عدل و مساوات

رسول پویان وطن که صحنۀ بازیگران صدرنگ است درام و فیلم و…

طالبان را فقط با زور میتوان شکست داد

     نوشته ی : اسماعیل فروغی      تحویلدهی پیهم پاسگاه ها وبیزهای…

آتاکسی و یا عدم تعادل 

اگر میخواهید بیشتر عمر کنید، ایستاد شدن بالای یک پا…

نجات وطن ضرورت تاریخی مبرم وتاخیر ناپذیر…

در افغانستان هر روزیکه میگذرد اوضاع بسوی بحران عمیق وخطرناک…

شمارۀ 64 سوسیالیسم کارگری

شمارۀ 64 سوسیالیسم کارگری نشریه سازمان سوسیالیست های کارگری…

تروتسکیسم بعنوان جنبشی فرصت‌طلب

(قسمت اول) کایریلوس پاپاستاورو/ آمادور نویدی تروتسکیسم جریانی فرصت‌طلب در جنبش کارگری است،…

استبداد سیمای زشت تاریخ و دیکتاتوران محکوم تاریخ اند

 نویسنده: مهرالدین مشید اقتدار فردی را بناید با اقتدار ملی به…

عظمت “لنین” تازه بر مردم آشکار می شود

نویسنده ”Hans Peter Brenner” منتشره در نشریه “یونگه ولت” آلمان ترجمه رضا نافعی ارسالی:…

شمارۀ 18 ماهنامه اعتراض

شمارۀ 18 ماهنامه اعتراض

بازی های بزرگ ستراتژیک

ص. ازهر افغانستان، میدان بازی های بزرگِ قدرت های نیرومند از…

قریشی با ژستی کوچه بازاری خواست برجنایات کشورش در افغانستان…

نویسنده: مهرالدین مشید قریشی وزیر خارجۀ پاکستان در شهر مولتای آن…

کاشت هنگ در افغانستان

نوشته کریم پوپل سومین نبات که با کوکنارمی جنگد هنگ یا انغوزه…

تجهیز افراطیت

رسول پویان دوباره مرکزجنگ است خاک پاکستان اگـر ز نـفـت کـنـنـد پــر…

نفاق

امروز از نفاق وطن در گرفته است  چون درد بی دوا…

اصل سوال: آیا پاکستان؛ مسلمانتر از پیامبر اسلام است؟

محمد عالم افتخار                                           (فشرده ای از یک نامه وارده) خواهری؛ با سواد…

دفاع مستقلانه یا تلاش برای بقای قدرت !؟

  نوشته ی : اسماعیل فروغی     حالا که امریکاییان ، پشت حکومت…

مستم به خدا مستم

رسول پویان از بـادۀ چـشــمانی مستم به خدا مستم از نـافـۀ زلـفـــانی…

کوتاه سخنانی دربا ره سیستم غیرمتمرکزوفدرالی

بعث بعدالموت وخوابهای کنجاره یی!!! نصیراجمد- مومند ۲/۶/۲۰۲۱م بامختصرمروربرتاریخ وواقعیت های عینی بوضاحت…

دادخواست به دیوان کیفری بین‌المللی برای جنایات انجام شده…

گزارش‌گران بدون مرز (RSF) به تاریخ ۱۱ جوزا/خرداد ۱۴۰۰، با…

چشم پر‌ نم

شد سال‌ ها به غربتم و چشم پر‌ نمم ای‌ میهن…

«
»

کوتوله ای که میخواست دنیا را زیر و رو کند!

تصاویر منتشر شده جدید از این واقعه هولناک نشان میدهد که در این جنایت سایر پلیس ها نیز شرکت داشته اند. پلیس هایی که با فشار بر سایر نقاط پیکر روی زمین جورج فلوید پروسه مرگ دردناک او را تسریع کرده و در این اقدام مشارکت ورزیده اند. رئیس جمهور آمریکا دونالد ترامپ از سوئی معترضان را به سرکوب با دخالت و فراخوان به ارتش تهدید میکند و از سوی دیگر در برابر تظاهرکنندگان مقابل کاخ سفید به پناهگاه میگریزد.

هشتمین روز اعتراضات سراسری علیه نژادپرستی و قتل شوک آور جورج فلوید سپری شد. همانطور که انتظار میرفت اعتراضاتی که در مینیاپلیس صورت گرفت و آغاز شد بسرعت و شتابان خصلتی سراسری و دهها شهر آمریکا را در برگرفت. صحنه فیلم غم انگیز تر و دردناکتر از آن بود که مخاطب و بیننده خود را بدون واکنش رها کند. این قتل فجیع اگر چه بی سابقه نبود اما قلب هر انسانی را بدرد می آورد. اعتراضات به این اقدام نفرت انگیز پلیس فاشیست در محدوده کشور آمریکا محصور نشد و در این لحظات واکنشی جهانی را برانگیخته است.

در تعدادی از کشورها اعتراضات خاطرات تلخ گذشته را نیز یادآور شده است و خشم فروخفته نسبت به حوادثی که پیش از آن اتفاق افتاده را بیدار کرده است.

تصاویر منتشر شده جدید از این واقعه هولناک نشان میدهد که در این جنایت سایر پلیس ها نیز شرکت داشته اند. پلیس هایی که با فشار بر سایر نقاط پیکر روی زمین جورج فلوید پروسه مرگ دردناک او را تسریع کرده و در این اقدام مشارکت ورزیده اند. رئیس جمهور آمریکا دونالد ترامپ از سوئی معترضان را به سرکوب با دخالت و فراخوان به ارتش تهدید میکند و از سوی دیگر در برابر تظاهرکنندگان مقابل کاخ سفید به پناهگاه میگریزد. او و دولتش هم اکنون در میان دو بحران کمر شکن قرار گرفته اند کرونا و خروش توده ای علیه راسیسم.این دومی میتواند در صورت تداوم و گسترش شرایطی را بوجود آورد که ترامپ و همدستان میلیاردر او ( نتوانند نفس بکشند! )

بر اساس گزارشات تازه معترضان هر روزه حلقه محاصره حول کاخ سقید را تنگ تر میکنند و روز به روز بر جمعیت حاضر در این محل افزوده می گردد.

بی شک این برآمد توده ای علیه نژادپرستی در تاریخ مبارزات مردم جهان به نقطه عطفی فراموش نشدنی تبدیل شده و خواهد شد. بر اساس نظریه هایی وسعت این اعتراضات سراسری از زمان مارتین لوتر کینگ سابقه نداشته است اگر چه کشتار سیاهپوستان توسط پلیس نژادپرست آمریکا همواره جریان داشته است. امروزه در شهرهای بزرگ و کوچک این کشور جوانان در خیابانند و بعلت خطر کرونا سالمندها از پنجره خانه هایشان با انها همراهی می کنند.

مخالفت ها با اقدامات پلیس مزبور و تهدیدات ترامپ نیز ابعاد گسترده ای یافته است. فرمانداران ایالات متعدد و پلیس هایی که به جمعیت معترض می پیوندند و یا در برابر معترضان زانو میزنند و یا همراه آنان بطور سمبلیک روی زمین همانند جورج فلوید کف خیابان میخوابند. شخصیت ها و خوانندگانی که شهرت جهانی دارند نیز از همراهی با این معترضان سرباز نمیزنند . بر طبق آخرین اطلاعات شهردار واشنگتن نیز به معترضان پیوسته است همانطور که رئیس پلیس شهر نیویورک در برابر جمعیت و به احترام جورج فلوید زانو میزند.

بی شک دو عامل مهم این شرایط کنونی در آمریکا را ویژگی می بخشد. عامل اول چگونگی قتل وحشیانه جورج فلوید توسط پلیس مزبور و فیلم رسانه ای شده اش که نفرت پلیس را از او به شفافترین وجهی نشان داده است و التماسهای فلوید را موجب شد و عامل بعدی شخص ترامپ و مشاورانش که ابزار سرکوب و تهدید را برگزیدند و آمادگی گسیل ارتش برای سرکوب مردم کشورش را اعلام کرد و به این زبان با معترضان سخن گفتند. این اقدامات محرکی برای افزایش هیجانات عمومی مردم بودند.

روند پیوسته و صعودی اعتراضات جهانی بی شک هشداری است به نژادپرستان و بیانگر پتانسیل نهفته ای است که بشریت را برای مناسبات عادلانه و برابر جهانی میان انسانها و برای زندگی بهتر فرا میخواند

بهروز سورن

 5.6.2020