اسلام سیاسی و ناکارامدی و شکست آن در جهان اسلام

نویسنده: مهرالدین مشید اسلام سیاسی کمونیسم را به موزۀ تاریخ برد؛…

تاریخ فلسفه غرب در منابع چپ و لیبرال 

آرام بختیاری سیر اندیشه فلسفی در شرق و غرب.  واژه فلسفه، مفهومی…

مفهوم شناسی جهاد اسلامی، در مبانی سیاست مدرن

بند ظواهر و احکام بیدون حکمت و تزریق آن در…

دین و دربار در 5 هزار سال پیش- ایلام

 دکتر بیژن باران فرهنگ در باورهای شفاهی و اقلام هنری در…

سلامنامه

نوشته نذیر ظفر 23/23/01 ز مـــــــن به جــــــمله…

افغانستان به مثابه یک سیاه‌چاله‌ی جیوپولتیک

بر اساس تعریف دانشنامه‌ها، سیاه‌چاله (به انگلیسی Blackhole ) ناحیه…

خاموشی پیش از توفان و پیچیده گی اوضاع سیاسی افغانستان

نویسنده: مهرالدین مشید جنگ های نیابتی و دیپلوماسی نیابتی و شکننده…

داستان «هدیه»

نویسنده «آناند ویشنو پراکاش»؛ مترجم «گیتا بختیاری» نم نم باران روی…

دشمن زن

رسول پویان نظام ظـلم و سـتم پایـدار نخواهد بود ترورووحشت تان برقرارنخواهد…

وطن

آتش زده خصم لانه‌ای من میسوزد ازین کاشانه‌ای من تا چند کشم…

فیسبوک چلونکی های دیروزهمه به طالبان پیوسته اند

   نوشته ی : اسماعیل فروغی       اصطلاح فیسبوک چلوونکی…

پیرئ

نوشته نذیر ظفر 23/18/01 همــه دلــــــــگیر اند از آوان پیری نگردد…

فلسفه کمونیستی،- دین، ایدئولوژی، جهانبینی، یا مکتب رهایی بخش؟

آرام بختیاری فلسفه کمونیستی برای آنارشیست ها و نسل های برباد…

چرا نظام سیاسی دهه‌ی شصت در افغانستان مؤفق و نظام…

نوشته‌ی محمدعثمان نجیب من در این نوشته‌ی کوتاه تنها به یک…

وجه تسمیه اوزبیک

اوزبیک از دو کلمه جداگانه تورکی ترکیب یافته است: اوز…

نجات افغانستان از شر تروریسم و یک جنگ نیابتی دیگر

نویسنده: مهرالدین مشید       طرح ها و راهکار ها و درازراۀ…

یاداشت

 نامه سر گشاده که از طرف  تعداداز  متخصصین  ، مدافعان افغانستان…

مسلط بودن قانون جنگل در مادر وطن ما

انجنیرفضل احمد افغان.               …

مام وطن

دوست دارم از دل و جان آنکه غمخوار وطن  یا که…

آیا افول امریکا قابل تصوراست؟

   نوشته ی : اسماعیل فروغی      ایالات متحده ی امریکا ازاولین سال‌های…

«
»

تحریم‌های آمریکا، سوری‌ها را می‌کشد و نقض حقوق بشر است​

نویسنده: استیون ساهیونی مترجم: سایت «۱۰ مهر»برگرفته از : گلوبال ریسرچ، ۱۶ دسامبر ۲۰۲۲ *

دمشق اکنون به‌شدت سرد است و به‌زودی با برف پوشانده می‌شود. حدود ۱۲ میلیون سوری هر شب با زمستانی مرگ‌بار بدون سوخت برای گرما، بنزین برای حمل و نقل و خانه‌های تاریک بدون برق روبرو هستند. حلب، حمص و حماه نیز در تمام زمستان بسیار سردند.

تصور کنید بیمارید و مجبور هستید به دکتر یا بیمارستان بروید.آمبولانس‌ها در سوریه اکنون فقط به تماس‌هایی که جانشان را تهدید می‌شود پاسخ می‌دهند، زیرا باید در مصرف بنزین صرفه‌جویی کنند، در غیر این صورت با اتمام کامل سوخت مواجه می‌شوند. برای سوری‌ها بنزین در بازار سیاه، معادل ۵۰ دلار آمریکا برای یک مخزن سوخت ۲۰ لیتری هزینه دارد.

از سال ۲۰۱۱ توسط اتحادیه اروپا، ایالات متحده، کانادا، استرالیا، سوئیس، اتحادیه عرب و همچنین سایر کشورها تحریم‌ها علیه سوریه اعمال شد. هدف از این تحریم‌ها سرنگونی دولت سوریه با محروم کردن آن از منابع بود. «تغییر رژیم» تحت حمایت ایالات متحده شکست خورده است اما تحریم‌ها هرگز لغو نشدند.

۱۲ سال است که ایالات متحده و اتحادیه اروپا علیه سوریه تحریم‌های اقتصادی اعمال می‌کنند طوری که سوری‌ها را از عزّت و کرامت و حقوق انسانی محروم کرده است.

گزارش جدید سازمان ملل خواستار لغو تحریم‌ها علیه سوریه شده است

آلنا دوهان ، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ، خواستار لغو تحریم‌ها علیه سوریه شد و هشدار داد که این تحریم‌ها از سال ۲۰۱۱ بر رنج مردم سوریه افزوده است.

دوهان گفت، من از نفوذ حقوق بشر و تأثیرات بشردوستانه اقدامات قهری یک‌جانبه تحمیل‌شده بر سوریه و انزوای کامل اقتصادی و مالی کشوری که مردمش در پی جنگ ده ساله برای بازسازی یک زندگی با عزت در تلاش‌اند، شگفت‌زده شده‌ام.

دوهان پس از یک سفر ۱۲ روزه به سوریه گفت که اکثریت جمعیت سوریه در حال حاضر زیر خط فقر زندگی می‌کنند و از کمبود شدید غذا، آب، برق، سرپناه، سوخت برای پخت و پز و گرما، حمل و نقل و مراقبت‌های بهداشتی در عذابند. او همچنین از ادامه مهاجرت سوری‌های تحصیل کرده و ماهر به‌خاطر مشکلات اقتصادی زندگی در کشور صحبت کرد. دوهان گزارش داد که اکثر زیرساخت‌ها ویران یا آسیب دیده‌اند و تحریم‌های اعمال‌شده بر نفت، گاز، برق، تجارت، ساخت و ساز و مهندسی، درآمد ملی را کاهش داده که مانع از احیای اقتصادی و بازسازی شده است.

تحریم‌ها از پرداخت‌ها توسط بانک‌ها و تحویل کالاها از تولیدکنندگان خارجی جلوگیری می‌کند. بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها شدیداً گریبانگیر کمبود دارو و تجهیزات پزشکی شده‌اند. فقدان سیستم تصفیه آب در حلب باعث شیوع شدید وبا در اواخر تابستان شد و تحت تحریم‌های فعلی آمریکا علیه سوریه این سیستم قابل خرید، نصب یا نگهداری نیست.

دوهان گفت، «من خواهان لغو فوری تمامی ‌تحریم‌های یک‌جانبه هستم که به‌شدت به حقوق بشر آسیب می‌رساند و از هرگونه تلاش برای بازیابی، بازسازی و سازندگی در آینده نزدیک جلوگیری می‌کند.»

تحریم‌های آمریکا موثر نیست

در سال ۱۹۹۸، ریچارد‌ هاس نوشت: «تحریم‌های اقتصادی: چیزی بسیار بد». او به سیاستگذاران خارجی آمریکا هشدار داد که تحریم‌ها به‌تنهایی زمانی که اهداف بزرگ یا زمان کوتاه است، بی‌اثر هستند. سرنگونی دولت سوریه یک هدف بزرگ است و تحریم‌ها این هدف را محقق نکرد.

هاس پیش‌بینی کرد که تحریم‌ها می‌تواند باعث ناراحتی اقتصادی و مهاجرت شود. در تابستان ۲۰۱۵ حدود نیم میلیون سوری به‌عنوان مهاجر اقتصادی به‌سمت اروپا به حرکت درآمدند و عمدتاً توسط آلمان پذیرفته شدند. از آنجا که تحریم‌ها شکست خورده است، ضرورتی اخلاقی وجود دارد که از استفاده از تحریم‌ها به‌عنوان ابزار سیاست خارجی خودداری شود زیرا افراد بی‌گناه تحت تأثیر قرار می‌گیرند.

آمریکا نفت سوریه را می‌دزدد و اجازه نمی‌دهد نفت وارداتی وارد کشور شود. به گفته دولت آمریکا، تحریم‌های سوریه «سرمایه‌گذاری‌های جدید در سوریه توسط افراد آمریکایی، صادرات یا فروش خدمات به سوریه توسط افراد آمریکایی ، واردات نفت یا فرآورده‌های نفتی با منشاء سوریه را ممنوع می‌کند، و افراد آمریکایی را در مشارکت در معاملات مربوط به نفت یا فرآورده‌های نفتی سوریه منع می‌کند.»

یک معافیت وجود دارد که می‌توان از وزارت بازرگانی برای دور زدن تحریم‌ها درخواست کرد. با این حال، این فقط برای ارسال اقلام به منطقه تحت اشغال تروریست‌ها در ادلب اعمال می‌شود. «حیات تحریر‌الشام» وابسته به القاعده در سوریه بود و تنها گروه تروریستی است که در حال حاضر بخشی از خاک سوریه را در اختیار دارد.

در ۲۲ اکتبر، رسانه  جهانی Energy World گزارش داد که نیروهای اشغالگر ایالات متحده ۹۲ تانکر و کامیون نفت و گندم سوریه را که از شمال شرق سوریه به سرقت رفته بود به پایگاه‌های ایالات متحده در عراق قاچاق کرده‌اند. سرقت همچنان ادامه دارد.

ایالات متحده با نیروهای دموکراتیک سوریه (SDF) که یک نیروی شبه‌نظامی‌ کُرد است که دارای یک شاخه سیاسی پیرو ایدئولوژی کمونیستی می‌باشد که توسط عبدالله اوجالان از PKK آغاز شده ، شریک شده است. پرزیدنت ترامپ به ارتش آمریکا دستور داد شمال شرق سوریه را همچنان در اشغال خود نگه دارند و به سربازان آمریکایی در آنجا دستور داد تا نفت سوریه را بدزدند تا مردم سوریه در بقیه این کشور نتوانند از بنزین و برق تولید شده از چاه‌ها بهره‌مند شوند.

وزارت نفت سوریه در ماه اوت اعلام کرد که نیروهای آمریکایی ۸۰ درصد از تولید نفت سوریه را می‌دزدند و به صنعت نفت و گاز سوریه حدود ۱۰۷/۱ میلیارد دلار خسارت مستقیم و غیرمستقیم وارد کرده‌اند.

از آنجایی که دولت دمشق از نفتی که چاه‌هایش تولید می‌کند محروم است، مجبور است به نفت وارداتی پُرهزینه، معمولاً از ایران وابسته باشد. آمریکا به‌طور معمول تانکرهای ایرانی را توقیف می‌کند، مانند حادثه اخیر که نیروی دریایی آمریکا یک نفتکش را در سواحل یونان در مسیر سوریه به گروگان گرفت اما در نهایت توسط یونان آزاد شد.

کمبود سوخت

دولت به‌منظور صرفه‌جویی در مصرف سوخت، تعطیلات سه‌روزه آخر هفته‌ها را برای مدارس و ادارات دولتی و همچنین رویدادهای ورزشی به اجرا درآورده است.

موریس حداد، مدیر شرکت عمومی‌ حمل و نقل داخلی در دمشق، به روزنامه الوطن گفت که دولت سهمیه‌های سخت‌گیرانه‌تری برای گازوئیل تعیین کرده است که منجر به کاهش خدمات اتوبوس‌رانی روزانه می‌شود. پایگاه خبری اطهر پرس گزارش داد که چندین نانوایی در دمشق به دلیل کمبود سوخت مجبور به تعطیلی شدند.

سوخت برای تولید برق در سوریه مورد نیاز است و کمبود سوخت داخلی یا وارداتی به این معناست که اکثر خانه‌ها در سوریه روزانه حدود یک ساعت در فواصل زمانی مختلف برق دارند و این مقدار روزانه در حال کاهش است.

استثنائات تحریم فقط برای ادلب و کُردها

تنها دو منطقه‌ای در سوریه که تحت مدیریت دمشق نیستند، ادلب در شمال غربی و منطقه کردستان تحت حمایت آمریکا در شمال شرق می‌باشد. تحریم‌های آمریکا فقط از ارسال اقلام به این دو مکان معاف است. اما این دو مکان در مقایسه با غیرنظامیان در سراسر کشور و شهرهای اصلی دمشق، حلب، حمص، حماه و لاذقیه، شامل تعداد کمی‌ از مردم سوریه می‌شود. ایالات متحده اطمینان حاصل می‌کند که افرادی که مخالف دولت سوریه هستند همچنان با تدارکات و بازسازی پاداش دریافت کنند، در حالی که میلیون‌ها غیرنظامی ‌صلح‌آمیز در وضعیت دائمی‌ رنج و محرومیت نگه داشته می‌شوند.

https://www.globalresearch.ca/us-sanctions-killing-syrians-human-rights-violation/۵۸۰۲۴۳۱
(این مقاله در اصل در Mideast Discourse منتشر شده است.)

استیون ساهیونی روزنامه‌نگاری است که دو بار برنده جایزه شده است. او یکی از همکاران دائمی ‌گلوبال ریسرچ است.