بهای سنگین این خاموشی پیش از توفان را طالبان خواهند…

نویسنده: مهرالدین مشید طالبان بیش از این صبر مردم افغانستان را…

گلایه و سخن چندی با خالق یکتا

خداوندا ببخشایم که از دل با تومیخواهم سخن رانم هراسانم که…

(ملات گاندی در مورد امام حسین

باسم تعالى در نخست ورود ماه محرم و عاشوراء حسينى را…

جهان بی روح پدیداری دولت مستبد

دولت محصولی از روابط مشترك المنافع اعضاء جامعه می باشد٬ که…

ضانوردان ناسا یک سال شبیه‌سازی زندگی در مریخ را به…

چهار فضانورد داوطلب ناسا پس از یک سال تحقیق برای…

پاسخی به نیاز های جدید یا پاسخی به مخالفان

نویسنده: مهرالدین مشید آغاز بحث بر سر اینکه قرآن حادث است و…

طالبان، پناهگاه امن تروریسم اسلامی

سیامک بهاری شورای امنیت سازمان ملل: ”افغانستان به پناهگاه امن القاعده و…

  نور خرد

 ازآن آقای دنیا بر سر ما سنگ باریده عدوی جان ما…

عرفان با 3 حوزه شناخت/ ذهن، منطق، غیب

دکتر بیژن باران با سلطه علم در سده 21،…

شکست مارکسیسم و ناپاسخگویی لیبرالیسم و آینده ی ناپیدای بشر

نویسنده: مهرالدین مشید حرکت جهان به سوی ناکجا آباد فروپاشی اتحاد جماهیر…

سوفیسم،- از روشنگری باستان، تا سفسطه گری در ایران.

sophism. آرام بختیاری دو معنی و دو مرحله متضاد سوفیسم یونانی در…

آموزگار خود در عصر دیجیتال و هوش مصنوعی را دریابید!

محمد عالم افتخار اگر عزیزانی از این عنوان و پیام گرفتار…

مردم ما در دو راهۀ  استبداد طالبانی و بی اعتمادی…

نویسنده: مهرالدین مشید افغانستان سرزمینی در پرتگاۀ ناکجاآباد تاریخ مردم افغانستان مخالف…

ترجمه‌ی شعرهابی از دریا هورامی

بانو "دریا هورامی" (به کُردی: دەریا هەورامی) شاعر، دوبلور و…

تلویزیون حقوق ناشر یک اندیشه ملی و روشنگری 

نوشته از بصیر دهزاد  تلویزیون حقوق در پنجشنبه آینده،  ۱۱ جولای، …

افراطیت دینی و دین ستیزی دو روی یک سکه ی…

نویسنده: مهرالدین مشید در حاشیه ی بحث های دگر اندیشان افراط گرایی…

د مدني ټولنې په اړه په ساده ژبه څو خبرې

 زموږ په ګران هېواد افغانستان کې دا ډیر کلونه او…

از پا افتادگان دور جمهوریت

در خارج چه میگویند ؟ انهاا طوری سخن میرانند که افغانستان…

آیا طالبان آمده اند ، تا ۳۴ ملیون شهروند افغانستان…

نوشته: دکتر حمیدالله مفید. بزرگترین دشواری که در برابر جهان اسلام…

 چند شعر کوتاه از لیلا_طیبی (صحرا) 

ذهنم، یوزپلنگی تیز پاست آه! بی‌هوده بود، دویدن‌هایم... آی‌ی‌ی        --غزال وحشی، کدام کنام…

«
»

عاملین بازیهای دیروز جنایت کاران امروز

فرهاد

چسان بینم که نامردی چراغ انجمن باشد

چسان بینم جوانمردی بمیرد بی کس و تنها

چسان بینم بد اندیشی کند تقلید درویشان

چسان بینم که ابلیسی بپوشد خرقه تقوا

چسان بینم که شهبازی به دام عنکبوت افتد

چسان بینم که خفاشی خورشید را کند اغوا

فانی

بیش از چهار دهه میشود که اهریمنان افعی صفت به حمایت ادارات استخباراتی کشورهای منطقه و جهان از جمله آی.اس.آی، سعودی، ایران، قطر، انگلیس، امریکا و غیره با شعله ور نگه داشتن جنگ اعلان ناشده و تحمیلی از خارج زیر بهانه های مختلف میلیونها مردم ما را قربانی اهداف شوم خویش نموده کشور ما را به گرداب های خون و کوره های آتش مبدل و اکثریت مردم ما را که در حقیقت ستون فقرات جامعه و کشور را تشکیل میدهند ضعیف و ناتوان ساخته اند عاملین بازیهای دیروز به جنایت کاران جنگی امروز مبدل شده اند. طی چهار دهه گذشته جنایات خونین را بر ضد مردم و کشور ما انجام داده و میدهند که سقوط کندز بار دوم مشت نمونه خروار میباشد. محترم فقیری والی وقت حکومت دوکتور نجیب الله شهید به تاریخ 11/7/1394 از طریق طلوع نیوز دیدگاه خویش را در رابطه به تفاوت سقوط ولایت کندز در حال حاضر با بیست و هشت سال قبل از امروز چنین بیان نمود وی میگوید: تفاوت سقوط کندز در حال حاضر با بیست و هشت سال قبل از این قرار است. بیست و هشت سال قبل ولایت کندز به نسبت هجوم از بیرون سقوط نموده بود در حال حاضر به نسبت معامله از داخل کندز سقوط نموده است. افزود در آن زمان گروه های مهاجم ادارات دولتی و مکاتب را آتش زدند شهر از جمله قالین فروشی و دارائی های مردم را به غارت برده بی رحمانه ترین جنایات را بالای مردم روا داشتند. در کمترین وقت قوت های مسلح طبق هدایت دوکتور نجیب الله شهید تحت نظر شخصیت برجسته عالی نظامی و سیاسی کشور دگر جنرال محمد افضل لودین توانستند مهاجمین و غارتگران را عقب زنند مردم را از شر آنها نجات دهند.

غرض احیا و بازساری شهر کارهای سازنده را انجام دادند. با تاسف در حال حاضر شش شبانه روز می شود که مردم ولایت کندز در زیر چکمه های خونین هراس افگنان (طالبان) دست و پا زده جان میدهند. بازیگران که چند دهه میشود زیر نام دفاع از دین مقدس اسلام به کشتار میلیونها مردم آغاز کرده اند به بزرگترین جنایت کاران جنگی مبدل شده نظر به گفته مردم زنان زندانی را با خود برده بالای آنها تجاوز جنسی نموده بالای نرس ها تجاوز بعد آنها را با بی رحمانه ترین وضع به شهادت رسانیده از طریق شفاخانه دوکتوران بی سرحد یک شب قبل از بمبارد خبری نشر در آن گفته شده بود که سه صد و هفتاد زخمی و پنجاه جسد در این شفاخانه آورده شده با تاسف فراوان که شفاخانه مذکور خلاف قوانین بین اللملی و رعایت نکردن معیارهای انسانی و اسلامی توسط قوت های امریکایی بمبارد در آن بر علاوه زحمی ها عده از کارمندان شفاخانه شهید ده ها تن دیگر آنها زخمی شدند. سرنوشت ده ها تن آنها نا معلوم است اشرف غنی در این رابطه خواهان بررسی شده. در شهر آب، غذا، دوا، وجود ندارد هنوز هم در اکثریت خانه ها تا امروز تاریخ 11/7/1394 هراس افگنان طالب خود را پنهان مردم را گروگان گرفته اند. قیمت یک قرص نان صد افغانی کرایه موتر به یک نفر از کندز به ولایت بغلان به ده هزار افغانی رسید. فریاد اعضای پارلمان به خصوص یک خانم که نماینده مردم ولایت کندز میباشد به آسمانها بلند شده وی میگوید بالای نوامیس مردم تجاوز شده مرم نان ندارند دوا ندارند عزت شان پایمال شد چرا مسئولین بی تفاوت هستند. شاهراه عمومی بغلان کندز به واسطه هراس افگنان ماین گذاری مسدود گردیده اکثریت قوت ها هنوز نتوانسته یعنی 11/7/1394 به کندز خود را برسانند یک تعداد قوت ها از راه های فرعی با قبول خطر ماین خود را به کندز رسانیده عملیات تصفیوی را آغاز در حالیکه مسئولین نتایج عملیات های هوایی را اثر گزار خوانده اما مردم به نسبت تلفات ملکی از این ناحیه سخت نگران میباشند. هراس افگنان به نسبت عملیات های قهرمانانه قوای مسلح و هوایی ضربات مهلک و کشنده را متقبل شده اند. قریب به چهل تن همراه والی نام نهاد آنها در ولایت بدخشان کشته شدند، صد ها تن دیگر آن در ولایات بغلان، ننگرهار، جوزجان هلمند سرپل کشته و زخمی شدند در حال حاضر جوانان در  اکثریت نقاط کشور غرض پیوستن به قوای مسلح اظهار آمادگی نموده اند. تجاران زیر نظر اتاق تجارت و صنایع مبلغ سه صد هزار دالر غرض کمک به آسیب دیدگان کندز همکاری نموده اند.

افزایش جنگ های خونین وحشت و دهشت فقر بیکاری گشترس فساد و دامن زدن انواع خشونت های خانواده گی و خصومت های قومی، سمتی، لسانی، مذهبی تنظیمی حزبی تاراج دارایی های مردم و دولت سبب ایجاد فرسنگ ها فاصله بین دولت و مردم گردیده است. به تاریخ 11/7/11394 گلاب منگل و هیئت همراهانش غرض استجواب در رابطه به تعهد نامه ولسوالی دند غوری ولایت بغلان به ولسی جرگه حاضر وی خواست با ارایه بعضی اسناد قناعت اعضای پارلمان را حاصل نماید و عده از اعضای پارلمان از جمله لالی وکیل کندهار به حمایت وی در مقابل سایر اعضا سر و صد بلند کرده موضوعات قومی سمتی را دامن زدند مجلس بدون نتایج خاتمه یافت. عده از اعضای پارلمان میگویند منطقه دند غوری ولایت بغلان به مرکز فرمانده طالبان به ساحات همجوار آن مبدل شده است. با تاسف گماشته گان فاسد، اجانب از جمله اداره آی.اس.آی با استفاده از وضع بخاطر پوشانیدن جنایات خونین که طی چهار دهه انجام داده اند موضوعات قومی، لسانی، سمتی را دامن زده با گل الود نمودن میخواهند ماهی بگیرند. موی سفیدان ولایت فراه در جریان صحبت با طلوع نیوز زیر نام صدای مردم راه اندازی شده بود گفتند طی چهارده سال گذشته در اکثریت ولسوالی ولایت فراه از جمله بکوا به نام بازسازی یک پول هم مصرف نشده است. حافظی عضو اتاق تجارت و صنایع افغانستان میگوید دو هزار معادن بدون عقد قرار داد و فیصله ها غیر قانونی استخراج شده هنوز هم جریان دارد. معاون شاروالی کابل میگوید صدها میلیون دالر شرکت های ساختمانی از جمله اونکس از اداره ما باقی دار بوده حاضر به پرداخت آن نشده اند.

مردم و آگاهان امور بزرگترین عوامل دشواریهای فوق ذکر را بر علاوه مداخلات ادارات استخباراتی خارجی در امور داخلی کشورها موجودیت ده ها هزار لانه های تروریزم در آن طرف خط دیورند گسترش رقابت های خصمانه کشورهای منطقه و جهان در رابطه به کشور ما و کشورهای منطقه تشدید شدن اختلافات بین سران احزاب جمهوری خواه و دموکرات های امریکا در رابطه به خروج قوت هایشان از کشور ما مبدل شدن عاملین بازیهای دیروز که به بزرگترین جنایت کاران امروز مبدل شده در کشور و که بهترین وسیله رسیدن کشور گشایان به اهداف شوم شان خوانده می افزایند تا زمانیکه صلاحیت سران گروه ها فوق محدود نگردد و از مداخلات کشورهای خارجی جلوگیری به عمل نیاید نمیتوان به ختم بازی های جنایت کارانه که در سراسر کشور جریان دارد امیدوار بود.

مردم می پرسند بخاطر کاهش دشواریهای خونین موجود چه باید کرد؟

به باور اگاهان امور وقت آن رسیده که بخاطر کاهش جنایات فوق به مردم رنجیده و عذاب کشیده افغانستان از جمله سران اقوام ملیت های با هم برادر جامعه مدنی، احزاب سیاسی، سازمانهای اجتماعی، علما؛ روحانیون، نویسندگان؛ ژورنالیستان، استادان مراجعه نمود با اتحاد و هم بسته گی تمام ملیت های برادر کشور و جلب همکاری بشریت صلح جو و ترقی پسند صدای اعتراضات خویش را بر ضد جنایات فوق از طریق مبارزات مسالمت و وسایل اطلاعات جمعی آمیز بلند و وظایف ایمانی، وجدانی، اسلامی، انسانی خویش را در مقابل مردم عذاب دیده و رنج کشیده کشور انجام داد! در غیر از آن با ادامه وضع موجود عاملین بازیهای دیروز که به جنایت کاران امروز مبدل شده اند. به هیچ وجه از ادامه جنایات خونین خویش دست بردار نشده از این بیشتر مردم و کشور ما را به گرداب های خون و کوره های آتش غرق خواهند کرد.