پس از آلمان پاکستان هم بازگشت و اخراج مهاجرین افغان را کلید زد

خبرگزاری فارس: پاکستان هم بازگشت و اخراج مهاجرین افغانستانی را کلید زد

مقامات پاکستانی اعلام کردند آنها هم علاوه بر آلمان قصد دارند برنامه بازگشت مرحله به مرحله مهاجرین افغانستان از کشورشان را آغاز کنند.

مقامات پاکستانی اظهار داشتند  آنها در نظر دارند که برنامه بازگشت مرحله به مرحله 1.5 میلیون مهاجر افغانستانی را در 2 سال آینده به کشورشان آغاز کرده و به مهلت تعیین شده که همان 31 دسامبر برای اقامت قانونی این پناهجویان در این کشور در نظر گرفته شده بود، خاتمه دهد.

پایگاه اینترنتی صدای آمریکا نوشت: از سال 2002 میلادی بدین سو کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد باز گشت 3.8 میلیون پناهنده افغانستانی را به کشورشان فراهم کرده و مابقی 1.5 ملیون پناهنده افغان در پاکستان بزرگترین رقم پناهندگان را در جهان تشکیل می‌دهند.

یک میلیون مهاجر افغان بدون سند در پاکستان

مقام‌های پاکستانی تخمین زده‌اند که حدود یک ملیون مهاجر افغانستانی نیز بدون اسناد در این کشور به گونه غیر قانونی زندگی می‌کنند.

در این گزارش آمده است: این پناهندگان افغانستانی به خاطر افزایش خشونت‌ها از کشورشان فرار کرده‌اند، خشونت‌هایی که باعث دلسردی این مهاجران برای پیوستن به یک برنامه حمایتی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد برای برگشت داوطلبانه آنان به کشورشان شده است.

طرح بازگرداندن مهاجرین افغانستان از پاکستان به کابینه می‌رود

«طارق حیات» یک سخنگوی دولت پاکستان به صدای امریکا گفته است که روند بازگشت مهاجران افغانستانی به کشورشان توسط طرفین پذیرفته شده و  قرار است این طرح این هفته به کابینه برای تایید فرستاده شود.

به گفته طارق حیات این طرح پیشنهادی به دنبال تمدید دوباره اسکان مهاجران افغانستانی پس از 31 دسامبر یا همان مهلت تایید شده در پاکستان نیست.

طارق حیات: مهاجرین را یک شبه به کشورشان باز نمی‌گردانیم

طارق حیات با اشاره به اینکه هیچ گونه تصمیمی در رابطه به تمدید و یا باقی ماندن مهاجران افغانستانی در خاک پاکستان وجود ندارد، گفت: ما این پناهندگان را یک شبه به کشورشان باز نمی‌گردانیم، بلکه اینها طبق یک برنامه طراحی شده به کشورشان فرستاده می‌شوند، برنامه‌ای که حد اقل 2 سال را در برمی‌گیرد اما در اخر این برنامه این مهاجران از پاکستان اخراج می‌شوند.

مقام‌های افغانستانی و سازمان ملل متحد از اسلام‌آباد خواسته‌اند که از شتاب اخراج مهاجرین افغان از پاکستان براساس جدول زمانی تعیین شده که در ماه آینده به پایان می‌رسد، خودداری کند.

مقامات افغان: هنوز در وضعیت شکننده‌ای قرار داریم

این مقام‌ها تاکید کردند که هنوز هم وضعیت درافغانستان شکننده است و این کشور درگیر جنگ بوده و قادر به جذب این رقم بزرگ از بازگشت‌کنندگان نیست.

حیات می‌گوید که طرح پیشنهادی به پناهندگان افغانستانی تضمین می‌دهد که آنها به طور سازمان یافته و با احترام به کرامت انسانی‌شان به افغانستان فرستاده شوند.

یک مقام بلند پایه سازمان ملل متحد که از ذکر نامش خود داری کرده به صدای امریکا گفته که انقضای مهلت تایید شده 31 دسامبر، وضعیت پناهندگان افغانستانی تحت قوانین و تعهدات بین‌المللی و پایبند به پاکستان را تغییر نمی‌دهد.

بنابر این گزارش، ماه گذشته «محمد اشرف غنی» رئیس جمهور افغانستان در دیدار با رئیس کمیته اجرایی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد گفته بود که دولت افغانستان تمام توجه خود را برای ایجاد یک افغانستان جذاب برای افغانستانی‌هایی است که در تبعید زندگی می‌کنند، متمرکز کرده است.

اشرف غنی گفته که فقر گسترده و فساد اداری افغانستانی‌ها را برای بازگشت به خانه‌شان دلسرد ساخته است.

وی همچنین گفته که 36 درصد افغانستانی‌ها در فقر زندگی می‌کنند و این وضعیت در نزدیک به یک دهه تغییر نکرده است.

به گفته اشرف غنی مهاجرین افغانستانی و بی‌خانمان شدگان داخلی تا زمانی که احساس نکنند دولت با مردم خود هم‌پیمان نیست، بر این باور نیستند که آنها می‌توانند خانه و کشورشان را آباد سازند.

این گزارش می‌افزاید: در سال جاری افزایش جنگ‌ها در افغانستان نگرانی‌های امنیتی را دراین کشور تشدید کرده و مقام های افغانستان خروج نیروهای خارجی را دلیل افزایش ناامنی ها دراین کشور ذکر کردند.

مقامات پاکستانی مهاجرین افغانستانی را یک بار اضافی بر روی اقتصاد ملی کشور و جامعه میزبان توصیف می‌کنند.

افزایش احساسات ضدپاکستانی به خشم آنها دامن زده است

این مقام‌ها هم چنین می‌گویند که افزایش احساسات ضد پاکستان در افغانستان باعث دامن زدن به خشم پاکستانی در برابر پناهندگان افغانستانی دراین کشور شده است.

روابط دو جانبه کابل و اسلام‌آباد به دنبال اتهاماتی از قبیل اینکه پاکستان همچنان از شورشیان طالبان در افغانستان حمایت می‌کند، رو به وخامت رفته است.

مقام‌های افغانستانی در رابطه به اردوگاه‌های پناهندگان شک دارند و گمان می‌کنند که دراین کمپ‌ها شورشیان آموزش دیده و برای مبارزه با دولت افغانستان مجهز می‌شوند.

برخی از منتقدان بر این باورند که تنش‌های موجود در این راستا می‌تواند درپی پا فشاری پاکستان برای بازگشت پناهندگان افغانستانی به کشورشان باشد.

مهاجرین جوان افغانستانی شکایت دارند که آنها «ناخواسته» و بنا به دلایل مختلفی در پاکستان حضور دارند.

اما زمانی که این‌ها به وطنشان بازگردند و در جایی درخواست وظیفه نمایند مقامات افغانستانی گمان می‌کنند که یا این‌ها جاسوس پاکستان هستند یا جنگ‌جویان طالبان.

مقامات دولت آلمان هم از اخراج مهاجرین افغانستانی که با درخواست پناهندگی‌شان موافقت نشده بود خبر دادند که با واکنش تند عالمی بلخی وزیر مهاجرت دولت وحدت ملی مواجه شد.

وی از برلین خواست که در مورد پذیرش پناهندگان تبعیض قائل نشود.