امید حکومت مشارکت ملی قربانی تجربه های ناکامی حکومت وحدت…

نویسنده: مهرالدین مشید در این تردیدی نیست که در این جهان…

«نمی‌ خواهم که دیگر یک انسان باشم!» 

محمد عالم افتخار                   (مقدماتی بر تئوری های پسا کرونایی ـ 4) برخ…

عدم همکاری صادقانۀ اسلام آباد باکابل سبب نگرانی واشنگتن…

نویسنده: مهرالدین مشید زمان پیوستن کشور های همسایه به کاروان مصالحه…

عید درقرنطین

 نوشته : نذیرظفر ای یار در قر نطـــــــین عید شما مبارک ای…

رکود اقتصادی بزرگ‌تری در پیش است

نورئیل روبینی/ آمادور نویدی اگرچه هیچ‌گاه زمان خوبی برای یک بیماری مُسری…

عید در پهنه دود و آتش

در ا نتظار عید م ،   اما   نمی …

داستان «جلای وطن»

نویسنده «عبدالله حسین»؛ مترجم «علی ملایجردی» عبدالله حسین (-1931) زمانی که…

عید آزادی وطن

رسول پویان عیدسـت تا که دل بـه دل گفتگو کند یک بوسـه…

عید تنهایی

عید ما عید کرونایی بود  عید فکر و عید سودایی بود در…

شعار های ناهمزمان با مرحله رشد جامعه

بیژن باران  من به ویژه نسبت به هر فرد روسی…

سروده ای طنزی برای رهبران جهادی بنام!

امین الله مفکر مینی 2020-08-05 با این همه جد…

آیا سرمایه‌داری از پیامدهای پاندمی کووید ـ ۱۹ جان به‌در…

نویسنده: بهمن آزاد برگرفته از : شماره ویژهُ «مانیفست صلح» ارگان کمیتهٔ…

سخاوتمندان نابکار

نویسنده: میترا تهامی در سال ۲۰۱۵، به‌دنبال اعلام جرم پزشکان هندی علیه…

واکسن‌ها و بنیاد گیتس

برگرفته از : کانال تلگرام مجله «دانش و مردم» مدافعان جهانی سلامت…

جنگ، تداوم تراژیدی و فاجعه انسانی!

بنابر گفته دوستی، افغانستان تجربه گاه خونین کشور های مختلف…

اقتدار و زعامت ملی و حکومت داری خوب مشتی کوبنده…

نویسنده: مهرالدین مشید صلح خوب است و اما نه با طالبان اقتدار…

من متهم مى سازم! 

میر عبدالواحد سادات من جرم را تعريف و مجرم را معرفى…

فیصله امیر المؤمنین حضرت عمر به نفع یهودی

امین الدین «سعیدی ـ سعید افغانی » مالک از سعید بن…

برای طالبان، پاندمی یک نردبان است

این گروه اسلام‌گرا از بحران ویروس کرونا برای پروپاگندا -…

مثبت اندیشی مدیریتی

 هر چیزی در این گیتی طوری وجود دارد که حالت…

«
»

طرح‌هایی در زمینه جنگ اطلاعاتی در آمریکا

نویسنده:
لئونید ساوین
مترجم:
ک. رادین
برگرفته از :
سایت روسی بنیاد فرهنگ استراتژیک، ۱۱ مارس ۲۰۱۹

بسیاری متد‌لوژی‌ها که امکان دست‌کاری آگاهی اجتماعی را می‌دهند، بر تکنولوژی هوش مصنوعی پایه‌گذاری شده‌اند. اگر سیلیکون ولی‌های (۱) غول‌آسا در آمریکا در عمل انحصار مهندسی اجتماعی ـ سیاسی را از طریق شبکه‌های اجتماعی، ربات‌ها و آلگوریتم‌های مختلف برقرار کرده باشند، در این صورت ساختار قدرت آمریکا ضمن حرکت به آن سمت، به‌د‌نبال اهداف تهاجمی ‌بیشتری است. آژانس دفاعی فناوری‌های پیشرفته (یا دارپا که زیر نظر وزارت دفاع آمریکا است ـ مترجم) رهبری این رشته را به‌دست دارد. در حال حاضر این سازمان برای پنج سال آینده دو میلیارد دلار برای پروژه‌های توسعه هوش مصنوعی اختصاص داده است. یکی ازاین پروژه‌ها که در سال ۲۰۱۸ راه‌اندازی شد به‌نام «هوش مصنوعی اکتشاف» است که هدفش طراحی به اصطلاح ابزارهای موج سوم است که قادر به پیدا شدن «آگاهی متقابل» در تکنولوژی هستند، بدون اینکه از جهانی که توصیف می‌کنند درکی داشته باشند. این مسأله چتر اصلی طرح «دارپا» است. یکی دیگر از طرح‌ها هدفش اتوماتیک کردن استخراج دانش علمی ‌است. این ابزار به‌طور اتوماتیک محل داده‌های جدید و منابع علمی ‌آنرا مشخص کرده، آنها را برای دریافت اطلاعات مفید تحلیل می‌کند، و این نتایج را با تحقیقات موجود مقایسه کرده سپس مدل‌های جدید را تولید می‌کند.

برنامه‌هایی وجود دارند که مربوط به نسل جدید نوروتکنولوژی هستند. ایده اصلی آن عبارت است از ایجاد یک میانجی یا رابط عصبی است که با کمک آن بتوان اندیشه‌ها و افکار را به فرمات متنی تبدیل کرد و به‌صورت تله‌پاتی ربات را هدایت کرد. نمونه آن هواپیماهای بدون سرنشین و امثال آن هستند. در «دارپا» بیش از بیست برنامه به هوش مصنوعی و بیش از ۶۰ برنامه مربوط به امنیت سایبری اختصاص داده شده‌اند. هوش مصنوعی به‌ویژه آموزش ماشینی توسط آژانس به‌عنوان شریکی در زمینه همکاری بررسی می‌شود و به طراحان کمک می‌کند خطاها و اشتباهات آنها را شناسایی کنند.

۱۱ فوریه سال ۲۰۱۹ دونالد ترامپ فرمانی را امضاء کرد که براساس آن سازمان‌های فدرالی که درگیر موضوعات تکنولوژی هستند، باید دو‌چندان عملی کردن پروژه‌ها را در زمینه هوش مصنوعی تسریع کنند. این فرمان «ابتکار آمریکایی در زمینه هوش مصنوعی» نامیده شد. این سند شامل پنچ نکته است:
۱ـــ سرمایه‌گذاری در تحقیقات؛ ۲ـــ راه‌اندازی منابعی که روی هوش مصنوعی کار می‌کنند؛ ۳ـــ تصویب استانداردهای دولتی برای هوش مصنوعی؛ ۴ـــ تدارک کادرها برای کار با هوش مصنوعی؛ ۵ـــ ارتقاء و پیشبرد تکنولوژی آمریکایی در بازار بین‌المللی با حفظ امتیاز ایالات متحده آمریکا.

فرمان ترامپ بر ایجاد رهبری انحصاری آمریکا و تبدیل سایر کشورها به مصرف‌کنندگان محصولات آمریکایی است. روز پس از نمایان شدن فرمان، وزارت دفاع آمریکا استراتژی خود را درباره هوش مصنوعی با تکیه بر مرکز اخیراً ایجاد شده هوش مصنوعی منتشر کرد. بودجه این مرکز برای سال ۲۰۱۹، ۹۰ میلیون دلار است. رسانه‌های آمریکایی مطرح می‌کنند که تسریع آهنگ رشد برنامه‌های هوش مصنوعی در آمریکا با آن مرتبط است که  چین در زمینه طراحی‌های هوش مصنوعی از آمریکا جلو افتاده است. اغلب اشاره می‌شود که روسیه نیز در این زمینه تلاش می‌کند اما در آمریکا یادآوری می‌کنند که در روسیه از تکنولوژی‌های غربی استفاده می‌کنند. برخلاف کاخ سفید استراتژی پنتاگون در زمینه هوش مصنوعی بر ایده و مفهوم «انطباق هوش مصنوعی سمت‌یابی شده بر انسان» استوار است و تأکید می‌شود که مردم نقش مهمی ‌را در استفاده «هوشمندانه» و «مسئولانه» هوش مصنوعی بازی می‌کنند. پس از ظاهر شدن این دو سند ـ فرمان ترامپ «ابتکار در زمینه هوش مصنوعی» و استراتژی پنتاگون ـ نیروی دریایی آمریکا ۲۷ فوریه یک بیانیه مطبوعاتی منتشر کرد که در آن اشاره شده که «اطلاعات به یک سلاح فزاینده محبوب و متداول بین رقبای استراتژیک آمریکا تبدیل می‌شود»، و ضمن تزریق مفهوم «جامعه جنگ اطلاعاتی» تأکید می‌شود که همه عناصر این جامعه از‌جمله مامورین اطلاعاتی، میانجی‌گران کار، رمز‌شناسان و مهندسان در رشته سایبری باید نه جداگانه از یکدیگر، بلکه به‌عنوان یک ساختار کاملاً همگرا‌شده و یک‌پارچه عمل کنند.

در ناتو هم‌چنین درباره ضرورت افزایش هزینه‌های عملیات سایبری صحبت می‌شود. این مسأله در برابر فرماندهی ناتو بلافاصله پس از دیدار رئیس پنتاگون از ستاد مرکزی آلیانس در بروکسل در روز ۱۴ فوریه مطرح شد. به‌ویژه لازم به ذکر است که فرماندهی سایبری آمریکا دارای یک پروژه مشترک با انستیتوی نوآوری و امنیت مریلند که «دریم پورت» نامیده می‌شود، است. این انستیو در حکم مرکزی است که شرکت‌های مختلف از طریق مناقصه انتخاب و در رقابت‌ها شرکت کرده و پیش‌نمونه‌های محصولات خود را در آن به‌صورت عملی ارائه می‌دهند. به‌تازگی در بازی آنلاین با شناسایی و تشخیص «جوان‌های بد» شرکت‌های فناوری اطلاعات مانند «بوزآلن همیلتون»، «آی.بی.ام.»، «گروود استریک»، «اسپلونک»، «لوگیک هوب» و «جازنت وورکس» مشارکت کردند. ضمنا «گروودیسکه» شناخته شده است به آنکه یکی از پایه‌گذاران این شرکت، عضو شورای آتلانتیک و شهروند پیشین اتحاد شوروی دیمتری آلپرویچ است و در‌واقع تنها منبع رسانه‌های آمریکایی است که از «هکرهای روسی و جنگ سایبری که کرملین علیه تمام جهان انجام می‌دهد» سخن می‌راند. اما حملات سایبری که توسط آمریکایی‌ها انجام می‌شوند، دیگر حکایت «آلپرویچ» نیست بلکه واقعیت است. اینکه «واشنگتن پست» در مورد حملات سایبری آمریکا علیه سازمان‌های تحقیقات اینترنتی روسیه می‌نویسد، تأییدی مستقیم بر دخالت سایبری امریکا در امور دولت‌های دیگر شده است. ایجاد ارتش سایبری و آژانس امنیت ملی آمریکا همراه با اف.بی.آی.، سازمان سیا و وزارت امنیت داخلی و گروه ویژه برای ارزیابی نفوذ روسیه در انتخابات آمریکا نیز جزیی از مداخله است. از سوی دیگر درباره فعالیت این گروه‌ها هیج چیزی شناخته شده نیست.

اخیراً ائتلاف نظامی ‌آمریکا که شامل ۳۲ سازمان نظامی ‌و متشکل از میلیون‌ها عضو است درخواستی به کنگره و سازمان‌های فدرال فرستاد و از آنها تقاضا کرد «تأیید کنند که به جامعه آمریکایی دشمنان خارجی حمله می‌کنند». در استعلام ائتلاف نظامی ‌فراخوان اتخاذ اقدامات فوری برای محافظت از آمریکا وجود دارد.

۱ـــ یا دره سیلیکون. نام رایج منطقه‌ای در حدود ۷۰ کیلومتری جنوب شرقی سانفرانسیسکو، در حومه سانتکلا‌رای آمریکا است. شهرت آن به‌خاطر قرار داشتن بسیاری شرکت‌های مطرح انفورماتیک در آنجاست ـ مترجم.