انبیق یادها

رسول پویان صـدای بلـبـل آبـی و شـالـیــزارانم دوباره زنـده کند خاطـرات دورانم ز…

هیچ انسانی غیر مجاز نیست!

سیامک بهاری «اتباع غیر مجاز حق اجاره کردن خانه و ملک…

نزدیک به ۶۰ اجماع سازمان برای افغانستان – نشست دوحه…

که ۶۰ هزار اجماع هم برگزار شود – تا عنصر…

واهمه

از شكستن غرور واژه‌های تو  عطر باغچه هم شكست و قنارهای سركش…

نشست های جهانی و نبود اجماع سیاسی و بی پایانی…

نویسنده: مهرالدین مشید اجماع سیاسی در سطح ملی و بین المللی…

از بلند پروازی تا سقوط

عبدالصمد ازهر                 …

وحدت ضامن پیروزی وحافظ بقای ماست

پيشگفتار: مردم آزاده افغانستان در درازنای تاریخ هر زمانیکه خاک آبایی…

کدام دانه های تلخ را خلیلزاد در افغانستان کاشته است؟

      نوشته ی : اسماعیل فروغی       زلمی خلیلزاد نماینده…

اسلام گرایان از نفی سیطره ی غرب تا نفی فرهنگ…

نویسنده: مهرالدین مشید نفی سیطره ی غرب را نباید با نفی…

حکایت خورشید

رسول پویان چـو بـال مـلۀ صـیـاد از پـرِ خـام است تـمــام پـرّش…

تان «پیرمرد من»

نویسنده «ارنست همینگوی»؛ مترجم «جعفر سلمان‌نژاد» حدس می‌زنم الان به آن…

فراخوان بخاطر نجات أفغانستان

به نام خداوند حق و عدالت سازمان ملل متحد در نیمه…

دریای عشق

{تقدیم به ساحت حضرت ختمی مرتبت(ص)} یا محمّد، گوهر دریای عشق!  ای…

افغانستان افتاده در زیر پاشنه های تروریسم و رویا های…

نویسنده: مهرالدین مشید مبارزه برای یک افغانستان واحد از رویا پردازی…

فریاد فدرال خواهی از گلوی فراریان جمهوری

           فدرالیزم ، تجزیه نیست .           …

خون عشق و محبت

رسول پویان بیا که دامن صحرا سبز و رنگین است بهــار نـاز…

نویسنده گی مسؤولانه یعنی نفخ صور و برپایی شور در…

نویسنده: مهرالدین مشید قسمت سوم نویسنده گی یعنی روایت آفرینی و اسطوره…

بزرگترین کشور جهان و 50 کشور پهناور دنیا از لحاظ…

با نگاه کردن به نقشه جهان پهناورترین و بزرگترین کشورهای…

فیزیوکراتی،- دست دراز سرمایه داری در اقتصاد فئودالیستی

Physiokati. آرام بختیاری فیزیوکراتی،- طبیعت و کشاورزی کلان در خدمت بورژوازی.  فیزیوکراتی واژ…

«
»

لنین، انسانی برای همه دوران‌ها

مجله هفتهاودت دیاز فومو، خبرنگار خبرگزاری کوبا در روسیه

همچنان صد سال پس از مرگش، او برای بسیاری از مورخان بین‌المللی یکی از برجسته‌ترین و تأثیرگذارترین مردان قرن بیستم است، به لطف تحلیل و شناخت قوانین امپریالیسم که به عنوان بالاترین مرحله سرمایه‌داری.

درک لنین از ماهیت و هدف دولت نیز خواندنی است، زیرا او هم در نظریه و هم در عمل، نوع سازمان حرفه‌ای انقلابیون را توسعه داد که برای تحقق هدف اصلی، یعنی ایجاد انقلاب، ضروری بود.

و در حالی که او از طیف وسیعی از منابع فکری برای ارائه مشارکت‌هایی به نظریه‌های کارل مارکس و فردریش انگلس استفاده کرد که در انتها منجر به ایجاد خط کلی در توسعه مارکسیسم شد که به مارکسیسم-لنینیسم معروف است، اقدامات او نیز از مهم‌ترین خدمات او به جامعه بود.
در مصاحبه‌ای اختصاصی با پرنسا لاتین، دیمیتری نوویکوف، معاون رئیس کمیته مرکزی حزب کمونیست فدراسیون روسیه، دو دستاورد اساسی رهبر حزب بلشویک را توضیح میدهد.

نوویکوف گفت: «ما می‌توانیم از دو مورد از مهم‌ترین دستاوردهای تاریخی او صحبت کنیم. اول اینکه او یک حزب کمونیستی کاملاً جدید و پیشرو را ایجاد کرد. و این حزب قادر به پیروزی بود. او بود که کارگران روسیه، کارگران و دهقانان آن را در اکتبر ۱۹۱۷ به پیروزی رساند و توانست انقلاب بزرگ سوسیالیستی اکتبر را انجام دهد.»

«دوم اینکه لنین با پیروان خود و حزب بلشویک، نه تنها قادر به انجام انقلاب بود، بلکه توانست پروژه بزرگ «سرخ»، یعنی تأسیس اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی، را آغاز کند که به نوعی تاریخ جهان را در قرن گذشته رقم زد.»

نوویکوف یادآور شد که لنین در آغاز تاسیس شوروی در برابر دخالت یک شش‌دانگ از قدرت‌های خارجی مقاومت کرد. سپس مدرنیزاسیون، صنعتی‌سازی و انقلاب فرهنگی درخشان لنینیستی-استالینیستی را رهبری کرد.
در نهایت، او کشور را برای مبارزه با فاشیسم و نازیسم آماده کرد، نبرد بزرگی که اتحاد جماهیر شوروی به رهبری یوزف استالین از آن پیروز بیرون آمد.
حزب کمونیست روسیه (KPRF) در اوایل دهه ۱۹۹۰ توسط بوریس یلتسین، رئیس جمهور وقت روسیه، ممنوع شد. اما این حزب پس از احیای مجدد، به بزرگترین و تأثیرگذارترین حزب اپوزیسیون در روسیه تبدیل شد و تا به امروز این جایگاه را حفظ کرده است.

ن، دیمیتری نوویکوف، معاون رئیس کمیته مرکزی حزب کمونیست فدراسیون روسیه،میهن پرستی لنین در روسیه امروزی

او گفت: «من عمیقاً معتقدم که مورخان، شهروندان روسیه و نمایندگان جنبش کمونیستی بین‌المللی، نقش تاریخی را که کمونیست‌های روسی در این دهه‌های دشوار در پایان قرن گذشته و آغاز دوران حاضر در احیای حزب خود و مبارزه برای سوسیالیسم ایفا کردند، همچنان بسیار ارزشمند می‌دانند.»
نویکوف به سال‌های دشوار اشاره کرد که در آن نفوذ ضد کمونیستی در جامعه به حدی بود که برای بازماندگان جنگ جهانی دوم هم تا حدی خطرناک شد که آنها مجبور بودند نشان‌های افتخار و شجاعت خود را پنهان کنند، زیرا می‌ترسیدند به دلیل وفاداری خود به موقعیت ضد فاشیستی کشته شوند.

او گفت: «وقتی واژه «وطن‌پرستی» در اوایل دهه ۲۰۰۰ در روسیه دوباره محبوبیت خود را به دست آورد، برای بسیاری روشن شد که نمی‌توان از وطن‌پرستی سخن گفت و در عین حال فراموش کرد که بزرگترین دستاوردها و موفقیت‌ها در تاریخ میهن ما با تاریخ سوسیالیسم مرتبط است.»

نویکوف گفت: «اکنون همه آن را وظیفه خود می‌دانند که به وطن‌پرستی اعتراف کنند. و کسی که می‌خواهد به عنوان یک وطن‌پرست واقعی شناخته شود، سنگی به سمت اتحاد جماهیر شوروی و تاریخ شوروی پرتاب نمی‌کند.»

او گفت: «جامعه می‌فهمد که نسل‌های قبلی هموطنان ما، والدین و پدربزرگ‌های ما، برای اینکه کشورمان را قوی و عادلانه و به یک چراغ راه برای کارگران سراسر جهان تبدیل کنند، کارهای زیادی انجام داده‌اند.»

نویکوف در پایان گفت: «صد سال پیش، قلب بزرگ، خالص، صادق و قوی بنیانگذار حزب ما، حزب بلشویک، از تپش ایستاد. اما مرگ او آغاز جاودانگی بود. میراث لنین زنده است.»

لنین در ساخت اجتماعی جهانی

کشورهایی مانند چین، ویتنام، کوبا، ونزوئلا و نیکاراگوئه در حال دنبال کردن مسیر ساخت اجتماعی سیستم‌های سیاسی خود هستند، هر کدام با ویژگی‌های خاص خود، اما مهم‌تر از همه، با حفظ اصول مارکسیسم-لنینیسم.

به گفته نوویکوف، یکی از مهم‌ترین نمونه‌های بین‌المللی، حزب کمونیست چین است که از زمان تأسیس خود بر سر کار بوده و موفقیت‌های عظیم در ساخت اجتماعی داشته است.

معاون رئیس کمیته مرکزی حزب کمونیست فدراسیون روسیه، «برای ما و تلاش‌های ما در روسیه، بسیار مهم است که ویتنام، همسایه چین، نیز با اعتماد به نفس مسیر ساخت اجتماعی را طی کند. حزب کمونیست ویتنام با اعتماد به نفس در رأس کشور و جامعه قرار دارد و در توسعه اقتصادی و اجتماعی به قله‌های بزرگی می‌رسد»
وی همچنین تاریخ کوبا را در مبارزه برای حفظ اصول انقلاب و انتقال بی‌قید و شرط تجربیات خود به سایر کشورهای خواهر، ستود.

«ما همیشه اهمیت مثال انقلاب کوبا را در ظهور شخصیت هوگو چاوز (ونزوئلا)، بازگشت دانیل اورتگا به قدرت در نیکاراگوئه، و اینکه لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا و دیلما روسف در دوره‌های مختلف در رأس برزیل قرار داشتند، تأکید کرده‌ایم.

نوویکوف توضیح داد، «ما به طور عمیق به نقش همکاران کوبایی در حفظ محبوبیت ایده‌های چپ در آمریکای لاتین و جهان به طور کلی، آگاه هستیم».
وی همچنین خاطرنشان کرد که هاوانا در زمانی که غول اوراسیا با نزدیک به بیست هزار تحریمی که غرب علیه آن اعمال کرده است، با مشکلاتی مواجه است، برای مسکو به عنوان یک الهام بخش عمل می‌کند. این تحریم‌ها شبیه به اقدامات یک‌جانبه‌ای هستند که ایالات متحده از بیش از شش دهه پیش برای خفه کردن کوبا تلاش می‌کند.

«غرب تا کنون تحریم های مختلفی علیه روسیه اعمال کرده است. این تحریم‌ها تنها چند سال است که اعمال شده‌اند، اما بسیاری از مردم اینجا قبلاً فهمیده‌اند که فشار سازمان‌یافته از غرب چیست. کوبا دهه‌هاست که تحت تحریم‌ها زندگی می‌کند. اما مقاومت کرده و به راه سوسیالیسم وفادار مانده است.

«همه اینها در مجموع نیز یک میراث لنینیستی است. اگر فعالیت یک مرد، حزب او، و گروه او اینقدر پیروان بزرگ، اینقدر قهرمانان واقعی پیدا کند، پس این بدان معناست که این کار جاودانه است».