دولت و خدمت!

دولت به انگلیسی State و به فرانسوی Etate  و یا…

عید در غربت

 عید طرب با لب خندان کجاست  میله به آن قرغه و…

چه قیامت برپا کرده طالب!

امین الله مفکر امینی      2024-04-06! چــه قیامت برپــا کرده اند طالــــب درمیــــهــنِ…

Afghanistan

Geopolitics of Afghanistan – Part I By: Saber Azam [*] Introduction: Afghanistan has…

بازگشت عنتر

شاعر: ا-ایران احمدی، بازامدی تا سلطه بر ایران کنی انچه‌باقی مانده را…

آسایشگاه

"آسایشگاه" نام جدیدترین اثر "سامان فلاحی" (سامو) دوست شاعر و…

صابر صدیق

استاد "صابر صدیق" (به کُردی: سابیر سدیق) شاعر کُرد عراقی‌ست. نمونه‌ی…

شعر فوق‌العاده زیبای «سیب» و نظر سه شاعر!

بهرام رحمانی bahram.rehmani@gmaiul.com  وقت شعری و مطلبی و حرفی تازه و از…

رقابت کشور های منطقه و جهان و به حاشیه رفتن…

نویسنده: مهرالدین مشید قلاده داران تروریستان جهان؛ محور رقابت های کشور…

[کورد یەکیگە] 

کۆساڵان بەفر دەباڕیدو  ئەمن لە قۆچان ساردم دەبێ  ئەمن هاتنەگرین ئەبم  سیروان لەمالەم…

مضحکه ی تحت تعقیب بودن سراج الدین حقانی

             نوشته ی : اسماعیل فروغی   سفر پنجم…

جوانمرگی گرامشی؛ مبارز ایتالیایی، در زندان

Antonio Gramaschi (1891-1937) آرام بختیاری گرامشی؛ کمونیست ایتالیایی، خالق دفترهای زندان. آنتونیو-گرامشی (1937-1891م)…

جهان زیستی در بستر جهانی شدن جهان

جهان زیستی فرد٬ مجموعه خصایص و طرز فکری فردی وی…

تافگە صابر

خانم "تافگە صابر" (به کُردی: تاڤگە سابیر)، شاعر، نویسنده، سازنده‌ی…

چه کسانی جهان را اداره می کند؛ قدرت های واقعی…

نویسنده: مهرالدین مشید اداره کننده گان اصلی جهان قدرت های واقعی…

به بهانهٔ روزجهانی عدالت 

نگارشی از سخی صمیم.  ***  نظریات و افکار این قلم انفرادی ومنحصر…

دوحه محور توطیه های خوش خط و خال برضد مردم…

نویسنده: مهرالدین مشید نشست های بین المللی و نبود اراده ی…

آیا جوبایدن درست گفته است ؟   

                             نوشته ی : اسماعیل فروغی         معلوم نیست چه دلایل و شواهدی…

د غبرګولي، اتمه،‌ د پښتو خوږه ژبه، د ورځې په…

لیکونکۍ: محمدعثمان نجیب ژبه،‌ او مورنۍ ژبه، د څښټن تعالیٰ له…

دفاع از جمهوریت یعنی دفاع از خون هزاران سرباز و…

نویسنده: مهرالدین مشید دفاع از جمهوریت به معنای دفاع از ارزش…

«
»

نیویورک تایمز: ارتش اوکراین دچار یاس و نامیدی شده است


نیویورک تایمز راشاتودی
ترجمه حمید علوی
مجله هفتهپس از پنج ماه جنگ و تلفات سنگین، ارتش اوکراین به مرزهای توانایی خود رسیده است. 

بر اساس گزارشی در روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز، تعداد بیشتری از سربازان بزور به خدمت فراخوانده میشوند. روحیه سربازان در نتیجه این سربازگیری اجباری و جنگ آسیب می بیند. 

به گفته نیویورک تایمز، ارتش اوکراین کسانی را که مایل به جنگ هستند کنار میگذارد و به جای آنها افرادی که تمایلی به خدمت سربازی ندارد را به جنگ میفرستد.

این روزنامه نوشت که استخدام نظامی «غیر شفاف و خودسرانه» کی یف، که به استخدام سربازان ناخواسته و ناراضی منجر می شود، به روحیه سربازان اوکراینی را که با روسیه می جنگند آسیب می رساند. 

نشانه هایی وجود دارد که نشان می دهد پس از پنج ماه جنگ طاقت فرسا در ارتش اوکراین، احساس انسجام در حاشیه ها شروع به فروپاشی کرده است. 

این روزنامه در گزارشی در ۲۵ جولای نوشت. برخی از سربازان از اینکه «خدمت طولانی و سخت» را باید پشت سر بگذارند ناراضی هستند، در حالی که بسیاری دیگر از زیر بار انجام خدمت وظیفه در می‌روند. 

یکی از سربازان اوکراینی که ماه ها جنگید، گفت: «کسی نیست که جایگزین ما شود. تعداد افراد کافی نیست. از نظر روانی برای پسرها بسیار دشوار است.»به گزارش نیویورک تایمز سربازان کی یف همچنین از سیستم خدمت اجباری کشور ابراز «ناامیدی» کردند که «به طور بوروکراتیک برخی از کسانی را که می خواهند بجنگند را برمی گرداند، در حالی که دیگران را که مایل به جنگ نیستند و فاقد صلاحیت هستند، می پذیرد.»

این روزنامه می افزاید: برخی از فرماندهان اوکراینی همچنین شکایت کردند که «اجبار کردن سربازانی که مایل به جنگ نیستند، روحیه افراد داوطلب را کاهش می دهد». نیویورک تایمز همچنین یادآور شد که در ماه ژوئن، پلیس کیف اعلام کرد که به دو کلوپ شبانه در پایتخت به دلیل نقض مقررات منع آمد و شد یورش برده و بیش از ۲۰۰ مرد که در آنجا مشغول تفرج بودند را برای محاکمه احضار کرده است. 

والری مارکوس از گردان ۴۷ اوکراین با خشم در فیس بوک نوشت که از این که حرفه مقدس نظامی «به حد مجازاتی برای این حرامزاده ها کاهش می یابد، بسیار خشمگین است». مارکوس در مشارکت خود از «سیستم بی نظم خدمت اجباری» اوکراین انتقاد کرد و استدلال کرد که آموزش ضعیف و بی انگیزه سربازان جان سایر همقطاران را به خطر انداختند. او همچنین به مواردی از اعتیاد به الکل و سایر مشکلات نگران کننده در میان تازه واردان اشاره کرد. 

دولت اوکراین تمامی مردان ۱۸ تا ۶۰ ساله را از خروج از کشور منع کرده است، در بحبوحه درگیری با روسیه، شروع به اجرای اقدامات گسترده برای سربازگیری اجباری کرد. این شامل، اما نه محدود به، افرادی است که احضاریه هایی را در خیابان و سایر مکان های عمومی دریافت میکنند. مقامات ادعا می کنند که فقط کسانی که مایل به پیوستن به ارتش هستند احضار می شوند. با این حال، شاهدان عینی گزارش می دهند که در بسیاری از موارد اینطور نیست. 

به گفته نیویورک تایمز، در میان در مورد روش سربازگیری در مقیاس بزرگ، انتقادهایی مطرح شده است که ارتش را متهم به عدم شفافیت، تبعیض و نقض مقررات دولتی میکند. تین روزنامه آمریکایی در ادامه گزارش داد که این سربازگیری اغلب «به یک بازی موش و گربه بین دژبان ها و مردانی که سعی می کنند از دست آنها بگریزند منجر می شود.»
نزدیک به ۲۷ هزار نفر در حال حاضر طوماری را در وب سایت رئیس جمهور اوکراین امضا کرده اند که از ولادیمیر زلنسکی خواسته شده است تا ارائه احضاریه در اماکن عمومی را ممنوع کند و روندی شفاف برای فراخوان سربازان وظیفه ایجاد کند. 

در گزارش اواخر ژوئن، RT گفت که کیف مردم را بدون معاینات پزشکی مناسب به خط مقدم می فرستد و تنها چند روز ابتدایی ترین آموزش را به آنها می دهد. در این گزارش آمده است که صفوف ارتش اوکراین نه تنها با مجرمین و قاتلان و افراد ناشایست بلکه با محکومانی که از زندان آزاد شده اند نیز پر می شود. 

این گزارش همچنین نشان داد که اوکراینی‌ها قبلاً گروه‌هایی در رسانه‌های اجتماعی تشکیل داده‌اند که مکان‌های دژبان ها و سربازگیران بشکل زنده به اشتراک گذاشته می‌شود. این برای هشدار دادن به کسانی است که سعی می کنند از مواجهه با آنها اجتناب کنند. در مقاله نیویورک تایمز نیز به چنین گروه هایی در اینترنت اشاره شده است. 

بر اساس گزارش نیویورک تایمز، تلفات اوکراینی در بهار امسال به ۱۰۰ }تا دوصد- فرستنده} کشته و نزدیک به ۴۰۰ مجروح در روز رسید. به گفته این روزنامه، بسیاری از اوکراینی ها به دلیل تلفات زیاد حاضر به جنگ نیستند، در حالی که برخی دیگر به دلایل سیاسی از خدمت سربازی امتناع میکنند. 

پایان