سکوت در برابر مفسدان و زورگویان؛ جاده سازی برای طالبان

نویسنده: مهرالدین مشید فساد و زورگویی خطرناک تر از تروریزم است فساد…

روزنامه‌نگارانی که در جهان با مجازات واپس‌گرایانه اعدام رویارو شده‌اند

چهار روزنامه‌نگار در یمن و مدیر یک کانال تلگرامی در…

نابودی

شمله و لُنگی ای افغانی بخاک اندر شدتا که آن…

وحدت ملی در سایه ی تجاوزات خارجی در افغانستان

تا  تجا وزها و جنگ  دهشت  است  وحدت ی ملی نه…

کَسِ خط ندان و خط نخوان؛ آدم ماقبل تاریخ است!…

محمد عالم افتخار                          (اهدای عامِ آموزش خواندن و نوشتن) در میان هزاران…

در گیرودار منافع آمریکا یا چنگ زدن بر ندای آتش…

نوشته از بصیر دهزاد شورای رهبری انجمن حقوقدانان افغان در اروپا…

رنگین کمان

رسول پویان باران چو دانه های گهر درشتاب بود گاهی هــوا تـیـــره…

شماره دوم سال بیست و سوم محبت

شماره دوم سال بیست و سوم محبت از نشر…

شمارشمارۀ هفتم ماهنامۀ اعتراض

شمارشمارۀ هفتم ماهنامۀ اعتراض 

کتابخانۀ عامۀ کابل سوگوار است 

نویسنده: مهرالدین مشید سوگواری کتابخانۀ عامۀ کابل؛ پس از وفات حیدری…

زما پيغام ريس جمهور او امرالله صالح ته ؟؟

هيواد وال ويني چي يوه لويه ډله په عمدي او…

طبع شاعر

 نوشته نذیرظفر شاعری طبع گرم میخواهد دلی محزون و نرم میخواهد شاعری عشق…

بادزد مال ودزد جان ودزد ناموس وطن چه میتوان کرد…

میگوینددر قبرستان هم همسایه بد در کنار قبرت دفن نشود. پاکستان…

فلسفه فویرباخ،- نقد دین و الهیات مسیحی

آرام بختیاری  فیلسوف آته ایست؛ میان فقر و سوسیال دمکراسی.  نقد دین…

سُرورگم شده

میرعنایت الله سادات              …

اختلاف در کابل و همسویی امریکا و بریتانیا با پاکستان

نویسنده: مهرالدین مشید افغانستان و بازی بزرگ جدید میراث حقه بازی…

حق حیات ومسوولیت دولت! 

عبدالاحمد فیض حق حیات شالوده وبنیاد حقوق وارزشهای است که به…

د ارواښاد ډاکټر عبدالله ګل اخلاص يار پېژندنه !

ډاکټر عبدالله ګل اخلاص يار :  الحاج ډاکټر عبدالله ګل اخلاص…

د کابل امنيه قوماندان وردک صاحبه

خبر شوم چي د اندرابي روشندل په ځاي کوم…

حاصل موعظهّ خواجه عبدالله «انصاری »

مولانا داکتر محمد سعید « سعید افغاني » در امر…

«
»

کوتوله ای که میخواست دنیا را زیر و رو کند!

تصاویر منتشر شده جدید از این واقعه هولناک نشان میدهد که در این جنایت سایر پلیس ها نیز شرکت داشته اند. پلیس هایی که با فشار بر سایر نقاط پیکر روی زمین جورج فلوید پروسه مرگ دردناک او را تسریع کرده و در این اقدام مشارکت ورزیده اند. رئیس جمهور آمریکا دونالد ترامپ از سوئی معترضان را به سرکوب با دخالت و فراخوان به ارتش تهدید میکند و از سوی دیگر در برابر تظاهرکنندگان مقابل کاخ سفید به پناهگاه میگریزد.

هشتمین روز اعتراضات سراسری علیه نژادپرستی و قتل شوک آور جورج فلوید سپری شد. همانطور که انتظار میرفت اعتراضاتی که در مینیاپلیس صورت گرفت و آغاز شد بسرعت و شتابان خصلتی سراسری و دهها شهر آمریکا را در برگرفت. صحنه فیلم غم انگیز تر و دردناکتر از آن بود که مخاطب و بیننده خود را بدون واکنش رها کند. این قتل فجیع اگر چه بی سابقه نبود اما قلب هر انسانی را بدرد می آورد. اعتراضات به این اقدام نفرت انگیز پلیس فاشیست در محدوده کشور آمریکا محصور نشد و در این لحظات واکنشی جهانی را برانگیخته است.

در تعدادی از کشورها اعتراضات خاطرات تلخ گذشته را نیز یادآور شده است و خشم فروخفته نسبت به حوادثی که پیش از آن اتفاق افتاده را بیدار کرده است.

تصاویر منتشر شده جدید از این واقعه هولناک نشان میدهد که در این جنایت سایر پلیس ها نیز شرکت داشته اند. پلیس هایی که با فشار بر سایر نقاط پیکر روی زمین جورج فلوید پروسه مرگ دردناک او را تسریع کرده و در این اقدام مشارکت ورزیده اند. رئیس جمهور آمریکا دونالد ترامپ از سوئی معترضان را به سرکوب با دخالت و فراخوان به ارتش تهدید میکند و از سوی دیگر در برابر تظاهرکنندگان مقابل کاخ سفید به پناهگاه میگریزد. او و دولتش هم اکنون در میان دو بحران کمر شکن قرار گرفته اند کرونا و خروش توده ای علیه راسیسم.این دومی میتواند در صورت تداوم و گسترش شرایطی را بوجود آورد که ترامپ و همدستان میلیاردر او ( نتوانند نفس بکشند! )

بر اساس گزارشات تازه معترضان هر روزه حلقه محاصره حول کاخ سقید را تنگ تر میکنند و روز به روز بر جمعیت حاضر در این محل افزوده می گردد.

بی شک این برآمد توده ای علیه نژادپرستی در تاریخ مبارزات مردم جهان به نقطه عطفی فراموش نشدنی تبدیل شده و خواهد شد. بر اساس نظریه هایی وسعت این اعتراضات سراسری از زمان مارتین لوتر کینگ سابقه نداشته است اگر چه کشتار سیاهپوستان توسط پلیس نژادپرست آمریکا همواره جریان داشته است. امروزه در شهرهای بزرگ و کوچک این کشور جوانان در خیابانند و بعلت خطر کرونا سالمندها از پنجره خانه هایشان با انها همراهی می کنند.

مخالفت ها با اقدامات پلیس مزبور و تهدیدات ترامپ نیز ابعاد گسترده ای یافته است. فرمانداران ایالات متعدد و پلیس هایی که به جمعیت معترض می پیوندند و یا در برابر معترضان زانو میزنند و یا همراه آنان بطور سمبلیک روی زمین همانند جورج فلوید کف خیابان میخوابند. شخصیت ها و خوانندگانی که شهرت جهانی دارند نیز از همراهی با این معترضان سرباز نمیزنند . بر طبق آخرین اطلاعات شهردار واشنگتن نیز به معترضان پیوسته است همانطور که رئیس پلیس شهر نیویورک در برابر جمعیت و به احترام جورج فلوید زانو میزند.

بی شک دو عامل مهم این شرایط کنونی در آمریکا را ویژگی می بخشد. عامل اول چگونگی قتل وحشیانه جورج فلوید توسط پلیس مزبور و فیلم رسانه ای شده اش که نفرت پلیس را از او به شفافترین وجهی نشان داده است و التماسهای فلوید را موجب شد و عامل بعدی شخص ترامپ و مشاورانش که ابزار سرکوب و تهدید را برگزیدند و آمادگی گسیل ارتش برای سرکوب مردم کشورش را اعلام کرد و به این زبان با معترضان سخن گفتند. این اقدامات محرکی برای افزایش هیجانات عمومی مردم بودند.

روند پیوسته و صعودی اعتراضات جهانی بی شک هشداری است به نژادپرستان و بیانگر پتانسیل نهفته ای است که بشریت را برای مناسبات عادلانه و برابر جهانی میان انسانها و برای زندگی بهتر فرا میخواند

بهروز سورن

 5.6.2020