آی اس آی چتر فعالیت تمامی گروه های تروریستی

نویسنده: مهرالدین مشیدآمریکا مبارزه با تروریزم را از پاکستان آغاز…

چه مرگبار حالتی چه تیره گي و ذلتی

چه مرگبار حالتی چه تیره گي و ذلتی به گوشها  نمیرسد…

در حاشیه روایت های پسین و پیشین فرار غنی

نویسنده: مهرالدین مشیدبا این ضرب زبانی ها نه غنی و…

دلیل رمانتیسم،- نوستالژی یا شوق دیدار بود

  Romantism آرام بختیاری شوق یا رنج دیدار با: وطن، معشوق، اوتوپی،…

خواندن ذهن یک عروس دریایی توسط محققان

محققان موسسه فناوری کالیفرنیا(کلتک-Caltech) موفق شدند با استفاده از…

خلق خسته

رسول پویان ز جان خـستۀ خلق وطـن چه می خواهید زپاره های…

رمان «قرار ما، لارناکا»، به قلم خانم آذر محلوجیان! 

بهرام رحمانی  bahram.rehmani@gmail.com  «قرار ما، لارناکا»، رمانی درباره یک ترور سیاسی است…

اطلاعيه انجمن حقوقدانان افغان در اروپا

برحسب پلان قبلى قرار بود تا بتاريخ يازدهم دسامبر سال…

قضاء وچگونگی آفرینش عدالت

پژوهش ونگارشی ازسخی صمیم:   قسمت (هجدهم)   ***  چگونگی مشروعیت تقییداختیار برارادهٔ آزادانسان وسیلهٔ قانون:  منظوروهدف من درین…

فیسبوک چلونکی های دیروزـ مدافعان طالبان امروز

   نوشته ی : فروغی       اصطلاح فیسبوک چلوونکی که ازچندسال به اینسودرمیان…

سازمان های استخباراتی کشورهای اطراف افغانستان

نوشته کریم پوپل مورخ ۲۷ نوامبر سال ۲۰۲۱ قسمت اول  اهداف این کشورها افغانستان…

سرکوب داعش توسط طالبان، تخیل یا واقعیت؟ 

عبدالاحمد فیض با بقدرت رسیدن طالبان باورهای کاذبی دراذهان بوجود آمد…

وطن‌ام

چی کشوری بود زاداگاه‌ام تاجِ سری بود ققنوس‌ها آن‌جا آبنوس‌ها آن‌جا میهن‌ام چی جنتی بود سپیدار آن‌جا شاخ‌سار…

بخاطر بزرگداشت از روز بین المللی مبارزه علیه خشونت و…

پیام انجمن حقوقدانان افغان در اروپا ۲۵ نوامبر ۲۰۲۱ م. تاریخ…

داستان «مرد جوان و موش»

نویسنده «ويليام سارويان» مترجم «آرزو کشاورزی» یک هفته نوشیدن مشروب، مرد…

آوای زن

صدای ما در میهن  که فریادش طنین همصدایی هاست میگوید  مگر زن…

من صدای آن زنم

نسبت روز جهانی مبارزه در برابرخشونت علیه زن هر چندی که…

خشونت طالبان علیه زنان افغانستان 102روزه شد

درسال ۱۹۶۰ آتش خشم رژیم ددمنشانه و وحشیانه ارتش درجمهوری…

کاخ ظلم

رسول پویان اگـر اراده کـنـیـد کاخ ظلم بـرباد است امارت شیاطین بی…

سلیمان لایق: «رویارویی غلزی و درانی تباه کن و فاجعه…

آغاز سال ۲۰۱۵ میلادی بود و من برشالوده یک پروژه…

«
»

میراث جنگ سرد

Covergestaltung
بهروز مطلب زاده

 در هفته گذشته کتاب  خاطرات دکتر مصطفی دانش، روزنامه نگار برجسته دوران جنگ سرد،  تحت نام ” رد پای من –  میراث جنگ سرد” منتشر گردید.  او که بعنوان گزارشگر جنگی  در بسیاری از کانون های تشنج و درگیری از ویتنام، عراق، ایران، افغانستان و لیبی تا نامیبیا، آنگولا، آفریقای جنوبی و نیکاراگوئه حضور چند باره و مستقیم داشته،  توانسته است  زوایای تاریک و روشنِ حوادث و رویدادهایِ این کشور ها را در این دورانِ پُر تنش به بهترین وجهی در مقابل چشم خوانندگان به تصویر کشد.  این کتاب از سویی  سرشار است از تلاش بی پایانِ انسانیِ انسان ها ی تحت ستم در تأمین و تداوم زندگی در صلح  و آرامش، و از سوی دیگر هجوم و دستبرد بی رحمانه و شیطانی سودجویانِ جنگ افروز که  در نهایت قساوت و سنگدلی در کار تخریب  زندگی، صلح و آرامش مردمانند. 

      دکتر مصطفی دانش که خود عمیقا تحت تأثیر رویدادها  و حوادث انسانی و شیطانی این دوران است،  در نقل  و باز گوئی این خاطرات که دیگر با او عجین شده است، خود و ما را به سیری واقعی در تاریخ این دوران  میبرد. از صحنه های انسانی آن که کم هم نیست،  تا توطئه های شیطانی، دو روئی و خیانت عده ای جنایتکار.  کتاب را باید خواند. کتاب درسنامه ایست گرانبها بویژه برای جوانانِی که آن روزها را ندیده اند وملت های تحت ستم که همواره آرزو های انسانیشان از سوی  عده ای سود جو و فریبکار به غارت رفته است. باید با  حوادث افغانستان و آنچه در این سالها ی شوم بر مردم نگون بخت این سرزمین رفته است آشنا شد و دانست که چگونه از درون حزب برای  سرنگونی نجیب اله  توطئه چیدند.  باید با دکتر مصطفی دانش به جبهه های جنگ در عراق و ایران رفت و با فجایعی که برای این ملت ها رقم زدند از نزدیک  دیدار کرد.  باید بهمراه او به ملاقات  خمینی در قم  رفت تا از نتیجه گیرهایش در صحبت مستقیم و رو در رو با خمینی آگاه شد.  در کنار او  به دیدار معمر القدافی در لیبی رفت و  نگاهی به رویدادهای عبرت آموز این کشور انداخت که  تا به امروز هم در جنگ ، نا امنی و هرج و مرج دست و پا میزند.   باید بوسیله ی او با یوناس ساویمبی رهبر شورشیان آنگولا و همچنین  دوس سانتوش رئیس جمهور آن کشور آشنا شد  تا به  علل جنگ و خونریزی چندین ساله در این کشور آفریقائی  پی برد.  

  و بالاخره  همگام با او آرام و مصمم به خانه نلسون ماندلا، اسطوره مقاومت و صلح، پا گذاشت تا با شخصیتی آشنا شد که تمام همّ و غمش را برای ارتقاء مقام  انسان و رهائی او از بردگی بکار برد؛ با صلحی خردمندانه و انسانی از خونریزی های بیشتر جلو گیری کرد و قاره آفریقا را در مسیری دیگر قرار داد و مهر خود را بر بسیاری از حوادث روز کوبید.  او بدرستی لقب پدر آفریقا را گرفت . 

  در این کتاب دکتر مصطفی دانش نشان میدهد  که به مسایل جهان اسلام و به ویژه خاور میانه توجه و تسلط خاصی دارد.  بیش از همه  با سفرهای متعددی که در طی سالیان دراز به افغانستان، این کانون همیشه مشتعل منطقه و کشور مورد منازعه بین دو ابر قدرت دورانِ جنگ سرد، داشته است،  منازعاتی که تا کنون هم ادامه دارد،  با آداب و رسوم، مناسبات قبیله ای و سنت های این سرزمین کهن  آشنائی خوبی داشته و از درد و رنج مردمی که سالیان سال است در منگنه کشمکش های منطقه ای و            ژئو پولیتیک تحت فشار دهشتناکی قرار گرفته اند، آگاه  می باشد؛  بسیاری از بازیگران اصلی قدرت در دوران جنگ سرد را  از نزدیک می شناسد و از چگونگی حوادث و رویدادهای  این کشور  اطلاعات ارزشمندی دارد 

      کتاب مصطفی دانش، آخرین دست آورد او در این زمینه است؛ رساله ای است بر پایۀ بیش از دویست سفر روزنامه نگاری به مناطقِ گوناگونِ جهان از جنگِ سرد تا کنون. مصطفی دانش در این کتاب، با به تحریر درآوردنِ بیش از صد خاطره از جنگهای مختلف، به خواننده کمک می کند تا جهانی را که با آن آشنا نیست، شناخته و درک کند. او در کتابی که در دست دارید، تحولات این کشورها را از نزدیک دنبال کرده و پیش از هر چیز سعی کرده است تا بر مشاهدات، تجربیات و برداشت های دست اوّل خود که چه بسا با برداشت ها و پنداشت های رایج در محافلِ غربی تفاوت دارد، تکیه نماید. سرنوشت کشورهای نفت خیز جهان در پرتو بی نظمی جهانی، مسائلی هستند که او در این کتاب به تفصیل مورد بحث قرار داده است.

 کتابِ دکتر دانش صفحاتی است از تاریخ واقعی  جنگ سرد تا کنون.  باید آنرا خواند و از تجربیات ارزنده  و گرانبهای او در این سالهای پر تلاطم و تنش، درس گرفت.  

علاقمندان کتاب دکتر مصطفی دانش می توانند از طرق زیر کتاب را دریافت دارند :

  1. – از طریق ناشر کتاب و لینک : https://shop.ketab.com/book-detail.aspx?item=112105  

2 – از طریق گوگل و لینک: https://play.google.com/store/books/details?id=bAz5DwAAQBAJ

کتاب در  گوگل  پلی(google Play)  و گوگل بوک (google book)نیز گذارده شده است