پاکستان و ایران حاميان اصلی طالبان و عاملان فاجعه در…

نویسنده: مهرالدین مشید ابراز نگرانی پاکستان و ایران از گروه‌ های…

چند شعر از دارین_زکریا

برگردان چند شعر از #دارین_زکریا شاعر سوریه‌ای خانم "دارین زکریا" (به…

چهار هایکو

ترجمه‌ی چهار هایکو از #توروالد_برتلسن هایکوسرای دانمارکی* توسط #زانا_کوردستانی  آقای "توروالد…

فلسفه هایدگر میان تبلیغ فاشیسم و آنتی کمونیسم

Martin Heidegger(1889-1976)  آرام بختیاری کج فهمی فیلسوفان مذهبی دانشگاهی وطن از هایدگر. چرا…

سفر ملاهبت الله به کابل ؛ نشانه های زوال یا…

نویسنده: مهرالدین مشید نبض زمان و رقم خوردن شمارش معکوس در…

جامعه دین زده چگونه است؟

عبارت از جامعه می باشد٬ که دیندار از دین٬ چون…

نوای خلقِ غمدیدهء بغلان!

امین الله مفکر امینی       2024-13-05 آسمـان گرفته سخت برما، زمیــــن از سوی…

تنهایی و غربت شناخت نامه ی تبعید

نویسنده: مهرالدین مشید روایت دیگری از تنهایی و غربت روایت تبعید یعنی…

دست یاری 

بر بلای سیل بغلان مبتلا است  ساکنان اش زین مصیبت در…

تجلیل از روزمادردرکشورشاهی هالند

بتاریخ 12می سالجاری درشهرارنهم کشورشاهی هالند محفل باشکوهی ازسوی شوراي…

بجنبید ایکه خود ها، حامییان حقوق بشرخوانید!

امین الله مفکر امینی       2014-13-05! ندانم چطور گویم ویا به تصویر کشمدردوناله…

اینجا بغلان است، آدمیت را سیل برده است!

سیامک بهاری “ما نه غذا داریم، نه آب آشامیدنی، نه سرپناه،…

خشم سیلاب

رسول پویان خانه و باغ و زمین و روستا ویران گشت خـشـم…

 قاضی ی شهر شرف

محمد عالم افتخار مال تاجـر غرق دریا گشـته بود تاجر آنجا محوِ…

خیزش های مردمی نشانه های شکست طلسم وحشت طالبانی

نویسنده: مهرالدین مشید تبعیض، حرمت شکنی و استبداد کار نامه ی…

مادر

ای مادر من فرخ و آباد بمانی پر خنده به لب…

چند شعر کوتاه از زانا کوردستانی

انتظارم، بوی سیگارهای زر گرفته... و روزهای تلخِ نیمه سوخته میان بغض خاموشت…

جنگ قدرت ها

رسول پویان جنگ قـدرت ها دل زخمین وخونین آورد جـای صلح و…

افراطیت پادزهر خیانت رهبران اسلام سیاسی و یا شکست مبارزات…

نویسنده: مهرالدین مشید علل و عوامل یا چگونگی و چیستی باز…

زبان آریایی یا آریویی چی شد؟

نوشته: دکتر حمیدالله مفید ——————————— زبان بازتاب خرد آدمی است و انسان…

«
»

ترور روزنامه نگاران و کاریکاتوریستهای مجله طنز

همبستگی ملی جمهوریخواهان ایران، «هفتگی شارلی» در پاریس را محکوم می کند.

خبر حمله مسلحانه تروریستها به دفترمجله طنز «هفتگی شارلی» وجان باختن روزنامه‌نگاران، کاریکاتوریست‌ها، ونیز بدنبال ان گروگانها و.موجی از اندوه وتاسف را در میان همه مردم جهان وآزادی خواهان برانگیخته است.

ملت ایران نیز در نظام جمهوری اسلامی واندیشه ولایت فقیه از ترور دولتی ونبود آزادی های اجتماعی وعقیدتی ونیز ترور دگر اندیشان وکشتار دائمی مردم بی گناه ودانشجویان وفعالان اجتماعی رنج برده وقربانیان بسیاری داده اند. از اینرو هم خود را با بازماندگان قربانیان ملت فرانسه هم درد وهم احساس میدانند وهم نگران افزایش جو خشونت گرایی می باشند.

همبستگی ملی جمهوریخواهان ایران بنا بر باورش به ازادی بیان واحترام به حقوق بشر، هر نوع رفتار خشن وبه ویژه شکل عریان وضد انسانی وبی رحمانه آن یعنی ترور را محکوم کرده ومعتقد است که همبستگی یکپارچه افکار عمومی جهانی علیه هر نوع تروریسم چه بصورت فردی وچه سازمانی ویا دولتی، به زورگویان وخشونت گرایان این پیام را خواهد داد که ملتها را نمیتوان به اطاعت از حکم زور وادار کرد.

متاسفانه تجربه ثابت کرده است که خصوصا در سطح اروپا وامریکا، نتیجه بلافصل ترورتوسط بنیاد گرایانی که خود را مسلمان می نامند، بر انگیخته شدن جو «اسلام ستیزی»، «یهودی ستیزی» و«خارجی ستیزی» وتقویت جریانات رأست افراطی خصوصا در سطح دولتها است؛ حتی در برخی از رسانه های عمومی اروپایی از تعبیر” جنگ صلیبی دوم” بین مسلمانان ومسحیان استفاده میشود!

اما هر آزادی خواهی که به حرمت بشری وحق زادی بیان باور دارد واقف است که حق داشتن باور نیز از زمره حقوق انسانها می باشد، از اینرو هر گونه اهانت وتوهین به هر عقیده وباوری از جمله اهانت به باور مسلمانان ویهودیان، بنام مبارزه با تروریسم ووغیره نیز محکوم وغیر قابل تحمل است.

شایان تذکر است که قربانیان ترور در مجله «هفتگی شارلی» که از فرهیختگان وانسانهای با فرهنگ فرانسه به شمار می روند، خود به سوء استفاده از دین وباور توسط زورگویان واقف بودند. بیاد داریم کهآندرس برویک”، راستگرای افراطی نروژی که در ژوئیه سال ۲۰۱۱در حمله به اردوگاه جوانان در جزیره “اوتویل” عامل کشتار جمعی ۷۷ نفر شد، در توجیه اقدام تروریستی خود اعلام کرده است که چنین کاری را برای “خالص سازی” چهره اروپا از مهاجرین ومسلمانان صورت داده است! ومسلمانان جهان وسایر دین باوران ونیز دین ناباوران، عمل وی را به مسیحیت ومسیحیان مرتبط ندانستند.

تقویت گروههای افراطی همچون داعش والقاعده خصوصا از راه کمک ومماشات دولتها (اعم از دولت امریکا وبرخی دول اروپا ونیز نظام ولایت فقیه) دین را دستآویز قدرت ساخته وبرخی از سرزمین های مسلمان نشین را سرزمین های آتش وخون کرده است. همینطور تمایلاتی که به نام ستیزه گری با تروریسم اسلام ومسلمانان وخارجی ها را، با بی اعتنایی به ریشه های اصلی شکل گیری تروریسیم، تبلیغ می کند، میتواند بهانه ای برای از بین بردن تدریجی آزادی های همگانی وامنیت مردم بشود که این پدیده در واقع اعلان خطری است به همه مردم جهان.

وانگهی اگر زورباوری وخشونت به خصوص به بهانه دین ومرام، رها نشود، صاحبان قدرت ونظریه سازان خشونت می توانند باز هم دین ها وباور ها را وسیله قدرتِ خشونت گستر کنند. اما خشونت‌ها در خلاء بوجود نمی‌آیند و سایر افراد آن جامعه هم، دانسته و یا نادانسته، در وقوع این خشونت‌ها نقش دارند.  نقش دولتها در میزان خشونت‌ها و آسیبهای اجتماعی غیرقابل چشم‌پوشی است. در ابعاد جهانی، نقش همۀ ما ملتها و افکار عمومی و دولتها در خشونت‌گستری در دنیا، بخصوص در خاورمیانه و افریقا قابل تفکر است. بایسته است که هرکدام از ما شهروندان جامعۀ بشری در هرکجای دنیا از خود بپرسیم که در کاهش میزان خشونت در دنیا، چه کارهائی کرده‌ایم و چه کارهای دیگری می‌توانیم انجام دهیم که ضمن اعتراض به تجاوزهای دولتها به حقوق بشر و حریم خصوصی افراد و پیشگیری آنها از وقوع این‌گونه خشونت‌گستری‌ها در آینده جلوگیری کنیم.

همینطور باورمندان به ادیان ومرام ها نیزاین مسئولیت بزرگ را دارند تا به رفع ابهام ها وخرافه ها، وبه خصوص شفاف کردن دین ومرام بپردازند وخشونت وترور را محکوم کنند ونه باورها را.

 

همبستگی ملی جمهوریخوهان ایران با قربانیان ترور اخیر وبا ملت فرانسه اظهار همدردی میکند وبه بازماندگان وباقیمانده کارکنان مجله «هفتگی شارلی» تسلیت میگوید.

ما معتقدیم راه مبارزه با ترور این است که همه باورمندان به حقوق بشر با یستی در حد مسئولیت خود هر گونه فضای خالی را که تروریستها با زور وجنایات پر می کنند با دفاع از حقوق یکدیگردر مقابل هرگونه تجاوزپرکنند.

 

 دیماه 1393

ژانویه 2015