سکوت در برابر مفسدان و زورگویان؛ جاده سازی برای طالبان

نویسنده: مهرالدین مشید فساد و زورگویی خطرناک تر از تروریزم است فساد…

روزنامه‌نگارانی که در جهان با مجازات واپس‌گرایانه اعدام رویارو شده‌اند

چهار روزنامه‌نگار در یمن و مدیر یک کانال تلگرامی در…

نابودی

شمله و لُنگی ای افغانی بخاک اندر شدتا که آن…

وحدت ملی در سایه ی تجاوزات خارجی در افغانستان

تا  تجا وزها و جنگ  دهشت  است  وحدت ی ملی نه…

کَسِ خط ندان و خط نخوان؛ آدم ماقبل تاریخ است!…

محمد عالم افتخار                          (اهدای عامِ آموزش خواندن و نوشتن) در میان هزاران…

در گیرودار منافع آمریکا یا چنگ زدن بر ندای آتش…

نوشته از بصیر دهزاد شورای رهبری انجمن حقوقدانان افغان در اروپا…

رنگین کمان

رسول پویان باران چو دانه های گهر درشتاب بود گاهی هــوا تـیـــره…

شماره دوم سال بیست و سوم محبت

شماره دوم سال بیست و سوم محبت از نشر…

شمارشمارۀ هفتم ماهنامۀ اعتراض

شمارشمارۀ هفتم ماهنامۀ اعتراض 

کتابخانۀ عامۀ کابل سوگوار است 

نویسنده: مهرالدین مشید سوگواری کتابخانۀ عامۀ کابل؛ پس از وفات حیدری…

زما پيغام ريس جمهور او امرالله صالح ته ؟؟

هيواد وال ويني چي يوه لويه ډله په عمدي او…

طبع شاعر

 نوشته نذیرظفر شاعری طبع گرم میخواهد دلی محزون و نرم میخواهد شاعری عشق…

بادزد مال ودزد جان ودزد ناموس وطن چه میتوان کرد…

میگوینددر قبرستان هم همسایه بد در کنار قبرت دفن نشود. پاکستان…

فلسفه فویرباخ،- نقد دین و الهیات مسیحی

آرام بختیاری  فیلسوف آته ایست؛ میان فقر و سوسیال دمکراسی.  نقد دین…

سُرورگم شده

میرعنایت الله سادات              …

اختلاف در کابل و همسویی امریکا و بریتانیا با پاکستان

نویسنده: مهرالدین مشید افغانستان و بازی بزرگ جدید میراث حقه بازی…

حق حیات ومسوولیت دولت! 

عبدالاحمد فیض حق حیات شالوده وبنیاد حقوق وارزشهای است که به…

د ارواښاد ډاکټر عبدالله ګل اخلاص يار پېژندنه !

ډاکټر عبدالله ګل اخلاص يار :  الحاج ډاکټر عبدالله ګل اخلاص…

د کابل امنيه قوماندان وردک صاحبه

خبر شوم چي د اندرابي روشندل په ځاي کوم…

حاصل موعظهّ خواجه عبدالله «انصاری »

مولانا داکتر محمد سعید « سعید افغاني » در امر…

«
»

اصلاحات ساختاری !

نانسی پلوسی، رئیس دموکرات مجلس نمایندگان گفته «شهادت» جورج فلوید و دیگر سیاهپوستانی که در چند سال اخیر قربانی خشونت پلیس آمریکا شده‌اند، ایجاد تغییراتی در نیروی پلیس را بیش از همیشه ضروری کرده است….خلاصه اینکه طرح اصلاح پلیس آمریکا به سنا یا کنگره آمریکا رفت …وقایع داخلی آمریکا ، ظهور کرونا ، ناتوانی سیستم از مقابله با مشکلات داخلی ، ادامه بازهای خونین سیاسی در خاورمیانه ، ..محدود کردن این حجم از تناقضات به رفتار خشن پلیس و قتل تعدادی سیاهپوست قربانی خشونت پلیس… یعنی مشکل بنیادین تناقضات بورژوازی را ندیدن …هیچ تمایلی نیست تا این تناقصات را درست ببیند .چه بخواهیم و چه نخواهیم ( غلط یا درست ) دولت آمریکا در راس امورات جهانی قرار دارد کدخدای دهکده کوچک جهانی ، تغییر ساختار و رفتارش هم باید در ابعاد جهانی باشد .هر تاخیری در تغییرات ساختاری نسخه بورژوازی ، قیمتش را باید مردم تمام جهان بپردازند . فعلا و همچنان که با همان مختصات قدیمی و ساختار کهنه زمان جنگ سرد میرانند…آنچه در پایان جنگ سرد دیدیم پیروزی غرب بر شرق بود ، صدام هم در جنگ ایران و عراق پیروز جنگ شد و نمیدانست با شهد آن پیروزی چه کند . رفت کویت و بقیه تراژدی …غرب هم انگار هنوز نمیداند با شهد پیروزی در جنگ سرد چه کند تا کام همه جهان شیرین شود ؟

دلخوش نباشید لیکن … به لایحه اصلاح پلیس آمریکا…لایحه اصلاح پلیس آمریکا مثل چسب زخمی میماند روی زخمی سطحی روی پوست که تهدید جدی نیست … در حالی سرطان درون این پدیده در حال رشد است .

مثل این است که سپاه پاسداران هم لایحه اصلاح خودش را به مجلس اسلامی ببرد و کلی هم تبلیغ و ذوق کند …مشکل در کلییت پدیده حکومت اسلامی است و سپاه حافظ همان پدیده بیمار سرطانی … در آخر این قصه و مسیر استحاله حکومت اسلامی ایران باید از دخالتهای بی جا در جاهای مختلف دست بردارد ، باید کارهایی بکند که عملا دخالت روحانییت در سیاست و اقتصاد و ادامه نظام اسلامی مافیایی ، موضوعییت نداشته باشد بلکه به مرور زمان جرم هم میشود …

 استحاله یا اصلاحاتی که به تغییرات ساختاری راه نبرد فریب است . وقتی کدخدای دهکده زیر سایه و یا به نام استحاله با هر دیکتاتور و فاشیستی نرد عشق میبازد یعنی خودش هم از همان جنس است .


جناب سرمایه دار که دست به اصلاحات ساختاری زد ، آنوقت خاله بازی زیر پتو با ملای حاکم در ایران و یا هر دیکتاتور دیگری ضرورتی ندارد . در اصلاحات ساختاری ارزشهای موجود غیر انسانی باید شخم بخورد و فرسنگها جابجا شود .


بعد از بسته شدن شکاف بین غرب و شرق در قرن بیستم ، غرب حکومت اسلامی ایران را جایگزین یا رقیب خودش کرد . در قوانین دیالکتیک تک قطبی معنی ندارد ویا نمیتواند وجود داشته باشد . غرب سرمایه دار قطبی لازم دارد تا هم ادامه دهد و هم جدی نباشد .

حالا حکومت اسلامی ایران که توسط سیاستهای کاخ سفید در 1357 در ایران زاده شد ، هنوز ادامه دارد . آنها روابط سیاسی ندارند، ظاهرا دشمن درجه یک یکدیگر نیز به حساب می‌آیند. اینکه چگونه هم دشمن هستند و هم پول نقد آمریکا میدهد تا آن نظام فرو نریزد تنها سوال موجود نیست . حالا سالهاست لاس زدن با مافیای دینی حاکم در ایران تنها اکران نمایشی جهان است . آنها ظاهرا نظام سیاسی یکدیگر را نیز قبول ندارند، ولی اقدام به تبادل زندانی می‌کنند و با قوانین زمان جنگ سرد هنوز رانندگی میکنند … غرب به آرامی باید قبول کند که موضوع گذر زمان شامل حال همه میشود . حالا بافت شعور و درک جوامع مثل قرن بیستم نیست که با تیترهای مزخرف پوشالی لیز بخورد ، حالا عملکرد مشخص ملاک قضاوت است .

آنچه را که به عنوان نظم نوین اقتصادی باید شناخت ، ریشه در شرایط دارد . شرایطی که گذشته و آینده را در برمی گیرد . ولی دو روی یک سکه نیست .


10.06.2020
اسماعیل هوشیار