بهای سنگین این خاموشی پیش از توفان را طالبان خواهند…

نویسنده: مهرالدین مشید طالبان بیش از این صبر مردم افغانستان را…

گلایه و سخن چندی با خالق یکتا

خداوندا ببخشایم که از دل با تومیخواهم سخن رانم هراسانم که…

(ملات گاندی در مورد امام حسین

باسم تعالى در نخست ورود ماه محرم و عاشوراء حسينى را…

جهان بی روح پدیداری دولت مستبد

دولت محصولی از روابط مشترك المنافع اعضاء جامعه می باشد٬ که…

ضانوردان ناسا یک سال شبیه‌سازی زندگی در مریخ را به…

چهار فضانورد داوطلب ناسا پس از یک سال تحقیق برای…

پاسخی به نیاز های جدید یا پاسخی به مخالفان

نویسنده: مهرالدین مشید آغاز بحث بر سر اینکه قرآن حادث است و…

طالبان، پناهگاه امن تروریسم اسلامی

سیامک بهاری شورای امنیت سازمان ملل: ”افغانستان به پناهگاه امن القاعده و…

  نور خرد

 ازآن آقای دنیا بر سر ما سنگ باریده عدوی جان ما…

عرفان با 3 حوزه شناخت/ ذهن، منطق، غیب

دکتر بیژن باران با سلطه علم در سده 21،…

شکست مارکسیسم و ناپاسخگویی لیبرالیسم و آینده ی ناپیدای بشر

نویسنده: مهرالدین مشید حرکت جهان به سوی ناکجا آباد فروپاشی اتحاد جماهیر…

سوفیسم،- از روشنگری باستان، تا سفسطه گری در ایران.

sophism. آرام بختیاری دو معنی و دو مرحله متضاد سوفیسم یونانی در…

آموزگار خود در عصر دیجیتال و هوش مصنوعی را دریابید!

محمد عالم افتخار اگر عزیزانی از این عنوان و پیام گرفتار…

مردم ما در دو راهۀ  استبداد طالبانی و بی اعتمادی…

نویسنده: مهرالدین مشید افغانستان سرزمینی در پرتگاۀ ناکجاآباد تاریخ مردم افغانستان مخالف…

ترجمه‌ی شعرهابی از دریا هورامی

بانو "دریا هورامی" (به کُردی: دەریا هەورامی) شاعر، دوبلور و…

تلویزیون حقوق ناشر یک اندیشه ملی و روشنگری 

نوشته از بصیر دهزاد  تلویزیون حقوق در پنجشنبه آینده،  ۱۱ جولای، …

افراطیت دینی و دین ستیزی دو روی یک سکه ی…

نویسنده: مهرالدین مشید در حاشیه ی بحث های دگر اندیشان افراط گرایی…

د مدني ټولنې په اړه په ساده ژبه څو خبرې

 زموږ په ګران هېواد افغانستان کې دا ډیر کلونه او…

از پا افتادگان دور جمهوریت

در خارج چه میگویند ؟ انهاا طوری سخن میرانند که افغانستان…

آیا طالبان آمده اند ، تا ۳۴ ملیون شهروند افغانستان…

نوشته: دکتر حمیدالله مفید. بزرگترین دشواری که در برابر جهان اسلام…

 چند شعر کوتاه از لیلا_طیبی (صحرا) 

ذهنم، یوزپلنگی تیز پاست آه! بی‌هوده بود، دویدن‌هایم... آی‌ی‌ی        --غزال وحشی، کدام کنام…

«
»

چرا از کشورهای تصمیم گیرنده دعوت نمیشود؟

فرهاد

خدا اگر پرده بردارد ز روی کار آدم ها

چه شادی ها خورد بر هم چه بازی ها شود رسوا

یکی خندد ز آبادی یکی گرید ز بر بادی

یکی از جان کند شادی یکی از دل کند غوغا

چه کاذب ها شود صادق چه صادق ها شود کاذب

چه زشتی ها شود رنگین چه تلخی ها شود شیرین

فانی

رئیس جمهور محمد اشرف غنی در حاشیه نشست اقتصادی سویس با مقامات ناتو در بخش از سخنانش گفت تا هنگامی که همه کشورهای منطقه ندانند که هراس افگنی تهدید مشترک است این معضل حل نخواهد شد افزود بخاطر رسیدن صلح بدون نقش زنان نا ممکن است.

در همین حال دبیر ناتو بر توان ساختن نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان تاکید کرد. محمد اشرف غنی در اخیر گفت که جامعه جهانی شک و تردید ها را با روشن ساختن تعهدات اش برای ادامه کمک به افغانستان از میان برداشته است!

مردم و آگاهان امور در رابطه به گفته های وی دیدگاه های خویش را چنین بیان داشته اند.

جنگ اعلان ناشده و تحمیلی بیش از چهار دهه میشود بر ضد کشور و مردم ما جریان دارد. سران نظامی پاکستان، سعودی، ایران، قطر، مافیای مواد مخدر، تروریستان، هراس افگنان، جنایت کاران سازمان یافته و غیره منحیث یک افزار خونین غرض سرکوب میلیونها مردم ما سهم فعال گرفته اند. نباید فراموش کرد که گروهای هراس افگن و ادارات استخباراتی کشورهای فوق ذکر از لحاظ داشتن صلاحیت کاری در ردیف دوم و سوم قرار داشته و دارند ادارات استخباراتی کشورهای فوق و گماشته گان فاسد قاتل شان طبق سناریو کشورهای بزرگ جهان و تصمیم گیرنده که نقش کلیدی را در ویرانی کشور از جمله انفجار پل ها، شاهراه ها، آتش زدن هزاران مکاتب، مساجد، مدارس، کشتار شاگردان، استادان، دوکتوران، ژورنالیستان، انجینران، کارگران، دهقانان، علما، روحانیون، سران قوم، دامن زدن جنگ های قومی، لسانی، مذهبی، تنظیمی، حزبی، سمتی، تجاوز بالای یک عده زنان، کودکان، استخراج غیر قانونی هزاران معادن، آثار باستانی، قطع جنگلات، ویرانی شهرها از جمله شهر کابل، محاکمه صحرایی زنان، قطع دست و پا، اعدام های خود سرانه جنایات جبران ناپذیر را انجام داده داشته و دارند.

در حالی که نقش پاکستان، سعودی، قطر و غیره را در تمویل، تسلیح، آموزش، پرورش تروریستان، هراس افگنان نمیتوان از نظر دور داشت باید دانست مصارف گزاف ده ها میلیارد دالر که در این جنگ تجاوز گرانه، خائنانه، نا مقدس بر ضد کشور ما جریان دارد توسط ادارات استخباراتی کشورهای پرداخته میشود که نقش کلیدی را در این جنگ خانمانسوز دارند؟ نوشته های کتاب های تلک خرس، جنگ اشباح، ماموریت سقوط که به واسطه مسئولین شناخته شده ادارت آی.اس.آی، سی.آی.ای نشر و پخش گردیده ثابت میسازد که هزینه گزاف این جنگ تجاوز کارانه و غارتگرانه ادارات متذکره را کشور گشایان پرداخته اند از این لحاظ ادارات و کشورهای، تمویل کننده و تسلیح کننده هراس افگنان و تروریستان قاتل میلیونها مردم ما هستند با تاسف هنوز هم بخاطر ادامه بازیهای فوق ساالانه میلیارد دالر زیر نام مبارزه با هراس افگنی به نظامیان پاکستانی میپردازند. به باور ما اگر پول های متذکره غرض تقویه قوای مسلح افغانستان از ناحیه تجهیز سلاح های پیشرفته زمینی و هوایی پرداخته میشد امروز ده ها میلیون مردم ما به این سرنوشت خونین مبتلا نمی گردید. از این لحاظ برای سران حکومت وحدت ملی لازم است در پهلوی جلب همکاری منطقه ئی همکاری صادقانه کشور های توسعه طلب را در مبارزه با تروریزم جلب نمایند. زیرا که به باور مردم محاصره کشیدن ولایت بغلان به واسطه طالبان تشدید جنگ های خونین در سراسر کشور از جمله هلمند، بدخشان، نورستان، کنر، ننگرهار، لوگر، غزنی، میدان وردک، هرات افزایش کشت خاشخاش در ولایات کندهار، هلمند، بلخ افزایش سرقت های مسلحانه مین گزاری در شهر کابل، شاهراه عمومی کابل کندهار، آدم ربائی ها ناشی از بی تفاوتی قوت های خارجی  در افغانستان میباشد. به تاریخ 5/11/1394 خبری به واسطه نماینده ناتو نشر در آن گفته شده یک عده افسران در ولایت هلمند به نسبت مبتلا به فساد بر کنار شدند وزارت دفاع ملی نیز این خبر را تایید کرد. مردم میگویند اکثریت افسران و سربازان در جنگ های خونین بر ضد هراس افگنان در ولایت هلمند از خود قهرمانی نشان داده حاضر نبودند که ولسوالی های هلمند را که شصت فیصد مواد مخدر در آن جا کشت میشود به دست طالیان قرار دهند قهرمانه بر ضد هراس افگنی کشت مواد مخدر جنگیده و مبارزه نموده اند حالا اگر به اتهام آلوده فساد همچو افسران و سربازان برکنار شوند این کار بزرگترین جفا به ملت افغانستان خواهد بود.

محمد اشرف غنی در مراسم فاتحه شهدای تلویزیون طلوع اشتراک و خاطر نشان کرد انتقام میگیریم افزود هر کسی که فاجعه خلق میکند نه افغان است نه مسلمان و نه انسان. مردم میگویند هراس افگنان از جمله طالب، القاعده، داعش و غیره که جنایات خونین را انجام داده و میدهند در حلقات استخباراتی کشورهای منطقه و جهان گیر مانده توان و خرد نجات را ندارند از این لحاظ مسئولیت بزرگ را ادارات تمویل کنندگان آنها داشته وقت آن رسیده بدون محافظه کاری چهره بازیگران اصلی را به جهانیان آشکار و تصامیم لازم را اتخاذ نماییم زیرا وعده های سر خرمن درد مردم ما را دوا نمی نمایند.

چیزی که ما به امیدواری مردم گردیده موجودیت شخصیت های با وجدان شریف، صادق، قهرمان از جمله جنرال عبدالرزاق فرمانده پولیس کندهار در سنگر داغ مبارزه بخاطر دفاع از آزادی، ترقی، تمامیت ارضی، استقلال حاکمیت ملی میباشد. دستاورد های وی سبب افتخارات مردم با عزت و شرافتمند افغانستان گردیده. این جنرال قهرمان میگوید هرگونه پیش داوری را درباره گفتگوهای صلح پیش از وقت میداند و معتقد است تلاش های که ادامه دارد جز وقت کشی چیز  دیگری به همراه نخواهد داشت. این جنرال چهار ستاره میگوید که تنها گفتگو رو در رو با طالبان میتواند اثر گزار باشد می افزاید صلح آرزوی همه افغان ها است و ما هم آرزو داریم که تا صلح به میان آید اما قسمی که شما در جریان هستید از چهارده سال بدین سو حکومت افغانستان کوشیده است تا صلح به میان آید اما پاکستان این کار را نمیخواهند اگر حکومت افغانستان مستقیماً با طالبان گفتگو را آغاز کند نتیجه خواهد داشت. وی درباره نا امن ساختن هلمند گفت طالبان برای برآورده ساختن هدف بیرونی ما می جنگند و برای طالبان هشدار داد که نیروهای دولتی نخواهند گذاشت که آنها به این هدف شان برسند.

این گفته ها زمانی زده میشوند که طی همین هفته نمایندگان طالبان با برخی از چهره های سیاسی و جهادی از جمله داود زی وزیر پیشین داخله، احدی وزیر پیشین تجارت و صنایع افغانستان در قطر گفتگو کرده اند. طالبان در جلسه قطر پیش شرط های امکان ناپذیر را ارایه نموده اند. اوباما رئیس جمهور امریکا در سخنرانی بالای سران دولت پاکستان در مبارزه با هراس افگنی تاکید نمود افزود گروهای در پاکستان هستند که به عمل تروریستی ادامه میدهند

مردم حمله انتحاری در پوهنتون پاچا خان را به تاریخ 30/10/1394 در پشاور صورت گرفت بیست و یک تن به شمول دختران شهید و ده ها تن دیگر زخمی شدند یک مثال از برخورد دو گانه سران نظامیان در مبارزه با هراس افگنی خوانده سران نظامی پاکستان بخاطر پنهان کردن چهره زشت خویش که به حامیان تروریسم در جهان شهرت کسب نمود ادعا نموده که حمله متذکره در داخل افغانستان طراحی شده.

خوشبختانه مبارزین و مدافعین واقعی بلوچ و پشتونها از جمله نواسه پادشاه خان اسفندیار ولی دو روز قبل ادعای سران نظامی پاکستان را رد نموده افزود این جنایت را نظامی پاکستان بخاطر اغفال جهانیان انجام داده اند افزود سال گذشته چنین حمله را در پوهنتون نظامی پیشاور نیز انجام داده بودند!

مردم با عزت و شرافتمند افغانستان در غم برادران پشتون و بلوچ آن طرف خط تحمیلی دیورند خود را شریک دانسته و بر عاملین جنایت بار واقعه تروریستی پوهنتون پادشاه خان و سایر جنایات نفرین خویش را میفرستند به شهدا بهشت برین خانواده شهدا صبر و جمیل و برای زخمی ها شفای عاجل از خداوند متعال تمنا مینمایند! نواز شریف نخست وزیر پاکستان ادعا نموده که حلقه های هستند در افغانستان از هراس افگنان برای انجام حملات هراس افگنانه در پاکستان پشتیبانی میکنند دولت وزیری سخنگوی وزارت دفاع ملی در واکنش گفته های فوق گفت این حرف خنده آور است افزود گروه های حقانی، طالبان، القاعده، اسامه بن لادن ،ملا عمر، شورای کویته، شورای پشاور، شورای حقانی، شورای میرام شاه همه در پاکستان هستند باز هم پاکستان ادعا مینماید. هستند گروهای در افغانستان امنیت پاکستان را در خطر انداخته اند دیری است که پرده از لانه های امن هراس افگنان در خاک پاکستان برداشته شده و پاکستان در این زمینه به باد انتقاد گرفته شده.

خلاصه این که تجربه بیش از چهار دهه از ناحیه گسترش جنایات خونین از جمله شعله ور ساختن جنگ اعلان ناشده تحمیلی و نیابتی از خارج ثابت میسازد برعلاوه یک ادارات استخباراتی کشورهای منطقه کشورهای بزرگ جهان نیز در آبیاری ریشه های تروریزم و نقش کلیدی در اتخاذ تصامیم این جنگ خانمانسوز دارند.

به باور ما وقت آن رسیده که تمام نیروهای سالم اندیش کشور با راه اندازی مظاهرات مسالمت آمیز و حرکات جامعه مدنی فشارهای را غرض اصلاح اداره موجود وارد و با بلند کردن صدای آزادی صلح جویی تا بتوانیم به همکاری صادقانه نیروهای صلح جو و ترقی پسند کشورهای منطقه و جهان از جمله مرکز تصمیم گیری آنرا وادار به حل خواست های ده ها میلیون مردم که تامین صلح و ثبات واقعی و مبارزه جدی و قاطع با تروریزم هراس افگن، مواد مخدر احیا و بازسازی، حکومت داری خوب، تطبیق عدالت اجتماعی و یکسان قانون در کشور میباشد وادار سازیم.