انبیق یادها

رسول پویان صـدای بلـبـل آبـی و شـالـیــزارانم دوباره زنـده کند خاطـرات دورانم ز…

هیچ انسانی غیر مجاز نیست!

سیامک بهاری «اتباع غیر مجاز حق اجاره کردن خانه و ملک…

نزدیک به ۶۰ اجماع سازمان برای افغانستان – نشست دوحه…

که ۶۰ هزار اجماع هم برگزار شود – تا عنصر…

واهمه

از شكستن غرور واژه‌های تو  عطر باغچه هم شكست و قنارهای سركش…

نشست های جهانی و نبود اجماع سیاسی و بی پایانی…

نویسنده: مهرالدین مشید اجماع سیاسی در سطح ملی و بین المللی…

از بلند پروازی تا سقوط

عبدالصمد ازهر                 …

وحدت ضامن پیروزی وحافظ بقای ماست

پيشگفتار: مردم آزاده افغانستان در درازنای تاریخ هر زمانیکه خاک آبایی…

کدام دانه های تلخ را خلیلزاد در افغانستان کاشته است؟

      نوشته ی : اسماعیل فروغی       زلمی خلیلزاد نماینده…

اسلام گرایان از نفی سیطره ی غرب تا نفی فرهنگ…

نویسنده: مهرالدین مشید نفی سیطره ی غرب را نباید با نفی…

حکایت خورشید

رسول پویان چـو بـال مـلۀ صـیـاد از پـرِ خـام است تـمــام پـرّش…

تان «پیرمرد من»

نویسنده «ارنست همینگوی»؛ مترجم «جعفر سلمان‌نژاد» حدس می‌زنم الان به آن…

فراخوان بخاطر نجات أفغانستان

به نام خداوند حق و عدالت سازمان ملل متحد در نیمه…

دریای عشق

{تقدیم به ساحت حضرت ختمی مرتبت(ص)} یا محمّد، گوهر دریای عشق!  ای…

افغانستان افتاده در زیر پاشنه های تروریسم و رویا های…

نویسنده: مهرالدین مشید مبارزه برای یک افغانستان واحد از رویا پردازی…

فریاد فدرال خواهی از گلوی فراریان جمهوری

           فدرالیزم ، تجزیه نیست .           …

خون عشق و محبت

رسول پویان بیا که دامن صحرا سبز و رنگین است بهــار نـاز…

نویسنده گی مسؤولانه یعنی نفخ صور و برپایی شور در…

نویسنده: مهرالدین مشید قسمت سوم نویسنده گی یعنی روایت آفرینی و اسطوره…

بزرگترین کشور جهان و 50 کشور پهناور دنیا از لحاظ…

با نگاه کردن به نقشه جهان پهناورترین و بزرگترین کشورهای…

فیزیوکراتی،- دست دراز سرمایه داری در اقتصاد فئودالیستی

Physiokati. آرام بختیاری فیزیوکراتی،- طبیعت و کشاورزی کلان در خدمت بورژوازی.  فیزیوکراتی واژ…

«
»

۵ شاخص آغاز مرحله نابودی صهیونیسم به روایت مورخ اسرائیلی

5 شاخص آغاز مرحله نابودی صهیونیسم به روایت مورخ اسرائیلی

یک مورخ اسرائیلی با اشاره به اینکه اوضاع جامعه صهیونیستی حتی قبل از آغاز نبرد طوفان الاقصی نیز بسیار بحرانی بود، به ۵ شاخص اشاره کرد که نشان می‌دهد مرحله فروپاشی پروژه صهیونیستی آغاز شده است.

درحالی که تحلیل‌های بی‌شماری درباره نشانه‌های نابودی رژیم صهیونیستی و به طور کلی پروژه صهیونیسم ارائه شده و همه آنها اتفاق نظر دارند که یک موجودیت جعلی و اشغالگر نمی‌تواند مدت طولانی دوام بیاورد، اخیرا یک مورخ مشهور صهیونیست به نام پروفسور «ایلان پاپه» به 5 نشانه اشاره کرد که بیانگر آغاز مرحله فروپاشی صهیونیسم است.

این مورخ اسرائیلی در کنفرانسی که روز شنبه در حیفا واقع در اراضی اشغالی برگزار شد، در اظهاراتی تحت عنوان «آغاز پایان پروژه صهیونیستی» اعلام کرد که آغاز مرحله پایان پروژه صهیونیسم طولانی و خطرناک بوده و ما درباره آینده نزدیک صحبت نمی‌کنیم بلکه از آینده‌ای دور سخن می‌گوییم اما باید برای آن آماده باشیم.

این مورخ اسرائیلی که استاد دانشکده علوم اجتماعی و مطالعات بین‌الملل دانشگاه اکستر انگلیس و مدیر مرکز اروپایی مطالعات فلسطین نیز هست، به 5 شاخصی اشاره کرد که به معنای آغاز مرحله فروپاشی صهیونیسم است:

-مورد اول، جنگ داخلی میادن یهودیان است که قبل از آغاز عملیات 7 اکتبر (طوفان الاقصی) شاهد آن بودیم و این جنگ میان اردوگاه سکولار و اردوگاه مذهبی‌-افراطی‌ها در جامعه یهودی اسرائیل جریان داشت. اردوگاه سکولار در جامعه صهیونیستی که اغلب اعضای آن یهودیان اروپایی هستند، یک زندگی آزاد و باز می‌خواهند و در عین حال که می‌خواهند به ظلم علیه فلسطینیان ادامه دهند، حاضرند بخش‌هایی از اراضی اشغالی در کرانه باختری و غزه را به فلسطینی‌ها واگذار کنند.

در مقابل، اردوگاه مذهبی-افراطی‌های صهیونیستی گرایش مخالف دارند. آنها در شهرک‌های کرانه باختری زندگی کرده‌اند و آرزو دارند اسرائیل را به یک «دولت» نژادپرست یهودی تبدیل کنند. بنابراین می‌توان گفت که این دو اردوگاه در آینده شاهد جنگ‌هایی در کرانه باختری خواهند بود؛ زیرا عاملی که این دو گروه را کنار هم نگه می‌داشت، ترس مشترک از تهدیدات امنیتی بود اما به نظر می‌رسد این عنصر هم دیگر کارساز نیست و این وحدت در برابر چشمان ما در حال شکست خوردن و نابودی است.

-شاخص دوم مربوط به حمایت بی‌سابقه از آرمان فلسطین در سراسر جهان و اقدام اغلب سازماندهی‌کنندگان جنبش «همبستگی» برای اتخاذ یک الگوی ضد آپارتاید است که پیشتر به سقوط نظام آپارتاید در آفریقای جنوبی کمک کرد. در این زمینه لازم است به کمپین تحریم و سلب سرمایه‌ها از اسرائیل اشاره کنیم.

این بسیار مهم است و می‌بینیم که علاوه بر طبقه‌بندی اسرائیل به عنوان یک رژیم آپارتاید توسط سازمان‌های غیردولتی معتبری همچون عفو بین‌الملل و دیده‌بان حقوق بشر و …، ما وارد مرحله جدیدی شده‌ایم که مخالفات‌ها با اسرائیل از سطح جوامع به سطح دولت‌ها رسیده است.

-اما سومین شاخص برای آغاز مرحله فروپاشی صهیونیسم مربوط به عامل اقتصادی است؛ زیرا شکاف زیادی بین داراها و ندارها در جامعه صهیونیستی وجود دارد و گروه فقیر این جامعه به سختی می‌توانند خانه بخرند و هر سال بسیاری از اسرائیلی‌ها خود را زیر خط فقر می‌بینند. همچنین با وجود حمایت‌های زیاد آمریکا بعد از 7 اکتبر ،  با هزینه‌های هنگفتی که این جنگ (جنگ غزه) برای اسرائیل داشته، چشم‌انداز تاریکی برای آینده اقتصادی اسرائیل ترسیم می‌شود.

-شاخص چهارم در این زمینه مربوط به ناتوانی ارتش اسرائیل در محافظت از جامعه یهودی در جبهه جنوب و شمال است. درحال حاضر بیش از 120 هزار اسرائیلی از منطقه شمالی فرار کرده‌اند که همه آنها از یهودیان در منطقه الجلیل هستند. این درحالی است که بعد از 7 اکتبر کابینه اسرائیل نتوانسته به خانواده‌های کشته‌شدگان و زخمی‌ها کمک کند.

-اما شاخص پنجم و پایانی درباره آغاز مرحله فروپاشی صهیونیسم مربوط به نگرش نسل جدید یهودیان از جمله یهودیان آمریکاست که عقیده‌ای مخالف با پیشینیان خود دارد. پیش از این یهودیان آمریکا با وجود انتقاد از اسرائیل اما معتقد بودند که این رژیم در برابر امواج ضد یهودی بیمه است. اما این اعتقاد امروز دیگر در میان نسل جدید یهودیان وجود ندارد و بسیاری از آنها در جنبش همبستگی با فلسطینی‌ها فعالیت می‌کنند.

نتایج مطالعات مربوط به وضعیت جامعه صهیونیستی در فلسطین اشغالی نشان می‌دهد یکی از مهمترین بحران‌هایی که رژیم صهیونیستی طی مرحله نزدیک در سطح داخلی با آن مواجه خواهد بود، عدم وجود امنیت داخلی و تشدید شکاف‌های اجتماعی و تاثیر آن بر «همبستگی» داخلی صهیونیست‌هاست. اما در سطح منطقه‌ای بزرگترین بحران و چالش اسرائیل مربوط به افزایش قدرت محور مقاومت و به طور کلی تقویت بیداری اسلامی است. عمده‌ترین چالش و بحران رژیم صهیونیستی در سطح بین‌المللی نیز به گسترش جبهه ضد صهیونیستی و واکنش سازمان‌های بین‌المللی و حقوقی به جنایت‌های این رژیم برمی‌گردد.

بر همین اساس میان بسیاری از صهیونیست‌ها این باور راسخ وجود دارد که بر اساس واقعیت‌های تاریخی، عمر موجودیت آنها بیش از 80 سال طول نخواهد کشید و طبق این باور صهیونیست‌ها، اسرائیل در سال 2028 نابود می‌گردد. طبق واقعیت‌های موجود که اسرائیلی‌ها به آن استناد می‌کنند دو حکومت یهودی پیش از این هیچ‌کدام بیش از 80 سال دوام نیاوردند و در نتیجه اسرائیل که سومین آنهاست و حکومت خود را در اراضی اشغالی فلسطین بنا کرده است، در معرض نابودی قرار دارد.