یک سال پس ازسقوط

           نوشته ی : اسماعیل فروغی     افغانستان دریکسال اخیر دربدترین وضعیت وتاریکترین…

اعتراف مجاهد

عبدالصمد ازهر                 …

ورود ابر هاى سياه بى باران

نوشته نذير ظفر ابر     هاي   سياه  بي باران اسمان…

امارت بخشی غرب به اجیران

پانزدهم آگست روز سیاهی در تاریخ کشور بوده وآن تسلیمی…

افغانستان یک سال پس از طوفان

خراسان رضوی  سال گذشته در همین روزها بود که همزمان با…

قطره ای از اوقیانوس جنایات بیست ساله امریکا در افغانستان

جهان و افغانستان در مورد جنایات امریکا سکوت کرده است …

روز سیاه تسلط طالبان ووابستگان !

امین الله مفکر امینی! 2022-15-08 ایــــن تسلط شما نــــــرود ز خــــاطر…

طالبان را شناخته بودیم و باز هم شناختیم

نوشته از بصیر دهزاد یک سالگی حاکمیت طالبان ، از پیش…

تبعات ۲۰ سال اشغالگری آمریکا؛ درد و رنج بی‌پایان مردم…

در آستانه سالروز خروج نظامی آمریکا از افغانستان و پایان…

پس از ویتنام دومین شکست امریکا در اسیا

وقتی از جنگ و امریکا نام برده شود عمر بیش…

بانوی میهن

دربحبوحهء یک سالگي در اسارت خانگی کشاندن بانوان تحصیل کرده وجلو…

جهان بینی و سؤاستفاده از آن 

میر عنایت الله سادات جنوری 2018 پیش از آنکه بکاربرد "جهان بینی"…

كشتن پيشواي القاعده يك دستآورد يا دال برشكست راهبردي امريكا؟

عبدالاحمد فیض برپايه گزارشات منابع بين المللي، امريكا بعدازسالهاحضوري به اصطلاح…

اشک فقیر

من دشمنی از حد فزون انسان به انسان دیده ام نه…

حاکمیت طالبان و تبدیل شدن افغانستان به سکوی پرش تروریستان…

نویسنده: مهرالدین مشید به صدا درآمدن آژیر خطر و فرار رهبران…

امیرهوشنگ ابتهاج‌(سایه) درگذشت! 

بهرام رحمانی bahram.rehmani@gmail.com  هوشنگ ابتهاج مشهور به «ه.الف سایه»، بامداد امروز چهارشنبه…

تحریف آیات و جو سازی دروغین در بینش‌های اسلامی

 قسمت دوم فخر بی اساس اعراب هنوزدر بین مسلمانان رواج دارد…

درباره دو انحراف مهم از مارکسیسم ـ لنینیسم

نویسنده: زنده یاد احسان طبری برگرفته از : دنیا، نشریه سیاسی…

هدف تاریخ، معنی زندگی، و فلسفه ارزشی

آرام بختیاری اشرف مخلوقات باوجدان، ضد ارتجاع است.  آیا تاریخ، هدف، معنی،…

کشته شدن الظواهری و فصل تازۀ بحران در افغانستان

نویسنده: مهرالدین مشید کشته شدن الظواهری؛ تبدیل شدن افغانستان به پناه…

«
»

شهروندان آمریکایی آماده هستند تا علیه مقامات اسلحه به‌دست بگیرند

شکاف در جامعه آمریکا به ارتش هم رسیدنویسنده: ولادیمیر پروخواتیلوف مترجم: ک. رادین برگرفته از : وب‌سایت روسی «بنیاد فرهنگ استراتژیک»، ۳ ژوئیه ۲۰۲۲ *

نظرسنجی‌ای که توسط انستیتوی سیاست دانشگاه شیکاگو انجام و در ۳۰ ژوئن منتشر شد نشان داد که تقریباً یک نفر از هر سه آمریکایی (۲۸٪) آماده است تا علیه دولت اسلحه به‌دست بگیرد. این افراد احساس بیگانگی از مسئولین می‌کنند. از این ۲۸ درصد افراد مورد بررسی، ۳۷ درصد در خانه اسلحه دارند. نزدیک به ۶۰ درصد از افراد مورد بررسی موافق هستند که دولت «فاسد و نظر سویی نسبت به مردم عادی دارد». ۴۰ درصد به نتایج رسمی ‌انتخابات ۲۰۲۰، زمانی که «جو بایدن» به‌عنوان رئیس‌جمهور انتخاب شد، اعتماد ندارند. تقریباً نیمی‌ از پاسخ‌دهندگان از صحبت در مورد سیاست اجتناب می‌کنند. یک چهارم از افراد مورد بررسی گفتند که ارتباط خود را با دوستان خود قطع کرده‌اند زیرا نظرات متفاوتی با آنها دارند. همین تعداد گفتند که به دلیل اختلافات سیاسی از خویشاوندان دوری می‌کنند. شکاف در جامعه آمریکا به ارتش هم رسیده است. سه نظامی ‌بازنشسته، دانش‌آموختگان آکادمی ‌نظامی‌ «وست پوینت»، سرلشگر «توماس مک اینرنی»، سرتیپ « پل والی» و سرهنگ «پل اومرا جونیور» ضمن اعتراض به واکسیناسیون اجباری، دوره‌های «تئوری انتقادی نژادی» و به اصطلاح فعالیت‌های سیاسی مترقی نامه‌ای به رهبری آکادمی ‌با عنوان «خیانت در وست پوینت» ارسال کردند. در این نامه آمادگی برای به چالش کشیدن رهبری آکادمی ‌و وزارت دفاع در مورد این اقدامات ابراز شده است. نظامیان دارای دیدگاه‌های لیبرال، «اعضای بیدار ارتش» نیز نارضایتی نشان می‌دهند. آنها از تصمیم اخیر دادگاه عالی که حق سقط جنین در قانون اساسی را لغو کرد، خشمگین هستند. اکنون ایالت‌های آمریکا می‌توانند به صلاحدید خود سقط جنین را در قلمرو خود ممنوع کنند. نشریه «Breibart » از پیام‌هایی در شبکه‌های ارتش نقل می‌کند که می‌گویند نمی‌خواهند از کشوری دفاع کنند که در آن سقط جنین ممنوع است.

شمار افرادی که مایل به جنگ برای آمریکا هستند در حال کاهش است. موفق نمی‌شوند تعداد سربازان جدید مورد نیاز برای نگهداری شمار ارتش استخدام کنند. برای نمونه نیروی هوایی ۴۰۰۰ خلبان کمبود داشت. تنها ۲۳ درصد از جوانان برای خدمت سربازی مناسب هستند. بقیه به دلیل چاقی، بیماری، مصرف مواد مخدر، سابقه کیفری مناسب نیستند. از بین افرادی که تناسب اندام دارند، تنها ۹ درصد مایل به خدمت در ارتش هستند. ۵۷ درصد از جوانان آمریکایی به‌سادگی از خدمت سربازی می‌ترسند. آنها بر این باور هستند که بعد از خدمت سربازی دچار مشکلات روحی و جسمی‌ خواهند شد. در سال ۲۰۲۱، مطالعه سالانه‌ای که توسط بنیاد ریاست‌جمهوری و مؤسسه «رونالد ریگان» انجام شده نشان داد که تنها ۴۵ درصد از آمریکایی‌ها به ارتش اعتماد دارند که ۲۵ درصد کمتر از سال ۲۰۱۸ است. به دلیل کمبود کادرهای نظامی، پنتاگون مجبور است مقتضیات استخدام سربازان جدید و کارکنان واحدهای نظامی ‌را تنها تا ۹۰ درصد کاهش دهد. سال آینده، ارتش ایالات متحده آمریکا مجبور خواهد شد به ۴۷۳‌هزار سرباز کاهش یابد. این حداقل میزان از سال ۱۹۴۰ است. صحبت در مورد احتمال معرفی خدمت اجباری، که در پایان جنگ ویتنام لغو شده بود، آغاز شده است. افکار عمومی‌ لیبرال از افزایش سریع محبوبیت جنبش محافظه‌کار « Qanon»( گروه افراطی راست که معتقد است توطئه‌ای پنهان از سوی دولت پنهان در آمریکا علیه دولت ــ ملت در جریان است. مترجم) که یکی از هماهنگ‌کنندگان آن مشاور سابق «دونالد ترامپ»، ژنرال «مایکل فلین» است، وحشت‌زده است. بر اساس گزارش موسسه تحقیقاتی دین عمومی ‌(PRRI)، درصد آمریکایی‌هایی که اصول «Qanon» را تأیید می‌کنند از ۱۴ درصد به ۱۸ درصد در سال افزایش یافته است. از هر چهار جمهوری‌خواه، یک نفر و از هر هشت دموکرات، یک نفر حامی‌ «Qanon» است. نامزدهای «Qanon» در ۲۶ ایالت در رأی‌گیری‌ها حضور دارند. «ده‌ها سیاستمداری که خود را برای مناصب ایالتی یا فدرال کاندید کرده‌اند به «Qanon» می‌پیوندند. آنها ده‌ها میلیون دلار کمک مالی جمع‌آوری می‌کنند زیرا محبوبیت جنبش در بین رأی‌دهندگان همچنان بالاست. جمهوری‌خواهان مهم ــ از کلان اهداکنندگان بانفوذ گرفته تا مقامات منتخب برجسته ــ از جنبش«Qanon» استقبال می‌کنند ــ پرتال لیبرال «گرید نیوز» ضمن خواندن «Qanon» به‌عنوان صدای جامعه راست افراطی، می‌نویسد ، که معتقد است «خشونت ممکن است برای دستیابی به اهداف سیاسی ضروری باشد و جهان توسط گروهی نخبه از خونخواران «پدوفیل» اداره می‌شود».

شکاف سیاسی آمریکا آنقدر آشکار است که متحدان «ناتو» را نگران کرده است. هنگامی‌ که وزرای خارجه ۳۰ کشور «ناتو» برای صرف شام در حاشیه اجلاس سالانه ائتلاف نظامی ‌گردهم آمدند، بحث‌های آنها چرخش غیرمنتظره‌ای پیدا کرد. آنها به‌معنای واقعی کلمه هیأت آمریکایی را با سئوالاتی در مورد عواقب احتمالی تصمیم دادگاه عالی ایالات متحده آمریکا در مورد سقط جنین زله کردند. اوضاع در ایالات متحده آمریکا همچنان در حال نوسان است. در شرایط تصمیم در مورد سقط جنین، اعتماد به دادگاه عالی ایالات متحده آمریکا و مقامات فدرال به پایین‌ترین حد تاریخی رسیده است. تنها ۲۵ درصد از آمریکایی‌ها به دیوان عالی اعتماد دارند، در حالی که این رقم در سال ۲۰۲۱، ۳۶ درصد بود. فقیر شدن مردم رو به افزایش است. ۹۳ درصد از آمریکایی‌های شاغل برای مقابله با افزایش قیمت‌ها باید به‌دنبال شغلی پاره‌وقت باشند. از سوی دیگر، «بایدن» چیزی برای ارائه به مردم ندارد، به جز دعوت به دوچرخه‌سواری بیشتر و صبور بودن به خاطر «نجات دموکراسی».

* https://www.fondsk.ru/news/۲۰۲۲/۰۷/۰۳/grazhdane-ssha-gotovy-vzjatsja-za-oruzhie-protiv-vlastej-۵۶۵۸۷.html