از کوچه های پرپیچ و خم  تبعید تا روزنه های…

نویسنده: مهرالدین مشید سخنی از تبعید و تبعیدگاه و تبعیدیان تاریخ قسمت…

دیالوگ

https://www.youtube.com/watch?v=j-Nr0pI5vJ4&ab_channel=dparsa

خلوت دل

رسول پویان نمـی پـرســد ز احـوال دل تـنـهـایی تـنهایم نمی داند کسی…

تا کی ز دستِ!

امین الله  مفکر امینی       2024-20-02! تا کــی ز دسـتِ  مـــلا و محتــسب کشیم عـــذاب شرم…

بازی های جدید استخبارات پاکستان و اختلاف فریبنده ی اسلام…

نویسنده: مهرالدین مشید در این روز ها گزارش هایی به نشر…

اجلاس دوحه هیاهویی پوچ

سیامک بهاری اجلاس دو روزه دوحه درباره بحران افغانستان به سرپرستی…

جمهوری متحد ضداستعماری عرب

دانیل (دَنی) شاو ــ پیش از سوم ژانویهٔ ۲۰۲۰ایرانی، ایرانی بود    …

زرع گندم در افغانستان

انواع گندم  در مناطق مختلف افغانستان پیشگفتار این کتاب برای چند منظور…

اسلام گرایان از نفی سیطره ی غرب تا نفی فرهنگ…

نویسنده: مهرالدین مشید نفی سیطره ی غرب را نباید با نفی…

انبیق یادها

رسول پویان صـدای بلـبـل آبـی و شـالـیــزارانم دوباره زنـده کند خاطـرات دورانم ز…

هیچ انسانی غیر مجاز نیست!

سیامک بهاری «اتباع غیر مجاز حق اجاره کردن خانه و ملک…

نزدیک به ۶۰ اجماع سازمان برای افغانستان – نشست دوحه…

که ۶۰ هزار اجماع هم برگزار شود – تا عنصر…

واهمه

از شكستن غرور واژه‌های تو  عطر باغچه هم شكست و قنارهای سركش…

نشست های جهانی و نبود اجماع سیاسی و بی پایانی…

نویسنده: مهرالدین مشید اجماع سیاسی در سطح ملی و بین المللی…

از بلند پروازی تا سقوط

عبدالصمد ازهر                 …

وحدت ضامن پیروزی وحافظ بقای ماست

پيشگفتار: مردم آزاده افغانستان در درازنای تاریخ هر زمانیکه خاک آبایی…

کدام دانه های تلخ را خلیلزاد در افغانستان کاشته است؟

      نوشته ی : اسماعیل فروغی       زلمی خلیلزاد نماینده…

اسلام گرایان از نفی سیطره ی غرب تا نفی فرهنگ…

نویسنده: مهرالدین مشید نفی سیطره ی غرب را نباید با نفی…

حکایت خورشید

رسول پویان چـو بـال مـلۀ صـیـاد از پـرِ خـام است تـمــام پـرّش…

«
»

چالش‌های پیش روی اردوغان در انتخابات امروز ترکیه

آسوشیتدپرس در گزارشی به بررسی چالش‌هایی پرداخت که رئیس‌جمهور فعلی ترکیه برای پیروزی مجدد در انتخابات با آنها رو به رو است.

چالش‌های پیش روی اردوغان در انتخابات امروز ترکیهبه گزارش آسوشیتدپرس، انتخابات حساس و سرنوشت ساز ریاست جمهوری و پارلمانی ترکیه امروز یکشنبه شروع شد و نتایج این انتخابات در نهایت مشخص خواهد کرد که آیا رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور فعلی ترکیه همچنان می تواند به ریاست‌جمهوری خود ادامه دهد یا این که بلندپروازی‌های سیاسی وی نقش بر آب خواهند شد.

گروه های مختلف رای دهندگان ترکیه صبح امروز قبل از شروع رای گیری در برابر مراکز اخذ رای حاضر شدند و آرای خود را به صندوق های رای انداختند.انتخابات ترکیه مسیر این کشور را برای تغییر سیستم پارلمانی به سیستم ریاست جمهوری هم هموار می کند که سال گذشته در یک همه پرسی، طرح اردوغان برای تغییر سیستم پارلمانی این کشور تصویب شد.

رجب طیب اردوغان شصت و چهار ساله امیدوار است که با پیروزی در انتخابات امروز برای یک دوره پنج ساله دیگر هم در پست ریاست جمهوری بماند و در سیستم جدید که قدرت زیادی به وی می دهد سیاست‎های خود را ادامه بدهد. اردوغان مدعی است که رفاه و ثبات را برای ترکیه به ارمغان خواهد آورد. حزب متبوع اردوغان یعنی حزب عدالت و توسعه هم امیدوار است که بتواند اکثریت آرا را در انتخابات پارلمانی امروز کسب کند.

اردوغان از سال 2006 تاکنون قدرت ترکیه را در اختیار دارد ولی در این دوره از انتخابات با جناحی قدرتمند و منسجم از مخالفان مواجه است. مخالفان اردوغان اعلام کرده اند در صورت پیروزی بار دیگر دموکراسی پارلمانی را به این کشور بازخواهند گرداند. آنها سیستم ریاستی را سیستم حکومت تک نفره در ترکیه محسوب می کنند که اقتدار بدون حد و مرز به اردوغان اعطا می کند.

اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری با پنج رقیب دیگر رقابت می کند و هر چند نظرسنجی‌ها نشان دهنده پیشرو بودن اردوغان است اما وی برای پیروزی در این انتخابات باید بتواند پنجاه درصد آرا را کسب کند تا به پیرزی قاطع دست یابد. در غیر این صورت، اردوغان و دیگر رقیب وی که بعد از او بیشترین آرا را کسب کرده است باید روز هشتم جولای در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری شرکت کنند.

گفته می شود مهم ترین رقیب اردوغان معلم پنجاه و چهار ساله فیزیک محرم اینجه نامزد حزب جمهوریخواه خلق ترکیه است که مورد حمایت چپگرایان میانه‌رو ترکیه می‌باشد.

یکی دیگر از رقبای جدی اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه هم مرال آکشنر شصت و یک ساله و وزیر کشور سابق است که از ملی گرایان ترکیه یعنی حزب حرکت ملی ترکیه در اعتراض به حمایت آنها از اردوغان جدا شد و حزب جدیدی بنام حزب خوب را تاسیس کرد که دیدگاه های راست میانه و ملی گرایانه دارد.

صلاح الدین دمیرتاش، نامزد حزب دموکراتیک خلق ترکیه که حامی کُردهای این کشور است و به علت آن که در زندان به سر می‌برد ناچار بود برنامه تبلیغاتی خود را از زندان پیگیری و اجرا کند. صلاح الدین دمیرتاش از حدود دو سال پیش زمانی که نماینده حزب دموکراتیک خلق در پارلمان ترکیه بو،د بازاداشت شده است و هنوز هم بدون محاکمه و اثبات اتهامات همچنان در زندان است. دمیرتاش تاکید کرده  که بازداشت وی سیاسی است.

در انتخابات امروز ترکیه همچنین ششصد نماینده پارلمان این کشور هم انتخاب خواهند شد که در مقایسه با دور گذشته بر تعداد نمایندگان پارلمان این کشور پنجاه نفر افزوده شده است. تغییرات ایجاد شده در قانون اساسی ترکیه به احزاب این کشور اجازه داده است ائتلاف های سیاسی تشکیل دهند که در این چارچوب حزب جمهوریخواه خلق ترکیه با احزاب اسلام‌گرای کوچک ائتلافی را به نام ائتلاف ملت تشکیل داده اند. از مشارکت حزب دموکراتیک خلق ترکیه در ائتلاف ملت به هدایت حزب جمهوریخواه خلق جلوگیری شد و اکنون حزب صلاح الدین دمیرتاش باید از حد نصاب ده درصدی آرا عبور کند تا بتواند وارد پارلمان شود. اگر حزب دموکراتیک خلق ترکیه بتواند حد نصاب ده درصدی آرای انتخابات پارلمانی ترکیه را کسب کند این بدان معنا خواهد بود که حزب اردوغان و همپیمان ملی گرای آن ده ها کرسی در پارلمان آینده ترکیه از دست خواهند داد و این موضوع باعث خواهدشد که حزب اردوغان اکثریت مورد نیاز را در پارلمان جدید کسب نکند.

بیش از پنجاه و نه میلیون شهروند ترکیه که شامل سه میلیون شهروند این کشور در خارج می شود واجد شرکت در انتخابات امروز هستند. انتخابات امروز ترکیه انتخابات زودهنگام است و کارشناسان معتقدند اردوغان با هدف مقابله با بحران اقتصادی احتمالی در این کشور ناچار شد با برگزاری انتخابات زودهنگام موافقت کند. بر اساس برنامه قرار بود این انتخابات یک سال دیگر برگزار شود.