د غبرګولي، اتمه،‌ د پښتو خوږه ژبه، د ورځې په…

لیکونکۍ: محمدعثمان نجیب ژبه،‌ او مورنۍ ژبه، د څښټن تعالیٰ له…

دفاع از جمهوریت یعنی دفاع از خون هزاران سرباز و…

نویسنده: مهرالدین مشید دفاع از جمهوریت به معنای دفاع از ارزش…

مختصری درباره تاریخچه احیای مجدد و باز ساز ی…

جهان درویرانی افغانستان دست داشت درین شکی نیست و اظهر…

ازمثالهای زشت ونامیمون فدرالیزم

برګرفته برخی از مقاله تحقیی تحت عنوان (سیستم ونظام های…

تجمع گروه های تروریستی در شمال؛ بستر سازی برای جنگ…

نویسنده: مهرالدین مشید جغرافیای شمال زیر پاشنه های تروریسم و سکوی…

پاکستان و ایران حاميان اصلی طالبان و عاملان فاجعه در…

نویسنده: مهرالدین مشید ابراز نگرانی پاکستان و ایران از گروه‌ های…

چند شعر از دارین_زکریا

برگردان چند شعر از #دارین_زکریا شاعر سوریه‌ای خانم "دارین زکریا" (به…

چهار هایکو

ترجمه‌ی چهار هایکو از #توروالد_برتلسن هایکوسرای دانمارکی* توسط #زانا_کوردستانی  آقای "توروالد…

فلسفه هایدگر میان تبلیغ فاشیسم و آنتی کمونیسم

Martin Heidegger(1889-1976)  آرام بختیاری کج فهمی فیلسوفان مذهبی دانشگاهی وطن از هایدگر. چرا…

سفر ملاهبت الله به کابل ؛ نشانه های زوال یا…

نویسنده: مهرالدین مشید نبض زمان و رقم خوردن شمارش معکوس در…

جامعه دین زده چگونه است؟

عبارت از جامعه می باشد٬ که دیندار از دین٬ چون…

نوای خلقِ غمدیدهء بغلان!

امین الله مفکر امینی       2024-13-05 آسمـان گرفته سخت برما، زمیــــن از سوی…

تنهایی و غربت شناخت نامه ی تبعید

نویسنده: مهرالدین مشید روایت دیگری از تنهایی و غربت روایت تبعید یعنی…

دست یاری 

بر بلای سیل بغلان مبتلا است  ساکنان اش زین مصیبت در…

تجلیل از روزمادردرکشورشاهی هالند

بتاریخ 12می سالجاری درشهرارنهم کشورشاهی هالند محفل باشکوهی ازسوی شوراي…

بجنبید ایکه خود ها، حامییان حقوق بشرخوانید!

امین الله مفکر امینی       2014-13-05! ندانم چطور گویم ویا به تصویر کشمدردوناله…

اینجا بغلان است، آدمیت را سیل برده است!

سیامک بهاری “ما نه غذا داریم، نه آب آشامیدنی، نه سرپناه،…

خشم سیلاب

رسول پویان خانه و باغ و زمین و روستا ویران گشت خـشـم…

 قاضی ی شهر شرف

محمد عالم افتخار مال تاجـر غرق دریا گشـته بود تاجر آنجا محوِ…

خیزش های مردمی نشانه های شکست طلسم وحشت طالبانی

نویسنده: مهرالدین مشید تبعیض، حرمت شکنی و استبداد کار نامه ی…

«
»

نقش و تأثیر دانشمندان در تحولات جامعه

دردمند

دشمن دانا که توانا بود به از آن دوست که نادان بود

دشمن دانا بلندت میکند بر زمینت میزند نادان دوست

مولانای بلخ

اشرف غنی در مراسم سوگند سناتوران جدید که به تاریخ 20 جدی 1393 در داخل مشرانوجرگه صورت گرفت اشتراک در بعضی از سخنانش گفت.

“هیچ فساد پیشه در حکومت وحدت ملی جای نخواهد داشت. وی تأکید کرد که دوران تفنگ گذشته و از این به بعد چالش های سیاسی را از راه سیاست از میان خواهد برداشت و هشدار داد که به هیچ کسی و هیچ گروهی اجازه نمیدهد که افغانستان را بی ثبات سازند. وی از گزارش دادن کار قوه اجرائیه به پارلمان در هر شش ماه یادآوری نمود. افزود اگر وزراء نتوانند طور درست و شفاف از کار خویش حساب دهند برایشان میگویم خداحافظ. در ادامه از باز شدن راه های ترانزیتی لاجورد، با بحیره کسپین، واخان با چین، پانزده نقطه تازه سرحدی در امتداد خط دیورند و چابها که مورد تصویب کابینه هندوستان قرار گرفته یادآوری نمود. از استخراج معادن در دراز مدت مهار کردن آبهای سرگردان و تبدیل نمودن کشور به یک مرکز بازرگانی برق در منطقه یادآوری نمود تأکید نمود که وزارت های دفاع و داخله از جمله وزارت های اقتصادی ما بوده و ظرفیت قوی خریداری وجود دارد که میتواند چندین تصدی دولتی را بکار اندازد. و در اخیر در خطاب به مردم افغانستان گفت آرزوهایشان که آوردن اصلاحات و تحول بنیادی است برآورده خواهد شد.”

مردم و آگاهان امور در مورد اظهارات فوق و رسیدن به آرزوها دیرینه خویش  که آوردن اصلاحات و تحولات بنیادی است چنین بیان داشته میافزایند کشورهای پیشرفته و رو به انکشاف منطقه و جهان زمانی توانستند به بزرگترین پیشرفت های علمی، تخنیکی در زمین و سیاره ها دستیاب شوند که در اتخاذ تصامیم ها در همه عرصه ها به نقش دانشمندان و متخصصان ارج گذاشته، کارنامه های حیاتی آنها را سرنوشت کاری خویش ساخته و یک بخش عمده عاید خویش را صرف تحقیقات در این رابطه نموده اند. در حال حاضر برعلاوه سایر بخش ها نقش دانشمندان اقتصادی از مهم ترین عوامل تعیین کننده سیاست گذاری های داخلی و خارجی کشورهای منطقه و جهان بوده و اهمیت روز افزون پیدا کرده است. از همین لحاظ است که در کشورهای رو به توسعه دانشمندان و متخصصان صرف به مشاوریت بسنده نکرده خواستار احراز خویش در پست های کلیدی میباشند.

نظر به شهادت تاریخ مردم افغانستان در طول تاریخ در جنگ های مسلحانه توانسته اند بزرگترین قدرت های جهان را به زانو درآورند اما در اتخاذ تصامیم ها به نسبت اعتماد بیجا به افراد غیرماهر، آلوده، وابسته، کودن بزرگترین شکست های جبران ناپذیر و خونین را متقبل شده اند. از به شهادت رسانیدن ابومسلم خراسانی توسط خانواده عباسی ها تا الحال صدها مثال ثبت تاریخ کشور ما گردیده است. چیزی که مایه نگرانی مردم ما میباشد هنوز هم بازیگران و سیاست گران ما از گذشته چندین دهه خونین درس عبرت نگرفته در زمان اتخاذ تصامیم ها و طرح استراتیژی ها و برنامه کاری کوتاه و دراز مدت خویش از نظریات متخصصان و دانشمندان استفاده کمتر نموده. یک مثال زنده آن طرح و امضاء تفاهم نامه امنیتی بین سران کشورهای امریکا، افغانستان، ناتو، مسئله و امضاء ایجاد حکومت وحدت ملی میباشد اگر در طرح و تصویب متذکره نظریات دانشمندان، متخصصان غیرجانبدار شریک ساخته میشد امروز چنین سروصدا در پارلمان و خارج از پارلمان زیرنام حکومت غیرمشروع تحمیلی و غیره بلند نمیشد و نظامیان پاکستانی نیز در اتخاذ تصامیم ها سه جانبه دست بالا پیدا نمیکردند و بدنام ترین افراد را که در کشتار مردم بیگناه سهیم بوده زیر بهانه های مختلف به کشور ما اعزام نمیکردند. نظر به ادعای  مسوولین اتاق تجارت و صنایع افغانستان امضاء فیصله ترانزیتی که در این اواخر بین دو کشور تفاهم شده به نفع پاکستان میباشد.

رئیس ارتش و اداره آی. اس. آی با سفرهای متعدد مغرورانه در ارگ ریاست جمهوری ابراز نظر نمیکردند از جنایات خویش با بی شرمی انکار و مردم ما را نیز شریک جرم خویش در کشتار یک صد و چهل تن شاگردان نظامی پشاور متهم نمی نمودند و سیل خون با انجام حملات انتحاری در کشورما جاری نمیگردید. ده ها میلیون مردم در فضای ترس و وحشت، فقر، بیکاری، بیماری، ناامنی، گرسنگی در این سرمای  زمستان به مرگ تدریجی روبرو نمیگردیدند.

از این لحاظ بخاطر رسیدن به تأمین صلح و ثبات واقعی برای آنهایی که هنوز هم به نسبت فشار ادارات استخباراتی از جمله آی. اس. آی، قطر، ایران، امارات عربی سعودی حاضر نیستند به خواستهای ده ها میلیون تن در دهند و لجوحانه بالای جنگ و خونریزی پافشاری می نمایند نباید گزینه نظامی را نیز از نظر دور داشت. از جانب دیگر عمده ترین عوامل دشواریهای خونین موجود در کشور ما برعلاوه موجودیت ده ها هزار لانه های تروریزم در آنطرف خط دیورند و سایر شهرهای پاکستان، مداخله صریح ادارات استخباراتی کشورهای منطقه و جهان در امور داخلی ما میباشد، کنار زدن افراد مسلکی، تحصیل کرده، وطن دوست، ترقی پسند، متخصص، دانشمند از نقاط کلیدی را نیز عوامل دشورایهای فوق دانسته خواهان استفاده لازم از ظرفیت های علمی و تجارب آنها از مقامات ذیصلاح در عرصه ها نظامی و ملکی بخاطر عملی شدن گفته های اشرف غنی میباشند. زیرا که دانشمندان و متخصصان در هر جامعه و کشور بخصوص کشور ما حیثیت چراغ روشن را داشته بدون موجودیت آنها در عرصه های علمی، اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، نظامی کشور و جامعه را از این وضع نجات داد و به سوی شاه راهای ترقی و تعالی سوق .