بده و بستان های جدید بر سر تروریسم

نویسنده: مهرالدین مشید رخداد های تازه حاکی از آن است که…

یک سال پس ازسقوط

           نوشته ی : اسماعیل فروغی     افغانستان دریکسال اخیر دربدترین وضعیت وتاریکترین…

اعتراف مجاهد

عبدالصمد ازهر                 …

ورود ابر هاى سياه بى باران

نوشته نذير ظفر ابر     هاي   سياه  بي باران اسمان…

امارت بخشی غرب به اجیران

پانزدهم آگست روز سیاهی در تاریخ کشور بوده وآن تسلیمی…

افغانستان یک سال پس از طوفان

خراسان رضوی  سال گذشته در همین روزها بود که همزمان با…

قطره ای از اوقیانوس جنایات بیست ساله امریکا در افغانستان

جهان و افغانستان در مورد جنایات امریکا سکوت کرده است …

روز سیاه تسلط طالبان ووابستگان !

امین الله مفکر امینی! 2022-15-08 ایــــن تسلط شما نــــــرود ز خــــاطر…

طالبان را شناخته بودیم و باز هم شناختیم

نوشته از بصیر دهزاد یک سالگی حاکمیت طالبان ، از پیش…

تبعات ۲۰ سال اشغالگری آمریکا؛ درد و رنج بی‌پایان مردم…

در آستانه سالروز خروج نظامی آمریکا از افغانستان و پایان…

پس از ویتنام دومین شکست امریکا در اسیا

وقتی از جنگ و امریکا نام برده شود عمر بیش…

بانوی میهن

دربحبوحهء یک سالگي در اسارت خانگی کشاندن بانوان تحصیل کرده وجلو…

جهان بینی و سؤاستفاده از آن 

میر عنایت الله سادات جنوری 2018 پیش از آنکه بکاربرد "جهان بینی"…

كشتن پيشواي القاعده يك دستآورد يا دال برشكست راهبردي امريكا؟

عبدالاحمد فیض برپايه گزارشات منابع بين المللي، امريكا بعدازسالهاحضوري به اصطلاح…

اشک فقیر

من دشمنی از حد فزون انسان به انسان دیده ام نه…

حاکمیت طالبان و تبدیل شدن افغانستان به سکوی پرش تروریستان…

نویسنده: مهرالدین مشید به صدا درآمدن آژیر خطر و فرار رهبران…

امیرهوشنگ ابتهاج‌(سایه) درگذشت! 

بهرام رحمانی bahram.rehmani@gmail.com  هوشنگ ابتهاج مشهور به «ه.الف سایه»، بامداد امروز چهارشنبه…

تحریف آیات و جو سازی دروغین در بینش‌های اسلامی

 قسمت دوم فخر بی اساس اعراب هنوزدر بین مسلمانان رواج دارد…

درباره دو انحراف مهم از مارکسیسم ـ لنینیسم

نویسنده: زنده یاد احسان طبری برگرفته از : دنیا، نشریه سیاسی…

هدف تاریخ، معنی زندگی، و فلسفه ارزشی

آرام بختیاری اشرف مخلوقات باوجدان، ضد ارتجاع است.  آیا تاریخ، هدف، معنی،…

«
»

کمبود شیرخشک در آمریکا؛ از افزایش تورم تا رسوایی بهداشتی

کمبود شیرخشک در آمریکا؛ از افزایش تورم تا رسوایی بهداشتی

عوامل متعددی برای توضیح کمبود شیرخشک در بازار آمریکا مطرح شده است، از همه گیری کرونا تا افزایش تورم و چالش در زنجیره تامین گرفته تا یک رسوایی بهداشتی که خانواده‌ها را نگران و درگیر کرده است.

شبکه تلویزیونی فرانس ۲۴ فرانسه، مجموعه‌ای از گزارش‌های خبری و تلویزیونی آمریکا در ارتباط با شرایط حاکم بر بازار شیر خشک ایالات متحده را تجمیع کرد و نوشت:

مصرف‌کنندگان آمریکایی در حال حاضر برای یافتن بسیاری از محصولات با مشکل مواجه هستند اما جدی‌ترین کمبود مربوط به شیرخشک است؛ وضعیتی که شکننده‌ترین قشر را تحت تاثیر قرار می‌دهد و بروز آن به دلیل عوامل متعددی است که هم به همه‌گیری کرونا و تورم و هم به یک رسوایی بهداشتی مرتبط است.

یک ایستگاه تلویزیونی محلی در فلوریدا، می‌نویسد: خانواده‌های میامی در ناامیدی هستند و تلویزیون استرس شدید والدین در یوتا را روایت می‌کند. تیترهایی از این دست در روزهای اخیر در رسانه‌های آمریکایی افزایش یافته و به شدت هشداردهنده شدند.

روزنامه یواس‌ای‌ تودی از کمبود شیرخشک سخن می‌گوید و به چالش‌های پیش رو در ۶ ایالت آیووا، میسوری، تگزاس، داکوتای جنوبی و شمالی و تنسی اشاره دارد.

کانال سی‌ان‌ان نیز به داده‌های Datasembly، سایتی که روند قیمت محصولات محلی را در ایالات متحده ردیابی می‌کند، اشاره دارد و به نقل از مدیرعامل این موسسه تاکید دارد که اکنون شیر خشک نوزاد محصولی است که کمبود آن در ایالات متحده جدی‌ترین چالش است.

کمبود شیرخشک در آمریکا؛ از افزایش تورم تا رسوایی بهداشتی

والدین آماده پرداخت نقدی!

تصاویر قفسه‌های خالی سوپرمارکت‌ها رسانه‌های اجتماعی را پر کرده است و والدین جوان سفرهای بی‌پایان خود را برای یافتن شیرخشک (که در گزارش فرانس ۲۴ از آن به جام مقدس یاد می‌شود) بازگو می‌کنند.

یکی از والدین می‌گوید: من ۲ فرزند دارم و هیچ کجا نمی‌توانم شیر خشک آنها را پیدا کنم و حاضرم برای هر چیزی که ارایه شود پول نقد پرداخت کنم.

برایان دیت مایر، یکی از رهبران انجمن ملی کودکان شیرخوار زنان (WIC) نیز اظهار کرده است: هر روز از والدینی که مضطرب، عصبانی و به ویژه بسیار ترسیده‌اند، نامه دریافت می‌کنیم زیرا سلامت فرزندانشان در خطر است.

سایت خبری Axios نیز تاکید می‌کند که در ایالات متحده، ۷۵ درصد از نوزادان بالای ۶ ماه دست‌کم بخشی از غذای خود را به شکل شیرخشک دریافت می‌کنند.

شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان نیز یادآوری می‌کند: اگر این کمبود ادامه یابد، احتمال می‌رود آثاری به دنبال داشته باشد که می‌تواند بر رشد کودکان تاثیر بگذارد.

حمایت مالی از جنگ اوکراین یا مادران آمریکایی؟

بر اساس گزارش فرانس ۲۴، تعدادی سیاستمداران حزب جمهوری‌خواه آمریکا از دولت بایدن خواستند که این کمبود را یک “بحران ملی” در نظر بگیرد و از طرف دیگر در ترکیبی هوشمندانه از سناریوها، حمایت مالی از اوکراین را کاهش دهد تا بودجه برای مادران آمریکایی آزاد شود.

به گفته این تعداد جمهوری‌خواهان، کمبود شیر خشک یک بحران ملی است که بیشترین ضربه را به مادران و بچه‌های فقیر وارد می‌کند.

آنها تاکید دارند که سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) باید به سرعت اقدام کند، شفاف باشد و توضیح دهد که چگونه تولید را از سر می‌گیرد و به والدین یک جدول زمانی ارائه دهد و دولت بایدن باید این موضوع را جدی بگیرد.

بر اساس این گزارش حتی برخی از دموکرات‌ها، مانند ابی فینکناور نماینده آیووا نیز از دولت بایدن خواستند تا اقدامات بیشتری انجام دهد.

آنها از دولت آمریکا خواستند که از قانون تولید دفاعی – قانونی که به دولت اجازه می‌دهد شرکت‌های آمریکایی را مجبور به تولید محصولات خاص به عنوان اولویت تولید کند – برای غلبه بر این کمبود استفاده کند.

آمریکا؛ بازاری وابسته به چین

روزنامه وال‌ استریت ژورنال نیز تاکید می‌کند: در حالی که اکثر برندهای اصلی شیرخشک – نستله، رکیت، ابوت – محصولات خود را به صورت محلی برای بازار آمریکا تولید می‌کنند، با این وجود به مواد اولیه یا جعبه‌های بسته‌بندی خاصی که از چین یا جاهای دیگر وارد می‌شوند، وابسته هستند.

این گزارش می افزاید: دیگر تنها تنش‌ها در زنجیره‌های تامین مطرح نیست، بلکه شبح تورم نیز به دلیل افزایش قیمت‌های انرژی تا حدودی به دلیل آنچه در آن زمان نبود و همچنین بحران اوکراین، تقویت شده است.

کمبود شیرخشک در آمریکا؛ از افزایش تورم تا رسوایی بهداشتی

چرا شیرخشک تحت تاثیر تورم قرار گرفت؟

گاردین در توضیح این موضوع نوشت: شیر خشک نوزادان اغلب کمتر از سایر محصولات قابل جایگزینی است.

بنابراین خانواده‌ها ممکن است زمانی که انتظار افزایش قیمت‌ها را دارند، تمایل به ذخیره‌سازی داشته باشند و به نظر می‌رسد تولیدکنندگان از این عجله برای خرید شیر خشک غافلگیر شدند.

تیر خلاص با رسوایی بهداشتی

شبکه تلویزیونی فرانس ۲۴ در ادامه گزارش خود، نوشت: گروه تغذیه Abbott Nutrition مجبور شد از اواسط فوریه یک فراخوان گسترده از چندین خط تولید را آغاز کند.

این آزمایشگاه آمریکایی که علاوه بر همکاری با داروخانه‌ها، برخی از محبوب‌ترین شیرهای کودکان را در ایالات متحده به بازار عرضه می‌کند، پس از کشف ارتباط احتمالی بین محصولات آنها با بستری شدن چهار کودک در بیمارستان، توسط مقامات بهداشتی مورد بررسی قرار گرفت. ۲ نفر از کودکان بستری شده در نهایت فوت کردند.

سازمان غذا و داروی آمریکا خاطرنشان می‌کند که این کودکان با یک باکتری بسیار خاص به نام کرونوباکترها آلوده شده بودند که در موارد نادر و خاصی می‌تواند باعث عفونت‌های بسیار خطرناکی همچون مننژیت یا التهاب شدید در نوزادان شود.

بر اساس این گزارش، ردپایی از این باکتری توسط سازمان غذا و داروی آمریکا در یکی از کارخانه های Abbott Nutrition در میشیگان شناسایی شده است.

در گزارشی که در ماه مارس منتشر شد، آژانس غذا و داروی آمریکا متوجه شد که این شرکت اقدامات بهداشتی لازم را در سایت تولید شیر نوزاد اعمال نکرده است.

کمبود شیرخشک در آمریکا؛ از افزایش تورم تا رسوایی بهداشتی

این رسوایی زمانی تشدید شد که چندین رسانه در اواسط ماه آوریل فاش کردند که پیشتر نیز یک افشاگر، سازمان غذا و داروی آمریکا را از نقض بهداشت در کارخانه Sturgis و درست شش ماه قبل از کشف عفونت‌های کرونوباکتر مطلع کرده بود.

Abbott Nutrition هرچند یافته‌های سازمان غذا و داروی آمریکا را رد کرد و ادعاهای افشاگر را به دلیل کینه‌توزی یک کارمند سابق اخراج شده دانست، اما آزمایشگاه از توصیه‌های سازمان غذا و داروی آمریکا پیروی و از اواسط مارس، فراخوان دیگری از محصولات را آغاز کرد.

بر اساس گزارش فرانس ۲۴، برای مقابله با کمبود شیرخشک در بازار آمریکا، اکثر مراکز خرید بزرگ تعداد جعبه‌های شیر نوزاد فروخته شده به ازای هر مشتری را محدود کرده‌اند؛ به امید اینکه بتوانند مقداری کنترل بر وضعیت حاکم داشته باشند.

بنابراین، شیرخشک به آخرین نمونه و شاید یکی از برجسته‌ترین نمونه‌ها تبدیل شده است که نشان می‌دهد هیچ‌کس از عواقب بحران‌های کنونی جهان در امان نیست. حتی نوزادی که نمی‌داند بطری شیرش تا حدی به محدودیت‌های اعمال شده در چین، تاثیرات آنها بر زنجیره تامین و تنش‌های موجود در قلب اروپا و جنگ اوکراین که به افزایش قیمت‌ها کمک می‌کند، بستگی دارد.