فلسفۀ امرور، سفسطۀ فردا و فلسفۀ پس فردا، سفسطۀ پس…

نویسنده: مهرالدین مشید مطلق انگاری و بسته شدن دریچه های انعطاف…

دو جهت شناخت- مکمل بودن و وابستگی آن‌ها به یکدیگر

یوری آنتونوف (Yuri Antonov)  ا. م. شیری فرآیند شناخت در دو جهت…

در بارۀ تغییر تقسیمات طبقاتی

یوری آنتونوف (Yuri Antonov) ا. م. شیری بسیاری از نویسندگان به تغییر…

تعامل سیاسی روپوشی برای توطیه های ژرف و مرموز بر…

نویسنده: مهرالدین مشید افغانستان دارالقرای گروه های تروریستی تحت حاکمیت طالبان با…

    عید قربان

           در ماتم قربانی باز  کویند که  عید قربا نست لیک چشم سحر…

             بزرنفاق انگریزی

                                            درو آن با داس روسی  استعمارگران جهان بمنظور غصب سرزمینها ی…

دولت و خدمت!

دولت به انگلیسی State و به فرانسوی Etate  و یا…

عید در غربت

 عید طرب با لب خندان کجاست  میله به آن قرغه و…

چه قیامت برپا کرده طالب!

امین الله مفکر امینی      2024-04-06! چــه قیامت برپــا کرده اند طالــــب درمیــــهــنِ…

Afghanistan

Geopolitics of Afghanistan – Part I By: Saber Azam [*] Introduction: Afghanistan has…

بازگشت عنتر

شاعر: ا-ایران احمدی، بازامدی تا سلطه بر ایران کنی انچه‌باقی مانده را…

آسایشگاه

"آسایشگاه" نام جدیدترین اثر "سامان فلاحی" (سامو) دوست شاعر و…

صابر صدیق

استاد "صابر صدیق" (به کُردی: سابیر سدیق) شاعر کُرد عراقی‌ست. نمونه‌ی…

شعر فوق‌العاده زیبای «سیب» و نظر سه شاعر!

بهرام رحمانی bahram.rehmani@gmaiul.com  وقت شعری و مطلبی و حرفی تازه و از…

رقابت کشور های منطقه و جهان و به حاشیه رفتن…

نویسنده: مهرالدین مشید قلاده داران تروریستان جهان؛ محور رقابت های کشور…

[کورد یەکیگە] 

کۆساڵان بەفر دەباڕیدو  ئەمن لە قۆچان ساردم دەبێ  ئەمن هاتنەگرین ئەبم  سیروان لەمالەم…

مضحکه ی تحت تعقیب بودن سراج الدین حقانی

             نوشته ی : اسماعیل فروغی   سفر پنجم…

جوانمرگی گرامشی؛ مبارز ایتالیایی، در زندان

Antonio Gramaschi (1891-1937) آرام بختیاری گرامشی؛ کمونیست ایتالیایی، خالق دفترهای زندان. آنتونیو-گرامشی (1937-1891م)…

جهان زیستی در بستر جهانی شدن جهان

جهان زیستی فرد٬ مجموعه خصایص و طرز فکری فردی وی…

تافگە صابر

خانم "تافگە صابر" (به کُردی: تاڤگە سابیر)، شاعر، نویسنده، سازنده‌ی…

«
»

پدر سر سپرد‌ه‌گی بسوزد!


نوشته: مارتا آنتونیو

فرستنده: حسین تلاش

خوان گوایدو ، سیاستمدار مخالف دولت مردمی ونزوئلا و «دولت موقت اش» شیشه عمرشان در دست رئیس جمهور امپریالیسم آمریکا است و جو بایدن گویا هوس کرده که شیشه بر زمین واقعیت بکوبد و برای سرسپرده بی خردش التیماتومی ارسال کرده که «خوان جان» فقط تا دسامبر وقت داری وعده ‌وعید هایت را اجرائی کنی؛ در غیر اینصورت این تو و این شیشه عمرت، ماه دسامبر زمان آشنائی شیشه و سنگ است. آمریکا حمایت خود از خوان گوایدوی کودتاچی را رسماً به پایان می‌ رساند و سرسپردگانش را به حال خود رها میکند، تا طعمه فراموشی تاریخی شوند، مانند دستمالی کثیف و مستعمل به گوشه‌ای پرتاب‌اش میکند.
آمریکا این تصمیم را از طریق جیمز استوری معروف به ««جی چهار» به ائتلاف چهار حزب اپوزیسیون ونزوئلا در سفارت اشغال شده این کشور در کلمبیا ابلاغ کرده است، ونزوئلا و کلمبیا دو همسایه که بدلیل دخالت‌ های امپریالیستی در امور داخلی ونزوئلا روابط دیپلماتیک ندارند و سفارت ونزوئلا در این کشور در اختیار اپوزیسیون هوادار آمریکا قرار گرفته است. جالب اینکه آمریکا در سفارت اشغال شده مشغول رفت و آمد است! مانند کلونیالیست ‌های قرن هجدهم و با شلاق بر سر و دست خدمتگزاران آمریکائی لاتینی‌اش می کوبد تا آنان را ادب کرده و فرمانبرداری از فرامین ارباب را آموزش دهد.

این اطلاعات توسط فیگورهای مسخره ولی خطرناک مافیائی سر سپرده آمریکا ساکن میامی مانند اسوالدو مونوتس مدیر باند مافیائی«پان ام پست» و انتشارات پرو امپریالیستی «ال ونزوئلانو» نیز تائید شده است.مونوتس دلیل تغییر سیاست آمریکا در مقابل سرسپرده ونزوئلائی را ناتوانی گوایدو برای ارائه نتایج محکمی برای ادعاهایش در مورد سرنگونی مادورو میداند، به زبان آدمیزاد اینکه گوایدو مثل تمام بی بته ‌های متکی بر سیستم خدایگانی آمریکا و جوگیر شده و داستان‌ های غیر واقعی و سراپا ساختگی در مورد بی پایه‌گی دولت بولیواری از خود درآورده و از این طریق دلارهای آمریکا را به جیب زده و برای خود دم و دستگاهی راه انداخته، طرف آمریکائی هم پس از مدتی پرداخت مواجب لف و لیس های تن‌پرور های اپوزیسیون متوجه شده مهره‌هایش حکم حفره سیاهی را دارمد که فقط دلار می‌ بلعند اما نتیجه‌ای از خود ارائه نمی‌دهد.
به این ترتیب دولت آمریکا ساخته‌ی گوایدو نه تنها بساطش جمع می‌ شود بلکه درب دسترسی به ثروت‌ های ملی بلوکه شده ونزوئلا توسط آمریکا نیز برای گوایدو بسته خواهد شد.

گوایدو که مال و آینده خود را در خطر می‌بیند به دست و پا می‌افتد و تصمیم میگیرد به جبهه ای از نیرو های مخالف دولت بولیواری را برای انتخابات آتی که در نوامبر قرار است برگزار شود، بپیوندد، راه‌کار پیشنهادی گوایدو مشارکت در انتخابات با پیش شرط استعفای مادورو از پست ریاست جمهوری بود، بعد از آنکه مادورو و دیگر احزاب چپ به پیشنهاد گوایدو بی اعتنائی کردند، و وی برایش قطعی شد که در جایگاهی قرار ندارد که شرط و شروطی برای کسی بگذارد بی سروصدا پیشنهاد استعفای مادورو را از مفاد پیشنهادیش حذف کرد و آماده‌گی‌خود برای مذاکرات بی قید و شرط در مورد انتخابات را اعلام کرد.مادورو که متوجه بود که گوایدو در وضعیت اسفباری قرار دارد و کدخدا مشغول خالی کردن زیر پای بندگانش است، در اظهار نظری گفت « گوایدو این حرف‌ ها را از هراس اینکه به طور کامل به حاشیه برود و و میان قاذورات پرتاب بشود ابراز کرده است» وگرنه «گفتگوها در مورد انتخابات مدتهاست به راه افتاده و احزاب و گروه ها مشغول به پیشبرد این دیالوگ‌ اند، گوایدو اگر جدا قصد همراهی دارد، به این جمع خوش آمده». به این ترتیب مادورو وی را به این گفتگو ها دعوت کرد و درب گفتگو را بر رویش نبست.
در همین حال، روز چهارشنبه بیش از ۲۰ (هفته ی گذشته- فرستنده)سازمان سیاسی مخالف از ایجاد بستر جدیدی به نام اتحاد دموکراتیک خبر دادند. این اتحاد جدید از روند انتخابات به عنوان یک راه حل صلح آمیز برای بحران حمایت می کند.
هانری فالکون ، نامزد پیشین ریاست جمهوری، که در انتخابات سال ۲۰۱۸ به نیکلاس مادورو رئیس جمهور فعلی انتخابات را باخت، به عنوان یکی از برجسته ترین سیاستمداران مخالف دولت اعلام کرد که: « شرکت در انتخابات «تنها راه» برای دستیابی به «تغییر» و «یک راه حل واقعی برای بحران جدی ونزوئلا» است. این امر فقط از طریق انتخابات تحقق می‌ یابد. ما باید مجددا اعتماد مردم را بخود جلب کنیم؛ این دوران سیاه تحریم های سیاسی و اقتصادی را پشت سر بنهیم؛ دورانی که گوایدو و اپوزیسیون دولت فعلی نقش بسیار مخرب و خیانتکارانه در آن داشتند و حتی برای رسیدن به اهداف شوم خود و نابودی اتحاد داخلی بر روی آن، شرط بندی هم میکردند.»؛ «تحقق این امر به معنای جلب اعتماد مجدد مردم در انتخابات است».
او در ادامه سخنانش گفت با اشاره به مصوبه‌ های «اتحاد دمکراتیک»، ما هرگونه دخالت خارجی، تهدیدات جنگ افروزانه و یا جوسازی از سوی کشورهای دیگر در انتخابات را رد کرده هرشکلی از تحریم ها، اعم از سیاسی و اقتصادی که توسط قدرت های خارجی وضع گردد را غیر قانونی میدانیم».
فرماندار سابق ایالت لارا تأکید کرد که این اتحاد برای «آغاز یک مرحله جدید» بنیاد نهاده شده است که به نظر وی «فرصت مغتنمی» است برای مخالفان تا توانايی خود را نشان دهند و به مردم ثابت کنند که مخالفان هم «برای غلبه بر بحران حاد و چند وجهی در کشور» تلاش می‌کنند.ترجمه: از سلیمی