ائتلاف نیروهای ملی - دموکرات افغانستان

داکترآرین  ائتلاف نیرو های ملی - دموکرات یعنی چشم انداز نوین…

وضع روز

  نوشته نذير ظفر وضع   دنيا   خراب   ميبينم خلق…

ژورنالیست مصری،- نقد فاشیسم اسلام سیاسی 

آرام بختیاری حامد عبدالصمد، ژورنالیست مصری و نویسنده کتاب "فاشیسم اسلام…

شمارۀ 67 سوسیالیسم کارگری

شمارۀ 67 سوسیالیسم کارگری نشریه سازمان سوسیالیست های کارگری…

گوهر انسان

رسول پویان گـوهـر آزاد انسـان را نمایـش می دهم اخـتـیـار ذات آلی…

طالبان راست بگویید!

امین الله مفکر امینی! 2022-22-95 طالبان راست بگو یید که کیها…

افغانستان دستخوش بازی های جدید استخباراتی

نويسنده: مهرالدین مشید  انزوای روزافزون طالبان و نگرانی جنرالان پاکستانی در…

ز اغفال خود کردیم !

امین الله مفکرامینی 2022-12-05 زاغــــفال خود کردیم روزخــــود سیاه فـرق خوب وبد…

منتخب اشعار

ابراهیم اورامانی با برگردان: #زانا_کوردستانی ابراهیم اورامانی (ئیبراهیم هەورامانی) شاعر و روزنامه‌نویس کورد،…

بی پاسخی اسلام گراها و رفتن جهان اسلام به سوی…

نویسنده: مهرالدین مشیدگروه های افراطی نتیجهء ناپاسخگویی و شکست اسلام…

شکست

دلها شکسته قامت زیبا شکسته است طرز نگاهِ نرگس شهلا شکسته…

نمیدانم چه هستید ؟؛

نمیدانم چه هستید و ولی اینقدْر میدانم که نی از نسل…

لشکرکشی بی پیشینه ی طالبان برشمال

  نوشته ی : اسماعیل فروغی       هجوم هزاران جنگجوی طالب ازچهارسو برپنجشیرواندراب…

بازهم اخبار جنگ وکشتار فرزندان مردم 

با سقوط نظام جمهوری اسلامی بدست طالبان ارایش ساسی ،…

لشکر‌کشی جنایت بار طالبان به پنجشیر و اندراب ها

نویسنده: مهرالدین مشیدطالبان پاسخ جنایات شان را زود خواهند گرفت لشکر…

مادر

                               در شعله های کینه زنان را بسوختند                                 چشم پسرندید که این…

افسانه جوانمرد قصاب

نوشته کریم پوپل در ولسوالی بلخ شریف زیارت وجود دارد که…

استقبال از محب در دانشگاه اکسفورد!

با وجود مخالفت شمار زیادی از افغانهای مقیم در بریتانیا…

قاتلان زن ستیز

رسول پویان صلح ننگین قطر بیداد کرد قتل عـام خلق را بنیاد…

اطلاعیه انجمن حقوقدانان افغان در اروپا

بنام خداوند حق و عدالت هم مسلکان عزیزو دوستان و علاقمندان…

«
»

چراغ امید نیرو های چپ

نویسنده: فولکر هرمزدورف

منبع: تارنگاشت عدالت

ترتیب و ارسالي: حسین تلاش

21- 01- 2022

در سال ۲۰۲۲ انتخابات مهمی در آمریکای لاتین در پیش است. در برزیل و کلمبیا امکان پیروزی نامزدهای مترقی وجود دارد.

با انتخابات ریاست جمهوری در برزیل و کلمبیا ممکن است در سال جاری آمریکای لاتین از «حیاط خلوت» ایالات متحده آمریکا مجدداً به منطقهای تبدیل گردد که سیاست هایش تقریباً به طور کامل از طرف دولتهای مترقی و یا حداقل سوسیال دمکرات تعیین خواهد شد.

پیروزی نامزد ریاست جمهوری لیبرال چپ در شیلی، هندوراس و پرو مواضع بلوک دست راستی در آمریکای لاتین را در سال ۲۰۲۱ بیشتر ضعیف کرد. اگر این گرایش در سال ۲۰۲۲ در برزیل و کلمبیا ادامه پیدا کند که نظرپرسی های اخیر موید آن است، ۸ کشور از بزرگترین کشورهای آمریکای لاتین (آرژانتین، بولیوی، برزیل، شیلی، مکزیک، پرو، کلمبیا و ونزوئلا) با بیش از ۸۵٪ جمعیت آمریکای لاتین توسط دولت ها مترقی هدایت خواهند شد. این امر در بحبحه همه گیری کورونا می تواند روح نوینی به همکاری های جدید در زمینه بهداشت و فرهنگ و پروژه های مشترک اجتماعی در مبارزه علیه فقر بدمد و مواضع منطقه را در مقابل سلطه طلبی ایالات متحده تقویت کند. واشنگتن در حال حاضر از برزیل به ویژه از کلمبیا که مملو از پایگاه های نظامی آمریکاست، به عنوان دروازه ورود برای تجاوزهای سیاسی و تهدید نظامی ونزوئلا استفاده می کند.

واجدین شرایط شرکت در انتخابات در کشور ۵۱ میلیونی کلمبیا برای روز ۱۳ مارچ به پای صندوق های رای فراخوانده شدهاند، تا ۱۸۸ نمایندگان کنگره و۱۸۰ نماینده سنا را انتخاب کنند. این انتخابات می تواند گرایش سیاسی آتی را مشخص کند؛ ولی انتخاب رئیس جمهور و معاون جدید او در روز ۲۹ ماه می سال جاری٬ گرایش سیاسی آتی این کشور را تعیین خواهد کرد. برای پیروزی در دور اول انتخابات٬ باید نامزد انتخاباتی حداقل ۵۰+۱ در صد آرأ معتبر را به خود اختصاص دهد. در غیر آن صورت دور دوم انتخابات روز ۱۹ جون بین دو نامزد با بیشترین آرأ صورت خواهد گرفت.

بنابر پیش بینیهای موجود شهردار سابق بوگوتا (۲۰۱۲ تا ۲۰۱۵) و سناتور فعلی، گوستاوو پترو، عضو سابق گروه پارتیزانی شهری M-19 دارای بیشترین شانس پیروزی است. پترو و «پیمان تاریخی» که مرکب از احزاب و سازمان های مترقی است و به ابتکار او تاسیس شده٬ در حال حاضر، یعنی ۵ ماه مانده به انتخابات٬ بنابر تحقیقات انستیتوی نظرسنجی Invamer کلمبیایی با تائید ۴۲ تا ۴۸درصد مردم روبه رو است، در حالیکه رقبای او از طرف ۱۵ تا ۲۶در صد سئوال شوندگان حمایت می

شوند. آیا این برتری تا رسیدن تاریخ انتخابات ثابت خواهد ماند یا خیر، معلوم نیست. هواداران رئیس جمهور ماورأ راست، ایوان دوکه و شبه نظامیان مزدور و جانی نزدیک به او که در ماه های اخیر ده ها نفر از سندیکالیستها و نمایندگان جنبش های اجتماعی را به قتل رسانده اند، از هیچ کوششی فروگذار نخواهند شد تا از پیروزی رئیس جمهور مترقی جلوگیری به عمل آورند.

در برزیل بزرگ ترین و پرجمعیت ترین کشور آمریکای جنوبی، رئیس جمهور سابق لوئیس ایگناسیو لولا دا سیلوا که از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۱ برکشور حکومت می کرد٬ قبل از انتخابات بزرگ ۲ اکتبر٬ به شدت از دیگر نامزدهای انتخاباتی پیشی گرفته است. در کنار رئیس جمهور و معاون رئیس جمهور جدید٬ از جمله٬ نمایندگان کنگره ملی و همین طور فرمانداران و معاون فرمانداران ایالات انتخاب خواهند شد. اگر نامزدی در دور اول انتخابات ۵۰+۱ درصد آرای مردم را به دست نیاورد٬ روز ۳۰ اکتبر دور دوم انتخابات بین دو نامزد با بیشترین آرأ صورت خواهد گرفت.

طبق نظر پرسی Institute for Research and Consulting Intelligence در مورد انتخابات که در اواسط ماه دسامبر ۲۰۲۱ انجام شد٬ لولا تاکنون ۴۸ درصد آرأ را به خود اختصاص داده؛ در حالی که رئیس جمهور ماورأ راست کنونی بولسونارو تنها ۲۱ درصد آرأ را داراست.

همین طور در کشور های دیگر در سال ۲۰۲۲ انتخاباتی صورت خواهد گرفت. کاستاریکا روز ۶ فبروری٬ این روند را آغاز خواهد کرد، یک رئیس جمهور و دو معاون رئیس جمهور و ۵۷ نماینده جدید مجلس انتخاب خواهند شد. روز ۱۱ مارچ دوره ریاست جمهوری «گابریل بوریچ» سوسیال دمکرات که در انتخابات ماه دسامبر در شیلی پیروز شده بود٬ آغاز خواهد شد. برای نیمه دوم سال جاری٬ رفراندوم در مورد قانون اساسی این کشور صورت خواهد گرفت؛ که باید این قانون اساسی جدید را٬ جایگزین قانون اساسی حاکم از دوران پینوشه٬ کند.