از کوچه های پرپیچ و خم  تبعید تا روزنه های…

نویسنده: مهرالدین مشید سخنی از تبعید و تبعیدگاه و تبعیدیان تاریخ قسمت…

دیالوگ

https://www.youtube.com/watch?v=j-Nr0pI5vJ4&ab_channel=dparsa

خلوت دل

رسول پویان نمـی پـرســد ز احـوال دل تـنـهـایی تـنهایم نمی داند کسی…

تا کی ز دستِ!

امین الله  مفکر امینی       2024-20-02! تا کــی ز دسـتِ  مـــلا و محتــسب کشیم عـــذاب شرم…

بازی های جدید استخبارات پاکستان و اختلاف فریبنده ی اسلام…

نویسنده: مهرالدین مشید در این روز ها گزارش هایی به نشر…

اجلاس دوحه هیاهویی پوچ

سیامک بهاری اجلاس دو روزه دوحه درباره بحران افغانستان به سرپرستی…

جمهوری متحد ضداستعماری عرب

دانیل (دَنی) شاو ــ پیش از سوم ژانویهٔ ۲۰۲۰ایرانی، ایرانی بود    …

زرع گندم در افغانستان

انواع گندم  در مناطق مختلف افغانستان پیشگفتار این کتاب برای چند منظور…

اسلام گرایان از نفی سیطره ی غرب تا نفی فرهنگ…

نویسنده: مهرالدین مشید نفی سیطره ی غرب را نباید با نفی…

انبیق یادها

رسول پویان صـدای بلـبـل آبـی و شـالـیــزارانم دوباره زنـده کند خاطـرات دورانم ز…

هیچ انسانی غیر مجاز نیست!

سیامک بهاری «اتباع غیر مجاز حق اجاره کردن خانه و ملک…

نزدیک به ۶۰ اجماع سازمان برای افغانستان – نشست دوحه…

که ۶۰ هزار اجماع هم برگزار شود – تا عنصر…

واهمه

از شكستن غرور واژه‌های تو  عطر باغچه هم شكست و قنارهای سركش…

نشست های جهانی و نبود اجماع سیاسی و بی پایانی…

نویسنده: مهرالدین مشید اجماع سیاسی در سطح ملی و بین المللی…

از بلند پروازی تا سقوط

عبدالصمد ازهر                 …

وحدت ضامن پیروزی وحافظ بقای ماست

پيشگفتار: مردم آزاده افغانستان در درازنای تاریخ هر زمانیکه خاک آبایی…

کدام دانه های تلخ را خلیلزاد در افغانستان کاشته است؟

      نوشته ی : اسماعیل فروغی       زلمی خلیلزاد نماینده…

اسلام گرایان از نفی سیطره ی غرب تا نفی فرهنگ…

نویسنده: مهرالدین مشید نفی سیطره ی غرب را نباید با نفی…

حکایت خورشید

رسول پویان چـو بـال مـلۀ صـیـاد از پـرِ خـام است تـمــام پـرّش…

«
»

فلسفه ناتو و جنگ سرد !

قایق‌های تندروی سپاه تا نزدیکی ناو آمریکایی حامل ژنرال وتل پیش آمدند ، دادند ، رفتند…

رادیو فردا نوشت : بیا اصلاً خودمان را گول بزنیم ، بیا فکر کنیم که دنیا جایی‌ست که شلیل و آلو قرمز دارد، بیا به انار فکر کنیم، بیا به دون کردنِ انار فکر کنیم.همه یک‌ روز بالاخره قند در دل‌مان آب می‌شود عاشق میشویم …


از ذهنم گذشت که بیائید به بازی تحریم و ترور جمال خاشقچی و قتل فرشید مکی و اعدامهای حکومت اسلامی ایران و دلسوزی کاخ سفید و وال استریت ویک دهه جنگ سوریه و خاورمیانه خونین … 4 دهه حمایت همه جانبه از جنایتهای ولایت فقیه و برجام و باقی قضایا فکر نکنید…بالاخره این خاورمیانه خونین یک جایی آرام میشود یا ظرفیتش تمام میشود و جاکشهای وال استریت برای ادامه بازی خون یحتمل راهی آفریقا میشوند…


زمانی با فلسفه رابطه خوبی داشتم ، طی سالها از آن فاصله گرفتم به خصوص در فصل شلیل و الو قرمز که دستمان نمیرسید و حالا دوباره با آن آشتی کردم ، نه به خاطر شلیل و انار یا عوض شدن نظرم راجع به علم فلسفه ، که توجیه میکند حضورعواملی که وجود مثبت خارجی ندارند … بلکه فقط به این خاطر که چاره دیگری ندارم . حال و روز یک زندانی در انفرادی را تصور کنید که منتظر است و مستمر خودش را با مشتی فلسفه قانع میکند که روزی دوران زندان تمام میشود … تسکین دهند قوی و خوبی است باید انفرادی باشی تا بفهمی چه میگویم .

در ایران فعلا خودشان را با فلسفه روز تولد کورش یا اربعین سرگرم میکنند … تفاوتی کیفی وجود ندارد مهم نیست در روز کورش سینه میزنی یا روز استالین یا اربعین …مهم چتر فلسفه است که جهت قناعت به بدترین شرایط باز باشد . آدمها یا فلسفه میدانند و یا نمیدانند ! به قول دیالوگی از ماتریکس که گفت میدانم این استیک وجود خارجی ندارد و لذت من هم از خوردن استیک مجازی است ، ولی همین لذت مجازی را به هیچی ترجیح میدهم !

تنها خبر وجد آور بدون فلسفه و غیر مجازی همین است … حضور گسترده زنان افغانستان در ورزشگاه فوتبال…


دبیر کل ناتو: ما جنگ سرد دیگری نمی‌خواهیم…

تولد یا خلق ناتو فرایند جنگ سرد در قرن بیستم بود ، با پایان شکاف بین شرق و غرب ادامه ناتو ضرورتی نداشت . با پایان شوروی سابق پیمان ورشو به عنوان رقیب پیمان ناتو عملا منحل شد …اما ناتو ماندنی شد . تا سالها باورعمومی ، بلوک شرق یا شوروی سابق را تنها تهدید در مقابل کاپیتالیسم میدانست . با پایان شوروی صحنه واضحتر شد ، آنها همزمان و به موازات تنها تهدید جدی جهانی، تضمین هم بودند تضمینی برای رشد و مانور و انعطاف کاپیتالیسم … پس بعد از فروپاشی شوروی به یک جانشین کاذب نیاز داشتند . سلولهای خفته تروریسم عمدتا در خاورمیانه را فعال و لجستیک کردند تا جهان دیالکتیکی بی معنا نشود ، با یک تفاوت جزمی …

این پدیده نامیمون و شوم تروریسم اساسا تهدید نبود و نیست ، بلکه به جون مامانش اینا ، همه اش تضمین است.

انسان امروزی در لایه های مختلفی قابل آنالیز است . حدود یک میلیون سال از عمرش میگذرد . میلیاردها سال از آغاز حیات در زمین و تولد اولین آمیب تک سلولی گذشته است … در چنین سرعتی و سیر تحولات و سیاست ، مستمر دعوتنامه میرسد که بیا برای دموکراسی و جمهوری و لیبرالیسم و آزادی و سکولاریسم و اینا…سینه بزنیم و جان بدهیم . از شما چه پنهان من به انواع دادن و نتیجه نگرفتن عادت دارم .

هاشم استوار را بعد از قتل فرشید هکی دزدیند . من در فکر مجموعه اعمال حاکمان مسلمان در ایران بودم که توی راه به روز کورش رسیدم ، در فکر روز کورش بودم که اربعین را باید هضم میکردم … این روزها و مراسمها مجموعه ای از جهل تاریخی به هم پیوسته انسان هستند که معمولا مراسمش را به شکل جمعی پاس میدارند و در کنارش به شکلی جمعی عده ای هم مشغول رفتن هستند . جمعی برای اربعین میروند و جمعی برای زندگی بهتر پشت مرزهای بلغار ، داخل قطارهای سرگردان ، در کمپهای مختلف … در انتظارند.

انسان گرسنه را شاید تا مدتی با عکسهای مجازی غذا سرگرم کرد ، اما بعد از مدتی این فریب عکس مجازی چلوکباب دیگر کارایی ندارد و شکم گرسنه را باید با موادی واقعی سیر کرد حتی اگر نان خشک باشد.

من هم انتظار را ترجیح میدهم تا قناعت در فضای مجازی …

در مورد قتل اخیر فرشید هکی فعال محیط زیست که چرا مثل خاشقچی رسانه ای نشد ؟ به یقین نمیشود چیزی گفت ولی قابل حدس است که موقییعت سیاسی و متفاوت عربستان ایجاب میکند ترور خاشقچی در سطح جهانی رسانه ای شود تا نهال استحاله در ابتدای کار کمی آبندی شود.


حکومت اسلامی هنوز به ابتدای مسیر استحاله هم نرسیده و هنوز تلاش میکند تا مسیر و زمان بیشتری را در کوره راههای مختلف تا مسیر استحاله جدی طی کند در واقع حکومت اسلامی ایران مادون موقعییت سیاسی عربستان است ، پس غرب هم برایش مهم نیست چه کسی یا چند نفر در حکومت اسلامی ترور یا قتل عام و اعدام میشوند ، البته تا رسیدن پدیده به اتوبان استحاله … که اگر بتوانند برسند ، از آنجا به بعد قوانین مسیر متفاوت خواهد بود . آنوقت برای پشه های خانه میرحسین موسوی هم هشتک میزنند احتمالا با پرچمداری اصلاح طلبان حکومتی مثل مسیح علینژاد … تا یاد بگیرند چطور باید به پشه بگویند حاج ابوالقاسم خان ؟

در کنار عامل اصلی ( فرایند استحاله ) عوامل فرعی دیگری هم موجود است مثل آچارکشی های رایج بین دولتها جهت زدن لقمه های گنده تر…

ای کوفتتون بشه…

اسماعیل هوشیار

27.10.2018