آشتی کردن طالبان با مردم افغانستان، راهی برای پایان جنگ…

نویسنده: مهرالدین مشید زهر پاشی های قومی و زبانی و توطیۀ…

 ترجمه‌ی شعرهایی از سردار قادر 

استاد "سردار قادر" (به کُردی: سه‌ردار قادر)، شاعر کُرد زبان،…

خموشی

 نوشته نذیر ظفر شــــــــد مــــدتی که ورد زبانم ترانه نیست آوای مــــن…

چشم براه وحدت

            چشمم براه  وحدت  پیوند وهمد لی جانم فدای وحدت وصد ق…

دوحه سر دوحه، پروسه های پیچیده و آرمانهای خشکیده 

نوشته از بصیر دهزاد  سومین کنفرانس در دوحه  درست سه هفته…

کور و نابینایان خرد

تقدیم به زن ستیز های بدوی و ملا های اجیر، آن…

فضیلت سیاسی و افغانستان

در نخست بدانیم٬ ماکیاولی در شهریار و گفتارها٬ در واقع…

بهای سنگین این خاموشی پیش از توفان را طالبان خواهند…

نویسنده: مهرالدین مشید طالبان بیش از این صبر مردم افغانستان را…

گلایه و سخن چندی با خالق یکتا

خداوندا ببخشایم که از دل با تومیخواهم سخن رانم هراسانم که…

(ملات گاندی در مورد امام حسین

باسم تعالى در نخست ورود ماه محرم و عاشوراء حسينى را…

جهان بی روح پدیداری دولت مستبد

دولت محصولی از روابط مشترك المنافع اعضاء جامعه می باشد٬ که…

ضانوردان ناسا یک سال شبیه‌سازی زندگی در مریخ را به…

چهار فضانورد داوطلب ناسا پس از یک سال تحقیق برای…

پاسخی به نیاز های جدید یا پاسخی به مخالفان

نویسنده: مهرالدین مشید آغاز بحث بر سر اینکه قرآن حادث است و…

طالبان، پناهگاه امن تروریسم اسلامی

سیامک بهاری شورای امنیت سازمان ملل: ”افغانستان به پناهگاه امن القاعده و…

  نور خرد

 ازآن آقای دنیا بر سر ما سنگ باریده عدوی جان ما…

عرفان با 3 حوزه شناخت/ ذهن، منطق، غیب

دکتر بیژن باران با سلطه علم در سده 21،…

شکست مارکسیسم و ناپاسخگویی لیبرالیسم و آینده ی ناپیدای بشر

نویسنده: مهرالدین مشید حرکت جهان به سوی ناکجا آباد فروپاشی اتحاد جماهیر…

سوفیسم،- از روشنگری باستان، تا سفسطه گری در ایران.

sophism. آرام بختیاری دو معنی و دو مرحله متضاد سوفیسم یونانی در…

آموزگار خود در عصر دیجیتال و هوش مصنوعی را دریابید!

محمد عالم افتخار اگر عزیزانی از این عنوان و پیام گرفتار…

مردم ما در دو راهۀ  استبداد طالبانی و بی اعتمادی…

نویسنده: مهرالدین مشید افغانستان سرزمینی در پرتگاۀ ناکجاآباد تاریخ مردم افغانستان مخالف…

«
»

اراده سیاسی کاخ سفید !

اوباما :  توافق هسته‌ای با ایران دیگر فنی نیست ، اراده سیاسی می‌خواهد . اختلافات در جریان مذاکرات ایران و ۱+۵ کاهش پیدا کرده و ایران به مفاد توافقنامه موقت پایبند بوده است . موضوع توافق هسته ای با ایران دیگر فنی نیست، بلکه به اراده سیاسی بستگی دارد. آقای اوباما گفت که ایران قاعدتا باید بتواند پیشنهاد قدرتهای جهانی را بپذیرد، اما معلوم نیست که چنین خواهد کرد یا نه؟ رئیس جمهور آمریکا گفت که اگر ایران چارچوب اصولی پیشنهاد قدرتهای جهانی و حداقل های مورد نظر آنها را نپذیرد، تداوم مذاکرات مفید نخواهد بود…..

طی دو روز گذشته مقامات عالیرتبه حکومت اسلامی ایران و کاخ سفید با مواضعشان نشان دادند ، که لحظه سرنوشت ساز مذاکرات اتمی ایران فرا رسیده است… همزمان حکومت اسلامی ایران می گوید یک هواپیمای جت جنگنده “دو موتوره پرپروک” را که ساخت سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع اسلامی است، رونمایی کرده است . به گفته سرتیپ امیر حاتمی، جانشین وزیر دفاع اسلامی ، هواپیمای “جت پرپروک” «صاعقه۲» برای انجام مأموریت های تاکتیکی و آموزش خلبانان در مرحله پیشرفته کارتونی بکار می رود . جانشین وزیر دفاع اضافه کرد که این هواپیما نسبت به “صاعقه ۱” توان کارتونی بالاتری دارد .  هواپیمای پرپروک «صاعقه ۲» را در آستانه دهه زجر به نمایش گذاشتند .

بعد از رونمایی پرپروک ، برمیگردیم به مذاکرات اتمی . لحن دو طرف محکم است و به قول مفسری سیاسی ، پیام آنها برای طرف مقابل این است که “حد انعطاف ما همین است، تصمیم خود را بگیرید”… در عین حال نشانه های متعددی از جدیت تلاش ها برای حل و فصل اختلافات اتمی دیده می شد… آیا پیشنهاد قدرت های جهانی برای ایران، که جزئیات آن روشن نیست، قابلیت این را دارد که مقامات ایران بتوانند توازن ظریف میان کوتاه آمدن و حفظ وجهه را با آن برقرار کنند ؟

خواستم بدین وسیله به اطلاع کاخ سفید برسانم که واقعا خسته نباشند ! سالهاست این نمایش مسخره توسط خودتان اجرا میشود . یادم هست از حدود 10 سال پیش کاخ سفید هر سال 2 تا 3 بار مدعی میشد که حکومت اسلامی تا شش ماه دیگر به بمب اتم میرسد . سالی 2 بار حکومت بمب میساخت و کاخ سفید و سیاه با برنامه های کرمکی کل سیستم اتمی را از کار میانداخت و دوباره آنها شروع میکردند به ساختن بمب اتمی ، تا کاخ سفید بتواند باز هم مذاکره کند !

از همان حدود 10 سال پیش بارها گفتیم که موضوع اتمی بهانه است . حتی بارها خود مقام عظما هم صریحا به این موضوع اشاره کرد که سانتری فیویژهای ما پشم باقر هم نیست….اراده سیاسی البته برای این سیستم ولایت فقیه کار راحتی نیست . نزدیک به 4 دهه با روشهای قرون وسطی و الیگارشی حاکم بودند ! اراده سیاسی یعنی خیلی حرفهای تلخی که سیستم مقام عظما طاقت شنیدنش را هم ندارد . چه رسد به عمل…! ! به گزارش رادیو فرانسه،. وزیر امور خارجه آمریکا، با لحن شدیدتری به مهلت تعیین شده برای چنین توافقی اشاره کرد وهشدارداد که یا تصمیم های لازم برای اثبات صلح آمیزبودن برنامه هسته ای را اتخاذ می کنید یا اگر نتوانید چنین کاری کنید، خود این امر بیانگر امری است که هیچکس رغبتی برای شنیدن آن ندارد….اراده سیاسی ولایت فقیه برای مرگی داوطلبانه ، البته شجاعت نمیخواهد ، بلکه فقط فشار روی اجزاء حکومتی باید کافی باشد !

شخصا تا به امروز نظرم این بوده و هنوز هم هست که سیستم ولایت حق انتخاب ندارد . آنها باید اراده سیاسی را و فقط محقق کردن اراده سیاسی را مد نظر قرار دهند . اراده سیاسی یعنی تغییر فاز تاریخی درتمامی جهات سیاسی و اقتصادی و داخلی و خارجی . اراده سیاسی یعنی اگر قذافی و صدام نتوانستند ، آنها در بالاترین سطح سیاسی ، به اطلاع کاخ سفید رسانده اند که میخواهند و میتوانند ! زمانبندی تحقق اراده سیاسی در قیمت آن تاثیر مستقیم دارد ، قیمتی که البته مطابق معمول سیستم عظما از زندگی و جیب مردم ایران میگیرد ! از سالها پیش مخالف هرنوع شکلی از شیوه های نظامی یا جنگ بوده ام و هنوز هم هستم . اما این خاله بازیهای مسخره طولانی هم ، قبل از سیستم ولایت فقیه ، ابتدا به اراده سیاسی تمامی غرب برمیگردد ! اتاق فکرعظما تجربه کافی در لبریز شدن کاسه صبر غرب و کاخ سفید را دارند . تمدید مذاکرات تا به امروز ، ابتدا به معنی نبودن اراده سیاسی قوی درطرف غربی بوده است . از روز اول هم در این تابلو ، هژمونی با پرپروکهای ولایت فقیه نبوده است !

 

اسماعیل هوشیار

10.02.2015