جامعه دین زده چگونه است؟

عبارت از جامعه می باشد٬ که دیندار از دین٬ چون…

نوای خلقِ غمدیدهء بغلان!

امین الله مفکر امینی       2024-13-05 آسمـان گرفته سخت برما، زمیــــن از سوی…

تنهایی و غربت شناخت نامه ی تبعید

نویسنده: مهرالدین مشید روایت دیگری از تنهایی و غربت روایت تبعید یعنی…

دست یاری 

بر بلای سیل بغلان مبتلا است  ساکنان اش زین مصیبت در…

تجلیل از روزمادردرکشورشاهی هالند

بتاریخ 12می سالجاری درشهرارنهم کشورشاهی هالند محفل باشکوهی ازسوی شوراي…

بجنبید ایکه خود ها، حامییان حقوق بشرخوانید!

امین الله مفکر امینی       2014-13-05! ندانم چطور گویم ویا به تصویر کشمدردوناله…

اینجا بغلان است، آدمیت را سیل برده است!

سیامک بهاری “ما نه غذا داریم، نه آب آشامیدنی، نه سرپناه،…

خشم سیلاب

رسول پویان خانه و باغ و زمین و روستا ویران گشت خـشـم…

 قاضی ی شهر شرف

محمد عالم افتخار مال تاجـر غرق دریا گشـته بود تاجر آنجا محوِ…

خیزش های مردمی نشانه های شکست طلسم وحشت طالبانی

نویسنده: مهرالدین مشید تبعیض، حرمت شکنی و استبداد کار نامه ی…

مادر

ای مادر من فرخ و آباد بمانی پر خنده به لب…

چند شعر کوتاه از زانا کوردستانی

انتظارم، بوی سیگارهای زر گرفته... و روزهای تلخِ نیمه سوخته میان بغض خاموشت…

جنگ قدرت ها

رسول پویان جنگ قـدرت ها دل زخمین وخونین آورد جـای صلح و…

افراطیت پادزهر خیانت رهبران اسلام سیاسی و یا شکست مبارزات…

نویسنده: مهرالدین مشید علل و عوامل یا چگونگی و چیستی باز…

زبان آریایی یا آریویی چی شد؟

نوشته: دکتر حمیدالله مفید ——————————— زبان بازتاب خرد آدمی است و انسان…

تعامل 

نور محمد غفوری از چندی به اینطرف در مکالمات و نوشتار…

جمال غمبار

آقای "جمال غمبار"، (به کُردی: جەمال غەمبار) شاعر و نویسنده‌ی…

چین کاوشگری به نیمه تاریک ماه فرستاد

منبع تصویر، GETTY IMAGES ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۳ مه ۲۰۲۴ آژانس فضایی…

        تقدیم به ستره محکمه امارت اسلامی افغانستان

معروضه محمد عالم افتخار ولد محمد قاسم دارنده تذکره تابعیت 1401100148058   حضور…

حاکمیت طالبان؛ افزایش بحران و تکانه های بی ثباتی ملی…

نویسنده: مهرالدین مشید استبداد و تبعیض طالبان و به صدا درآمدن…

«
»

چراغ امید نیرو های چپ

نویسنده: فولکر هرمزدورف

منبع: تارنگاشت عدالت

ترتیب و ارسالي: حسین تلاش

21- 01- 2022

در سال ۲۰۲۲ انتخابات مهمی در آمریکای لاتین در پیش است. در برزیل و کلمبیا امکان پیروزی نامزدهای مترقی وجود دارد.

با انتخابات ریاست جمهوری در برزیل و کلمبیا ممکن است در سال جاری آمریکای لاتین از «حیاط خلوت» ایالات متحده آمریکا مجدداً به منطقهای تبدیل گردد که سیاست هایش تقریباً به طور کامل از طرف دولتهای مترقی و یا حداقل سوسیال دمکرات تعیین خواهد شد.

پیروزی نامزد ریاست جمهوری لیبرال چپ در شیلی، هندوراس و پرو مواضع بلوک دست راستی در آمریکای لاتین را در سال ۲۰۲۱ بیشتر ضعیف کرد. اگر این گرایش در سال ۲۰۲۲ در برزیل و کلمبیا ادامه پیدا کند که نظرپرسی های اخیر موید آن است، ۸ کشور از بزرگترین کشورهای آمریکای لاتین (آرژانتین، بولیوی، برزیل، شیلی، مکزیک، پرو، کلمبیا و ونزوئلا) با بیش از ۸۵٪ جمعیت آمریکای لاتین توسط دولت ها مترقی هدایت خواهند شد. این امر در بحبحه همه گیری کورونا می تواند روح نوینی به همکاری های جدید در زمینه بهداشت و فرهنگ و پروژه های مشترک اجتماعی در مبارزه علیه فقر بدمد و مواضع منطقه را در مقابل سلطه طلبی ایالات متحده تقویت کند. واشنگتن در حال حاضر از برزیل به ویژه از کلمبیا که مملو از پایگاه های نظامی آمریکاست، به عنوان دروازه ورود برای تجاوزهای سیاسی و تهدید نظامی ونزوئلا استفاده می کند.

واجدین شرایط شرکت در انتخابات در کشور ۵۱ میلیونی کلمبیا برای روز ۱۳ مارچ به پای صندوق های رای فراخوانده شدهاند، تا ۱۸۸ نمایندگان کنگره و۱۸۰ نماینده سنا را انتخاب کنند. این انتخابات می تواند گرایش سیاسی آتی را مشخص کند؛ ولی انتخاب رئیس جمهور و معاون جدید او در روز ۲۹ ماه می سال جاری٬ گرایش سیاسی آتی این کشور را تعیین خواهد کرد. برای پیروزی در دور اول انتخابات٬ باید نامزد انتخاباتی حداقل ۵۰+۱ در صد آرأ معتبر را به خود اختصاص دهد. در غیر آن صورت دور دوم انتخابات روز ۱۹ جون بین دو نامزد با بیشترین آرأ صورت خواهد گرفت.

بنابر پیش بینیهای موجود شهردار سابق بوگوتا (۲۰۱۲ تا ۲۰۱۵) و سناتور فعلی، گوستاوو پترو، عضو سابق گروه پارتیزانی شهری M-19 دارای بیشترین شانس پیروزی است. پترو و «پیمان تاریخی» که مرکب از احزاب و سازمان های مترقی است و به ابتکار او تاسیس شده٬ در حال حاضر، یعنی ۵ ماه مانده به انتخابات٬ بنابر تحقیقات انستیتوی نظرسنجی Invamer کلمبیایی با تائید ۴۲ تا ۴۸درصد مردم روبه رو است، در حالیکه رقبای او از طرف ۱۵ تا ۲۶در صد سئوال شوندگان حمایت می

شوند. آیا این برتری تا رسیدن تاریخ انتخابات ثابت خواهد ماند یا خیر، معلوم نیست. هواداران رئیس جمهور ماورأ راست، ایوان دوکه و شبه نظامیان مزدور و جانی نزدیک به او که در ماه های اخیر ده ها نفر از سندیکالیستها و نمایندگان جنبش های اجتماعی را به قتل رسانده اند، از هیچ کوششی فروگذار نخواهند شد تا از پیروزی رئیس جمهور مترقی جلوگیری به عمل آورند.

در برزیل بزرگ ترین و پرجمعیت ترین کشور آمریکای جنوبی، رئیس جمهور سابق لوئیس ایگناسیو لولا دا سیلوا که از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۱ برکشور حکومت می کرد٬ قبل از انتخابات بزرگ ۲ اکتبر٬ به شدت از دیگر نامزدهای انتخاباتی پیشی گرفته است. در کنار رئیس جمهور و معاون رئیس جمهور جدید٬ از جمله٬ نمایندگان کنگره ملی و همین طور فرمانداران و معاون فرمانداران ایالات انتخاب خواهند شد. اگر نامزدی در دور اول انتخابات ۵۰+۱ درصد آرای مردم را به دست نیاورد٬ روز ۳۰ اکتبر دور دوم انتخابات بین دو نامزد با بیشترین آرأ صورت خواهد گرفت.

طبق نظر پرسی Institute for Research and Consulting Intelligence در مورد انتخابات که در اواسط ماه دسامبر ۲۰۲۱ انجام شد٬ لولا تاکنون ۴۸ درصد آرأ را به خود اختصاص داده؛ در حالی که رئیس جمهور ماورأ راست کنونی بولسونارو تنها ۲۱ درصد آرأ را داراست.

همین طور در کشور های دیگر در سال ۲۰۲۲ انتخاباتی صورت خواهد گرفت. کاستاریکا روز ۶ فبروری٬ این روند را آغاز خواهد کرد، یک رئیس جمهور و دو معاون رئیس جمهور و ۵۷ نماینده جدید مجلس انتخاب خواهند شد. روز ۱۱ مارچ دوره ریاست جمهوری «گابریل بوریچ» سوسیال دمکرات که در انتخابات ماه دسامبر در شیلی پیروز شده بود٬ آغاز خواهد شد. برای نیمه دوم سال جاری٬ رفراندوم در مورد قانون اساسی این کشور صورت خواهد گرفت؛ که باید این قانون اساسی جدید را٬ جایگزین قانون اساسی حاکم از دوران پینوشه٬ کند.