فراخوان در مورد تبلیغات فاشیستی علیه مهاجرین افغانستان 

مردم بپاخاسته ایران  در روزهای گذشته تبلیغات فاشیستی گسترده‌‌ای علیه مهاجرین…

تئوری تفسیر،- در پشت نقاب هایمان؛ ما شما هستیم

Hermeneutik. آرام بختیاری مقوله تفسیر، از دگم های مذهبی تا روشنگری انسانی. علم…

مشرب پروانه

نوشته نذير ظفرمنكه پروانه   وار  ميسوزمهمه  از دست   …

عشق در فرگشت شدن

رسول پویان عـشـق با راز بقـا آهـنگ دل را سر کند مردوزن…

                           بارندگی چه است و چگونه شکل میگیرد؟

نوشته کریم پوپل مورخ ۱ اکتوبر سال ۲۰۲۳ اقلیم و آب هوا…

آخر خط و پایان بازی کشور های منطقه با امارت…

نویسنده: مهرالدین مشید طالبان حامی تروریسم و حکومت آنان تک گروهی…

            پاسخهای رسیده بسوال بی پاسخ وطن

خوشا بر مردم  دانای میهن خوشا برگوهر گویای میهن  بحیرت از سکوت…

 جامعهٔ بی قانون ـ ناشی از ردّاستمرارقوانین  وپی آمدآن برشهروندان

نگارش از«سخی صمیم» دراستقبال از بخش حقوقی برنامهٔ تلویزیون «أفغانستان…

بعد از باران

آقای "آسو ملا" (ئاسۆی مەلا) شاعر کُرد، زاده‌ی کرکوک و…

باران و باور

اسیر کنج قفس مانده ام پری بدهید رها ز دام شوم…

بگذار ناسزا گویند من حقیقت ها را مینویسم

نگارنده‌ی متن: نظامی فرستنده : محمدعثمان نجيب ✍ !  ما افغانها مردمی هستیم…

افغانستان،‌ کشور اعلامیه‌های پوچ از رهبران پوچ

نوشته‌ی محمدعثمان نجیب. سیاست های جهانی از سپیده دم آشنایی انسان…

خطر افراطیت در جهان اسلام و نیاز به آیین نامه…

نویسنده: مهرالدین مشید رسیدن به قرائت رسمی از دین یگانه راه…

[ئەمن نەتەوەی رۆجیارم!]

دەریا گەنداویکە رەگەڵ پەلە ناسنامەیکی چرووک! لە رەڤین، تاکو خۆی بە…

چند شعر کوتاه از لیلا طیبی (رها) 

(۱) پروازِ پرستوها زیباست  اما دل‌ام پیشِ کبوتری‌ست  که روی دیوار کِز کرده…

به مناسبت میلاد رسول کریم صلوات علیه

وَإِنَّكَ لَعَلى خُلُقٍ عَظِيمٍ: صد سلام و لک سلام بر سیرتش انس…

              چرخش معکوس

اگرچرخ اینچنین وارونه میچرخدچه خواهد شد اگر بازی چنین  پیچیده  میگردد…

ما در قرن سنگ‌دلی‌ها زنده ایم

منفعت طلبی واژه غم انگیزی که امروز هر روز جای…

مُلک بی قانون

رسول پویان جـز امـیـد زنـدگانی در سـر پندار نیست غیر نیکی و…

بررسی جرایم ضد بشریت. جرایم جنگی و جرایم ضد حقوق…

نوشته از بصیر دهراد بحث اوضاع وخیم و تشویش آور تخطی…

«
»

پاییزی سخت با چالش‌های بزرگ در انتظار کمیسیون اروپایی

پاییزی سخت با چالش‌های بزرگ در انتظار کمیسیون اروپایی

یک رسانه آلمانی با توجه به کناره گیری پیش از موعد برخی مقامات و کمیسرهای مهم اروپایی در بحبوحه بحران‌های مختلفی که بروکسل با آن دست و پنجه نرم می‌کند، پاییزی پر تنش و با چالش‌های فراوان را برای کمیسیون اروپایی پیش‌بینی کرد.

روزنامه “تاگس شاو” آلمان در مطلبی بروکسل را در آستانه پاییزی پر تنش ارزیابی کرده و نوشت: اورزو لا فون در لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا با چالش‌های بزرگی مواجه است. او باید نهاد تحت کنترل خود را بازسازی کند، زیرا دو معاون مهم او در حال ترک قدرت هستند و در برخی موارد او باید توضیح دهد که واقعاً قصد انجام چه کاری را دارد.

در ادامه این مطلب آمده است: کمیسیون اتحادیه اروپا در حال حاضر هر روز درباره روند امور به مطبوعات اطلاع نمی دهد، بلکه فقط دو بار در هفته این کار را انجام می دهد و حتی پس از آن هم چیزی برای گزارش دادن ندارد.

مانند بقیه مردم اکثر کارکنان کمیسیون اروپایی این روزها در تعطیلات هستند و رئیس کمیسیون هم تعطیلات را در کرت یونان گذرانده است. اما پس از تعطیلات چالش های بزرگی در انتظار اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپایی است.

حدود ده ماه قبل از انتخابات اروپا، تیم او در حال فروپاشی است. دو معاون مهم کمیسیون اروپایی می خواهند این تشکل را ترک کنند، آنها حوزه های مرکزی سیاست اتحادیه اروپا را پوشش می دهند.

فرانس تیمرمنز، کمیسر مهم اروپایی که مسئول پروژه مهم توافق سبز است که هدف آن پایدارتر کردن اقتصاد و جامعه اروپاست از بروکسل به لاهه می رود تا در انتخابات نوامبر شرکت کند. تیمرمنز گفت: من می‌خواهم نخست‌وزیر هلند شوم و فکر می‌کنم که با هم می‌توانیم سیاستی متفاوت از سال‌های گذشته اتخاذ کنیم. اتحاد قرمز-سبز در هفته جدید قرار است رسماً این سیاستمدار سوسیال دموکرات را به عنوان نامزد برتر هلند معرفی کند.

مارگرت وستاگر، کمیسر رقابت اتحادیه روپا هم در طول دوران مسئولیت خود تلاش کرده است تا شرکت های بزرگ اینترنتی را رام کند. او آرزو دارد رئیس بانک سرمایه گذاری اروپا شود.

البته سخنگوی کمیسیون اروپایی برای آرام کردن اوضاع اعلام کرده که تاکنون نه تیمرمنز، نه وستاگر استعفای خود را ارائه نداده اند. آنها همچنان اعضای کامل کمیسیون هستند، بنابراین تمام مسائل در مورد آنها حدس و گمان است.

اما اگر زمان آن فرا برسد، هلند و دانمارک مجاز خواهند بود نامزدهای جایگزین را برای این کمیسرها معرفی کنند. با این حال این بر عهده رئیس کمیسیون است که کالج خود را به گونه‌ای سازماندهی کند که حوزه‌های حیاتی محیط‌ زیست و رقابت همچنان در این جابجایی نیرومند باشند.

در این میان ماریا گابریل بلغاری هم در ماه مه از سمت خود به عنوان کمیسر تحقیقات دست کشید و یانوش وویچیچوفسکی، کمیسر کشاورزی اروپایی نیز ظاهراً در حال حرکت در این مسیر است. به گفته خودی ها در این کمیسیون، او در حالی که در بروکسل مسئولیت دارد، زمان قابل توجهی را در کشور خود لهستان سپری می کند، جایی که پست های دولتی پس از انتخابات پارلمانی در ماه اکتبر در انتظار او خواهد بود.

فون در لاین همچنین به زودی مجبور خواهد شد بدون اورپیلینن فنلاندی، کمیسر اتحادیه اروپا برای مشارکت های بین المللی، کار کند. وی در حال آماده شدن برای نامزدی ریاست جمهوری فنلاند در اوایل سال آینده است.

البته این کار جدیدی برای فون در لاین نیست. حدود سه سال پیش، او به سرعت و بی سر و صدا کمیسر تجاری خود فیل هوگان را که مجبور شد به دلیل نقض قوانین کرونا به زادگاهش ایرلند برود کنار گذاشت و جایگزین برایش انتخاب کرد.

در بخش دیگری از این مطلب آمده است: خروج تیمرمنز و وستاگر، تیم‌های سنگین وزن در کمیسیون اروپا، تکمیل بسیاری از پروژه‌های قانون‌گذاری باز قبل از انتخابات اروپا در ژوئن را دشوار می کند. اخیراً، پارلمان اتحادیه اروپا بیش از یک ماه پیش قانون حفاظت از طبیعت را با وجود مقاومت تلخ حزب دموکرات مسیحی EPP، خانواده حزب فون در لاین تصویب کرد.

در بخش دیگری از این مطلب آمده است: فون در لاین این روزها در حال هماهنگی نزدیک با جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در زمینه کمک به اوکراین و تحریم ها علیه روسیه است. واشنگتن اکنون می داند که با چه عددی می تواند به اروپا دسترسی داشته باشد و آن شماره رئیس کمیسیون اروپایی است. این به شایعاتی مبنی بر ماندن فون در لاین در بروکسل دامن می زند – اما نه به عنوان رئیس کمیسیون، بلکه به عنوان دبیرکل ناتو آن هم در صورتی که ینس استولتنبرگ دبیر کل فعلی در سال آینده از این سمت خارج شود. بهر حال در بروکسل، یک تابستان آرام می تواند با یک پاییز هیجان انگیز دنبال شود.

از طرفی یک سفر توریستی خصوصی هم مشکلاتی را برای فون در لاین ایجاد کرده است.

او با همسرش هایکو چند روز را به عنوان مهمان در اقامتگاه توریستی کیریاکوس میتسوتاکیس، نخست وزیر یونان، در جزیره کرت در دریای مدیترانه گذراند. نخست وزیر یونان و همسرش ماروا ، فون در لاین را به صرف شام، سفر با قایق و دیدار از موزه باستان شناسی دعوت کردند.

این سفر بخصوص با انتقادهای زیادی از طرف پارلمان اروپا روبرو شده است. به هر حال، نهاد تحت ریاست فون در لاین “نگهبان معاهدات اتحادیه اروپا” است و همچنین باید بررسی کند که آیا قوانین اتحادیه اروپا از جمله به درستی در یونان اعمال می شود. حتی سوء ظن به تعصب داشتن در انجام این وظیفه می تواند آسیب زا باشد.

یک عضو هلندی پارلمان اروپا فون در لاین را به نقض اصل بی‌طرفی متهم می‌کند، او می‌خواهد این موضوع را در پارلمان به بحث بگذارد و با مقامات مسئول در بروکسل در این باره تماس بگیرد.

البته کمیسیون اروپایی همه این انتقادها را رد کرده و اعلام کرد: این یک سفر خصوصی و مطابق با دستورالعمل های کمیسیون بود.

به این ترتیب حدود یک سال قبل از پایان دوره مسئولیت فون در لاین و در بحبوحه ترکیبی انفجاری از بحران های مربوط به جنگ اوکراین، موج مهاجرت، تورم و ناامنی انرژی این شرایط چالش های زیادی را پیش روی فون در لاین قرار داده است.