کرونولوژی رویدادهای تاریخی افغانستان از 1839 الی 2009

گرد آورنده و مترجم: ا.دهقان

منبع: خارجی

تاریخ :‏2014‏-08‏-24

 

قسمت دوم

 

18. سال 2000

طالبان شهر تالقان را در شمال کشور فتح کردند و به همین سلسله قسمت های بیشتر افغانستان را تحت کنترول خویش در آوردند.

 

19. سال 2001

جنگجویان القاعده به تاریخ نهم دسمبر احمد شاه مسعود رهبر ایلیانس صفحات شمال را به قتل رساندند.

دقیق دو روز بعد از قتل احمد شاه مسعود جنگجویان القاعده تعدادی طیارات ملکی امریکا را در امریکا تصرف نمودند و توسط آن طیارات مرکز تجارت جهانی را در نیویارک و تعمیر وزارت دفاع امریکا در واشنگتن مورد ضربه قرار دادند، چهارمین طیاره آن در نواحی شهر شینکوسول واقع ایالات پنسلوانیا سقوط کرد. یک گروپ از اعضای سازمان سیا تحت رهبری آقای شرون به تاریخ 26 دسمبر در افغانستان پیاده شدند، امریکا از همین دقایق جنگ علیه طالبان را آغاز کرد.

 

20. اکتوبر 2001

تاریخ 7 اکتوبر امریکا مراکز طالبان را بمبارد کرد.

 

21. نومبر 2001

به تاریخ دهم همین برج قوت های امریکا و افغان شهر مزار شریف واقع شمال افغانستان را تحت کنترول خویش در آوردند. یازده هم نومبر شهر تالقان و بامیان، دوازده نومبر هرات، سیزده نومبر کابل، چهارده نومبر جلال آباد و بیست و شش نومبر کندوز را تصرف نمودند. آمریکا در آخر ماه نومبر پلان گذاری جنگ با عراق را آغاز کرد.

 

22. دسمبر2001

به تاریخ 5 همین برج رهبران سیاسی افغانستان موافقت نامه بُن را امضاء کردند، موافقت نامه در محتوی خود از گرافیک یا جدول ایجاد قدرت دولتی حرف میزد. پنج و شش دسمبر قوت های امریکایی و افغانی حاکمیت خود را در کندهار برقرار نمودند و بقایای طالبان را تقریباً از صنحه بیرون کردند.

( تبصره: درصورتیکه تا هم اکنون طالبان با عملیات خویش حضور خود را وقتاً فوقتاً در کندهار و نواحی آن در عمل نشان میدهند.)

امریکایی ها در جنگ های توره بوره میتوانستند که اسامه بن لادن را از بین ببرند اما چرا….؟

 

23. مارچ 2002

امریکا و قوت های ائتلاف از تاریخ 2 الی 16 مارچ در دره شاهی کوت عملیاتی را علیه قوت های القاعده و شبه نظامیان دیگر به راه انداختند.

 

24. اپریل 2002

پریزیدنت بوش به تاریخ 17 اپریل در انستیتیوت نظامی بریژنسکی سخنرانیی داشت، او ضمن سخنرانی خویش پیشنهاد پلان مارشال برای افغانستان را ارائه کرد و از اذعان داشت که کمک های اقتصادی به افغانستان صورت گیرد.

 

25. جون 2002

لویه جرگه در افغانستان تدویر یافت که در آن حامد کرزی رئیس دولت موقت انتخاب شد.

 

 

26. اگست 2002

طالبان عملیات تعرضی را در شهر های کندهار و خوست به اجرا در آوردند، آنان( طالبان) آغاز تهاجم را رویداد مهمی علیه دولت کرزی عنوان نمودند.

 

27. مارچ 2003

خالد شیخ محمد یکی از سازماندهنده گان رویداد یازدهم سپتمبر در پاکستان دستگیر میشود. قوت های امریکایی به تاریخ بیست مارچ بالای عراق تجاوز و هجوم را آغازمینمایند.

 

28. جولای 2003

قوت های نظامی امریکا و افغان مشترکاً عملیاتی را در پکتیا راه اندازی مینمایند و به پیش میروند.

 

29. اگست 2003

قوت های به ویژه امریکای و افغان در مربوطات قریه ( ده چوپان) ولایت زابل عملیات را اجرا مینمایند.

 

30. نومبر 2003

قوت های امریکایی و افغان در ولایات نورستان و کنر عملیاتی را به راه می اندازند.

 

31. دسمبر 2003

لویه جرگه افغانستان به منظور غور و بررسی قانون اساسی نو به کار خود آغاز مینماید. لویه جرگه بعد از جر و بحث های چند هفته یی سر انجام قانون اساسی را در آغاز برج جنوری تصویب مینماید.

 

32. اپریل 2004

دولت پاکستان با طالبان و سران محلی قومی موافقت نامه یی را به امضاء میرسانند که، در آن آمده است: عساکر پاکستانی در مناطقی که جنگجویان قرار دارند باقی بمانند و جنگجویان وعده کرده اند که مامورین و منسوبین دولتی را اذیت و آزار نخواهند کرد اما تمامی خارجی ها باید راجستر شوند. مگر این را باید خاطر نشان ساخت که موافقت نامه بعد از عقد آن به زودترین فرصت نقض شد.

 

33. جون 2004

قوت های پاکستانی بعد از کشف و کسب اطلاعاتی که نشان دهنده تجمع تعداد دوصد تن چیچنیایی و ازبک، چندین تن عرب و چندصد تن طرفداران محلی طالبان که در دره شاکانی جابجا شده بودند عملیاتی را براه انداختند.

 

34. جون 2004

داکتران بدون سرحد نسبت بد تر شدن اوضاع و نبود تضمین زنده گی شان افغانستان را ترک گفتند.

 

35. اکتوبر 2004

در نتیجه انتخابات ریاست جمهوری، جناب حامد کرزی پیروز اعلام شد و به کرسی ریاست جمهوری افغانستان تکیه زد. ناتو در عین زمان مرحله نخست صف آرایی خود را در شمال افغانستان به پایان رسانیدند.

 

36. سپتمبر 2005

انتخابات برای ولسی جرگه( پارلمان) و مشرانو جرگه (سنا) صورت گرفت، ناتو درین وقت مرحله دوم صف آرایی خود را در غرب افغانستان به اتمام رساند.

 

37. مارچ 2006

قوت های نظامی امریکا و افغان در ولایت کنر عملیاتی را غرض سرکوب مخالفین و تامین امنیت در ولایت راه اندازی کردند.

 

38. می 2006

قوت های نظامی امریکایی و افغان بزرگترین عملیاتی را که بعد از سقوط حاکمیت طالبان به اجرا در آوردند، که هدف از آن سرکوب تهاجم طالبان در جنوب افغانستان بود.

 

39. جولای 2006

ناتو مرحله سوم صف آرایی خویش را به پایان رسانیده و به سمت جنوب افغانستان به حرکت خود دوام دادند.

 

ادامه دارد ……