عدل و مساوات

رسول پویان وطن که صحنۀ بازیگران صدرنگ است درام و فیلم و…

طالبان را فقط با زور میتوان شکست داد

     نوشته ی : اسماعیل فروغی      تحویلدهی پیهم پاسگاه ها وبیزهای…

آتاکسی و یا عدم تعادل 

اگر میخواهید بیشتر عمر کنید، ایستاد شدن بالای یک پا…

نجات وطن ضرورت تاریخی مبرم وتاخیر ناپذیر…

در افغانستان هر روزیکه میگذرد اوضاع بسوی بحران عمیق وخطرناک…

شمارۀ 64 سوسیالیسم کارگری

شمارۀ 64 سوسیالیسم کارگری نشریه سازمان سوسیالیست های کارگری…

تروتسکیسم بعنوان جنبشی فرصت‌طلب

(قسمت اول) کایریلوس پاپاستاورو/ آمادور نویدی تروتسکیسم جریانی فرصت‌طلب در جنبش کارگری است،…

استبداد سیمای زشت تاریخ و دیکتاتوران محکوم تاریخ اند

 نویسنده: مهرالدین مشید اقتدار فردی را بناید با اقتدار ملی به…

عظمت “لنین” تازه بر مردم آشکار می شود

نویسنده ”Hans Peter Brenner” منتشره در نشریه “یونگه ولت” آلمان ترجمه رضا نافعی ارسالی:…

شمارۀ 18 ماهنامه اعتراض

شمارۀ 18 ماهنامه اعتراض

بازی های بزرگ ستراتژیک

ص. ازهر افغانستان، میدان بازی های بزرگِ قدرت های نیرومند از…

قریشی با ژستی کوچه بازاری خواست برجنایات کشورش در افغانستان…

نویسنده: مهرالدین مشید قریشی وزیر خارجۀ پاکستان در شهر مولتای آن…

کاشت هنگ در افغانستان

نوشته کریم پوپل سومین نبات که با کوکنارمی جنگد هنگ یا انغوزه…

تجهیز افراطیت

رسول پویان دوباره مرکزجنگ است خاک پاکستان اگـر ز نـفـت کـنـنـد پــر…

نفاق

امروز از نفاق وطن در گرفته است  چون درد بی دوا…

اصل سوال: آیا پاکستان؛ مسلمانتر از پیامبر اسلام است؟

محمد عالم افتخار                                           (فشرده ای از یک نامه وارده) خواهری؛ با سواد…

دفاع مستقلانه یا تلاش برای بقای قدرت !؟

  نوشته ی : اسماعیل فروغی     حالا که امریکاییان ، پشت حکومت…

مستم به خدا مستم

رسول پویان از بـادۀ چـشــمانی مستم به خدا مستم از نـافـۀ زلـفـــانی…

کوتاه سخنانی دربا ره سیستم غیرمتمرکزوفدرالی

بعث بعدالموت وخوابهای کنجاره یی!!! نصیراجمد- مومند ۲/۶/۲۰۲۱م بامختصرمروربرتاریخ وواقعیت های عینی بوضاحت…

دادخواست به دیوان کیفری بین‌المللی برای جنایات انجام شده…

گزارش‌گران بدون مرز (RSF) به تاریخ ۱۱ جوزا/خرداد ۱۴۰۰، با…

چشم پر‌ نم

شد سال‌ ها به غربتم و چشم پر‌ نمم ای‌ میهن…

«
»

اصلاحات ساختاری !

نانسی پلوسی، رئیس دموکرات مجلس نمایندگان گفته «شهادت» جورج فلوید و دیگر سیاهپوستانی که در چند سال اخیر قربانی خشونت پلیس آمریکا شده‌اند، ایجاد تغییراتی در نیروی پلیس را بیش از همیشه ضروری کرده است….خلاصه اینکه طرح اصلاح پلیس آمریکا به سنا یا کنگره آمریکا رفت …وقایع داخلی آمریکا ، ظهور کرونا ، ناتوانی سیستم از مقابله با مشکلات داخلی ، ادامه بازهای خونین سیاسی در خاورمیانه ، ..محدود کردن این حجم از تناقضات به رفتار خشن پلیس و قتل تعدادی سیاهپوست قربانی خشونت پلیس… یعنی مشکل بنیادین تناقضات بورژوازی را ندیدن …هیچ تمایلی نیست تا این تناقصات را درست ببیند .چه بخواهیم و چه نخواهیم ( غلط یا درست ) دولت آمریکا در راس امورات جهانی قرار دارد کدخدای دهکده کوچک جهانی ، تغییر ساختار و رفتارش هم باید در ابعاد جهانی باشد .هر تاخیری در تغییرات ساختاری نسخه بورژوازی ، قیمتش را باید مردم تمام جهان بپردازند . فعلا و همچنان که با همان مختصات قدیمی و ساختار کهنه زمان جنگ سرد میرانند…آنچه در پایان جنگ سرد دیدیم پیروزی غرب بر شرق بود ، صدام هم در جنگ ایران و عراق پیروز جنگ شد و نمیدانست با شهد آن پیروزی چه کند . رفت کویت و بقیه تراژدی …غرب هم انگار هنوز نمیداند با شهد پیروزی در جنگ سرد چه کند تا کام همه جهان شیرین شود ؟

دلخوش نباشید لیکن … به لایحه اصلاح پلیس آمریکا…لایحه اصلاح پلیس آمریکا مثل چسب زخمی میماند روی زخمی سطحی روی پوست که تهدید جدی نیست … در حالی سرطان درون این پدیده در حال رشد است .

مثل این است که سپاه پاسداران هم لایحه اصلاح خودش را به مجلس اسلامی ببرد و کلی هم تبلیغ و ذوق کند …مشکل در کلییت پدیده حکومت اسلامی است و سپاه حافظ همان پدیده بیمار سرطانی … در آخر این قصه و مسیر استحاله حکومت اسلامی ایران باید از دخالتهای بی جا در جاهای مختلف دست بردارد ، باید کارهایی بکند که عملا دخالت روحانییت در سیاست و اقتصاد و ادامه نظام اسلامی مافیایی ، موضوعییت نداشته باشد بلکه به مرور زمان جرم هم میشود …

 استحاله یا اصلاحاتی که به تغییرات ساختاری راه نبرد فریب است . وقتی کدخدای دهکده زیر سایه و یا به نام استحاله با هر دیکتاتور و فاشیستی نرد عشق میبازد یعنی خودش هم از همان جنس است .


جناب سرمایه دار که دست به اصلاحات ساختاری زد ، آنوقت خاله بازی زیر پتو با ملای حاکم در ایران و یا هر دیکتاتور دیگری ضرورتی ندارد . در اصلاحات ساختاری ارزشهای موجود غیر انسانی باید شخم بخورد و فرسنگها جابجا شود .


بعد از بسته شدن شکاف بین غرب و شرق در قرن بیستم ، غرب حکومت اسلامی ایران را جایگزین یا رقیب خودش کرد . در قوانین دیالکتیک تک قطبی معنی ندارد ویا نمیتواند وجود داشته باشد . غرب سرمایه دار قطبی لازم دارد تا هم ادامه دهد و هم جدی نباشد .

حالا حکومت اسلامی ایران که توسط سیاستهای کاخ سفید در 1357 در ایران زاده شد ، هنوز ادامه دارد . آنها روابط سیاسی ندارند، ظاهرا دشمن درجه یک یکدیگر نیز به حساب می‌آیند. اینکه چگونه هم دشمن هستند و هم پول نقد آمریکا میدهد تا آن نظام فرو نریزد تنها سوال موجود نیست . حالا سالهاست لاس زدن با مافیای دینی حاکم در ایران تنها اکران نمایشی جهان است . آنها ظاهرا نظام سیاسی یکدیگر را نیز قبول ندارند، ولی اقدام به تبادل زندانی می‌کنند و با قوانین زمان جنگ سرد هنوز رانندگی میکنند … غرب به آرامی باید قبول کند که موضوع گذر زمان شامل حال همه میشود . حالا بافت شعور و درک جوامع مثل قرن بیستم نیست که با تیترهای مزخرف پوشالی لیز بخورد ، حالا عملکرد مشخص ملاک قضاوت است .

آنچه را که به عنوان نظم نوین اقتصادی باید شناخت ، ریشه در شرایط دارد . شرایطی که گذشته و آینده را در برمی گیرد . ولی دو روی یک سکه نیست .


10.06.2020
اسماعیل هوشیار