انبیق یادها

رسول پویان صـدای بلـبـل آبـی و شـالـیــزارانم دوباره زنـده کند خاطـرات دورانم ز…

هیچ انسانی غیر مجاز نیست!

سیامک بهاری «اتباع غیر مجاز حق اجاره کردن خانه و ملک…

نزدیک به ۶۰ اجماع سازمان برای افغانستان – نشست دوحه…

که ۶۰ هزار اجماع هم برگزار شود – تا عنصر…

واهمه

از شكستن غرور واژه‌های تو  عطر باغچه هم شكست و قنارهای سركش…

نشست های جهانی و نبود اجماع سیاسی و بی پایانی…

نویسنده: مهرالدین مشید اجماع سیاسی در سطح ملی و بین المللی…

از بلند پروازی تا سقوط

عبدالصمد ازهر                 …

وحدت ضامن پیروزی وحافظ بقای ماست

پيشگفتار: مردم آزاده افغانستان در درازنای تاریخ هر زمانیکه خاک آبایی…

کدام دانه های تلخ را خلیلزاد در افغانستان کاشته است؟

      نوشته ی : اسماعیل فروغی       زلمی خلیلزاد نماینده…

اسلام گرایان از نفی سیطره ی غرب تا نفی فرهنگ…

نویسنده: مهرالدین مشید نفی سیطره ی غرب را نباید با نفی…

حکایت خورشید

رسول پویان چـو بـال مـلۀ صـیـاد از پـرِ خـام است تـمــام پـرّش…

تان «پیرمرد من»

نویسنده «ارنست همینگوی»؛ مترجم «جعفر سلمان‌نژاد» حدس می‌زنم الان به آن…

فراخوان بخاطر نجات أفغانستان

به نام خداوند حق و عدالت سازمان ملل متحد در نیمه…

دریای عشق

{تقدیم به ساحت حضرت ختمی مرتبت(ص)} یا محمّد، گوهر دریای عشق!  ای…

افغانستان افتاده در زیر پاشنه های تروریسم و رویا های…

نویسنده: مهرالدین مشید مبارزه برای یک افغانستان واحد از رویا پردازی…

فریاد فدرال خواهی از گلوی فراریان جمهوری

           فدرالیزم ، تجزیه نیست .           …

خون عشق و محبت

رسول پویان بیا که دامن صحرا سبز و رنگین است بهــار نـاز…

نویسنده گی مسؤولانه یعنی نفخ صور و برپایی شور در…

نویسنده: مهرالدین مشید قسمت سوم نویسنده گی یعنی روایت آفرینی و اسطوره…

بزرگترین کشور جهان و 50 کشور پهناور دنیا از لحاظ…

با نگاه کردن به نقشه جهان پهناورترین و بزرگترین کشورهای…

فیزیوکراتی،- دست دراز سرمایه داری در اقتصاد فئودالیستی

Physiokati. آرام بختیاری فیزیوکراتی،- طبیعت و کشاورزی کلان در خدمت بورژوازی.  فیزیوکراتی واژ…

«
»

  کوتاه سخنی در بارهٔ انابت ایماق…

  

    اینجانب بار اول خانم انابت ایماق را در صفحه ٔ تلویزیون تاشکند دیده بودم .

در سالهای  گذشته ، در تلویزیون یک  جمهوری اوزبیکستان ، برنامهٔ جالبی « کیلین- کییو»

 ( عروس و داماد ) توسط یکی از گوینده گان مشهور تلویزیون مذکور پیش برده می ‌شد. این برنامه ، یکی از پربیننده ترین برنامهای تلویزیونی آن وقت به شمار می رفت.

    در این  برنامه ، از  زن  و شوهر موفق  که  زندگی  مملو از عشق ، شادی و مَحبت را سپری کرده باشند ، دعوت به عمل می آمد تا در مورد شناسایی همدیگر، عشق و علاقهٔ  شان در دورهٔ نامزادی صحبت کنند و همچنان بر سؤالات بیننده گان پاسخ دهند.

    روزی از روز ها  درین برنامه ، خانم  انابت و فیض الله ایماق که در آن وقت به حیث مجری و نطاق  برنامهٔ دری رادیو تاشکند برای افغانستان ایفای وظیفه می کردند ؛ دعوت به عمل آمده بود .  

    قصهٔ خواستگاری ، عشق  و محبت این دو دلداده ، به خصوص  خانم انابت که بیشتر به سؤالات در تلویزیون پاسخ می دادند ، بیننده گان را بیش از پیش به خود  جلب کرده بود .

    گفتنیست ، اینجانب  بیشتر از سال است که با فامیل  ایماق  ارتباط نیک فامیلی داشته و گاهی هم ما ، کارهای مسلکی و ژورنالستی خویش را نیز در میان میگذاریم .

     خانم انابت ، همکار دایمی مجلهٔ « زن » منتشرهٔ ونکوور کانادا می باشند که در معرفی چهره ‌های نخبهٔ زنان افغان فعالیتهای سودمند و در خور شنیدنی دارند.

« معاشر »

زنده گینامهٔ انابت ایماق

ژورنالست سابقه دار کشور

انابت ایماق

 

     بی بی حاجی  بانو انابت  ایماق  اکبری   فرزند  الحاج احمد علی خان اکبری ، به  تاریخ ۲۱ مارچ سال ۱۹۵۸ میلادی ، در شهر کابل چشم به جهان گشوده ، در هفت سالگی شامل لیسهٔ  عایشهٔ درانی کابل گردید  .  وی در دوران  مکتب به  مطالعهٔ  مجلات و روز نامه های  چاپ  افغانستان  و ایران ، علاقهٔ سرشاری  داشت.  

     در سال ۱۳۵۵ خورشیدی زمانیکه  شاگرد صنف ۱۰ لیسه  بود ، با داکتر فیض الله ایماق  مدیر عمومی پروگرامهای محلی رادیو افغانستان ازدواج  نموده ، به لیسهٔ  « میرمنوتولنه »  تبدیل گردید و در سال ۱۳۵۷ ازین لیسه فراغت حاصل کرده ، همکاری خویش را به مثابهٔ گرداننده ی   پروگرام اوزبیکی آغازید.

     خانم انابت ، در خواندن اخبار استعداد خارق العاده داشته ، اخبار رادیویی را که به شکل زنده پخش می شد ، بدون اشتباه  و به صورت فصیح ، به  خوانش می گرفت . وی همچنان در تهیه و ترتیب برنامه های ادبی و ادبیات شفایی توانایی کامل داشته ، خود این پروگرام  ها را به صدای گیرا ، دکلمه می کرد.

     گفتنیست رادیوی  بین المللی  تاشکند  که  به  ۱۲ لسان  زندهٔ  دنیا ، نشرات  داشت ، در سال ۱۳۵۹ مسابقهٔ  رادیویی  تحت  عنوان  ( در بارهٔ کشور اوزبیکستان چه می دانید؟ ) را به  راه   انداخت . در این  مسابقهٔ  رادیویی ، علاقمندان ۴۲ کشور جهان اشتراک ورزیده بودند. از بین آنها  انابت  ایماق جایزهٔ   اول مسابقه را که عبارت از ( سفر ده روزه به اوزبیکستان ) بود ، با نوشتن مطالب  و معلومات سودمند در بارهٔ این کشور، از آن خود کرد . او در این سفر از شهر های تاشکند ، سمرقند ، بخارا و فرغانه دیدن به عمل آورد.

     خانم  ایماق در سال ۱۳۶۰ خورشیدی  یکجا با  شوهرش  ایماق  که جهت ادامهٔ تحصیل   اسپیرانتوری و دکتورا به جمهوری اوزبیکستان اعزام گردیده بود ، وارد آن کشور  شده ، شامل  فاکولتهٔ   ژورنالیزم دارالفنون ملی دولتی ایندیار به نام « الوغبیک » می گردد . او ضمن  تحصیل ، با جراید ، روز نامه ها و رادیو تلویزیون آندیار ، همکاری نموده ، همچنان در دبلاژ  فیلمهای مستند و هنری ادارهٔ « اوزبیک فیلم» به زبان فارسی همکاری می نماید.

    بعد از ختم دوره ی تحصیل خانم انابت ، با  فامیلش به افغانستان عودت نموده ، مدتی را در رادیوی افغانستان ، ایفای وظیفه نموده ، بعد از خرابی اوضاع سیاسی درکشور، دو باره

با   فامیلش  در سال ۱۹۹۱ میلادی ، راهی  تاشکند شده ، یکجا با شوهر  و دخترش ، در  ادارهٔ  نشرات خارجی رادیو  تاشکند شامل کار می شود . او تقریباً ۱۴ سال  به  حیث برنامه ساز و نطاق  پروگرام دری  ایفای وظیفه می کند و همچنان در نطاقی  برنامه های پشتو و اوزبیکی ادارهٔ نشرات خارجی نیز سهم  فعال می گیرد و در  نتیجه در سال ۱۹۹۹ از طرف کمیتهٔ دولتی رادیو تلویزیون جمهوری اوزبیکستان ، مستحق تقدیرنامه می گردد.

     خانم انابت  دراین  دوره ، با شوهرش به ثبت « سی دی » دوبیتی  های یازی زیبا ، دو عاشق دلباخته به نام «سوزوان » در ستدیوهای رادیو تاشکند ، دست می یازد. این  سی دی عطف   توجه ٔ علاقمندان شعر و ادب را بیش از پیش ، به خود جلب می نماید.

     وی  در سال ۲۰۰۱ م .  همکاری  خویش را  با رادیو  تاشکند  قطع  نموده ، در بخش  برنامه ٔ فارسی « رادیوی آزادی » که مرکز  آن  در  شهر پراگ جمهوری سلواکیا بود ، به حیث خبرنگار آغاز به کار می نماید.

         خانم  انابت   ایماق ، در اواخر  سال ۲۰۰۵ م.  با اسپانسرشیپ  دولت کانادا ، همراه با  فامیلش از  اوزبیکستان به کشور کانادا مهاجرت نموده ،  در شهر تورنتوی این کشور اقامت می گزیند. او در اینجا نیز به فعالیت های کلتوری و هنری  خویش ادامه می دهد و در  محافل  فرهنگی  که  از  طرف افغانهای مقیم تورنتو برگزار می گردد ، اشتراک  نموده ، به  قرأ ت  مقالات  و اشعار دری  و اوزبیکی می پردازد.   جریان محافل بار ها ازطریق شبکهٔ « نوید » تلویزیون آریانا  افغانستان به دست نشر سپرده شده است.

     او  در سال ۲۰۰۹ م. با  رویکار آمدن و تأسیس  ففتا « فدراسیون فرهنگی  تورکان افغانستان » در  شهر گووالف  ایالت  آنتاریو ، از طرف  اشتراک  کننده گان  گرد هم آیی ، به اتفاق آرأ به حیث مسوول امور فرهنگی  بیگم لر « خانمها» در سرتاسر کانادا انتخاب گردید.

     باید اضافه کرد که  خانم انابت  به معرفی شخصیتهای فرهنگی طبقه ٔ اناث کشور ،  در مجلهٔ « زن » منتشرهٔ شهر ونکوور کانادا، مصدر خدمات شایسته و باییسته گردیده ، باعث عطف توجه و عنایت  مدیر مسوول آن نشریه قرار گرفته است .

     وی  با شوهرش  طی بیش از چهل سال ، به جمع  آوری و ترتیب فرهنگ « تورکی  اوزبیکی به فارسی / دری » ( دایرة المعارف » ، بذل مساعی نموده است  . این اثر کم نظیر  پنج  جلدی  که  هر  کدام   بیش  از ۷۰۰ صفحه  را  در بر دارد ، در  حال  حاضر آماده چاپ است.

     انابت جان – مادر  دو  پسر و  دو دختر بوده ، فرزندانش همه مصروف  تحصیل در  پوهنتونهای تورنتوی کانادا می باشند.

     به اوشان از بارگاه رب العزت پیروزیهای مزید و موفقیتهای بیشتر آرزو می نماییم.

امان معاشر، خبرنگار مجلۀ زن