بهای سنگین این خاموشی پیش از توفان را طالبان خواهند…

نویسنده: مهرالدین مشید طالبان بیش از این صبر مردم افغانستان را…

گلایه و سخن چندی با خالق یکتا

خداوندا ببخشایم که از دل با تومیخواهم سخن رانم هراسانم که…

(ملات گاندی در مورد امام حسین

باسم تعالى در نخست ورود ماه محرم و عاشوراء حسينى را…

جهان بی روح پدیداری دولت مستبد

دولت محصولی از روابط مشترك المنافع اعضاء جامعه می باشد٬ که…

ضانوردان ناسا یک سال شبیه‌سازی زندگی در مریخ را به…

چهار فضانورد داوطلب ناسا پس از یک سال تحقیق برای…

پاسخی به نیاز های جدید یا پاسخی به مخالفان

نویسنده: مهرالدین مشید آغاز بحث بر سر اینکه قرآن حادث است و…

طالبان، پناهگاه امن تروریسم اسلامی

سیامک بهاری شورای امنیت سازمان ملل: ”افغانستان به پناهگاه امن القاعده و…

  نور خرد

 ازآن آقای دنیا بر سر ما سنگ باریده عدوی جان ما…

عرفان با 3 حوزه شناخت/ ذهن، منطق، غیب

دکتر بیژن باران با سلطه علم در سده 21،…

شکست مارکسیسم و ناپاسخگویی لیبرالیسم و آینده ی ناپیدای بشر

نویسنده: مهرالدین مشید حرکت جهان به سوی ناکجا آباد فروپاشی اتحاد جماهیر…

سوفیسم،- از روشنگری باستان، تا سفسطه گری در ایران.

sophism. آرام بختیاری دو معنی و دو مرحله متضاد سوفیسم یونانی در…

آموزگار خود در عصر دیجیتال و هوش مصنوعی را دریابید!

محمد عالم افتخار اگر عزیزانی از این عنوان و پیام گرفتار…

مردم ما در دو راهۀ  استبداد طالبانی و بی اعتمادی…

نویسنده: مهرالدین مشید افغانستان سرزمینی در پرتگاۀ ناکجاآباد تاریخ مردم افغانستان مخالف…

ترجمه‌ی شعرهابی از دریا هورامی

بانو "دریا هورامی" (به کُردی: دەریا هەورامی) شاعر، دوبلور و…

تلویزیون حقوق ناشر یک اندیشه ملی و روشنگری 

نوشته از بصیر دهزاد  تلویزیون حقوق در پنجشنبه آینده،  ۱۱ جولای، …

افراطیت دینی و دین ستیزی دو روی یک سکه ی…

نویسنده: مهرالدین مشید در حاشیه ی بحث های دگر اندیشان افراط گرایی…

د مدني ټولنې په اړه په ساده ژبه څو خبرې

 زموږ په ګران هېواد افغانستان کې دا ډیر کلونه او…

از پا افتادگان دور جمهوریت

در خارج چه میگویند ؟ انهاا طوری سخن میرانند که افغانستان…

آیا طالبان آمده اند ، تا ۳۴ ملیون شهروند افغانستان…

نوشته: دکتر حمیدالله مفید. بزرگترین دشواری که در برابر جهان اسلام…

 چند شعر کوتاه از لیلا_طیبی (صحرا) 

ذهنم، یوزپلنگی تیز پاست آه! بی‌هوده بود، دویدن‌هایم... آی‌ی‌ی        --غزال وحشی، کدام کنام…

«
»

سرمایه مالی گلوبالیزم

 بیژن باران

در 50 سال گذشته می توان دید که با رشد سرمایه مالی خدمات منجر به افزایش شمار شاغلین و بازده دلاری شد. رشد شمار شاغلین خدمات مالی منجر به رشد شاغلین خدمات پزشگی، ساختمانی، حسابداری، آموزشی، رایانه ای، تفریحی، خوراک می شود. پس گلوبالیزم در جهات زیر شکل گرفت:

تمرکز ثروت در 1% جمعیت، ازدیاد خدمات/ یقه سفیدها و کاهش کارگران/ یقه آبیها، ایجاد قراردادهای چندجانبه تجاری، افزایش سیاحت، سیر سرمایه به کشورهای پیشرفته جی 7 و جی 20 را افزایش دفاتر حسابداری، صندوقهای مالی، عدم سرمایه گذاری عمرانی و افزایش جنگ با کشورهای عقبمانده و اکنون در خاور میانه. در صنعت خودرو هم ورود فنآوریهای لیزر، رباتیک، رایانه- لایه ای از یقه سفیدها را وارد کارگران یقه آبی کرده است.

بخش کلان صندوقهای تقاعد آمریکا و غرب در سرمایه مالی جهانی در کنترل آمریکا ست. سرمایه مالی سود و امنیت را الویت داده؛ از خاورمیانه بخاطر جنگها و تروریزم حذر می کند. خاور میانه با زادو ولد بیش از متعارف جهانی، اکثریت جوان زیر 30سال، بیکاری مزمن- اردوی جذب تروریزم است. جمعیت زمین در نیم قرن 2برابر شد.

استبداد دائم العمری، رشد اقتصادی بطئی، تداخل قهری فقه شریعت متقابل مدرنیزم، جنگهای کلنگی، عدم سرمایه گذاری، افزایش نسل جوان بیکار، موج مهاجران به غرب- در خاورمیانه آینده سیاهی را ترسیم می کنند. جمعیت زمین در 1962 حدود 3.1 میلیارد نفر بوده؛ در 1991 به 5.5 میلیارد رسیده؛ اکنون 7.5 میلیارد نفر است. رشد جمعیت زمین بیانگر بهبود تغذیه، کاهش مرگ زودرس، نبود جنگهای جهانی، رشد شهرنشینی، انباشت ارزش اضافی است.

تحدید حاکمیت فشار بر توده را افزایش می دهد. فرار لایه هایی از پناهجویان به غرب در ایران دهه 1380 تحت تحریم بانکی، کلنگی شدن سوریه دهه 1390 با پیدایش 100 ها گروه مسلح، نقض امنیت مردم را بخوبی می توان دید. آینده کشور یاغی عملا در گلوبالیزم در نهایت کشور بی دولت مانند سومالی و یمن است؛ لیبی، عراق، سوریه هم در جهت زوال دولت مرکزی می روند.

پیش بینی اوضاع سیاسی آتی کشورهای سلطانی مطلقه با رشد مستغلات، فروش نفت و گاز، امور بانکی مانند عربستان، قطر، کویت، بحرین، امارات هم اگر آنها استثنا نباشند مشکل نیست. تضاد گلوبالیزم با فقه شریعت 2نمونه مطلقه سنی عربستان و شیعی ایران را دارد که حل این تضاد در آینده رخ خواهد داد. این تضاد در زیربنا یعنی امور بانکی و روبنا یعنی قوانین دوستدار سرمایه مالی تبلور دارد.

البته تضادهای درونی تبعیض حاکمیت به اقلیتها و زنان نیز وجود دارند: در عربستان تبعیض به 15% مردم شیعی، آپارتید جنسیتی زنان، اعدام فله ای شیخ نمر و 46 جهادی، در ترکیه با 75 میلیون نفر تبعیض به 18% کرد و 1 میلیون علوی/ شیعی، در ایران تبعیض به زنان و اقلیتهای سکولار، سنی، بهایی.

در 2015 عربستان 150 انسان را گردن زد؛ پس از داعش مقام دوم در جهان دارد. ایران هم بیشترین اعدامها را در جهان داشته که در رسانه های گلوبال خوشآیند نیست. ترکیه هم در روال درگیری با گلوبالیزم با رهبری اردوغان و حزب سنی ترک در مسیر اقتدارگرایانه و خشونت در غلطیده است.

بخاطر وجود غالب سرمایه مالی و امنیت در آمریکا خدمات – خوراک، دارو، گردشگری رشد کرده؛ نیز برای مستغلات-بناهای دفتری مقر شرکتهای اداری، بازارچه برای خرید اقلام مصرفی، برجهای مسکونی- جذبه ویژه برای سرمایه گذاری کم خطر دارد. نیز خرید/ فروش سهام شرکتهای فنآوری دیجیتال، مراودات اینترنت، داروسازی، مخابرت بیسیم، صندوقهای مشترک و پوششی با تجارت الکترونیک EC رخ می دهند. سرمایه گذاری در شکل مالکیت خصوصی، مشارکتی، سهام بورس است که خدمات حسابداری، مالیاتی، حقوقی را در آمریکا گسترش می هد.

در دهه 1970 آمریکا رشد سرمایه مالی به رشد خدمات/ یقه سفیدها منجر شد. در سده 21م حوزه خلیج فارس سرمایه مِلکی را ترجیح می دهد که هم در غرب هم در امارات، عربستان، کویت، قطر در مستغلات دیده می شود. یک محل عمده برای سرمایه گذاری، قروض دولت آمریکاست که بصورت قرضه ملی/ باند تضمینی با بهره کم تحقق می یابد. چین با مازاد ارزش اضافی خود طرفدار خرید آنست.

سرمایه مالی منبع بخشی از اقتصاد کاسبان در خرید اقلام برای دادن خدمات مانند خرده فروشی، مغازه ها، بانکهای رهنی برای اعتبارات خانه سازی است. در آمریکا گسترش خدمات با افزایش گردشگری درونمرزی و خارجی در 2013 نزدیک 1.5 تریلیون دلار پول و 7.8 میلیون شغل پدید آورد.

میدانهای نقت و گاز روسیه، قزاقستان، آذربایجان، عربستان، قطر در جذب سرمایه فعالند. نفاق کشورهای مسلمان مانع حفاری، لوله کشی، اسکله صدور نفت و گاز از عربستان به مصر و دریای مدیترانه می شود. کشورهای غیر جی20 با اقتصاد کوچک، مالیات درآمد کانها، وامهای خارجی- دولت و طبقه حاکم را سیر می کنند. زحمت کشان با بخور و نمیر می زیند. نمونه: تاجیکستان، ایران، بنگلادش، تا 150 عضو دیگر سازمان ملل.

گلوبالیزم به کنترل آمریکا در مراودات بانکی جهانی رسید. لذا آمریکا اغلب به تنهایی تخلفات مالی افراد، نقض قراردادها بوسیله کمپانیها، سفر و حسابهای بانکی افراد، شرکتها، یک کشور را تحریم می کند. از اینرو درافتادن یک کشور یاغی با سامانه بانکی گلوبالیزم منجر به کاهش درآمد ملی شده؛ حاکمیت مطلقه این نوع کشور درآمد را با اعضای حاکمیت خودی تقسیم کرده؛ به فقر، فحشاء، اعتیاد، اختلاس، فساد اداری، تعطیل برنامه های آبادانی، حبس روزنامه نگاران منجر می شود.

سامانه مالی آمریکا چنان خودکار شده که می تواند تمام مراودات بانکی در 193 عضو سازمان ملل را نظارت، گزارش، پیش بینی کند. از اینرو به تنهایی می تواند تخلفات مالی جهان را بررسی کرده؛ تنبه، جریمه، تحریم را مجزا از قدرت سازمان ملل انجام دهد. این را در تحریمهای کره شمالی، ایران، روسیه می توان دید. سامانه بانکی ایالات متحده با سامانه بانکی اتحادیه اروپا در مرکزی در بلژیک برای تفکیک کد SWIFT / جامعه جهانی مخابرات دور مالی مابین بانک برای مراودات بانکهای مرکزی جهان پیوند خورده است.

این سامانه می تواند مراودات بانک مرکزی کشور یاغی را مسدود کرده؛ دارایی ها، حساب جاری، وجوه فروش نفت و گاز این کشور را در جهان به بندد. چنان قوی بود که سوییس پس از دهه ها مخفی کاری، حساب بانکی متخلفان آمریکایی را به اداره خدمات درآمد داخلی/ مالیات IRS آمریکا داد. آنها ثروت خود را برای فرار از مالیات در حساب پسانداز سوییس می گذاشتند. http://www.ita.doc.gov/td/finance/publications/U.S.%20Financial%20Services%20Industry.pdf

بانکها و بنگاههای مدیریت پساندازها در سرمایه مالی نقش عمده دارند. داراترین بانکهای آمریکا بقرار زیرند:JPMorgan Chase با 1.97، بانک آمریکا با 1.6، ولز فارگو با 1.5 تریلیون دلار دارایی. این بانکها با FDIC کمیسیون فدرال تضمین اندوخته ها پشتبانی می شوند. در آمریکا، 5 بانک فوقانی در 1970 با کل دارایهای بانکی 17% بوده؛ در 2010 کل دارایهای شان 52% بود. این آمار رشد تمرکز سرمایه مالی در بزرگترین 5 بانک را نشان می دهند. در 2010 بزرگترین 10 بانک رویهم 10 تریلیون دلار دارایی داشتند.

اکثر شرکتهای بزرگ جهان چینی و ثبت آمریکایند؛ ولی سهامداران از تمام جهانند. در لیست شرکتهای بزرگ جهان بخاطر خلاقیت کسبی از نام شرکتهای ترک، سعودی، عرب خبری نیست. در جهان 2015 بزرگترین 4 شرکت با سهام عام چینی بوده؛ بترتیب ICBC با 3.3 و بانک ساختمانی چین با 2.7 و بانک کشاورزی چین با 2.6 و بانک چین با 2.5 تریلیون دلار دارایی اند. 3تای بعدی برکشایر هاثوی با 195 بیلیون دلار درآمد سالانه، جی پی مورگان چیس با 2.6 تریلیون دارایی و اکسون موبیل با درآمد 376 بیلیون دلار آمریکایی اند؛ شماره 8 پتروچین با درآمد 333 بیلیون دلار بود. 

جنرال الکتریک با دارایی 648 بیلیون دلار، ولز فارگو با 1.5 تریلیون دلار، تویوتا ژاپن با دارایی390، اپل آمریکا با دارایی 262 بیلیون دلار اند. شماره 13، 14، 15 رویال داچ هلند، گروه فولکس واگن آلمان و نهاد مالیHSBC انگلیس با 2.6 تریلیون دلار اند. شماره 16شِوران، وال مارت، سامسونگ کره، سیتیگروپ، موبیل چین تا ردیف20 اند. http://www.forbes.com/global2000/list/#tab:overall

بزرگترین شرکتهای فنآوری اطلاعات/ آی تی جهان الیانتز آلمان با دارایی 979 بیلیون دلار، ارتباطات ورایزون با دارایی 233 بیلیون دلار، بانک آمریکا با دارایی 2.1 تریلیون دلار، سینوپک چین با دارایی 234 بیلیون دلار، مایکروسافت با دارایی 175 بیلیون دلار اند. سهم تجارت با دیگر کشورها در اقتصاد آمریکا با 320 میلیون جمعیت 23% بوده؛ با مقایسه با 71% آلمان با 82 میلیون نفر و 45% فرانسه با 65 میلیون نفر. پس بازار داخلی آمریکا بزرگ بوده؛ تا 77% تولیدات خود را مصرف کرده؛ در حالیکه مصرفکنندگان آلمان 29% و فرانسه 55% تولید ملی را مصرف کرده؛ بقیه را صادر می کنند.

با رایانه ها، ارتباطات، برنامه ها، اینترنت خدمات دفتری/ مالی قانون، مالیات، ثبت شرکتها در ایالت شرقی دلاور، حسابداری، اشکال مدیریت سرمایه مانند مدیریت پورتفولیو/ لیست سهام، مراودات ارزی، تعرفه های مرزی، راهنمایی مالی، پژوهش، ثبت و جواز در اداره امور اختراعات، توسعه محصولات مالی نو از نوع صندوقهای پوششی و مشترک را شرکتهای خارجی از آمریکا می خرند. تولیدات مالی آمریکا در نیویورک، سان فرانسیسکو، بوستون، شیکاگو مانند “کارخانه” برای تولید محصولات خدمات مالی برای فروش به کمپانیها در خارج اند.

بازار مالی در آمریکا بزرگترین و سیالترین در جهان است. بنگاههای خدمات مالی روندهای داده ها، کارکردها، عملیات- ذات پر کار و پر هزینه دارند. با رشد صنایع در خارج مثلا در چین، خدمات مالی در سطوح ایالتی، شهری، فدرال آمریکا رشد می کنند. در 2008صادرات خدمات و محصولات مالی 600 بیلیون دلار و 13% تمام خدمات صادراتی آمریکا بود. در 2011 خدمات مالی 92.5 بیلیون دلار صادر کرد. در 2014 شاغلان آن 6 میلیون نفر بوده؛ این بخش 23 بیلیون دلار مازاد درآمد داشت. در 2014 بخش مالی و بیمه 7.2% یا 1.26 تریلیون دلار GDP کشور را داشت.

اداره خدمات درآمد داخلی IRS آمریکا هرسال بالغ بر 2.4 تریلیون دلار را با برگشت مالیاتی 234 میلیون نفر حقیقی و حقوقی تنظیم الکترونیک می کند. رایانه ها، ترابری داده ها، برنامه های نظارت، قوانین مالیاتی، مچگیری خاطیان در این سامانه دیجیتال بی همتایند. بودجه 2015 آمریکا 1.8 تریلیون دلار با بخش دفاعی و متقاعدان نظامی 54 +6% بودجه و GDP 18 تریلیون دلار بود که 80% خدمات با سرمایه مالی 12 تریلیون دلار، بود.

نشریه های فوربس Forbes و فورچون داده ها، تحلیلها، آمار مالی را مرتب عرضه می کنند. بخشی از خدمات، شرکتها ی حسابداری بزرگ، در 2015 با درآمد به بیلیون دلار بقرار زیرند:Deloitte $15  و $11.8 PwC و$9.9   Ernst &  Young و KPMG $6.87. آنها خدمات مالی خود را به دولتها، کشورها، سازمان ملل، کمپانیهای خارجی صادر می کنند.

اقتصاد آمریکا 27% بازده جهان است؛ ولی سامانه الکترونیک بانکی آمریکا نظارات بر همه مراودات بانکی جهان دارد. لذا حجم مالی و نظارت مراودات تمام اعضای سازمان ملل را تحت استیلای آمریکا قرار می دهد. نهادهای مالی کمک به ورود شرکتها در بازار بورس جهان می کنند- این روند را آمریکا در کنترل دارد. سامانه مالی شانگهای چین و روسیه در حال رشد و رقابت ضعیف است.

سرمایه مالی برای صادرات کشاورزی و صنایع عمده هم مهم است. در 2012 در لیست 500کمپانی برتر جهان ماهنامه فورچون کمینه 132 شرکت آمریکایی بوده؛ تا از اختراعات، خلاقیت، رقابت، خدمات کامل مالی بهرهمند باشند. این بخش سرمایه به مصرفکننده کمک می کند تا ریسک را مدیریت، ثروت را انباشته، نیازهای مالی را برآورده کند.

http://selectusa.commerce.gov/industry-snapshots/financial-services-industry-united-states

در 2012 سامانه بانکی آمریکا 14.45 تریلیون دلار دارایی داشت که بزرگترین اقتصاد جهان را با تنوعات نهادهای بانکی و تمرکز اعتبارات خصوصی عرضه کرد. این بخش با رشد 23% هر فصل/ 3ماهه و بهترین درآمد را با 42.3 بیلیون دلار داشت. در آمریکا مدیریت دارایی در عمق لایه های ریسکی و با تنوع بسته های مالی در جهان تک است؛ 55% مدیریت بازار حقوق تقاعد جهانی را انجام می دهد. کل دارایی تقاعد آمریکا 18.9 تریلیون دلار در پایان 2012 بود. رک منبع خدمات مالی بالا.

نیز بیمه و صندوق مشترک مدیران دارایی آمریکایی 39.6 تریلیون دلار دارایهای متعارف دراز- مدت یا 45% کل اینگونه صندوقها در 2012 جهان را داشت. صندوق متعارف همسنگ 298% یعنی 3برابر GDP آمریکا بود. حدود یک/ سوم همه بیمه دوباره فروخته جهان را بنگاههای آمریکایی می خرند. VC= Venture Capital سرمایه ریسکپذیر Venture – برای وام به شرکتهای نوپا در جهان، نخست در آمریکا پدید آمد. در 2012 بنگاههای فنی با ضمانت سرمایه ریسکپذیر 12 میلیون شاغل داشته؛ 3 تریلیون دلار درآمد تولید کردند. این ارقام 11% مشاغل بخش خصوصی در کمپانیهای با ضمانت VC یا 21% درآمد سالانه GDP آمریکا را ساختند. منبع بالا.

بازار خدمات مالی هم این پیش بینیها را دارد: رشد داده های عظیم بازار، انفجار پرداخت و سپرده وجوه موبایل، امنیت داده های مصرف کنندگان، تجمیع داده ها از سامانه های گوناگون، سازگاری با قوانین ایالتی، فدرال، جهانی، کنترل بدهیها، ناسیونالیزم در تقابل با گلوبالیزم، سرمایه داری دولتی، بازارهای نوظهور، امور بانکی پیران، مناسبات خریداران، چالشهای انرژی در محیط. پژوهشهایی در باره گرایشهای خدمات مالی آینده انجام می شوند:

قوانین دولتی جدید، هزینه داده های مالی، نرم افزارهای مالی، پنجره کاربری ورود به امور مالی. صندوقهای مشترک با شاخص لیپر %بازده کل، 1هفته، 4هفته، بازده تا این تاریخ آنها در روزنامه نشر می شوند. بخاطر نگرانی شهروندان دارنده سهام، در روزنامه ها فعالیتهای لیست بازارهای در حال نضج، درآمد، دارایی، طلا، جهانی، درآمد جهان، علم و فنآوری، باند با سود بالا، رشد و ارزش سرمایه بزرگ/ متوسط/ کوچک آنها داده می شوند. پسانداز اِدِخار thrift کارمندان فدرال: خزانه فدرال، صندوقهای حکومتی G، ثابت F، سهام عام C، سرمایه کوچک S، بین الملل I.

صندوقهای باند/ قرضه مالیات- نده مانند آمریکایی، فیدلتی، فرانک؛ مالیات- دهنده مانند AB Eatout اند. صندوقهای بازار پول Money Market هم 2 نوع اند: مالیات دهنده مانند فیدلتی با 117، و نگارد با 111 بیلیون دلار؛ مالیات- نده مانند فیدلتی مشترک با 29، ونگارد با 17 بیلیون دلار. لیست 5000 صندوق مشترک هم با نام اختصاری، فروش، تغییر هفتگی، بازده YTD داده می شوند.

قیمت ترکیبی سهام هفتگی 2000 شرکت، پورتفولیو مبادله شده 300 شرکت مانند Alp Alerx MLP؛ S&P 500 با % افت در هفته 10 ژانویه 2016 بخاطر افت سهام نفت چین، افت قیمت نفت. آمریکا بنا به نیاز نقدینه بمرور قرضه های ملی Bond نشر می کند. دارایی / خزانه داری آمریکا دوشنبه 12 ژانویه 2016 برات های Bill موعد دار زیر را فروخت: 28 بیلیون دلار 3ماهه، 26 بیلیون دلار 6ماهه، 24 بیلیون دلار 3ساله، 21 بیلیون دلار 10 ساله، 13 بیلیون دلار 30 ساله.

ثروتمندان مقداری از نقدینه خود را برای رشد، درآمد، سرمایه گذاری در حسابهای بزرگترین صندوق مالی مانند ونگارد ادمیرال، صندوق آمریکایی، شرکت مدیریت پژوهش سرمایه، صندوق مالی آمریکایی می گذارند. فعالیت آنها روزانه در روزنامه های مهم در 1 هفته، 4 هفته، بازده تا این تاریخ YTD نشر می شود. این بنگاهها ثروتها را جمع کرده؛ با نتایج پژوهشهای مالی در سرمایه گذاری در پروژه های هتلسازی، توریزم، راسته فروشگاهها، مستغلات سهیم می شوند.

در جامعه گلوبالیست آمریکا شاغلین خدمات/ یقه سفیدها اکثریت در حال رشد بوده؛ کارگران/ یقه آبیها کاهش می یابند. لذا سندیکاها و جنبش کارگری ضعیف شده؛ اعتراضات خیابانی به تخریب زیستبوم، گرمایش جو زمین، همآیش های اقتصادی منطقه ای و جهانی بوده که به شکل اشغال وال استریت اتفاق می افتند. خدمات 113 میلیون نفر در 2010 داشته؛ 131 میلیون نفر در 2020 خواهد شد. انواع خدمات بقرار زیرند:

ورودیهای بنا، عمده/ خرده فروشی، ترابری، انبارداری، اطلاعات، مشاغل مالی، آموزشی، پزشگی، اجتماعی، دولتی فدرال، حکومت ایالتی و محلی. ورودیها= برق، کابل تلویزیون/ تلفن/ اینترنت، گاز، زباله، آب. در 2010 و 2020 شمار کارگران کانها، ساختمانی، صنعت رویهم از 17.7 میلیون به 19.5 میلیون می رسد. بازده خدمات 3 برابر صنعت یعنی 16.2 تریلیون دلار به 5.6 تریلیون دلار است. http://www.bls.gov/opub/mlr/2012/01/art4full.pdf

در کشورهای پیشرفته، خدمات بیش از 50% مشاغل و GDP را تولید می کند. شمار شاغلان در 1970 صنعت 27% در خدمات 66%؛ 1993 صنعت 16% در خدمات 78%؛ 2005 صنعت/ مانوفاکتورینگ 12% در خدمات 82% بود.

در بازه زمانی 2002 تا 2012 رشد خدمات به درصد را در زیر می توان دید؛ در 2012-2022 هم این رشد ادامه خواهد یافت: آموزش 2.4%، بهداشت 2.3%، تفریحات 1.4%، حرفه و کسب 1.2%. پس خدمات به % در کل شاغلان بیشتر خواهد شد.  http://www.bls.gov/opub/mlr/2013/article/industry-employment-and-output-projections-to-2022.htm

در سده 21م سرمایه بسوی سود و امنیت مانند نبود جنگ، قوانین دوستانه، عدم وجود قطعنامه های سازمان ملل بضد کشور مقصد می رود. امنیت با قراردادهای چندجانبه تضمین می شود. مشارکت ماورای پاسیفیک TPP با 12 عضو آمریکا، کانادا، مکزیک، استرالیا، ژاپن، ویتنام، بقیه با 40% GDP جهان بزرگترین قرارداد تجاری است.

قرارداد ت پ پ تعرفه ها را زایل کرده؛ مفاد عمده آن بقرار زیرند: گسترش EC تجارت برقی، بیولوژیکز یعنی دارو با یاخته های زنده، کشاورزی، قواعد منبع برای اعضای قرارداد، رعایت حقوق بشر و کارگر، حق مولف، شبکه خنثی برای دسترسی به اینترنت، رفع اختلافات بین سرمایه گذار و دولت، تعیین بهای ارز، ارزیابی و همآیشهای آتی.

قرارداد تجارت آزاد آمریکای شمالی، 3جانبه نافتا NAFTA 1994 بین آمریکا، کانادا، مکزیک برای رقابت با اتحادیه اروپا تصویب شد. مفاد آن برای تسهیل مبادله محصولات کشاورزی، انرژی، خودرو، خدمات مالی، بهبود زیستبوم، بیمه، دارو، زباله، خدمات، مخابرات راه دور، نساجی، ترابری اند. رک مقدمه ت پ پ.  

سیر سرمایه 3 جهت دارد: 1-صدور از کشوری به کشور دیگر، 2- ورود به یک کشور، 3- رسوبی در یک کشور مانند بساز و بفروش. رسوبی را بمثابه سرمایه گذاری داخلی در زیربنای کشور می توان قلمداد کرد. در سیر سرمایه سال، مقدار، مقصد، نوع پروژه، کشور سرمایه گذار را باید رصد کرد. در گزارش سرمایه جهانی 2014 این مقولات آمده اند. پس از افت 2012 و 9% افزایش در 2013، مقدار سرمایه گذاری مستقیم خارجی FDI در جهان بقرار زیر بود: 2013 به 1.45 تریلیون دلار، 2014 به 1.6 تریلیون دلار، 2015 به 1.7 تریلیون دلار، 2016 به 1.8 تریلیون دلار می رسد. 

در 2013 مقدار به کشورهای مقصد به ترتیب کاهش ریسک به بیلیون دلار و % بقرار زیر شد: 566 یا 39% به کشورها ی پیشرفته جی7، 778 یا 54% به کشورهای در حال توسعه یعنی 170عضو دیگر سازمان ملل، 108 یا 7% به اقتصاد گذاری CIS و اروپای جنوب شرقی، گرجستان. صدور یعنی سرمایه گذاری مستقیم خارجی/ سمخ FDI و ورود سرمایه برای سالهای 2011، 2012، 2013 در جدول خلاصه –گزارش سرمایه جهانی 2014 ص 3 آمده.

در اینجا سال 2013 برای چند قلم گزیده شده. ورودی و صدوری سمخ در جهان هر یک برابر 1.45 تریلیون دلار بود. سیر سرمایه به کشورهای توسعه یافته اتحادیه اروپا و آمریکای شمالی ورودی 566 بیلیون دلار و صدوری 857 بیلیون دلار بود. حجم 1.4 تریلیون دلار به جهان پیشرفته، بخاطر امنیت سرمایه گذاری است که ورودی 39% و صدوری 61% کل سیر سرمایه در جهان است. پس کشورهای غنی غنیتر شده؛ سیاحت و خدمات در آنها رشد بیشتر می کنند.

کشورهای در حال توسعه بقرار زیرند: قاره آفریقا، آسیا شرق و جنوب شرقی، جنوبی، غربی؛ آمریکای لاتین و دریای کاراییب، اقیانوسیه. سیر سرمایه به کشورهای در حال توسعه آفریقا با ورودی 57 بیلیون دلار و صدوری 12 بیلیون دلار، بترتیب4% و 1% بود. در آفریقا سرمایه گذاری در معادن و کشاورزی، بر زیربناهای شهری مانند کارخانه، جاده، قطار، بندر، فرودگاه اولویت دارند. سیر سرمایه به کشورهای در حال توسعه آسیا با ورودی 426بیلیون دلار و صدوری 326 بیلیون دلار، بترتیب 29.4 % و 23.1% بود. در آسیای شرقی سرمایه گذاری در بندرها، ترابری، کارخانجات، بسط بنگاههای مالی و بانکی اولویت دارد.

سیر سرمایه در کشورهای در حال توسعه آمریکای لاتین با ورودی 292 بیلیون دلار و صدوری 115 بیلیون دلار، بترتیب 20.1% و 8.1% بود. در آمریکای لاتین خدمات مهمانداری، باغات، معادن، قطعه سازی الویت دارند که ورود سرمایه 2برابر صدور آن منجر به انباشت سرمایه و پیشرفت اقتصادی می شود. برای اقیانوسیه ورودی و صدوری 4 بیلیون دلار بود که پیشرفتگی، انباشت سرمایه بومی، اشباع بازار کوچک آنها را نشان می دهد. سیر سرمایه در اقتصاد گذاری CIS، اروپای جنوبشرقی، گرجستان ورودی 108 بیلیون دلار و صدوری 99 بیلیون دلار یعنی هر کدام 7% بود. در اینجا هم گاز، نفت، اورانیوم، شرابسازی، فراورده های خوراکی مهم اند.

منابع.  ‏2016‏/01‏/13

http://unctad.org/en/PublicationsLibrary/wir2014_overview_en.pdf خلاصه- گزارش سرمایه گذاری جهانی 2014

http://americanactionforum.org/insights/primer-the-trans-pacific- مقدمه ت پ پ.+   

partnership?gclid=CjwKEAiA5Ji0BRC5huTCyOTR3wISJACH4Bx4aLTgh0Mcj2N8-XtF-8FSYt4H8j1bssIlyFF4gJpdxxoCeFHw_wcB

یاداشت. پس از ج ج 2 چندین نهاد منطقه ای و جهانی برای بهبود تجارت جهانی، تعامل اختلافات، تقلیل تضادها پدید آمدند. سازمان برای همکاری و توسعه اقتصادی OECD با 34 عضو، در 1961 آغاز شد با اعضای فعلی: استرالیا، اطریش، بلژیک، کانادا، شیلی، چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، مجارستان، ایسلند، ایرلند، اسراییل، ایتالیا، ژاپن، کره جنوبی، لوکزامبورگ، مکزیک، هلند، نیوزلاند، نروژ، لهستان، پرتغال، اسلواک، اسلوانیا، اسپانیا، سوئد، سوییس، ترکیه، انگلستان، ایالات متحده، 4 کشور کوچک.

 

اتحادیه اروپا با 27 عضو = اطریش، بلژیک، بلغارستان، کرواسی، قبرس، چک، دانمارک، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، مالت، ایرلند، ایتالیا، لاتویا، لیتوانیا، لوکزامبورگ، هلند، لهستان، پرتغال، رومانی، اسلواک، اسلوانیا، اسپانیا، استونیا، سوئد، انگلستان. کشورهای مشترک المنافع CIS با 12 کشور در 1991= بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان، روسیه، آذربایجان، ارمنستان، گرجستان، مولداو، تاجیکستان، ترکمنستان، ازبکستان، اوکراین.

 

اتحادیه کشورهای همسود، 53 عضو از مستعمرات انگلیس در 1971 پیمان بستند برای: ارتقای دمکراسی، حقوق بشر، حکمرانی خوب، حاکمیت قانون، آزادی مدنی، مساوات‌خواهی، تجارت آزاد، چندجانبه‌گرایی، صلح جهانی. نام آنها بقرار زیر است: پادشاهی متحده/ انگلستان، استرالیا، پاکستان، آفریقای جنوبی، بنگلادش، غنا، قبرس، کانادا، هند، موزامبیک، نیوزلاند، مالزی و بقیه در 3قاره. http://www.state.gov/p/eap/regional/asean/

 

قراردادهای چندجانبه برای افزایش تجارت، تقلیل تنش، گسترش روابط تعاملی فراوانند. سازمان تجارت جهانی WTO با 162 عضو بزرگترین است. جی7 =آمریکا، کانادا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ژاپن، بریتانیا. بریکز= برزیل، روسیه، هند، چین، آفریقای جنوبی. جی20= جی7، بریکز، آرژانتین، استرالیا، اندونزی، مکزیک، عربستان، کره جنوبی، ترکیه، اتحادیه اروپا.

 

اتحادیه ملل آسیای جنوبشرقی از 1967 با مالزی، سنگاپور، تایلند، اندونزی برای تسهیل امور اقتصادی و سیاسی آغاز شد که به الحاق بریتانیا، ویتنام، لائوس، برمه، کامبوج، با تسهیل گری آمریکا 1977 و فوروم منطقه ای آسیان ARF در 1994 به 27 عضو رسید. در 2009 با مشارکت آمریکا به معاهده دوستی و همکاری در آسیای جنوبشرقی TAC رسید.

*

شاخص بورس چیست؟ شاخص INDEX بمعنای نمودار، نشانگر، گزینه گر بوده که نماینده چند متغیر همگن می‌باشد. وسیله ای برای اندازه گیری و مقایسه پدیده‌های دارای ماهیت و خاصیت مشخصی است که بر مبنای آن می توان تغییرات ایجاد شده در متغیرهای معینی را در طول یک دوره بررسی نمود .

 

محاسبه شاخص برای هر شرکت صنعت، گروه، دسته امکان پذیر است؛ می‌توان آن را محاسبه نمود. برای محاسبه شاخص یک سال را به عنوان سال مبنا یا پایه فرض کرده؛ پس از تقسیم ارزش جاری بر ارزش مبنا- ارزش سال پایه- آن را در عدد 100 ضرب می شود. عدد بدست آمده شاخص آن گروه یا دسته مورد نظر می باشد . شاخص قیمت و بازده نقدی: یکی از دقیق‌ترین شاخص‌های محاسبه در بورس بوده؛ زیرا هر دو مولفه تقسیم سود در شرکت‌ها و بازده سهام بر اثر افزایش قیمت سهام شرکت‌ها را لحاظ می کند. http://hamshahrionline.ir/details/3994

 

در هر بازار بورس اوراق بهاداری، بنا بر نیاز و کارایی، شاخصهای فراوانی را می توان تعریف و محاسبه کرد. در همه بورس‌های دنیا نیز شاخص های زیادی برای گروهها و شرکتهای مختلف محاسبه می‌شوند. در زیر برخی شاخص ‌های بورس آمده اند. شاخص صنعت: کارکرد شرکت‌های صنعتی مانند خودروسازی بورس می‌باشد. شاخص واسطه‌گری ‌های مالی: کارکرد شرکت‌های واسطه‌گری مالی مانند هلدینگ‌/ تصاحب، سرمایه‌گذاری‌، لیزینگ‌/ رهنی می باشد.

 

شاخص عملکرد تالار اصلی: فقط روند حرکت قیمت سهام شرکت‌های درج شده در تابلوی اصلی بورس را طبق ضوابط محاسبه شاخص کل نشان می‌دهد. شاخص کل قیمت سهام: بیانگر روند عمومی قیمت سهام همه شرکت‌های پذیرفته در بورس اوراق بهادار است. بنا به فرمول طراحی شده تغییر قیمت شرکت‌های بزرگتر که در عین حال سرمایه‌ بیشتری نیز دارند بر نوسان شاخص تاثیر بیشتری می‌گذارد. شاخص عملکرد تالار فرعی: فقط روند حرکت قیمت سهام شرکت‌های درج شده در تابلوی فرعی بورس را طبق ضوابط محاسبه شاخص کل نشان می‌دهد.