی»؛ مترجم «جعفر سلمان‌نژاد» حدس می‌زنم الان به آن…

فراخوان بخاطر نجات أفغانستان

به نام خداوند حق و عدالت سازمان ملل متحد در نیمه…

دریای عشق

{تقدیم به ساحت حضرت ختمی مرتبت(ص)} یا محمّد، گوهر دریای عشق!  ای…

افغانستان افتاده در زیر پاشنه های تروریسم و رویا های…

نویسنده: مهرالدین مشید مبارزه برای یک افغانستان واحد از رویا پردازی…

فریاد فدرال خواهی از گلوی فراریان جمهوری

           فدرالیزم ، تجزیه نیست .           …

خون عشق و محبت

رسول پویان بیا که دامن صحرا سبز و رنگین است بهــار نـاز…

نویسنده گی مسؤولانه یعنی نفخ صور و برپایی شور در…

نویسنده: مهرالدین مشید قسمت سوم نویسنده گی یعنی روایت آفرینی و اسطوره…

بزرگترین کشور جهان و 50 کشور پهناور دنیا از لحاظ…

با نگاه کردن به نقشه جهان پهناورترین و بزرگترین کشورهای…

فیزیوکراتی،- دست دراز سرمایه داری در اقتصاد فئودالیستی

Physiokati. آرام بختیاری فیزیوکراتی،- طبیعت و کشاورزی کلان در خدمت بورژوازی.  فیزیوکراتی واژ…

«
»

فولکس واگن قورباغه ایی !

یک هیئت چهل نفره از قاتلان حکومت اسلامی ایران به وین رفت جهت مذاکره … انگار به دعواهای محله ایی رفتند … هیئت در بدو ورود مورد استقبال نمایندگان بورژوازی قرار گرفت …

هیئت فئودالهای مزبور به نمایندگان بورژوازی گفت زدیم دهن معترضان اصفهانی را با تفنگ ساچمه ای سرویس کردیم ، حالا چکار کنیم ؟

بورژوازی گفت فعلا برید سالن غذاخوری و خستگی درکنید ، خسته نباشید . دیپلماسی با قاتلهای فئودال حاکم در ایران همچنان بهترین رویکرد است . این مردم ایران کی یاد میگیرن اعتراض نکنند ؟ خشونت خوب نیست ؟

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، روز دوشنبه در تماسی تلفنی با ابراهیم رئیسی قاتل معروف گفت که حکومت اسلامی فئودال شماها باید به طور سازنده در مذاکرات برای احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ برجام شرکت کند. تا به همه خوش بگذره . کون لق مردم ایران !

نظام هم گفت ما از اولش با بمب هسته دار مخالف بودیم ، اون محسن فخری زاده نامرد میخواست یواشکی بمب هسته دار درست کنه … خلاصه گفته باشیم ما توافق میخوایم !

و همین تعامل با قاتلهای فئودال حاکم در ایران شرم آورترین برگ تاریخ بورژوازی است .

درجریان اعتراضات اصفهان که شعار رضا شاه روحت شاد ، بار دیگر تکرار شد ، گزارشی میخواندنم مبنی بر اینکه حکومت اسلامی در ایران ابتدا یک هئیت مذاکره کننده با معترضین میفرستد … در ذهنم گفتم چه پیشرفت کردند…ولی وقتی گزارش را تا آخر خواندم نظرم عوض شد . معمولا هیئت مذاکره باید شامل متخصصین آب و مهندسین مشکل مربوطه باشد .


اما هیئت ارسالی حکومت شامل نماینده ایی از سپاه یک راس آخوند ، یک نفر از نهی از منکر ، و چند راس لباس شخصی از وزارت اطلاعات …


خلاصه مذاکرات هم این بوده که هیئت اباعبدلله به معترضان گفته بروید خانه نماز باران بخوانید و معترضین قبول نمیکنند .


فرمان حمله بعد از این مذاکرات خفن صادر میشود …
 


یادمه از قدیم حکومت اسلامی در ایران اهل مذاکره بود ، منتها درکش از مذاکره با همه تاریخ بشر تفاوت داشت ، آنها مذاکره ایی را انجام میدهند و قبول دارند که درآخر فرمان بدهند چه بکنید … و گرنه در خارج ایران هم مذاکرات زیادی داشتند و دست آخر ساطورها را بیرون کشیدند . حالا از خارج ایران به داخل و شهر اصفهان رسیده است …

سیستم و حکومتی که از حل ابتدائی ترین نیازهای جامعه عاجز است ، هزار سال دیگر هم عمر کند هیچ راهی به جز سرکوب برای حل مشکلات ندارد … به جای فکری برای افزایش مصنوعی جمعییت ، اگر توان حل مشکلات اجتماعی را میداشتند نیازی به صدور قوانین مسخره افزایش جمعییت نبود…

معاون رئیسی : برای افزایش جمعییت باید عزل منی را جرم تعریف کرد …

نه اسکول خان ، برای افزایش جمعییت باید امید و نشاط به جامعه تزریق کرد و این کار در گرو استحاله یا چرخش کل نظام است . جمعیت و نسل جدید کار و مسکن و آزادی میخواهد و نه اینکه برای آب خوردنش هم گلوله بخورد !
 

فولکس واگن در زمان جنگ جهانی دوم ساخته شد و در زمان خودش بهترین جهان صنعتی بود . حالا سازندگان همان فولکس در حال عرضه خودروهایی هستند با قابلییت هواپیما در زمین … سازندگان فولکس واگن زمان هیتلر حالا دنبال بازاری برای نوستالژی نیستند ، چون مطمئن هستند خبری نیست . فولکس واگن قورباغه ایی را امروز در موزه های شخصی میشود دید اما صرفا یک حس نوستالژیک دارد و نه بیشتر ! حالا عرصه رقابت صنعت و اقتصاد و ساختن بهترین ها است .

شعار رضا شاه روحت شاد هم همین سطح و عمق را دارد . جدای اینکه توسط چه کسی و چرا ابداع شد … ولی وزن سیاسی به طور مطلق ندارد . حداکثر همان نوستالژی زمان فولکس واگن قورباغه ایی است .

اصلا فرض کنیم دوران و عملکرد شخص رضاشاه یا پسرش بهترین دوران بود . ولی دیگر زمان به عقب برنمیگردد . جنگ جهانی دوم تکرار نمیشود و نشست سران قدرتهای جهانی در تهران … همه و همه فقط  یک حس نوستالژیک است و خبری از وزن سیاسی جدی مشخص نیست .

شعار رضا شاه روحت شاد ، اگر وزن سیاسی داشته باشد ، یعنی پرتاب قطعه ایی از گذشته تاریخ سیاسی ایران ، برای آینده ! اگر شدنی بود هنوز بشریت در جنگل بالای درخت بود و شاید هم آمیبها هنوز کف اقیانوس مشغول آمیب بازی بودند !

تنها مورد استثنایی تاریخ سیاسی بشر مربوط به ایران 1357 است که روحانییت مرتجع از گذشته به آینده جامعه پرتاب شد . این اتقاق و نارسایی فکری باعث حداقل 200 سال عقبگرد جامعه ایران شد . هیچ قدرتی به تنهایی توان چنین پرتابی را نداشت . فقط جامعه معیوب و بیمار مذهبی ایران به اسقبالش رفت . اما همانطور که از اسمش مشخص است … این استثناء بود و دیگر تکرار نمیشود .

01.12.2021

اسماعیل هوشیار