دیالوگ

https://www.youtube.com/watch?v=j-Nr0pI5vJ4&ab_channel=dparsa

خلوت دل

رسول پویان نمـی پـرســد ز احـوال دل تـنـهـایی تـنهایم نمی داند کسی…

تا کی ز دستِ!

امین الله  مفکر امینی       2024-20-02! تا کــی ز دسـتِ  مـــلا و محتــسب کشیم عـــذاب شرم…

بازی های جدید استخبارات پاکستان و اختلاف فریبنده ی اسلام…

نویسنده: مهرالدین مشید در این روز ها گزارش هایی به نشر…

اجلاس دوحه هیاهویی پوچ

سیامک بهاری اجلاس دو روزه دوحه درباره بحران افغانستان به سرپرستی…

جمهوری متحد ضداستعماری عرب

دانیل (دَنی) شاو ــ پیش از سوم ژانویهٔ ۲۰۲۰ایرانی، ایرانی بود    …

زرع گندم در افغانستان

انواع گندم  در مناطق مختلف افغانستان پیشگفتار این کتاب برای چند منظور…

اسلام گرایان از نفی سیطره ی غرب تا نفی فرهنگ…

نویسنده: مهرالدین مشید نفی سیطره ی غرب را نباید با نفی…

انبیق یادها

رسول پویان صـدای بلـبـل آبـی و شـالـیــزارانم دوباره زنـده کند خاطـرات دورانم ز…

هیچ انسانی غیر مجاز نیست!

سیامک بهاری «اتباع غیر مجاز حق اجاره کردن خانه و ملک…

نزدیک به ۶۰ اجماع سازمان برای افغانستان – نشست دوحه…

که ۶۰ هزار اجماع هم برگزار شود – تا عنصر…

واهمه

از شكستن غرور واژه‌های تو  عطر باغچه هم شكست و قنارهای سركش…

نشست های جهانی و نبود اجماع سیاسی و بی پایانی…

نویسنده: مهرالدین مشید اجماع سیاسی در سطح ملی و بین المللی…

از بلند پروازی تا سقوط

عبدالصمد ازهر                 …

وحدت ضامن پیروزی وحافظ بقای ماست

پيشگفتار: مردم آزاده افغانستان در درازنای تاریخ هر زمانیکه خاک آبایی…

کدام دانه های تلخ را خلیلزاد در افغانستان کاشته است؟

      نوشته ی : اسماعیل فروغی       زلمی خلیلزاد نماینده…

اسلام گرایان از نفی سیطره ی غرب تا نفی فرهنگ…

نویسنده: مهرالدین مشید نفی سیطره ی غرب را نباید با نفی…

حکایت خورشید

رسول پویان چـو بـال مـلۀ صـیـاد از پـرِ خـام است تـمــام پـرّش…

تان «پیرمرد من»

نویسنده «ارنست همینگوی»؛ مترجم «جعفر سلمان‌نژاد» حدس می‌زنم الان به آن…

«
»

فاشیزم از ملدوایا سربلند میکند!

ابراهیم دهقان

ترجمه از پراودا.رو

تاریخ 15.06.2014

در ماده سیزدهم قانون اساسی ما گفته شده است که زبان رسمی یا دولتی کشور، زبان ملدواوی است، اما در هیچکدام موسسات آموزشی زبان ملداوی تدریس نمیشود و نه آموختانده میشود. در همه جا به زبان رومانیایی نوشته ها وجود دارد. تصور کرده میتوانید: رئیس محکمه قانون اساسی ملدوایا شهروند رومانیایی است که تصامیم ضد قوانین ملدوایا را اتخاذ مینماید.

با وجود این همه تبلیغات و پرو پاگند ها 65 فیصد جمعیت ملداویا مدافع تحکیم مناسبات و روابط تنگاتنگ با روسیه فدراتیف میباشند.

جنبش اجتماعی( اتحاد وطن_ ایرو ایشیا) آنعده سازمانهایی را گرد هم آورده و در عقب دولت ملداویایی که در مسیر انکشاف شرق حرکت میکند قرار دارد. تعداد این سازمانها در اتحاد وطن ( ایرو ایشیا) به یکصدو هفتاد سازمان خورد وکوچک میرسد.

اما حاکمیت ملدوایا از قبل انتخاب خود را در زمینه داشته است، از اینکه به اصطلاح نخبه گان سیاسی ملداویا امروز چه میکنند، من این مطلب را بار بار به ژورنالیستان بیان داشته ام.

در ملدوایا دولت و مردم به سنجش ها و محاسبات مختلف زنده گی دارند، دولت به طرف غرب کشش دارد، سیاست مداران ما در رفت و آمد به میدان هستند و از کلیچکو و دوستان دیگر طور آشکارا حمایت مینمایند و این را هم باید گفت که در حدود هفتصد هزار ملداوی در روسیه فدراتیف مصروف کار اند. کلیه بودیجه کشور در حدود یک و نیم میلیارد یورو است که تنها یک ملیارد و سه صد یوروی آن از کار کارگران عادی ملداویا که در روسیه مصروف کار اند اکمال میشود.

در واقعیت امر اقتصاد کشور روی عواید آنانی که در روسیه مصروف کار اند متکی بوده و بدین اساس غرض کسب شهرت،  بسیاری از احزاب سیاسی که امروز اتحاد بخاطر همگرایی با اروپا در کمپاین انتخاباتی خویش پرنسیپ ها و ارزشها را کاملا کاذبانه به تبلیغات گرفته و ایشان در رابطه به تحکیم روابط با روسیه شنونده گان خود را اطمینان میبخشند، اما در واقعیت در هم پیوندی با اتحادیه اروپا تلاش میورزند، به خصوص بعد از آنکه آنان حاکمیت را بدست آوردند یکباره به طرف غرب لغزیدند.

اتحاد همگرایی اروپایی متشکل از سه حزب است. حزب لیبرال دیموکرات، دیموکراتیک و حزب لیبرال. از جمله فقط یک حزب آن تحت شعار هم پیوندی اروپایی، انحلال دولت ملداویا را از طریق پیوستن آن با دولت همسایه رومانیا به انتخابات رفتند که آن حزب عبارت از حزب لیبرال بوده و ده درصد رای مردم را از آن خود کرده است. امروز این چنین تعدادی از مردم در همگرایی اروپایی شایق استند.

دو حزب باقیمانده در پروگرامهای تبلیغاتی و ائتلاف خویش از تصاویر و عکس های شخصیت های برجسته سیاسی روسیه استفاده نموده اند و بدین اساس امروز پارلمان ملداویا بازتاب دهنده موضع و افکار کثیر الملتی مردم ملداویا نمیباشد.

پنجم نوامبر سال جاری، برگزاری انتخابات پارلمانی در ملداویا تعین شده است.

چرا الی انتخابات انتظار نباید کشید و نظر مردم را با خود نداشت؟ بعداً اگر نظر موافق وجود داشته باشد، در آنصورت میتوان موافقتنامه را امضاء کرد.

حال دیگر در اتحادیه اروپا وضع تغیر کرده ، چون کسانی سر قدرت آمده اند که گسترش اتحادیه را نمیخواهند. من متیقن استم که پروگرام دولت کنونی که بخود بسیار میبالد، کلیه تلاشهای شان را از بنیاد صدمه خواهند زد، ایشان ضرورت هرچه زودتر امضاء موافقت نامه را بخاطری آرزو مند استند تا از باداران اروپایی خود در برابر سیاست اختیار شده شان پول بدست آورند یعنی از کمیته ایالتی واشنگتن،  باداری که آنطرف اوقیانوس قرار دارد. یک.

دوم  آنکه به تعدادی از رای دهندگان شان نشان دهند که ما توانستیم تکت رفت و برگشت بدون ویزه را از اتحادیه اروپا بدست آورده ایم یعنی اینکه دولت ملداویا به مردم خود رشوه میدهد.  ادامه دارد …..