دو نماینده برجسته ادبیات ترکمن سده هفده 

ترجمه- رحیم کاکایی در ادربیات ترکمن تا نیمه دوم سده هیجده…

شکست

دلها  شکسته ، قامت  زیبا  شکسته است طرز نگاهِ  نرگس  شهلا …

افتخاربه انتحاری ها ، اعتراف صریح به جنایات نابخشودنیست

      نوشته ی : اسماعیل فروغی      چگونه می شود انتحاررا جزء افتخارات…

سکوت جهان در زنده سوزی افغان ها

بقلم، الهه احرار تا بکی جنگ و قتال در میهنم افغانستان این…

تظاهرات زنان افغانستان

فرح نوتاش      جبهۀ جهانی  ضد امپریالیست     …

نا رسا گفته هایی از این قلم

 محمدعثمان نجیب دیدم که خفته بودی در بستر ناز دیدم که خرامی داشتی سراپا…

ساختار خطی و غیرخطی در شعر

دکتر بیژن باران اکثر پدیده ها خطی اندکه خروجی با…

روابط طالبان و پاکستان پس از فرار غنی یا سقوط…

نویسنده: مهراالدین مشید در این شکی نیست که جغرافیای هر گونه…

به بهانهء میلاد پیامبر اسلام

نویسنده: مهرالدین مشید چه مولودی که گلبانگ خرد را تا آسمان…

یک قرن شعار "ادبیات سلاح است"

Enzensberger, Hans Magnus 1929-2021 آرام بختیاری مونتاژ شعری از آقای مگنوس. هانس مگنوس…

زمان آزمون و امتحان

داستانیم  و که روی هر  زبان افتاده ایم بخت  تاریکیم و…

ندانم طالبان!

امین الله مفکرامینی 2012-12-10 نـدانم طالبان کز کدام جنس و کـــدام…

اشک نامه ای در پای درد های بی پایان و…

نویسنده: مهرالدین مشید  یادها و خاطره ها سفری ناتمام از خواجه…

میلاد مسعود

نصیراحمد – مومند                                                                                                          سدنی - آسترالیا   کوتاه سخنانی بمناسبت ‎                           …

قضاء وچگونگی آفرینش عدالت

پژوهش ونگارشی ازسخی صمیم:   قسمت پانزده   در پیوند به قسمت قبلی:   قانون جزاء و تنظیم جزاهای…

آیین عشق

رسول پویان دلی که بادلی ازروی صدق پیوند است به اصل ارزش…

چین لقمه ی افغانستان را بلعیده نمی تواند

       نوشته ی : اسماعیل فروغی       درست دوماه از تصاحب قدرت توسط…

کنفرانس بررسی وضعیت زنان افغانستان زیرسلطه طالبان

به مناسبت روزجهانی زن علیه طالبان ازسوی شورای سراسری زنان افغان…

تظاهرات‌های روز جهانی زنان علیه طالبان در بیش از ۳۰…

به فراخوان نهاد زنان علیه طالبان، روز جهانی زنان علیه…

نداى دادخواهانه

شوراى رهبرى انجمن حقوقدانان افغان در اروپا ، ضمن سپاس…

«
»

وزیر خارجه کوبا: بدترین صحنه‌ های سرکوب مردم را در اروپا دیده ام

وزیر خارجه کوبا: بدترین صحنه‌های سرکوب مردم را در اروپا دیده ام

فرستنده: حسین تلاش

وزیر امور خارجه کوبا در انتقاد از اظهار نظر های دولت‌های غربی پیرامون اعتراض‌ یکشنبه اخیر شماری از مردم این کشور گفت: خشونت شدید پلیس و سرکوب معترضان در پایتخت‌ های اروپایی بدتر از کوبا است.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا به نقل از خبر گزاری افه، برونو رودریگس وزیر امور خارجه کوبا در انتقاد از اظهار نظرهای دولت‌ های غربی پیرامون اعتراض‌های یکشنبه اخیر شماری از مردم این کشور گفت: من می‌ توانم بگویم که پیش از همه ‌گیری و در دوران شیوع کرونا، حقیقتا صحنه‌ هایی از خشونت شدید پلیس و سرکوب معترضان در پایتخت‌ های اروپایی، (به مراتب) بدتر از آنچه در کوبا روی داده است، دیده‌ ام.

جوسپ بورل رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز دوشنبه از مقام‌ های کوبا خواست به معترضان «اجازه» برگزاری تجمعات مسالمت‌ آمیز داده و به صدای نارضایتی‌ تظاهرکنندگان «گوش دهد».

وزیر امور خارجه کوبا افزود: این درست است که موارد محدودی از نقض قانون و بی نظمی را شاهد بوده ایم که در آن‌ ها از اعمال قانون و نیروهای پلیس استفاده شده اما سرکوبی که در اروپا روی داده است، در کوبا نداشته ایم.

جن ساکی سخنگوی کاخ سفید در واکنش به اعتراضات در کوبا و بدون اشاره به تحریم های کاخ سفید علیه مردم، ناآرامی ها در این کشور را خود جوش دانست.

از جنبش جلیقه زرد ها در پاریس و سایر شهر های فرانسه گرفته تا تظاهرات ضد نژادپرستی لندن، تظاهرات اهالی بریستول علیه لایحه جنجالی دولت بریتانیا و اعتراضات علیه خشونت پلیس در آتن، تنها شماری از مواردی است که در حدود یکسال اخیر، اخبار و تصاویر آن در رسانه‌های جهان منتشر شده است. کشور های که با داعیه دموکراسی، به دور از هر گونه محدودیت، تحریم و فشار خارجی و مداخله دولت ‌های قدرتمند روزگار می‌ گذرانند. کشور های که حتی در آن‌ ها استفاده از ماسکی ساده و رعایت محدودیت‌ های سختگیرانه برای حفظ سلامتی مردمان شان، غیر قابل تحمل است.

وزیر خارجه کوبا: بدترین صحنه‌ها از سرکوب مردم را در اروپا دیده ام

و اما آمریکا و رسوایی یورش به ساختمان کنگره و خیابان‌ های پر آشوب از قتل جورج فلوید سیاهپوست؛ تاریخ بی تردید تصاویر ساعاتی که کنگره آمریکا شاهد هجوم آشوبگران و پس از آن محل استقرار نظامیان آمریکایی بود را هرگز فراموش نخواهد کرد.

جامعه دوقطبی، خطر کودتا، تهدید دموکراسی، قدرت تجزیه شده با دو سرکرده و استقرار نظامیان همه و همه خیال‌ های آمریکا برای کشور های آمریکای لاتین بود که در آن روز ها دامنگیر خود آمریکا شد.  

شش دهه تحریم و سیاست ظالمانه آمریکا علیه کوبا واقعیتی است که مردم این جزیره کارائیب را برای تامین کوچکترین حقوق انسانی‌ شان به سختی انداخته است. حال که رفع تحریم‌ ها، روشن‌ ترین راه نجات مردم رنج‌ کشیده این کشور آمریکای لاتین است، سران غربی با پاک کردن صورت مسئله، دولت کوبا را به «احترام به صدای معترضان» فرا می‌ خوانند. فراخوانی که نه به معنای احترام به اصول دموکراسی ادعایی دولت‌ های غربی،  که پشت پرده آن، افزودن معضلی به عنوان بی‌ ثباتی بر درد تحریم و مشکلات اقتصادی این کشور است.

هزاران کوبایی روز یکشنبه (به وقت محلی) در اعتراضاتی از هاوانا تا سانتیاگو به خیابان ها آمدند و از محدودیت های همه گیری کرونا، سرعت واکسیناسیون و آنچه آنها گفتند بی توجهی دولت ابراز سرخوردگی کردند.

میگل دیاز کانل رئیس‌جمهوری کوبا در سخنرانی تلویزیونی گفت که از یک سو اقدام‌ های آمریکا موجب شده تا این کشور آمریکای لاتین دچار کمبودی های، به خصوص در بخش مواد غذایی، دارو و مواد خام شود؛ و از سوی دیگر رسانه‌ ها به شدت در قالب یک جنگ نامتعارف به دنبال بی اعتبار کردن دولت و ایجاد شکاف میان دولت و مردم بوده و تلاش می‌ کنند تا هاوانا را ناکارآمد و ناتوان از ایجاد رفاه برای مردم جلوه داده و آمریکا را موجب پیشرفت کشور های مانند کوبا، نشان دهند.