بهای سنگین این خاموشی پیش از توفان را طالبان خواهند…

نویسنده: مهرالدین مشید طالبان بیش از این صبر مردم افغانستان را…

گلایه و سخن چندی با خالق یکتا

خداوندا ببخشایم که از دل با تومیخواهم سخن رانم هراسانم که…

(ملات گاندی در مورد امام حسین

باسم تعالى در نخست ورود ماه محرم و عاشوراء حسينى را…

جهان بی روح پدیداری دولت مستبد

دولت محصولی از روابط مشترك المنافع اعضاء جامعه می باشد٬ که…

ضانوردان ناسا یک سال شبیه‌سازی زندگی در مریخ را به…

چهار فضانورد داوطلب ناسا پس از یک سال تحقیق برای…

پاسخی به نیاز های جدید یا پاسخی به مخالفان

نویسنده: مهرالدین مشید آغاز بحث بر سر اینکه قرآن حادث است و…

طالبان، پناهگاه امن تروریسم اسلامی

سیامک بهاری شورای امنیت سازمان ملل: ”افغانستان به پناهگاه امن القاعده و…

  نور خرد

 ازآن آقای دنیا بر سر ما سنگ باریده عدوی جان ما…

عرفان با 3 حوزه شناخت/ ذهن، منطق، غیب

دکتر بیژن باران با سلطه علم در سده 21،…

شکست مارکسیسم و ناپاسخگویی لیبرالیسم و آینده ی ناپیدای بشر

نویسنده: مهرالدین مشید حرکت جهان به سوی ناکجا آباد فروپاشی اتحاد جماهیر…

سوفیسم،- از روشنگری باستان، تا سفسطه گری در ایران.

sophism. آرام بختیاری دو معنی و دو مرحله متضاد سوفیسم یونانی در…

آموزگار خود در عصر دیجیتال و هوش مصنوعی را دریابید!

محمد عالم افتخار اگر عزیزانی از این عنوان و پیام گرفتار…

مردم ما در دو راهۀ  استبداد طالبانی و بی اعتمادی…

نویسنده: مهرالدین مشید افغانستان سرزمینی در پرتگاۀ ناکجاآباد تاریخ مردم افغانستان مخالف…

ترجمه‌ی شعرهابی از دریا هورامی

بانو "دریا هورامی" (به کُردی: دەریا هەورامی) شاعر، دوبلور و…

تلویزیون حقوق ناشر یک اندیشه ملی و روشنگری 

نوشته از بصیر دهزاد  تلویزیون حقوق در پنجشنبه آینده،  ۱۱ جولای، …

افراطیت دینی و دین ستیزی دو روی یک سکه ی…

نویسنده: مهرالدین مشید در حاشیه ی بحث های دگر اندیشان افراط گرایی…

د مدني ټولنې په اړه په ساده ژبه څو خبرې

 زموږ په ګران هېواد افغانستان کې دا ډیر کلونه او…

از پا افتادگان دور جمهوریت

در خارج چه میگویند ؟ انهاا طوری سخن میرانند که افغانستان…

آیا طالبان آمده اند ، تا ۳۴ ملیون شهروند افغانستان…

نوشته: دکتر حمیدالله مفید. بزرگترین دشواری که در برابر جهان اسلام…

 چند شعر کوتاه از لیلا_طیبی (صحرا) 

ذهنم، یوزپلنگی تیز پاست آه! بی‌هوده بود، دویدن‌هایم... آی‌ی‌ی        --غزال وحشی، کدام کنام…

«
»

شکست هراس افگنی به عزم و اراده صادقانه نیاز دارد

فرهاد

لیک اگر صد بار

از هر تار مویم کسی بیاویزد

زشت را زیبا نخواهم گفت

یا بدی را

از برای مصلحت

نیکو نخواهم گفت

فانی

بارک اوباما رئیس جمهور ایالات متحده امریکا در سخنرانی اخیرش به امریکائی ها اطمینان داد که داعش شکست خواهد خورد افزود بسیاری از امریکائی ها می پرسند که ما با سرطانی مواجه هستیم که هیچ درمانی ندارد. گفته ها زمانی ابراز میشود به نسبت تیر اندازی یک زن در امریکا چهارده تن کشته و هفده تن زخم برداشتند. مسئولیت آنرا داعش به عهده گرفت.

از جانب دیگر زلمی خلیل زاد سفیر پیشین امریکا در افغانستان با طلوع نیوز گفته است پاکستان همواره از طالبان و شبکه حقانی در سیاست خارجی خود استفاده میکند وگروه های تند رو را در خاک خویش پناه داده. در ادامه میگوید در این شکی نیست که بدون کمک پاکستان و همکاری این کشور با این گروه ها به نحوی که فعالیت میکنند خطر به وجود آور برای افغانستان نمیبود افزود پاکستان مرکز و پایتخت این گروها ست است چه از طالب بگویم چه از حقانی میتوان گفت که پاکستان است.

مردم و اگاهان امور میگویند اگر آقای اوباما به گفته های خویش صادق میباشد پس چرا فشارهای نظامی، اقتصادی، سیاسی، مالی را بالای تمویل، تسلیح پرورش و آموزش دهندگان که زلمی خلیل زاد مرکز آنرا پاکستان معرفی کرده وارد نمی نماید می افزایند در حالیکه سالانه میلیارد ها دالر زیر نام مبارزه با هراس افگنی برای نظامیان توسط ایالات متحده امریکا برای پاکستانی داده میشود به جای آن در مبارزه بر ضد هراس افگنان به مصرف میرسید غرض تقویه قوای مسلح از ناحیه تجهیز نظامیان آن با سلاح های پیشرفته زمینی و هوایی همکاری لازم صورت گیرد با مسدود نمودن ده ها هزار لانه های تروریزم در آن طرف خط دیورند از مداخله ادارات استخباراتی در امور داخلی کشور ما جلوگیری به عمل آید. در آن صورت میتوان از پیشرفت این غده سرطان به مردم امریکا و سایر جهان اطمینان داد.

در غیر از آن به ادامه وضع موجود بشریت همه روزه مثل مردم عزیز و با عزت ما در آتش بازی های دوگانه و ریا کارانه سران کشورهای که در ظاهر امر از مبارزه با تروریزم وعده میدهند و در عمل منحیث افزار خونین برای به دست آوردن اهداف خویش از آنها استفاده مینمایند نمیتوان از سرایت این امراض ساری و کشنده به سایر نقاط جهان از جمله امریکا جلوگیری به عمل آورد.

محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان به تاریخ 16/9/1394 در یک کنفرانس خبری گفت که ما در کنفرانس قلب آسیا که در اسلام آباد برگزار میگردد شرکت خواهیم کرد افزود نشست کشورهای قلب آسیا قرار است به تاریخ 19/9/1394 در اسلام آباد با اشتراک وزیران خارجه چهل و چهار کشور جهان برگزار شود. وی میگوید نشست قلب آسیا نشستی برای افغانستان است ما پیام خود را به گونه واضح مطرح خواهیم کرد و پس از برگشت با شما (مردم) آنرا در میان مگذاریم می افزایند این نشست که با حضور سیزده کشورهای منطقه و مقاماتی دیگر از نقاط جهان برگزار میشود به میان آوردن هماهنگی در کار و پیکار با هراس افگنی میان کشورهای منطقه و با پشتیبانی دیگر و جهان گفته شده.

مردم و اگاهان امور از اینکه در شیر سوخته دوغ را پف کرده میخورند محتاطانه نظریات خویش چنین بیان داشته اند:

نظر به شهادت تاریخ مردم قهرمان و با افتخار افغانستان در هر زمان توانسته بزرگترین قدرت های متجاوز جهانی را با تمام ساز و برگ نظامی که داشتند به زانو در آوردند. اما به نسبت اعتماد بیجا و علاقمندی شخصی و احساساتی با یک عده سران، شاهان مستبد، آلوده فاسد وابسته در زمان اتخاذ تصامیم گیری های زیر نام مذاکره و مصالحه صلح و غیره صورت میگرفت بزرگترین شکست های جبران ناپذیر را متقبل شده از دوباره به قدرت رسانیده امیر دوست محمد خان به واسطه بریتانیا کبیر تا الحال صد ها جنایات نا بخشودنی در این رابطه صورت گرفته است می افزایند.

از ناحیه بازی های شتابزده پاکستانی و حامیان جهانی شان تشویش موجود است که جنایات گذشته را یکبار دیگر تکرار نه نمایند از این لحاظ از سران دولت وحدت ملی و کشورهای که واقعا خواهان صلح و ثبات واقعی در کشور ما میباشند احترامانه تقاضا به عمل میاید. تا یکبار دیگر ده ها میلیون مردم ما را قربانی اهداف شوم هراس افگنان و حامیان خارجی نه نموده تا خود را محکوم و شرمسار تاریخ نه نسازند!

خلاصه اینکه به باور ما بزرگترین علت دشواری های خونین موجود و سوزنده در کشور ما و کشورهای منطقه و جهان عدم صداقت سران کشور ها ادارات استخباراتی کشورهای منطقه و جهان در مبارزه با هراس افگنی مواد مخدر بوده که شورشی خواندن طالبان به واسطه اوباما اثبات ادعای ماست.

پس چه باید کرد که دشواری های موجود را کاهش داد؟ به باور ما وقت آن رسیده که تمام نیروهای سالم اندیش با فشردن دست ها متحد یک پارچه صدای اعتراض خوش را غرض جلوگیری از بازی های فوق دراز نمایند. تا به یاری خداوند (ج) سران کشورها را وادار به مبارزه صادقانه بر ضد هراس افگنی نمایند.