فلسفه هایدگر میان تبلیغ فاشیسم و آنتی کمونیسم

Martin Heidegger(1889-1976)  آرام بختیاری کج فهمی فیلسوفان مذهبی دانشگاهی وطن از هایدگر. چرا…

سفر ملاهبت الله به کابل ؛ نشانه های زوال یا…

نویسنده: مهرالدین مشید نبض زمان و رقم خوردن شمارش معکوس در…

جامعه دین زده چگونه است؟

عبارت از جامعه می باشد٬ که دیندار از دین٬ چون…

نوای خلقِ غمدیدهء بغلان!

امین الله مفکر امینی       2024-13-05 آسمـان گرفته سخت برما، زمیــــن از سوی…

تنهایی و غربت شناخت نامه ی تبعید

نویسنده: مهرالدین مشید روایت دیگری از تنهایی و غربت روایت تبعید یعنی…

دست یاری 

بر بلای سیل بغلان مبتلا است  ساکنان اش زین مصیبت در…

تجلیل از روزمادردرکشورشاهی هالند

بتاریخ 12می سالجاری درشهرارنهم کشورشاهی هالند محفل باشکوهی ازسوی شوراي…

بجنبید ایکه خود ها، حامییان حقوق بشرخوانید!

امین الله مفکر امینی       2014-13-05! ندانم چطور گویم ویا به تصویر کشمدردوناله…

اینجا بغلان است، آدمیت را سیل برده است!

سیامک بهاری “ما نه غذا داریم، نه آب آشامیدنی، نه سرپناه،…

خشم سیلاب

رسول پویان خانه و باغ و زمین و روستا ویران گشت خـشـم…

 قاضی ی شهر شرف

محمد عالم افتخار مال تاجـر غرق دریا گشـته بود تاجر آنجا محوِ…

خیزش های مردمی نشانه های شکست طلسم وحشت طالبانی

نویسنده: مهرالدین مشید تبعیض، حرمت شکنی و استبداد کار نامه ی…

مادر

ای مادر من فرخ و آباد بمانی پر خنده به لب…

چند شعر کوتاه از زانا کوردستانی

انتظارم، بوی سیگارهای زر گرفته... و روزهای تلخِ نیمه سوخته میان بغض خاموشت…

جنگ قدرت ها

رسول پویان جنگ قـدرت ها دل زخمین وخونین آورد جـای صلح و…

افراطیت پادزهر خیانت رهبران اسلام سیاسی و یا شکست مبارزات…

نویسنده: مهرالدین مشید علل و عوامل یا چگونگی و چیستی باز…

زبان آریایی یا آریویی چی شد؟

نوشته: دکتر حمیدالله مفید ——————————— زبان بازتاب خرد آدمی است و انسان…

تعامل 

نور محمد غفوری از چندی به اینطرف در مکالمات و نوشتار…

جمال غمبار

آقای "جمال غمبار"، (به کُردی: جەمال غەمبار) شاعر و نویسنده‌ی…

چین کاوشگری به نیمه تاریک ماه فرستاد

منبع تصویر، GETTY IMAGES ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۳ مه ۲۰۲۴ آژانس فضایی…

«
»

مرکز همبستگی و اوکراین

نویسنده: بیل میلر ـــ 


منبع: مارکسیسم ـ لنینیسم امروز، ۹ ژوئن ۲۰۱۵

در سال ۱۹۹۵ و پس از آن، سندیکالیست‌های پیشرو آمریکایی به اشتباه تصور کردند که قادر هستند رهبری تازه انتخاب شده فدراسیون کار آمریکا ـ کنگره سازمان‌های صنعتی* (AFL-CIO) را خانه تکانی کنند. همچنین بر این گمان بودند که عمر شعبه امور بین‌الملل فدراسیون کار آمریکا که جنگ سرد موجب پیدایش آن شده بود به پایان رسیده است. امیدوار بودیم که نهادهایی مانند نهاد آمریکایی برای توسعه کارگران آزاد (AIFLD)، و کارکنان مرموزی همانند یروینگ براون و بیل دوهرتی (صرفاً مهم‌ترین‌ها را نام می‌بریم) مشمول این خانه تکانی قرار گیرند.


چنین بخت و اقبالی نداشتیم.


در نظر بگیرید که عملکرد مرکز همبستگی (جانشین شعبه امور بین‌الملل) در چند سال اخیر در اوکراین از چه قرار بوده است. آشکارا از آن اتحادیه‌های کارگری اوکراین که حامی‌ جریان یورو میدان بوده‌اند حمایت کرده است (به معنای واقعی کلمۀ «میدان یورو» که در آن تظاهرات اتحادیه اروپا برپا گشته است. [۱ و ۲])


میخائیل وُلینتس Mikhail Volynets (رهبر KPVU «کنفدراسیون اتحادیه‌های کارگری آزاد اوکراین» ـ که مرکز همبستگی سال‌ها از وی حمایت کرده است و کسی که در سال ۲۰۰۴ جایزۀ مینی ـ کرکلند Meany/Kirkland Award فدراسیون کار آمریکا ـ کنگره سازمان‌های صنعتی AFL-CIO را دریافت کرد) سوگوارانه خطاب به هزاران تظاهرکننده در میدان اظهار داشت:


«رژیم حاکم احتمالاً به اروپا ملحق نخواهد شد، چرا که ارزش‌های اروپایی از غارت ما آدم‌های ناتوان ممانعت خواهند کرد. ما باید در اینجا در یورو میدان متحد شویم و تصمیم و خواست قاطع خود را برای پیوستن به اروپا نشان دهیم.» اظهاراتی که مورد تأیید مرکز همبستگی قرار گرفت.


مرکز همبستگی بر اهداف دیگری به‌غیر از حقوق کارگران در اوکراین متمرکز است، و در تلاش در جهت اعمال سیاست‌هایی است که موجب تضعیف روسیه می‌شود و تحت رهبری تأمین‌کنندگان مالی خود (مانند وزارت امور خارجه ایالات متحده و موقوفات ملی برای دموکراسی NED) قرار دارد.

آشکار شدن سیاست‌های آمریکا در پرتو آخرین اخبار


۵ ژوئن، واشنگتن (آسوشیتد پرس) ـ دولت اوباما به طیف وسیعی از واکنش‌های تهاجمی‌ به نقض معاهده هسته‌ای دوران جنگ سرد می‌اندیشد. ادعا می‌شود که این نقض معاهده از سوی روسیه انجام می‌شود، از جمله این واکنش‌ها، استقرار موشک‌های زمینی در اروپا است که می‌تواند به‌طور بازدارنده‌ای سلاح‌های روسی را نابود کند.


گزینۀ «اقدام متقابل» از جمله اقدامات محتملی است که دولت در نظر دارد انجام دهد همچنین سیاست کلی خود نسبت به روسیه را در قبال مداخله نظامی‌ مسکو در اوکراین بررسی می‌کند، از جمله الحاق کریمه و سایر اقداماتی که ایالات متحده معتقد است اقداماتی خصمانه در اروپا و فراتر از آنند.
کل ماجرا را در اینجا بخوانید. [۳]


به‌نظر می‌رسد این سیاست مرکز همبستگی، تفاوتی با سیاست‌های قدیمی‌ زشت فدراسیون کارگران آمریکا (کنگره سازمان‌های صنعتی در دوران جنگ سرد)، نداشته باشد، با این تفاوت که اکنون دیگر «دشمن» کمونیست‌ها نیستند که نماینده اتحاد جماهیر شوروی به‌شمار آیند، بلکه نمایندگان روسیه سرمایه‌داری‌اند که تا حدودی در مواجهه با امپریالیسم آمریکا مستقل عمل می‌کنند.


هنگامی ‌که کودتای طرفدار غرب در سال ۲۰۱۴ رخ داد (ظاهراً در پاسخ به دولت اوکراین در زمان خروج از اتحادیه اروپا)، مرکز همبستگی این واقعیت را در بوق و کرنا اعلام کرد که از آن اتحادیه‌هایی که در روند انجام کودتا سهیم بوده‌اند پشتیبانی کرده است (در ضمن اتحادیه‌های دیگری وجود داشتند که از کودتا حمایت نکرده بودند.)


آن‌گونه که مرکز همبستگی توضیح می‌دهد: «اتحادیه‌ها‌[ی کارگری]، در مرکز تلاش برای اصلاحات و دموکراسی در این کشور قرار دارند. فعالان اتحادیه‌ای در زمستان ۱۴ـ۲۰۱۳ به جنبش اعتراضی یورو میدان پیوستند، از دموکراسی دفاع می‌کنند و از معترضان و شهروندان در سراسر اوکراین می‌خواهند که بر حقوق بشر و تلاش‌های ضد فساد متمرکز شوند، و اصلاحات ریاضت‌طلبانه‌ای را که ملت را قطبی‌تر می‌کند، رد کنند.» همچنین اشاره می‌شود که این تظاهرات منجر به «تغییر رهبری سیاسی» اوکراین می‌گردد. [۴]


در حالی که مرکز همبستگی، هم‌صدا با دولت ایالات متحده، در مورد ماهیت ادعایی «دموکراتیک» رژیم جدید اوکراین سخن می‌گوید، در برابر عناصر فاشیستی و نئونازی‌های این رژیم هیچ مخالفتی را ابراز نمی‌کند. استفان اف. کوهن، در مورد این موضوع و در مورد سکوت ایالات متحده در قبال جنایاتی که توسط نیروهای راست افراطی انجام می‌شود مطالبی نوشته است. [۵] مرکز همبستگی هم به‌همان میزان در مورد آنان سکوت کرده است.


طبق تمامی ‌روایات موجود، کودتای ۲۰۱۴، اوکراین را به‌سوی جنگ داخلی و به‌احتمال زیاد جنگ تمام عیار با روسیه سوق داده است . [۶]


مرکز همبستگی مسیری را دنبال می‌کند که سیاست خارجی بی‌پروای دولت ایالات متحده را به‌پیش می‌راند، سیاستی که موشک‌های دارای کلاهک هسته‌ای آمریکا را به مرز‌های روسیه می‌برد، آنجایی که به محض پرتاب، در ظرف چند دقیقه به مسکو خواهند رسید. خواه به‌خاطر طراحی و خواه به‌دلیل پیش‌بینی غلط، چنین سیاستی از سوی آمریکا عواقبی خطیر و وحشتناک در منطقه‌ای به‌دنبال خواهد داشت که سلاح‌های هسته ای در اختیار همۀ طرف‌ها قرار دارد.


حالا زمان آن است که جنبش کارگری آمریکا به چنین روندی خطرناک، و آری، به دخالت امپریالیستی که به نام آن انجام می‌شود خاتمه دهد.

زیرنویس‌ها:
* 
The American Federation of Labor and Congress of Industrial Organizations
** American Institute for Free Labor Development
[۱] www.solidaritycenter.org/union-members-rally-at-kiev-euromaidan
[۲] www.solidaritycenter.org/ukraine-unions-back-eu-accord-oppose-imf-austerity-demands/”
[۳] http://www.news.yahoo.com/us-might-deploy-missiles-europe-counter-russia-185508867.html
[۴] www.solidaritycenter.org/where-we-work/europe-central-asia/ukraine-2/” \l “sthash.wYSHoP2p.dpuf”
[۵] www.thenation.com/article/180466/silence-american-hawks-about-kievs-atrocities
[۶] www.readersupportednews.org/opinion2/277-75/22940-focus-part-ii-meet-the-americans-who-put-together-the-coup-in-kiev