فروریزی «فراروایت» ها؛ امری تاریخی یا فراتاریخی؟ 

نویسنده: مهرالدین مشید تهاجم شوروی و امریکا به افغانستان بسیاری از…

قلم نماد آگاهی و آزادی و فرهنگ

نویسنده: مهرالدین مشید ن و القلم و مایسطرون به بهانهء روز قلم امروز…

شوق همدلی

رسول پویان جانا بیا که در دل و در دیـده جا…

سیمرغ سیمین تن رویا های من

نوشته‌ی محمد عثمان نجیب  بخش هفت : اَها ای آسمان هایی که…

سخت تنها بدون تو

مجید احمدی غزل سرای زیبایی های زبان فارسی دری، غزل…

د وطن حال

سید عبید الله نادر خیالي خیالي ګــلونه ،له دې…

صد سخن

محمد عثمان نجيب يادكرد مختصر! «صد سخن» را در اغاز بدون…

سازمان های بدون رهبر

  با در نظرداشت بعضی از ترفند های ادبی، جملات و…

داستان کتابچه خاطرات

قسمت اول نوشته ء رویا عثمان (انصاف) یک روز پاییزی بود و…

یک تصویر یک کشور سخن

بگذر زین گذرگاه خطر و خونین ای دخت‌ شجاع و نازنین نفرین…

د وختونو آئینه

سید عبیدالله نادر د شعر او ادب د برخي د پاره داســي…

War Peace Corrupt Regime Mafia Group being used for Occupation…

By Fateh Sami Date: 2nd May 2021 A panoramic view of the…

مارکس و گونه پرستی از خود بیگانگی 

پیوست به گذشته... بخش (2) جان بلامی فاستر و برت کلارک برگردان: توسط نقد…

افغانستان : بدون تضمین آزادی رسانه‌ها، صلح عادلانه و پایدار…

به مناسبت سوم ماه می روز جهانی آزادی رسانه‌ها، گزارشگران…

در این روز اول ماه مه

نام مرا تمام جهان می‌داند، نامی ‌به سادگی خاک نامی‌ به روشنی…

روایت بایدن از پیروزی شکستبار و جنایت های امریکا در…

نویسنده: مهرالدین مشید جوبایدن در سخنرانی خود در هر دو مجلس…

مسلمانی این همین است که ما می بینیم؛ استاد دانشمند!

محمد عالم افتخار با اینکه صحت خوبی نداشتم و در غیر…

تبجيل از يك شخصيت مترقى و پيشرو

میرعبدالواحد سادات روزگار ما ، عصر شكست ارزشها است و…

جیغ سکوت

رسول پویان جیغ سکوت گـوش فلک را دریده است فـریـاد خـامـوشـانـۀ دل…

قضاء و چگونگی آفرینش عدالت

قسمت پنجم قوانین نافذ ـ صلاحیت واستقلال قضاء آزادی دراجرائات قضائی ومُقید…

«
»

فرهنگ بورژوازی !

همکاری یا قرارداد 25 ساله حکومت اسلامی و چین با هرعمق و اندازه و سطحی حرکاتی سرگردان است ، که تازگی ندارد . قبل از آین قرارداد ، با روسها هم معامله داشتند که خزر را فروختند . 

میخاییل اولیانوف نماینده دائم روسیه چند روز بعد از قرارداد جنجالی چین و سپاه گفت در سازمان های بین‌المللی در وین در گفت‌وگویی تلویزیونی : وضع احیای برجام در یک و نیم تا دو ماه آینده روشن می‌شود… 

همین خبرساده نشان میدهد چین یا روسیه وهرقدرت دیگری نمیتواند مشکل ریشه ای نظام ولایت فقیه را حل کند . نمایشاتی مثل معامله با روس و چین موقتی است راه حل نیست ، هواپیماهای پر از دلار ، لغو تحریم ، باز شدن بازارهای جهانی …همه و همه در ید قدرت آمریکاست . حتی همین معامله اخیر هم با چین هم اگر برعلیه منافع آمریکا میبود چینی ها از 100 کیلومتری نظام هم رد نمیشدند … خلاصه اینکه معامله با چینی ها ، با روس‌ها ، با مش عباس ، با شاطرحسن ، با ونزوئلا ، با کره شمالی ، کوبا و با هرکس دیگری برای حکومت اسلامی در ایران تنبان نمیشه… 

همین حالا روسها و چین و بقیه بلوک شرق سابق محکمترین روابط را با غرب و اسرائیل دارند آنها البته در تاکتیک تا جا داشته باشد از بلاهت حاکمان اسلامی ایران لقمه خواهند زد … ولی در استراتژی همیشه کنارغرب خواهند بود ، شاید دوست نداشته باشند ولی مجبورند . 

در استراتزی بازماندگان کمونیست قرن 20 همگی با نام نئولیبرالیسم پشت سر بورواژی صف کشیده اند . چاره دیگری هم ندارند تلاش خودشان را کردند تا با دولتی کردن سرمایه با یک پرش تاریخی از بالای سر بورژوازی، مثلا زودتر به بهشت ذهنشان برسند . اما پرش موفق نبود و جهنم زمینی را خلق کردند . 

بدون داشتن فرهنگ بورژوازی رفتن به مرحله بعد و گرفتن 1000 امتیاز و جون تازه در تقدیر نیست ! فعلا که شرق سابقا کمونیستی ،  از کمونیست به مافیای دولتی رسیده است مراحل تکاملی اش همین است ، یعنی هنوز با فرهنگ بوؤژوازی فاصله دارد . 

بورژوازی پدیده ایی نو بود که در جریان انقلاب کبیر فرانسه ریشه فئودالیسم را کنده بود . در شرق کمونیستی اما به جای ریشه کن کردن فئودالیسم ، آن را متمرکز و دولتی کردند . مثل اینکه در جنگ با بورژوازی جوان ، خانه سالمندان را رنگ تازه بزنند . 

بورژوازی سرشار از اشکالات ریشه ایی است اما از نظر تاریخی در جای خودش است … 

آنچه که با پرچم سوسیالیسم و به نام کمونیسم در قرن 20 رخ داد ، ربطی به این مرحله تاریخی نداشت پریدن از مرحله تاریخی بورژوازی در دستور کارشان بود نیمی از دنیا را هم با توپ و تانک گرفتند ولی نشد ، حالا تبدیل به نئولیبرالیسم قرن 21 شده اند در پشت سر بورژوازی …  

و حکومت اسلامی در ایران فکر میکند میتواند با آویزان شدن به آنها یک چتر حفاطتی برای خودش بسازد در حالی که بالای سر همه بازماندگان کمونیسم قرن 20 هم چتر بورژوازی قرار دارد . 

حکومت اسلامی در ایران اساسا نه به تاریخ ربطی دارد و نه تابع قوانین تکامل سیاسی اجتماعی است . مثل ظهور یا خلق طالبان و داعش که ربطی به مراحل تاریخی و تکامل ندارد محصول تضاد بین دیگران است . 

تنها چاره حکومت اسلامی در ایران پیوند خوردن و هضم شدن در معده نظم نوین است . بقیه قدمهای نظام مثل معامله با چین یا روسیه ، دوای دردشان نیست موقت و حکایت از این ستون تا آن ستون است . حکومت اسلامی در ایران نمیتواند استراتژی داشته باشد تا در تاکتیک حرفی بزند . چون خودش هویت تاریخی تکاملی ندارد . الان از هر جانوری سوال کنی استراتژی نظام چیست ؟ حرفی برای گفتن ندارد . از همان 1357 هم استراتژی نداشت فقط میخواستند به هر قیمت در قدرت بمانند . 

یک فشر انگلی به نام روحانییت که درتضاد بین بلوک شرق و غرب در قرن 20 با کردیت و لجستیک غرب در 1357 به قدرت رسید و در مقطعی از تاریخ توانست مثل سرعت گیر جامعه عمل کند .. 

30.03.2021 

اسماعیل هوشیار