افغانستان به چه سمت و سویی در حرکت است؟

نویسنده: مهرالدین مشید مردم افغانستان قربانی بدهکاری های رهبران طالبان به…

رابطه ثنویت زرتشتی با 2گرایی مغز

دکتر بیژن باران ثنویت تصمیم گیری با گزینه این یا…

                      تهدید و اخطار به طالبان 

       نوشته ی : اسماعیل فروغی       اظهارات تهدید آمیز و اخطارگونه ی…

د غبرګولي، اتمه،‌ د پښتو خوږه ژبه، په ویاړ ټولو…

لیکونکۍ: محمدعثمان نجیب ژبه،‌ او مورنۍ ژبه، د څښټن تعالیٰ له…

چگونه بنویسیم؟ 

نویسنده: محمدناصر غلامی  اگر بنویسیم، چگونه بنویسیم؟ از مدت‌ها به این‌سو…

پرنده‌ی خیال روایت از شرح حال جامعه افغانستان

«پرنده‌ی خیال» دفتر شعری است‌که به‌تازگی به زیور چاپ رفته…

جنگ آب و تریاک

رسول پویان جنگ آب و معدن و تریاک را در می…

منازعه بر سر حق آبۀ هلمند یا بازی های  سیاسی…

نویسنده: مهرالدین مشید حق آبه یا بازی آخوندها و طالبان با…

از دموکراسی نباییست نالید!

این یادداشت را بخاطری مینویسم که گاهی عده یی از…

     انقلاب سفید نیاز به فلسفه اسپینوزا می داشت

آرام بختیاری       اسپینوزا،نبوغی چون مارکس،در 3 قرن پیش. فلسفه اسپینوزا(1677-1632م)، یک هلندی…

چگونگی مشروعیتِ نظام سیاسی 

نگارشی از سخی صمیم:  ***  یاد آوری ضروری: افکار ونگارش این قلم…

زاغه نشینی در غرب و رونق کالای چینایی

نویسنده: مهرالدین مشید هر از گاهی که از جا بلند می…

داستان «درگیری میشیگان»

نویسنده «ارنست همینگوی» مترجم «جعفر سلمان نژاد» جیم گیلمور از کانادا…

اطلاعیه در مورد حکم اعدام محمد رامز رشیدی و نعیم…

سازمان سوسیالیست‌های کارگری افغانستان جمهوری جنایتکار اسلامی سرمایه در ایران پس…

از جنگجویان استخباراتی تا پیش مرگان جنگ قومی

نویسنده: مهرالدین مشید پیش مرگان جنگ قومی چوب سوخت شبکه های…

بازی زیرکانه ایران و طالبان در مسئله آب

عبدالناصر نورزاد- پژوهش گر امنیت و ژئوپولیتیک معلوم است که این…

هوش مصنوعی

رسول پویان هوش مصنوعی رقیب ذهـن انسان می شود دم به دم…

                            ریگ روان 

                   کانون تمدن باستانی آریایی عقاب قله  پیما یم   افق  بر…

فرصت یا امتناع بودن فدرالیسم برای أفغانستان

تتبین موضوع: برای درک این معضله باید دانست که فدرال طلبان…

روز های دشوار به پایان می رسد و اما این…

نویسنده: مهرالدین مشید تاریخ هرگز این سکوت مرگبار را فراموش نخواهد…

«
»

ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا در راه احیای فاشیسم 

هشتم مارچ – 2022

گزینش و ترتیب از: حسین تلاش
تارنگاشت عدالت
برگرفته از: لینکه تسایتونگ

فراخوان هیات رئیسه کمیته مرکزی حزب کمونیست فدراسیون روسیه

در این روزها فاشیست ‌های هوادار «باندرا» صدهاهزار نفر از شهروندان شهرهای اوکرائین را گروگان گرفته‌ اند تا از شکست کامل خود جلوگیری کنند.

نئونازی‌ ها با تهدید مردم غیرنظامی به مرگ٬ به آنها اجازه نمی‌ دهند صحنه تا جنگ را ترک کنند و آنها را به سپر انسانی حفاظت تبدیل کرده‌اند. این راهبردی کثیف یکان‌ های هیتلر در اتحاد شوروی که در حمله خود زنان و کودکان را به عنوان جلودار به مناطق مین‌ گذاری شده اعزام می ‌کردند، اکنون باز تکرار می ‌شود.

وقتی در غرب تروریست‌ ها تنها یک گروگان اسیر می‌ کنند، جنجال عظیمی برپا می‌ شود. در اوکرائین اکنون صدها هزار نفر گروگان گرفته شده‌اند. ما خواستار یک پاسخ مستقیم و روشن از روسای کشورهای غربی – بایدن، ماکرون، شولتز و جانسون− و همین ‌طور لیبرال‌ های روسی هستیم: آیا تاکتیک گروگان‌ گیری نازی‌ های هوادار باندرا را حمایت می ‌کنید و یا این فجایع را محکوم می ‌کنید؟

آنچه که هواداران باندرا در اوکرائین انجام می ‌دهند، فاشیسم عریان است. ما امید وار بودیم که شکست ناسیونال سوسیالیسم آلمانی در سال ۱۹۴۵ توسط خلق اتحاد شوروی و ارتش سرخ پیروزمند آن این پدیده غیرانسانی را یکبار برای همیشه از میان بر خواهد داشت. ولی امروز ما با نگرانی شاهد رشد این غده ی سرطانی درست در مرکز اروپا هستیم و آن هم با حمایت «دمکراسی‌ های غربی».

ما فراموش نکردیم که ایالات متحده آمریکا و بریتانیا از نظر اقتصادی و سیاسی در تثبیت فاشیسم نقش داشتند. وهرماخت (Wehrmecht)هیتلر که چندین میلیون انسان را از بین برد، به مقدار زیادی با پول انحصارهای آمریکایی و اولیگارش‌ های آلمانی٬ ایجاد و تجهیز شد. و امروز ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا به طور مستقیم مسئول فجایعی هستند که فاشیست ‌های هوادار باندرا که به دنبال یک کودتا در فوریه ۲۰۱۴ به قدرت رسیدند، در اوکرائین انجام می ‌دهند. این کودتا با شرکت مستقیم کشورهای غربی صورت گرفت که مسئولیت آنها را در رابطه با خونریزی در اوکرائین بیشتر می ‌کند.

ما به شدت کوشش ‌های مقامات آلمانی را محکوم می‌ کنیم که به بهانه وقایع در اوکرائین در قبال جنایات ناسیونال سوسیالیسم آلمانی در طول جنگ دوم جهانی از خود سلب مسئولیت می‌ کنند. این کار بی ‌فایده است! برلین بیهوده سعی می‌ کند که روسیه، بلاروس و اوکرائین فجایع هولناک فاشیست‌ های آلمانی در مناطق اشغالی در اتحاد شوروی را، که میلیون‌ ها نفر انسان در اردوگاه‌ های مرگ آلمانی و لهستانی تیرباران ویا بدار آویخته و شکنجه شدند، به فراموشی سپارد.

و اگر خلق‌ های اروپا که بسیاری از آنها دوش به دوش هیتلر علیه اتحاد شوروی جنگیدند، همه این ها را فراموش کرده‌اند، باید یادآور شد که آلمان در سال ۱۹۹۹ مانند سال ۱۹۴۱ بلگراد را بمباران کرد. تصمیم برلین، برای در اختیار قرار دادن اسلحه به نازی‌ ها به این معنی است که آلمان مجدداً در راه اعاده حیثیت و احیای فاشیسم است.

کمونیست‌ ها همیشه در نوک پیکان مبارزه علیه نازیسم قرار داشتند و امروز نیز اطمینان داریم که نیروهای چپ و مترقی در سطح جهان از این مبارزه حمایت خواهند کرد.

ما از جامعه جهانی می‌ خواهیم که سیاست‌ های کاربردی فاشیست‌ های هوادار باندرا (*) – را که مردم اوکرائین را به گروگان گرفته با قاطعیت محکوم کند. هرنوع برخورد دیگری به معنی تحمل جنایت علیه بشریت محسوب می‌ گردد.


رئیس کمیته مرکزی حزب کمونیست فدراسیون روسیه
گنادی زیوگانف

(*) – استپان اندریویچ باندِرا (به اوکراینی: Степан Андрійович Бандера)؛ (به لهستانی: Stepan Andrijowycz Bandera)؛ (به روسی: Степан Андреевич Бандера)؛ (۱ جنوری۱۹۰۹ – ۱۵ اکتبر ۱۹۵۹) یک فعال سیاسی و رهبر ملی و استقلال اوکراین بود. استپان باندار در دهه چهل میلادی یکی از حامیان سرسخت ملی گرایی در اوکراین و بنیان گذار ارتش شورشیان در این کشور بود. وی در میان مردم اوکراین به عنوان قهرمان مقاومت شناخته شده است. اما عملکرد وی در برابر دولت نازی آلمان به شدت مورد انتقاد است. باندرا و گروهش پیش از پایان جنگ جهانی دوم به یکی از متحدان آلمان تبدیل شده بودند. دولت لهستان معتقد است این ملی گرای اوکراینی مسئول مرگ صدهزار غیرنظامی لهستانی در جنگ جهانی دوم است. در ماه های اولیه جنگ جهانی دوم٬ استپان باندرا با آلمان نازی همکاری کرد…(از فرستنده – دانشنامه)