فلسفۀ امرور، سفسطۀ فردا و فلسفۀ پس فردا، سفسطۀ پس…

نویسنده: مهرالدین مشید مطلق انگاری و بسته شدن دریچه های انعطاف…

دو جهت شناخت- مکمل بودن و وابستگی آن‌ها به یکدیگر

یوری آنتونوف (Yuri Antonov)  ا. م. شیری فرآیند شناخت در دو جهت…

در بارۀ تغییر تقسیمات طبقاتی

یوری آنتونوف (Yuri Antonov) ا. م. شیری بسیاری از نویسندگان به تغییر…

تعامل سیاسی روپوشی برای توطیه های ژرف و مرموز بر…

نویسنده: مهرالدین مشید افغانستان دارالقرای گروه های تروریستی تحت حاکمیت طالبان با…

    عید قربان

           در ماتم قربانی باز  کویند که  عید قربا نست لیک چشم سحر…

             بزرنفاق انگریزی

                                            درو آن با داس روسی  استعمارگران جهان بمنظور غصب سرزمینها ی…

دولت و خدمت!

دولت به انگلیسی State و به فرانسوی Etate  و یا…

عید در غربت

 عید طرب با لب خندان کجاست  میله به آن قرغه و…

چه قیامت برپا کرده طالب!

امین الله مفکر امینی      2024-04-06! چــه قیامت برپــا کرده اند طالــــب درمیــــهــنِ…

Afghanistan

Geopolitics of Afghanistan – Part I By: Saber Azam [*] Introduction: Afghanistan has…

بازگشت عنتر

شاعر: ا-ایران احمدی، بازامدی تا سلطه بر ایران کنی انچه‌باقی مانده را…

آسایشگاه

"آسایشگاه" نام جدیدترین اثر "سامان فلاحی" (سامو) دوست شاعر و…

صابر صدیق

استاد "صابر صدیق" (به کُردی: سابیر سدیق) شاعر کُرد عراقی‌ست. نمونه‌ی…

شعر فوق‌العاده زیبای «سیب» و نظر سه شاعر!

بهرام رحمانی bahram.rehmani@gmaiul.com  وقت شعری و مطلبی و حرفی تازه و از…

رقابت کشور های منطقه و جهان و به حاشیه رفتن…

نویسنده: مهرالدین مشید قلاده داران تروریستان جهان؛ محور رقابت های کشور…

[کورد یەکیگە] 

کۆساڵان بەفر دەباڕیدو  ئەمن لە قۆچان ساردم دەبێ  ئەمن هاتنەگرین ئەبم  سیروان لەمالەم…

مضحکه ی تحت تعقیب بودن سراج الدین حقانی

             نوشته ی : اسماعیل فروغی   سفر پنجم…

جوانمرگی گرامشی؛ مبارز ایتالیایی، در زندان

Antonio Gramaschi (1891-1937) آرام بختیاری گرامشی؛ کمونیست ایتالیایی، خالق دفترهای زندان. آنتونیو-گرامشی (1937-1891م)…

جهان زیستی در بستر جهانی شدن جهان

جهان زیستی فرد٬ مجموعه خصایص و طرز فکری فردی وی…

تافگە صابر

خانم "تافگە صابر" (به کُردی: تاڤگە سابیر)، شاعر، نویسنده، سازنده‌ی…

«
»

کرونا ویروسی برای انشقاق اروپا

کرونا ویروسی برای انشقاق اروپا

اختلاف نظر بین ۲۷ عضو اتحادیه اروپا بر سر واکسن کرونا و نبود یک استراترژی واحد ، اعضای این اتحادیه را برای تامین واکسن مورد نیاز دچار انشقاق، پراکندگی  و انتقاد از یکدیگر ساخته است.

شبکه خبری سی ان ان گزارش داد: هم اکنون برخی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا با انتقاد از این اتحادیه هریک برای تامین واکسن های مورد نیاز خود به واکسن هایی خارج از تاییدیه این اتحادیه همچون واکسن های روسی ، چینی و اخیرا نیز واکسن ساخت رژیم صهیونیستی روی آورده اند.

بنابراین گزارش سران کشورهای اتریش، دانمارک، جمهوری چک، مجارستان و اسلواکی؛  اتحادیه اروپا را به سیاسی کاری درمورد مساله تامین واکسن کرونا متهم کردند.

سی ان ان در ادامه گزارش داد: «سباستین کارز»  (Sebastian Kurz) صدراعظم اتریش و  «مته فردرکسن»  (Mette Frederiksen) نخست وزیر دانمارک قرار است روز پنجشنبه (فردا) برای دریافت واکسن رژیم صهیونیسیتی به سرزمین های اشغالی سفر کنند.

این گزارش می افزاید: صدراعظم  اتریش  «آژانس داروی اروپا» (EMA)   را به دلیل نداشتن یک استراتژی منسجم و متمرکز در ارتباط با واکسن کرونا، به شدت مورد انتقاد قرار داده است، چراکه این آژانس دارویی تنها دو واکسن «فایزر» و «بیونتک» (Pfizer/BioNTech)  را در اواخر ماه دسامبر ۲۰۲۰ میلادی تایید کرد.

صدراعظم اتریش درانتقاد از کم کاری اتحادیه اروپا گفت : آژانس دارویی اروپا در زمینه تایید شرکت های دارویی سازنده واکسن کرونا بسیار کُند عمل می کند، به همین دلیل است که ما نباید خود را معطل اتحادیه اروپا برای تامین واکسن کرونا بخصوص درارتباط با نسل دوم تولید واکسن کرونا کنیم.

نخست وزیر دانمارک نیز دراین باره گفت: اتحادیه اروپا بیش از این نباید دراین باره به تنهایی عمل کند.

تنها ۵.۵درصد از جمعیت اتحادیه اروپا واکسینه شدند

بنابراین گزارش این درحالی است که از جمعیت ۴۴۷ میلیون نفری اتحادیه اروپا تاکنون تنها ۵.۵درصد افراد در برابر ویروس کرونا واکسینه شده اند.

اعضای بلوک شرق سابق اتحادیه اروپا به سوی واکسن روسی

این گزارش درباره انشقاق بین اعضای اتحادیه اروپا بر سر تامین واکسن کرونا می افزاید که کشورهایی همچون اسلواکی، مجارستان و جمهوری چک  به سمت واکسن روسی «اسپوتنیک وی» (Sputnik V)  روی آورده اند، سی ان ان علت آنرا تاخیر در ارسال واکسن  فایزر از سوی اتحادیه اروپا عنوان کرد.

سی ان ان درادامه گزارش داد: اسلواکی و مجارستان دو کشور عضو اتحادیه اروپا هستند که بطور مستقل واکسن روسی اسپوتنیک وی را مورد تایید قرار داده اند ، مجارستان علاوه بر آن واکسن چینی «سینوفارم » (Sinopharm vaccine)  را هم مورد تایید قرار داده است .

واکسن کرونا یک مساله سیاسی نیست

این رسانه تصویری آمریکایی افزود: درحالی که آژانس دارویی اروپا هنوز به واکسن روسی اسپوتنیک وی چراغ سبز نشان نداده است. یک مقام دولت مجارستان ، سیاسی کردن واکسن را مورد انتقاد قرار داد و گفت: نبود استراتژی واحد برای تامین به موقع واکسن کرونا موجب شده تا دیگر اعضا به سوی کشورهای خارج از حیطه اتحادیه اروپا روی آورند.

«زولتان کواچ » (Zoltan Kovacs) از مقام های وزارت خارجه مجارستان در بخش ارتباطات بین الملل این کشور روز ۱۱ اسفنده ماه به سی ان ان گفت: واکسنیاسیون یک مساله سیاسی نیست بلکه موضوع موثر بودن و قابل اتکا بودن آن است، ما شاهدیم که هردو واکسن روسی و چینی درحال استفاده شدن است و در بسیاری نقاط از جهان به کار گرفته شده است.

بروکسل برای تایید واکسن غرق در کاغذبازی

این مقام وزارت خارجه مجارستان در ادامه به سی ان ان گفت: بروکسل (مرکز نهادهای اتحادیه اروپا) غرق در کاغذ بازی است و به اندازه ای در تایید فوری قردادهای تامین واکسن تعلل ورزیده است که ما هم اکنون دو ماه معطل تاییدیه واکسن ها هستیم.

واکسن کرونا یک مساله عقیدتی نیست

«میلوس زمان» (Miloš Zeman) رئیس جمهوری، جمهوری چک نیز دراین باره به سی ان ان گفت که کشورش قصد تهیه واکسن روسی اسپوتنیک وی را دارد و افزود: من به پوتین رئیس جمهوری روسیه نامه ای نوشته و در آن خواستار دریافت واکسن اسپوتنیک شدم.

رئیس جمهوری چک به این شبکه خبری گفت: چنانچه افراد مختلفی به ما درباره استفاده از واکسن روسی انتقاد و هشدار دهند، بهتر است به آنها گفت که واکسن و واکسیناسیون یک مساله اعتقادی و ائدیولوژی نیست.

الویت اتحادیه اروپا در توزیع گسترده واکسن

بنابراین گزارش «چارلز میشل» رئیس شورای اتحادیه اروپا با توجه به انشقاق بوجود آمده در میان کشورهای عضو بر سر واکسن کرونا گفت: درحال حاضر نخستین اولویت این اتحادیه تولید و توزیع واکسن و واکسیناسیون در تمامی کشورهای عضو  است.

سی ان ان نوشت: اکنون شاهد رقابتی درمیان اعضای اتحادیه اروپا برای تامین واکسن هایی است که تایید شده ، درحالی که دیگر اعضای باقی مانده، وحشت زده در تقلای یافتن واکسن از جاهای دیگر هستند.

شمار مبتلایان به ویروس کرونا در سراسر جهان از مرز ۱۱۵ میلیون نفر گذشته که از این تعداد نیز بیش از دو میلیون ۵۶۰هزار نفر جان باخته اند.