پاکستان و ایران حاميان اصلی طالبان و عاملان فاجعه در…

نویسنده: مهرالدین مشید ابراز نگرانی پاکستان و ایران از گروه‌ های…

چند شعر از دارین_زکریا

برگردان چند شعر از #دارین_زکریا شاعر سوریه‌ای خانم "دارین زکریا" (به…

چهار هایکو

ترجمه‌ی چهار هایکو از #توروالد_برتلسن هایکوسرای دانمارکی* توسط #زانا_کوردستانی  آقای "توروالد…

فلسفه هایدگر میان تبلیغ فاشیسم و آنتی کمونیسم

Martin Heidegger(1889-1976)  آرام بختیاری کج فهمی فیلسوفان مذهبی دانشگاهی وطن از هایدگر. چرا…

سفر ملاهبت الله به کابل ؛ نشانه های زوال یا…

نویسنده: مهرالدین مشید نبض زمان و رقم خوردن شمارش معکوس در…

جامعه دین زده چگونه است؟

عبارت از جامعه می باشد٬ که دیندار از دین٬ چون…

نوای خلقِ غمدیدهء بغلان!

امین الله مفکر امینی       2024-13-05 آسمـان گرفته سخت برما، زمیــــن از سوی…

تنهایی و غربت شناخت نامه ی تبعید

نویسنده: مهرالدین مشید روایت دیگری از تنهایی و غربت روایت تبعید یعنی…

دست یاری 

بر بلای سیل بغلان مبتلا است  ساکنان اش زین مصیبت در…

تجلیل از روزمادردرکشورشاهی هالند

بتاریخ 12می سالجاری درشهرارنهم کشورشاهی هالند محفل باشکوهی ازسوی شوراي…

بجنبید ایکه خود ها، حامییان حقوق بشرخوانید!

امین الله مفکر امینی       2014-13-05! ندانم چطور گویم ویا به تصویر کشمدردوناله…

اینجا بغلان است، آدمیت را سیل برده است!

سیامک بهاری “ما نه غذا داریم، نه آب آشامیدنی، نه سرپناه،…

خشم سیلاب

رسول پویان خانه و باغ و زمین و روستا ویران گشت خـشـم…

 قاضی ی شهر شرف

محمد عالم افتخار مال تاجـر غرق دریا گشـته بود تاجر آنجا محوِ…

خیزش های مردمی نشانه های شکست طلسم وحشت طالبانی

نویسنده: مهرالدین مشید تبعیض، حرمت شکنی و استبداد کار نامه ی…

مادر

ای مادر من فرخ و آباد بمانی پر خنده به لب…

چند شعر کوتاه از زانا کوردستانی

انتظارم، بوی سیگارهای زر گرفته... و روزهای تلخِ نیمه سوخته میان بغض خاموشت…

جنگ قدرت ها

رسول پویان جنگ قـدرت ها دل زخمین وخونین آورد جـای صلح و…

افراطیت پادزهر خیانت رهبران اسلام سیاسی و یا شکست مبارزات…

نویسنده: مهرالدین مشید علل و عوامل یا چگونگی و چیستی باز…

زبان آریایی یا آریویی چی شد؟

نوشته: دکتر حمیدالله مفید ——————————— زبان بازتاب خرد آدمی است و انسان…

«
»

گروگان گیری کم‌ درآمد های اروپا توسط سرمایه‌ داری امپریالیستی «سبز» ! 

فرستنده: حسین تلاش

منبع: مجله هفته

17.10.21

«نیکلاس اشمیت»، کمیسر کار و امور اجتماعی در اروپا با توجه به افزایش روزافزون قیمت انرژی درباره فقر انرژی بیشتر در این اتحادیه هشدار داده است.

وی در این باره گفته است: میلیون ها نفر در حال حاضر از فقر انرژی در این اتحادیه رنج می برند و تعداد آن ها می تواند بیشتر هم شود.

این مقام اروپایی در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: اگر چه کمیسیون اروپایی می تواند به کشورهای عضو برای محدود کردن عواقب قیمت بالای در حال حاضر انرژی کمک کند اما در درجه اول مهار این بحران به اقدامات ملی از طرف کشورها بستگی دارد.

«مارتینا فیتز»، معاون سخنگوی دولت فدرال آلمان هم پیشتر گفته بود که باید به صورت هماهنگ و در چارچوب قواعد قابل اجرا برای بازار داخلی اروپا عمل کرد. مسئله قیمت انرژی و اقدامات احتمالی کوتاه مدت برای مهار این بحران در نشست اروپایی هفته آینده هم از محورهای مذاکرات مقامات این اتحادیه خواهد بود.

کنفدراسیون اتحادیه های اروپایی ETUC در ماه سپتامبر در این باره ابراز نگرانی کرد که بیش از 2.7 میلیون نفر در اروپا به دلیل بحران انرژی با وجود داشتن کار نتوانند آپارتمان های خود را در فصل سرما گرم کنند.

کمیسیون اتحادیه اروپا از کشورهای عضو این اتحادیه خواسته که در اسرع وقت از خانوارها و شرکت های اروپایی در برابر افزایش سریع قیمت انرژی محافظت کنند.

در این شرایط برخی کشورهای اروپایی اقداماتی را برای مقابله با این بحران در پیش گرفته اند.

«امانوئل ماکرون»، رئیس جمهور فرانسه در این باره گفته است: 

«ما باید بخصوص در این باره دید دراز مدتی داشته باشیم و خود را به یک نوع منبع انرژی وابسته نکنیم که به دلیل قیمت پایین جذاب است و به مرور ما را در معرض جهش ناگهانی قیمت ها قرار می دهد. فرانسه می خواهد تا ماه آوریل قیمت برق و گاز را کاهش دهد و کوپن های انرژی برای خانواده های با درآمد پایین صادر کند.»

اسپانیا هم موقتا مالیات بر ارزش افزوده برق را کاهش می دهد. اما «پدرو سانچز»، نخست وزیر اسپانیا این را کافی نمی داند و در این باره گفته است: «وقتی همه کشورهای عضو اتحادیه اروپا از افزایش قیمت ها رنج می برند ما باید از اقدامات ملی فراتر رفته و راه حل های اروپایی ارائه دهیم.»

قیمت عمده فروشی گاز طبیعی بین ژانویه (جنوری) و اکتبر حدود 440 درصد در اروپا افزایش داشته و این گاز برای گرمایش و تولید برق مورد استفاده قرار می گیرد.

در آلمان قیمت برق در بورس از ماه ژانویه (جنوری) حدود 140 درصد گران تر شده ، در ایتالیا 340 و در اسپانیا این افزایش قیمت 425 درصد بوده است.

«توماس انگلکه»، از انجمن مصرف‌ کنندگان جمهوری فدرال آلمان پیش ‌بینی کرده است که افزایش قابل توجه قیمت‌ ها در سال آینده برای مشتریان خصوصی هم شکل گیرد. وی امنیت عرضه گاز در کشورش را نگران ‌کننده ارزیابی کرده است.

با کاهش بحران کرونا در اروپا اقتصاد این منطقه در مسیر بهبود قرار گرفته و این منجر به افزایش تقاضای گاز به ‌ویژه در شرکت‌ ها شده است. هرچه تقاضا بیشتر شود قیمت ‌ها افزایش می ‌یابد. از طرفی ازآنجایی که نفتکش ‌هایی که گاز مایع را در کشورهای تولید کننده ذخیره کرده‌ا ند به جایی هدایت می ‌شوند که بیشترین سود را برای آن‌ ها دارد اکثر آن‌ ها در زمان حاضر به آسیا سفر می ‌کنند، نتیجه این می ‌شود که گاز در اروپا گران ‌تر و کمیاب‌ تر می‌شود.

کمیسر انرژی اتحادیه اروپا همچنین گفته است:« 97 درصد نفت مصرفی در اتحادیه اروپا باید وارد شود. وابستگی به واردات گاز 90 درصد است. استقلال انرژی باید به اولویت‌های اصلی در اتحادیه اروپا تبدیل شود.»

سخنگوی کاخ کرملین در گفتگویی تلویزیونی اعلام کرد که سیاستمداران غربی به جای اذعان به اشتباهشان درباره انرژی، ترجیح می دهند تا از روسیه یک دیو بسازند و تقصیرها را به گردن مسکو بیندازند.

به گزارش تاس، «دیمیتری پسکوف» سخنگوی کاخ کرملین در گفتگو با شبکه تلویزیونی روسیه اعلام کرد که سیاستمداران غربی نمی توانند به اشتباهات خود اعتراف کنند، چرا که همان اشتباهات باعث افزایش قیمت گاز طبیعی شده است.

پسکوف افزود که آنها در ازای اشتباهات خود تلاش می کنند که روسیه را بد ذات جلوه دهند.

وی در این باره گفت: «آنها مرتکب یک خطایی شدند و به تولید انرژی از باد امیدوار بودند، اما باد تمام شد. برای چندین ماه بادی در کار نبود. آنها به بازار نقدی امید وار بودند و بازار نقدی نیز به سطح گرانتری منتقل شد.»

سخنگوی کرملین همچنین ادامه داد: «آنها نمی توانند اعتراف کنند که اشتباه کرده اند، چرا که سیاستمدار هستند و سپس می توان آنها را برکنار کرد. بنابراین، بهتر است کسی را دیو جلوه دهید. چه کسی بهتر است (نقش) شیطان را داشته باشد؟ یک خرس شرقی بزرگ، یعنی کشور ما روسیه.»

وی پیشتر نیز همزمان با رد ادعا های اوکراین و دولت های غربی و در راس آنها آمریکا، بارها تاکید کرده بود که روسیه از گاز طبیعی به عنوان ابزار و اهرم سیاسی استفاده نمی کند و حتی در سخت ترین شرایط نیز عرضه این کالا را متوقف نکرده است.

پایان