کانت،- شورش علیه ارتجاع با سلاح شناخت و روشنگری

آرام بختیاری هشت مکتب فلسفی متکی به نظرات کانت.  موضوعات فلسفه کانت(1804-1724.م)،…

دیدار گزارشگر حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور افغانستان…

بعد از ظهر روز شنبه اول اکتوبر جناب ریچارد بینت…

طالب رخ بدل می کند تا داعش ظهور کند

عبدالناصر نورزاد به وحشت انداختن مردم از حضور و استقرار گروهک…

توحش طالبان به روایتی دیگر

نویسنده: مهرالدین مشید طالبان مردانی مرموز و هزار چهره زمانی که بیانیۀ…

ایمان نریمان

بانو "ایمان نریمان" با نام اصلی "ایمان فواد فخرالدین" مشهور…

ادامه ی جنایات خونین و نسل کشی علیه هزاره ها…

    نوشته ی : اسماعیل فروغی     حمله ی وحشیانه انتحاری درغرب کابل…

قتل عام

رسول پویان جهـان نظاره گـر قـتـل عـام انسـان است نه رحم وشفقت…

اعلامیۀ سازمان سوسیالیست‌های کارگری افغانستان

ماشین کشتار فاشیسم اسلامی همچنان از انسان‌های محروم قربانی می‌گیرد بامداد…

وحدت یا ائتلاف؟

داکتر آرین اگر واقعیت دارد که احزاب چپ و میهن پرست…

بند قفس

                                 آمد خزان به دیدن گلشن هوس نماند  ذوق هوای نسترن و…

آزادی و حق زندگی

رسول پویان باید از نو جنبش و حماسـه ها برپا کنید گرز…

صدای الهام بخش آزادی زنان !

امین الله مفکر امینی 2022-29-09 دختر کنار مادری رفته…

بدترین سال تاریخ جهان!

یدترین سال تاریخ بشریت، متعلق به کدام دوره زمانی است…

افراطیت طالبانی هرگونه بازخوانی از اسلام را به چالش کشیده…

نویسنده: مهرالدین مشید استفادۀ ابزاری از اماکن و شعایر دینی، ضربه…

کوتاه سخنانی از میلاد تا رحلت حضرت محمد«ص»

نصیراحمد –مومند                                                                        سدنی - آسترالیا خدا درانتظار حمد ما نیست       محمدچشم براه…

نوای آزادی

ای آنکه سرزمینم ، بسپرده ای به دشمن زیبا بهار آن…

عشق تکامل

پویان رسول است دل عشـق خـدا و هستی و…

معشوق تاريخي

بیژن باران  مرا معشوقي است ابدی.  قرابت با او غدغن است. از دور،…

پیام انجمن حقوقدانان افغان در اروپا به مناسبت ۲۶ مین…

۲۶ سال قبل در شب تاریک و غم آفرین ۷۲…

«
»

قطره ای از اوقیانوس جنایات بیست ساله امریکا در افغانستان

جهان و افغانستان در مورد جنایات امریکا سکوت کرده است  در حالیکه تبلیغات تعرضی امریکا علیه افِغانها طی هفته های اخیر چنان شدت دارد که گویی این غمخوار بشریت و دوست دلسوز افغانها با جنگ بیست ساله اش پشه ای را نیازرده ، خسی را بیجا نکرده و ابی را از اب تکان نداده است ،این افغانها بوده اند که برجهای دوگانه را در نیویارک بزمین افگنده و خانواده های سه هزار قربانی ان حادثه را به گلیم غم نشانده اند ، پای عساکر امریکا صلحدوست !  و پیمان غیر تعرضی   ناتو ! را جبرآ به این سرزمین کشانیده اند . روی این ملحوظات افغانهای سر کش ، ناقض حقوق بشر و دارای توانمندی ضربه زدن به بزرگترین قدرت جهانی ، سزاوار مجازات اند و مقروض پرداخت غرامت به اسیب دیدگان ان حادثه .

اما با ذکر چند نمونه از جنایات مدافع حقوق بشر ! ، حامی ازادی ! و پیشتاز جبهات جنگ علیه تروریسم ! میتوان پرده از رخ جنایات جنگی ، شکنجه  و زجردهی افغانهای مغضوب ان ابر قدرت زور  وسلاح و سرمایه برداشت ؛

۱– طبق گذارش عفو بین الملل در ماه می سال ۲۰۰۵ ” بی قانونی و بی امنی در افغانستان افزایش یافته قوای امریکا به شکنجه و زجر زندانی ها میپردازند .

۲– روز نامه نیویارک تایمز در یکی از شماره های ماه اپریل سال ۲۰۰۸ نوشت که در افغانستان محاکم سِری وجود دارد و افغانهارا در ظرف ده دقیقه محاکمه کرده به حبسهای طولانی تا بیست سال محکوم میکنند . روز نامه افشا کرد که این اشخاص با یک اطلاع تحریری چند سطری نظامی های امریکا به مراجع افغانی ، گرفتار میشوند  و بدون شواهد ، اثبات جرم ، اقرار ، دوسیه و سند در زیر خانه های محبس پلچرخی در ظرف چند دقیقه تحقیق و محاکمه و محکوم‌به حبس طولانی میشوند .

۳– به تاریخ ۲۱ حمل سال۱۳۹۳  بی. بی. سی. گذارش تصویری را از زندان بگرام‌به نشر سپرد . یک زندانی به خبرنگار گفت امریکایی ها پیشانی اش را سوراخ و دندانهایش را شکسته ساعتها در یک صندوق کوچک قفل میکردند تا ضعف میکرد ، در اب غوطه میشد و نفسش به تنگی میرسید .

۴– در هفتم ماه حوت سال ۱۳۹۱ شورای امنیت دولت افغانستان تصمیم گرفت تا سپشل فورس امریکا بخاطر ارتکاب جنایات و جرایم از ولایت میدان وردگ خارج شود ‌ علت این تصمیم این حادثه بود : سپشل فورس امریکا با ریشهای دراز و لباسهای طالبی به خانه های مردم رفته بودند و اعضای خانواده ها را به شکل بسیا فجیع کشته بودند ، یک محصل پوهنتون که بعد از سپری شدن رخصتی زمستانی  به کابل می امد توسط سپشل فورس امریکا گرفتار شده سرش را بریده ، چشمانش را کشیده و جسدش را به قوماندانی امنیت ولایت پرتاب کرده بودند .

۵— محافل عیاشی شبانه در محلات تجمع عساکر امریکایی بحدی به ابتذال رسید که سفارت ان کشور  مقیم کابل ابلاغیه ای صادر کرد و اعتراف نمود که در کمپ حفاظت و امنیت سفارت امریکا موسوم به ( آرمر ) که ۴۰۰ نفر نیپالی در ان استخدام شده است به اعمال اهانت آمیز دست زده  میشود .در محافل شبانه اینهارا برهنه میسازند و بر وجود شان شاش میکنند ، در همین محافل مستخدمین افغانی را عریان کرده بر انها تجاوز جنسی مینمایند ، اگر کسی به این اعمال اعتراض کند تهدید به اخذ رتبه و قطع معاش میشود .

ویدیوها و ایمل ها و عکسهای این محافل در امریکا به نشر رسیده بود .

این پنج نمونه از جنایتهای امریکایی ها در حق افغانهای ملکی که مشت نمونه خروار است نشانگر اعمالی است که بعد از جنگ ویتنام ننگ پیشانی امریکای مدعی حقوق بشر و دموکراسی باقی می ماند و هر کدام قابل داد خواهی است .

حملات هوایی ؛

۱– به اثر بمباردمان اسپشل فورس امریکا به تاریخ ۲۲ اگست  سال ۲۰۰۸ در یک قریه در ولسوالی شیندند نود نفر در حالت خواب شبانه به شمول زنان و اطفال به قتل رسید .

۲– در ولایت نورستان در یک‌محفل عروسی پنجاه شرکت کننده محفل به اثر بمبارد قوای هوایی امریکا کشته شد.

۳– در ولسوالی شنوار ولایت ننگرهار به اثر بمباردمان امریکایی ها شصت تن به قتل رسید .

۴– در ولایت کاپیسا حینی که نماز گزاران در اطراف واتر پمپ مسجد وضو میکردند مورد حمله هوایی امریکا قرار گرفتند وقتی نماز گزاران مصروف جمع نمودن پارچه های گوشت کشته شدگان بودند بار دیگر حمله هوایی صورت گرفت ، محل به جهنم بمب و خون‌ و پارچه های گوشت کشته شدگان مبدل شد .

۵–  بمباری ولسوالی های شیندند هرات ، ده بالای ننگرهار ، ولایت کاپیسا و بالا بلوک فراه ۳۴۰ کشته به جا گذاشت .

۶– به اثر بمباردمان ولسوالی پنجوایی کندهار در سال ۲۰۰۶ به تعداد هشتاد نفر مردم ملکی به قتل رسید .

۷– در ارزگان در سال ۲۰۰۵ بمبارد قوای امریکایی یک فامیل را بطور کل محو نمود .

۸– بمباردمان شبانه در ولسوالی سنگین ولایت هلمند شصت کشته بجا گذاشت که شامل زنان و کودکان بود . فردای انروز حامد کرزی به قوماندان ان عملیات مدال وزیر محمد اکبر خان را اعطا نمود .

۹– در شب نزده ماه مارچ سال ۲۰۰۸ در ولسوالی شاه ولیکوت شش طفل و مرد وزن به اثر بمبارد قوای امریکا جان سپردند .

۱۰– بمبارد هوایی امریکا به تاریخ ۱۲ جولای سال ۲۰۰۸ بر یک محفل عروسی در ده بالای ننگرهار ۴۸ تن کشته و ۹۱ نفر زخمی بجا گذاشت .

۱۱– به تاریخ ۱۲ آگست سال ۲۰۰۸ هلیکوپتر های امریکایی شفاخانه ملکی خوست را بمبارد کردند و مریضان را به شهادت رساندند .

در نهم سپتمبر سال۲۰۰۹ قوای هوایی امریکا در  ولسوالی علی اباد ولایت کندز بالای جماعتی که برای گرفتن تیل جمع شده بودند بمبارد نمود ۱۳۸ تن را به شهادت رسانید امر شفاخانه کندز گفت اطفال بین سن ۱۲ تا ۱۳ سال بحالت بسیار خراب در بستر هستند .

این مصیبتها که نمونه وار ذکر شد محصول حمله یازده سپتمبر عربهای امریکایی شده بود که بر سر افغانها نازل گردید و حالا پول شان را برای باز ماندگان کشته شده های ان حادثه بحیث غرامت میپردازند .