ضرب شست نظامی پوتین به آمریکا

رئیس جمهوری روسیه امروز پنجشنبه در حالی طبق قانون اساسی این کشور در جمع مقام های اجرایی، قضایی، نظامی و مذهبی گزارش یک ساله روسیه و سوگیری داخلی و خارجی این کشور را تشریح کرد که در واقع ضرب شستی نظامی به آمریکا به عنوان قوی ترین ارتش جهان بود.

 ولادیمیر پوتین با بیان اینکه روسیه تسلیحات راهبردی بی نظیر در جهان دارد، گفت: موشک های قاره پیمای روسی از سد هر گونه سامانه پدافند موشکی عبور می کند و سامانه آمریکایی نیز در برابر آن ناتوان هستند.
وی که در جمع نمایندگان مجلس فدرال (مجلس دوما و شورای فدراسیون) سخن می گفت، خاطرنشان کرد: به آمریکا بارها اعلام کردیم که سامانه پدافند موشکی این کشور امنیت روسیه را تهدید می کند، اما واشنگتن به اقدامات یکجانبه روی آورد.
پوتین به تضعیف روسیه در اوایل تشکیل روسیه نوین پس از فروپاشی جماهیر پیشین شوروی اشاره کرد و افزود: شرکای غربی و آمریکایی فکر می کردند روسیه نمی تواند اقتصاد خود را بازسازی کرده و توانمندی تسلیحاتی راهبردی گذشته را بدست آورد به همین دلیل تمایلی به مذاکره با ما نداشتند.
رئیس جمهوری روسیه گفت: در سال 2010 قرارداد استارت 3 را با آمریکا امضا کردیم اما واشنگتن به توسعه تسلیحات راهبردی خود در سطح جهانی ادامه داد و ازجمله در رومانی و لهستان اجزای سامانه پدافند موشکی خود را مستقر و در کره جنوبی و ژاپن نیز در حال ایجاد سپر موشکی است.
پوتین سپس به تشریح توانمندی های روسیه در سالهای اخیر پرداخت که در حین سخنرانی او تصاویر انیمیشین از توانایی این تجهیزات از تلویزیون های بزرگ حاضر در سالن محل سخنرانی پخش می شد.
رئیس جمهوری روسیه ابتدا به ساخت موشک قاره پیمای جدید سرمت اشاره کرد و افزود: این موشک جایگزین موشک ویوود ساخت شوروی شده است و 11 هزار کیلومتر برد دارد.
وی افزود:موشک قاره پیمای جدید روسی از هر پدافند موشکی عبور می کند و برد آن نیز نامحدود است و می تواند با عبور از قطب شمال و جنوب هر نقطه ای از کره زمین را هدف قرار دهد.
رییس جمهوری روسیه سپس با بیان اینکه این همه چیزی نیست که امروز می خواهم بگویم، گفت: روسیه موشک بالدار جدید ساخته است که برد غیرمحدود دارد و با موفقیت آزمایش شده است.
«این موشک آوانگارد نام دارد و به ارتش روسیه تحویل شده است.»
پوتین خاطرنشان کرد: روسیه زیردریایی جدیدی ساخته که قاره پیما است و می تواند با صدای بسیار کم در هر نقطه ای از جهان ماموریت خود را انجام داده و موشک های هسته ای یا غیرهسته ای به سوی دشمن پرتاب کند.
رئیس جمهوری روسیه گفت: موشک بالدار جدیدی نیز برای استفاده در هواپیماها ساخته شده است که می تواند موانع را از دور بزند و کنجال نام گرفته است.
در هر بخش از توضیحات رئیس جمهوری روسیه، صحنه هایی از این تسلیحات پخش می شد و اطلاعات به صورت موشنگرافیک نمایش داده می شد و نمایندگان روس را به وجد می آورد.
پوتین همچنین گفت که تسلیحات جدید ارتش روسیه نسبت به سابق 3.7 برابر افزایش یافته و بر اساس برنامه تجهیز نیروهای مسلح روسیه، نیروی موشک های راهبردی این کشور 80 فروند موشک قاره پیما دریافت کرده است.
سخنان امروز پوتین در سالن نمایشگاه مانژ مسکو، چهاردهمین پیام سالانه وی در 18 سال گذشته است که در آن نزدیک به یک هزار نفر از سران و نمایندگان مجلس دوما و شورای فدراسیون، اعضای دولت، روسای نهادهای حکومتی و رهبران مذهبی روسیه حضور دارند.
طبق قانون اساسی روسیه، رییس جمهوری این کشور هر سال باید گزارشی از وضعیت روسیه و سوگیری سیاست داخلی و خارجی ارایه کند.
آژانس دفاع موشکی نیروی هوایی آمریکا اخیرا سامانه دفاع موشکی جدیدی آزمایش کرد که جهت رهگیری و هدف قرار دادن دقیق موشکهای قاره پیما به سرعتی بیش از 20 برابر سرعت صوت می رسد. این موشک از پایگاه هوایی وندنبرگ در کالیفرنیا شلیک شد و موشک بالستیک شلیک‌ شده از مرکز آزمایش ریگان در کواجالین اتال در جزایر مارشال را هدف قرار داد.