فروریزی «فراروایت» ها؛ امری تاریخی یا فراتاریخی؟ 

نویسنده: مهرالدین مشید تهاجم شوروی و امریکا به افغانستان بسیاری از…

قلم نماد آگاهی و آزادی و فرهنگ

نویسنده: مهرالدین مشید ن و القلم و مایسطرون به بهانهء روز قلم امروز…

شوق همدلی

رسول پویان جانا بیا که در دل و در دیـده جا…

سیمرغ سیمین تن رویا های من

نوشته‌ی محمد عثمان نجیب  بخش هفت : اَها ای آسمان هایی که…

سخت تنها بدون تو

مجید احمدی غزل سرای زیبایی های زبان فارسی دری، غزل…

د وطن حال

سید عبید الله نادر خیالي خیالي ګــلونه ،له دې…

صد سخن

محمد عثمان نجيب يادكرد مختصر! «صد سخن» را در اغاز بدون…

سازمان های بدون رهبر

  با در نظرداشت بعضی از ترفند های ادبی، جملات و…

داستان کتابچه خاطرات

قسمت اول نوشته ء رویا عثمان (انصاف) یک روز پاییزی بود و…

یک تصویر یک کشور سخن

بگذر زین گذرگاه خطر و خونین ای دخت‌ شجاع و نازنین نفرین…

د وختونو آئینه

سید عبیدالله نادر د شعر او ادب د برخي د پاره داســي…

War Peace Corrupt Regime Mafia Group being used for Occupation…

By Fateh Sami Date: 2nd May 2021 A panoramic view of the…

مارکس و گونه پرستی از خود بیگانگی 

پیوست به گذشته... بخش (2) جان بلامی فاستر و برت کلارک برگردان: توسط نقد…

افغانستان : بدون تضمین آزادی رسانه‌ها، صلح عادلانه و پایدار…

به مناسبت سوم ماه می روز جهانی آزادی رسانه‌ها، گزارشگران…

در این روز اول ماه مه

نام مرا تمام جهان می‌داند، نامی ‌به سادگی خاک نامی‌ به روشنی…

روایت بایدن از پیروزی شکستبار و جنایت های امریکا در…

نویسنده: مهرالدین مشید جوبایدن در سخنرانی خود در هر دو مجلس…

مسلمانی این همین است که ما می بینیم؛ استاد دانشمند!

محمد عالم افتخار با اینکه صحت خوبی نداشتم و در غیر…

تبجيل از يك شخصيت مترقى و پيشرو

میرعبدالواحد سادات روزگار ما ، عصر شكست ارزشها است و…

جیغ سکوت

رسول پویان جیغ سکوت گـوش فلک را دریده است فـریـاد خـامـوشـانـۀ دل…

قضاء و چگونگی آفرینش عدالت

قسمت پنجم قوانین نافذ ـ صلاحیت واستقلال قضاء آزادی دراجرائات قضائی ومُقید…

«
»

خطر کودتای دست راستی امپریالیستی در اکوادور 

12.03.2021

ارسالی حسین تلاش

نهاد های بین‌المللی درباره خطر کودتای انتخاباتی در اکوادور هشدار دادند

به گزارش شبکه تله سور آمریکای لاتین، درحالیکه اکوادور برای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری در حدود یک ماه دیگر آماده می شود، برخی اقدامات جناحی از احتمال وقوع کودتا درجریان دور دوم انتخابات ریاست جمهوری در این کشور حکایت دارد.

«یاکو پرز» یکی از نامزد های دور پیشین انتخابات اکوادور که در پی باز شماری مجدد آراء از راهیابی به دور دوم انتخابات بازماند، با ادعای تقلب، از کمیسیون مبارزه با فساد این کشور خواسته تا نیروهای نظامی نیز در پای صندوق های رأی حضور یابند.

در همین رابطه، «دیوید آدلر» هماهنگ کنندهٔ سازمان بین المللی پروگرسیست (ترقی خواهان) در صفحه شخصی خود در توئیتر ضمن هشدار دربارهٔ این اقدام یاکو پرز، تاکید کرد: خطر یک کودتای انتخاباتی در اکوادور وجود دارد.

رهبر این نهاد بین المللی همچنین گفت: یاکو پرز از فراخوان نیروهای مسلح برای مداخله در امور صندوق آراء و جلوگیری از بازگشت کورّئیسم حمایت کرده است.

کورّئیسم به حزب طرفداران «رافائل کورّه آ» رئیس جمهور پیشین اکوادور گفته می شود که محبوبیت زیادی در میان مردم این کشور دارد.

پس از اعلام نتایج دور نخست انتخابات که در هفتم فبروری (۱۹ بهمن) برگزار شد، به دلیل اختلاف بسیار اندک نسبت آراء میان دو کاندیدای دوم و سوم «گیلرمولاسو» و «یاکو پرز»، شورای انتخابات اقدام به بازشماری مجدد آرا کرد و به این ترتیب برخلاف اعلام نتایج قبلی، این بار لاسو به عنوان برنده دوم دور نخست و رقیب «آندرس آرائوز»، به دور دوم انتخابات راه یافت و همین موضوع جنجال بسیاری در کشور به راه انداخت. زیرا «پرز و لاسو» به پیشنهاد گروه اپوزیسیون، حاضر به ائتلاف نشده و به این ترتیب کشور را با خطر مخالفت ‌های طرفداران دو نامزد با نتایج اعلام شده مواجه کردند.

«یاکو پرز» همچنین درخواست کرده که دور اول انتخابات باطل اعلام شود و روند بازشماری آراء، در حضور نهادهای ملی و بین المللی و همچنین با ممیزی سیستم های رایانه ای تکرار شود تا تضمین لازم برای اجرای صحیح فرایند انتخابات ارائه شود.

اما خواسته های پرز از سوی بخش های مردمی و کارشناسان به دلیل غیرقانونی دانستن این نوع اقدامات، رد شده است.

در همین رابطه دبیرخانه بین المللی «پودموس» تصریح کرد: فراخوان های مداخله نیروهای نظامی در انتخابات برای ممانعت از بازگشت کورّئیسم در اکوادور قاطعانه محکوم می کنیم.

یک رسانه محلی نیز اطلاعیه ائتلاف چپ پارلمان اروپا و ناظران انتخابات ۲۰۲۱ اکوادرو را منتشر کرد که در آن خواستار احترام به استقلال شورای ملی انتخابات و اراده رأی دهندگان در دور نخست انتخابات (هفتم فبروری) شدند.

مقامات اکوادور نیز درباره خطر وقوع کودتا هشدار دادند

«رافائل کورّه آ» رئیس جمهوری سابق و مردمی اکوادور و همچنین نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری، نیز پیش ‌تر، در پی اقدام داد ستانی کل این کشور مبنی بر در اختیار گرفتن رایانه های شورای ملی انتخابات برای «تجزیه و تحلیل داده های الکترونیکی آن» دربارهٔ احتمال وقوع کودتا هشدار داده بودند.

«آندرس آرائوز» نامزد حزب چپ «اتحادیهٔ امید» و مورد حمایت «رافائل کورّه آ» نیز که به عنوان پیشتاز دور اول انتخابات به مرحله دوم راه یافته، در یک گفت ‌وگوی رسانه‌ای با اشاره به احتمال کودتا گفت: مداخله نهادهای رسمی در روند انتخابات پیش ‌بینی‌شده برای ۱۱ آپریل (۲۲ فروردین- حمل)، اجرای دور دوم انتخابات را با خطرات بسیاری روبرو خواهد کرد.

همچنین «گیلرمو لاسو»، به عنوان دیگر نامزد انتخابات راه یافته به دور دوم، اقدام این نهاد رسمی را به شدت مورد انتقاد قرار داد.

آمریکای لاتین متاثر از کودتا های بسیار در پی انتخابات سال های گذشته، که اغلب با مداخلات برخی دولت های خارجی از جمله آمریکا روی داده است، به طور معمول در پی برگزاری انتخابات، در حالت هشدار از وقوع مجدد کودتا به سر می برد؛ چرا که طبق تجربهٔ تاریخی، طرح کودتا ها اغلب پس از برگزاری انتخابات و اعلام نتایج، با ادعای تقلب در انتخابات از سوی گروه مخالف و به تحریک بیگانگان در این کشورها اجرا شده است.

۱۳میلیون شهروند اکوادورهفتم فبروری (۱۹بهمن) برای انتخاب رئیس ‌جمهوری، معاون ریاست جمهوری و ۱۳۷عضو مجلس این کشور آمریکای لاتین برای یک دورهٔ پنج ساله (۲۰۲۱ تا ۲۰۲۵) در شرایط شیوع ویروس کرونا در مراکز رای ‌گیری حاضر شدند.

تقویم انتخاباتی آمریکای لاتین در سال ۲۰۲۱ در حالی با اکوادور آغاز شد که این کشور با مشکلات اقتصادی بی شمار، شیوع جدی بیماری همه‌ گیر کرونا، نابرابری و فساد دست و پنجه نرم می ‌کند. لغو یارانه ‌های سوخت و گران شدن بهای بنزین و گازوئیل از جمله اقدامات لنین مورنو رئیس ‌جمهوری اکوادور (۲۰۱۹) بود که موجب روشن شدن آتش اعتراض‌ ها و به دنبال آن افزایش سطح نارضایتی‌ ها و انتقاد ها از وی شد.

دور دوم انتخابات اکوادور که برای ۱۱ اپریل آینده (۲۲ فروردین – حمل) پیش بینی شده، صحنه رقابت «آندرس آرائوز» نمایندهٔ چپگرای «اتحادیهٔ امید» در برابر «گیلرمو لاسو» نامزد حزب راست میانه (CREO) خواهد بود.

به این ترتیب «لنین مورنو» رئیس جمهوری فعلی اکوادور که با حمایت «رافائل کوره‌آ» به قدرت رسید و سپس به چپگرایان خیانت کرد و به جریان هواداران امپریالیسم پیوست با سقوط شدید میزان محبوبیت از ماه‌ های نخست (از ۷۷ درصد به هفت درصد) جایگاهش را به رئیس دولت بعدی تحویل خواهد داد.

«اوو مورالس» رهبر جنبش به سوی سوسیالیسم و رئیس جمهوری پیشین بولیوی، پیشتر درباره تاثیر پیروزی «لوئیس آرس» در انتخابات ریاست جمهوری بولیوی و «آندرس آرائوس» کاندیدای انتخابات ۲۰۲۱ اکوادور، ابراز امیدواری کرد که دوران انسجام و همبستگی کامل گذشته (با همزمانی ریاست چاوز در ونزوئلا، کریشنر در آرژانتین و لولا داسیلوا و رافائل کورئا به ترتیب در برزیل و اکوادور) به آمریکای لاتین بازخواهد گشت.