افراطیت و تروریسم زنجیره ای از توطیه های بی پایان

نویسنده: مهرالدین مشید تهاجم شوروی به افغانستان و به صدا درآمدن…

عید غریبان

عید است رسم غصه ز دلها نچکاندیم درد و غم و…

محبت، شماره یکم، سال ۲۷م

شماره جدید محبت نشر شد. پیشکش تان باد!

روشنفکر از نظر رفقا و تعریف ما زحمتکشان سابق

Intellektualismus. آرام بختیاری روشنفکر،- یک روشنگر منتقد و عدالتخواه دمکرات مردمی آرامانگرا -…

پیام تبریکی  

بسم‌الله الرحمن الرحیم اجماع بزرگ ملی افغانستان به مناسبت حلول عید سعید…

عید خونین

رسول پویان جهان با نـقـشۀ اهـریمنی گـردیـده پـر دعوا چه داد و…

بازی های ژیوپولیتیکی یا دشنه های آخته بر گلوی مردم…

نویسنده: مهرالدین مشید بازی های سیاسی در جغرافیای افتاده زیر پاشنه…

ادریس علی

آقای "ادریس علی"، (به کُردی: ئیدریس عەلی) شاعر و نویسنده‌ی…

گزیده‌ای از مقالهٔ «هدف دوگانهٔ اکوسوسیالیسم دموکراتیک»

نویسنده: جیسون هی‎کل ــ با گذشت بیش از دو دهه از…

مثلث خبیثه ی استخباراتی ایکه افغانستان را به کام آتش…

نویسنده: مهرالدین مشید اقنوم سه گانه ی شرارت در نمادی از…

اعلام دشمنی با زنان؛ زیر پرسش بردن اسلام و یا…

نویسنده: مهرالدین مشید رهبر طالبان از غیبت تا حضور و اعلان…

ګوند، ائتلاف او خوځښت

نور محمد غفوری  په ټولنیزو فعالیتونو کې د ګډون وسیلې   د سیاسي…

از روزی می‌ترسم 

از روزی می‌ترسم  که سرم را بر روی سینه‌ات بگذارم و تپش…

چرا نجیب بارور را شماتت و تقبیح نماییم ؟

                 نوشته ی : اسماعیل فروغی           به…

کهن افسانه ها

رسول پویان برآمد آفـتاب از مشـرق دل در سحـرگاهان شب یلـدای تار…

مهدی صالح

آقای "مهدی صالح" با نام کامل "مهدی صالح مجید" (به…

جنگ های جدید و متغیر های تازه و استفادۀ ی…

نویسنده: مهرالدین مشید تعامل سیاسی با طالبان یا بازی با دم…

                    زبان دری یا فارسی ؟

میرعنایت الله سادات              …

همه چیز است خوانصاف نیست !!!

حقایق وواقعیت های مکتوم لب می کشاید  نصیراحمد«مومند» ۵/۴/۲۰۲۳م افغانها و افغانستان بازهم…

مبانی استقلال از حاکمیت ملی در جغرافیای تعیین شده حقوق…

سیر حاکمیت فردی یا منوکراسی تا به حاکمیت مردمی و…

«
»

      شناسایی عوامل فاجعه ی خونین مسکو      

       نوشته ی : اسماعیل فروغی

      شام جمعه بیست و دوم مارچ سال 2024 یک حمله ی خونین تروریستی درتالار بزرگی درحومه ی شهر ماسکو اتفاق افتاد که روسیه و تمام جهان را تکان داد .

      این حمله ی تروریستی که سبب قتل 143 تن و زخمی شدن حدود 200 تن شد ، در تالار بزرگ کنسرت ها بنام کروکوس در حومه ی شهر ماسکو اتفاق افتاد که شش هزار تماشاچی آنجا گردآمده بودند . ارچند داعش مسوولیت این جنایت خونین را به گردن گرفت ؛ اما مقامات مسکو با دستگیر کردن یازده تن شامل چهارتنِ در حال فرار به سوی اوکراین ( که میتوانند عاملان اصلی باشند ) ، به دنبال سرنخ های اصلی استند . مقامات امریکایی معتقد استند که مسلماً این حمله ی تروریستی کارداعش است و تاهنوزهیچ سندی مبنی برارتباط این حمله با اوکراین وجود ندارد . آنان همچنان گفته اند که ما درباره ی احتمال حمله های انتحاری به تجمع های بزرگ در ماسکو اطلاعات داشتیم و به روسیه قبلاً هشدار داده بودیم ؛ اما مسکو به آن باور و اعتنایی نکرد . مقامات امنیتی مسکو اعلان کرده اند که چون مهاجمان حادثه ، درحال فرار به سوی اوکراین دستگیر شده اند ، احتمال پیوند آنان با اوکراین را نمی توان از نظر دور داشت .  به گزارش بسیاری رسانه ها  به نقل از سرویس امنیتی فدرال روسیه «جنایتکاران پس از انجام حمله ی تروریستی، درحالی که تماس هایی با طرف اوکراینی برقرار کرده و قصد داشتند از مرز روسیه و اوکراین عبورکنند ، دستگیر شده اند . »

      دولت روسیه روز یکشنبه 24 ام مارچ را عزای عمومی اعلان کرده و ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه طی سخنرانی کوتاهی با قاطعیت به مردم وعده داد که تمام کسانی را که در قتل عام حومه ی مسکو دست داشته اند ، تمام سازماندهنده گان و تمویل کننده گان این قتل عام را به شدت سرکوب خواهند کرد .

       خوب، این که درپشت این حمله ی تروریستی واقعاً کدام گروه ، کشوریاکشورهایی قراردارند ، بزودی واضح خواهد شد ؛ آنچه ازهمینحالا واضح است اینست که روسیه اکنون دشمنان خارجی بسیاری درسطح منطقه و جهان دارد . وقتی روسیه می تواند تمام قدرت امریکا و غرب را در سوریه ، در عراق ، در یمن ، درافغانستان ، دراوکراین و درغزه به چالش بکشد ؛ وقتی روسیه درجنگ غزه ، موضع ضد حماس اتخاذ نکرده و حماس را گروه تروریستی نمی پندارد و مجدانه خواهان تشکیل دو دولت مستقل اسراییل و فلسطین درکنارهم است ؛ و وقتی روابط امنیتی ــ اقتصادی روسیه با ایران اسلامی و چین هر روز نسبت به روز قبل محکمتر می گردد ؛ پس هیچ از امکان دور نیست که مخالفان جهانی روسیه ، ( امریکا و غرب ) هم در پی به چالش کشیدن روسیه و امنیت روسیه باشند . 

      حوادث فجیع تروریستی کرمان ایران و تالار کروکوسِ حومه ی مسکو می تواند از یک دست ، به مقصد به چالش کشیدن امنیت هردوکشور، طرحریزی شده باشد. از اینکه هردو کشور( روسیه و ایران ) جمع جمهوری خلق چین ، بدنبال پایان بخشیدن هژمونی امریکا و غرب استند ؛ هیچ از امکان دورنیست که طرف مقابل هم برای حفظ هژمونی شان ، با سخت جانی تلاش و کوشش به خرچ داده ؛ امنیت داخلی روسیه ، ایران و چین را به چالش بکشند . شاید این کوشش زیر نام داعش صورت بگیرد یا ایجاد نقاط داغ دوامدار برای از نفس انداختن حریفان .

     ارچند انتحارنکردن و فرارعاملان انفجارخونین مسکو ازحادثه که هیچ شباهتی با کردارانتحاری های طالبان و داعشیان ندارد ، شک و گمان های جدی ای در مورد دخالت مستقیم سازمان های امنیتی اوکراین و حامیان غربی اش بوجود آورده است ؛ اما نباید این شک و گمان ها مقامات امنیتی روسیه را آنقدر مصروف بسازد که نقشه ی اصلی جنگ افروزان غربی را که هدف شان انتقال دهشت افگنان و تروریستان افراطی طالبی ــ داعشی در کشورهای آسیای میانه ، روسیه ، چین و ایران است ، از نظر دور بدارند .

    همچنان مقامات روسیه باید بدانند که نزدیکی بیش ازحد مسکو با طالبان هم می تواند برای امنیت روسیه و آسیای میانه خطر ساز باشد تا صلح آفرین .                         فروغی