فلسفۀ امرور، سفسطۀ فردا و فلسفۀ پس فردا، سفسطۀ پس…

نویسنده: مهرالدین مشید مطلق انگاری و بسته شدن دریچه های انعطاف…

دو جهت شناخت- مکمل بودن و وابستگی آن‌ها به یکدیگر

یوری آنتونوف (Yuri Antonov)  ا. م. شیری فرآیند شناخت در دو جهت…

در بارۀ تغییر تقسیمات طبقاتی

یوری آنتونوف (Yuri Antonov) ا. م. شیری بسیاری از نویسندگان به تغییر…

تعامل سیاسی روپوشی برای توطیه های ژرف و مرموز بر…

نویسنده: مهرالدین مشید افغانستان دارالقرای گروه های تروریستی تحت حاکمیت طالبان با…

    عید قربان

           در ماتم قربانی باز  کویند که  عید قربا نست لیک چشم سحر…

             بزرنفاق انگریزی

                                            درو آن با داس روسی  استعمارگران جهان بمنظور غصب سرزمینها ی…

دولت و خدمت!

دولت به انگلیسی State و به فرانسوی Etate  و یا…

عید در غربت

 عید طرب با لب خندان کجاست  میله به آن قرغه و…

چه قیامت برپا کرده طالب!

امین الله مفکر امینی      2024-04-06! چــه قیامت برپــا کرده اند طالــــب درمیــــهــنِ…

Afghanistan

Geopolitics of Afghanistan – Part I By: Saber Azam [*] Introduction: Afghanistan has…

بازگشت عنتر

شاعر: ا-ایران احمدی، بازامدی تا سلطه بر ایران کنی انچه‌باقی مانده را…

آسایشگاه

"آسایشگاه" نام جدیدترین اثر "سامان فلاحی" (سامو) دوست شاعر و…

صابر صدیق

استاد "صابر صدیق" (به کُردی: سابیر سدیق) شاعر کُرد عراقی‌ست. نمونه‌ی…

شعر فوق‌العاده زیبای «سیب» و نظر سه شاعر!

بهرام رحمانی bahram.rehmani@gmaiul.com  وقت شعری و مطلبی و حرفی تازه و از…

رقابت کشور های منطقه و جهان و به حاشیه رفتن…

نویسنده: مهرالدین مشید قلاده داران تروریستان جهان؛ محور رقابت های کشور…

[کورد یەکیگە] 

کۆساڵان بەفر دەباڕیدو  ئەمن لە قۆچان ساردم دەبێ  ئەمن هاتنەگرین ئەبم  سیروان لەمالەم…

مضحکه ی تحت تعقیب بودن سراج الدین حقانی

             نوشته ی : اسماعیل فروغی   سفر پنجم…

جوانمرگی گرامشی؛ مبارز ایتالیایی، در زندان

Antonio Gramaschi (1891-1937) آرام بختیاری گرامشی؛ کمونیست ایتالیایی، خالق دفترهای زندان. آنتونیو-گرامشی (1937-1891م)…

جهان زیستی در بستر جهانی شدن جهان

جهان زیستی فرد٬ مجموعه خصایص و طرز فکری فردی وی…

تافگە صابر

خانم "تافگە صابر" (به کُردی: تاڤگە سابیر)، شاعر، نویسنده، سازنده‌ی…

«
»

سه تهدید بزرگ: چامسکی و پراشاد

آمادور نویدی

خطر نه برای آینده، بل‌که برای همین الان است… نابرابری مخوف اجتماعی نتیجه ضعف سیاسی نسبی سیاسی طبقه کارگر است. همین ضعف است که میلیادرها را قادر می‌سازد سیاست‌هایی را تنظیم کنند که باعث افزایش میزان گرسنگی شود… نابودی هسته ای و انهدام توسط فاجعه آب و هوایی تهدیدهای دوقلوی کره زمین هستند. در همین اثنی، برای قربانیان حملات نئولیبرال که نسل گذشته را بستوه آورده است، مشکلات کوتاه مدت فقط و فقط حفظ وجود خودشان است، اما سئوالات اساسی درباره سرنوشت فرزندان و نوه های ماست که جای خود را عوض می‌کنند… یک انترناسیونالیسم قدرتمند نیازمندست که باندازه کافی و فوری به خطر نابودی (بشریت) توجه کند. نابودی توسط جنگ هسته ای، با فاجعه آب و هوایی، و با سقوط اجتماعی. وظایف پیش رو ترسناک هستند، اما نمی‌توان تسلیم آن‌ها شد و یا آن‌ها را به تعویق انداخت.

سه تهدید بزرگ

نوشته: چامسکی و پراشاد

برگردان: آمادور نویدی

سه تهدید اصلی زندگی بر روی زمین که باید در سال ۲۰۲۱ به آن‌ها بپردازیم

سه تهدید بزرگ docx

سه تهدید بزرگ pdf

بغیراز چین و چند کشور دیگر- بخش‌های بزرگی از جهان با ویروسی جهنده دست بگریبانند، که به علت بی‌کفایتی جنایت‌کارانه دولت‌ها کنترل نشده است. این دولت‌ها که در کشورهای ثروت‌مند موافقت‌نامه ها اساسی علمی منتشره شده (۱) توسط سازمان بهداشت جهانی و سازمان‌های علمی را بدبینانه کنار می‌گذارند، عمل‌کرد بدخواهانه خودشان را آشکار می‌سازند.

چیزی کم‌تراز توجه متمزکز جهت کنترل این ویروس باید با آزمایش، ردیابی تماس و انزوا(حفظ فاصله اجتماعی) باشد- و اگر این کافی نیست، سپس تحمیل یک حبس خانگی موقت –  احمقانه است.

به همان اندازه استرس آور است که این کشورهای ثروت‌مندتر با ذخیره کردن داوطلبان واکسن بدنبال ایجاد سیاست « واکسن ناسیونالیستی‌»(۲) هستند تا این‌که بدنبال سیاستی جهت ایجاد «واکسن مردمی»(۳) باشند. بخاطر انسانیت، این معقولانه است که قوانین مالکیت روشن‌فکرانه را تعلیق نمود و روندی را جهت ایجاد واکسن های همگانی برای همه مردم جهان توسعه داد.

اگرچه پاندمی مسئله عمده اذهان همه ما می‌باشد، اما مسائل مهم دیگر طول عمر نسل ما و کره زمین ما را تهدید می‌کند. این‌ها عبارتند از:

نابودی هسته ای

در ژانویه ۲۰۲۱، بولتن دانش‌مندان هسته ای ساعت روز قیامت را ۱۰۰ ثانیه به نیمه شب تنظیم کرد(۴)، که بسیار مایه تسلی است. این ساعت، که دو سال بعد از تولید اولین سلاح‌های اتمی در سال ۱۹۴۵ ساخته شده است، هر سال توسط هیئت علمی و امنیتی بولتن ارزیابی می‌شود، تا تصمیم بگیرد عقربه دقیقه شمار ساعت را حرکت دهد یا در جای خود حفظ کند. ممکن‌ست زمانی‌که  آن‌ها ساعت را مجددا تنظیم کنند، به سوی نابودی هسته ای نزدیک‌تر شده باشیم. در حال حاضر پیمان‌های محدود کنترل تسلیحات پاره می‌شوند، درحالی‌که قدرت‌های بزرگ نزدیک به ۱۳۵۰۰ سلاح هسته دارند(۵)(که بیش از ۹۰ درصد آن‌ها به تنهایی متعلق به روسیه و آمریکاست). عمل‌کرد این سلاح‌ها می‌تواند به آسانی این کره خاکی را حتی بیش‌تر غیرقابل سکونت کند. نیروی دریایی آمریکا قبلا کلاهک‌های هسته ای دبلیو76-2  تاکتیکی با بازده کم  را مستقر کرده است(۶). اقدامات سریع بسوی خلع سلاح هسته ای باید در دستور کار جهانی قرار گیرد. هر سال، که از ۶ اوت، روز هیروشیما بزرگ‌داشت می‌شود، باید به روز تعمق و اعتراض قوی‌تری تبدیل گردد.

فاجعه آب و هوایی

مقاله ای علمی (۷) در سال ۲۰۱۸ با سرمقاله ای شگفت انگیز منتشر شده:« بدلیل افزایش سطح دریا که باعث تشدید سیل موج محور می‌شود، اغلب صخره های حلقه ای، و جزایر مرجانی تا اواسط قرن ۲۱ غیرقابل سکونت خواهند شد».

نویسندگان متوجه شدند که صخره های حلقه ای، و جزایر مرجانی از جزایر سسیل گرفته تا جزایر مارشال مستعد محو شدن هستند. یک گزارش(۸) سال ۲۰۱۹ سازمان ملل متحد تخمین زده است که ۱ میلیون گونه های حیوانی و گیاهی در معرض خطر انقراض قرار دارند که آتش سوزی و محو شدن (۹) صخره های مرجانی را باید به این مصیبت اضافه نمود.

و روشن است که دیگر نیازی نیست تا روی کلیشه ها درباره یک‌چیز یا چیز دیگری -بودن قناری در معدن زغال سنگ – فاجعه آب و هوایی مردد بود. خطر نه برای آینده، بل‌که برای همین الان است.

این برای قدرت‌های بزرگ ضروریست- کسانی‌که  نتوانند کاملا از مصرف سوخت فسیلی منصرف شوند – به « مسئولیت‌های مشترک اما متفاوت»، به روی‌کردی که در کنفرانس سازمان ملل درباره محیط زیست و توسعه(۱۰) در ریودوژانیر برزیل در سال ۱۹۹۲ تأسیس شده است، متعهد شوند. این روی‌کرد می‌گوید کشورهایی مانند  جامائیکا، و مغولستان طرح‌های آب و هوایی خودشان‌ به سازمان ملل را قبل از پایان سال ۲۰۲۰ به روز کرده اند(۱۱)-  همان‌گونه که مطابق با توافق پاریس متعهد شده اند- حتی اگرچه این کشورها بخش کوچکی از انتشار کربن جهانی را تولید می‌کنند.

سرمایه ای که به کمک به کشورهای در حال توسعه برای شرکت آن‌ها در این روند اختصاص داده شده بود، عملا قطع شده است، درحالی‌که بدهی خارجی افزایش یافته است. این نشان‌گر عدم جدیت اساسی از سوی «جامعه بین المللی» است.

تخریب نئولیبرالی قرارداد اجتماعی

کشورهایی در آمریکای شمالی و اروپا کارکردعمومی خود را از دست داده اند، زیرا که دولت به استثمارگران واگذار شده است و جامعه مدنی بوسیله بنیادهای خصوصی کالایی شده است. این بدین معناست که درآمدها برای تحولات اجتماعی در این قسمت‌های جهان بطور عجیب و غریبی با مشکل روبرو شده است. نابرابری مخوف اجتماعی نتیجه ضعف سیاسی نسبی سیاسی طبقه کارگر است. همین ضعف است که میلیادرها را قادر می‌سازد سیاست‌هایی را تنظیم کنند که باعث افزایش میزان گرسنگی شود.

نباید کشورها را برمبنای کلماتی که در قانون اساسی آن‌ها نوشته شده، بل‌که با بودجه های سالانه آن‌ها قضاوت کرد؛ آمریکا برای مثال، تقریبا ۱ تریلیون دلار(اگر بودجه تخمینی اطلاعات را اضافه کنید)(۱۲)، جهت ماشین جنگی خود خرج می‌کند، درحالی‌که بخشی از این را جهت مصالح عمومی هزینه می‌کند (مانند مراقبت‌های بهداشتی، چیزی‌که در زمان بیماری پاندمی آشکارست).

سیاست خارجی کشورهای غربی بنظر می‌رسد که با فروش اسلحه بخوبی روغن کاری شده است: امارات متحده عربی و مراکش توافق کرده اند(۱۳) که اسرائیل را بشرطی برسمیت بشناسند که آن‌ها بتوانند بترتیب ۲۳ میلیارد و ۱ میلیارد دلار ارزش سلاح‌های ساخت آمریکا خریداری کنند. در این معاملات حقوق فلسطینی‌ها، مردم صحراوی و یمن نقشی نداشت.

کاربرد تحریم‌های غیرقانونی آمریکا علیه ۳۰ کشور از جمله کوبا، ایران و ونزوئلا ، حتی در زمان کووید-۱۹ بحران سلامت عمومی، به بخشی نرمال از زندگی تبدیل شده است.

این شکست یک سیستم سیاسی است وقتی‌که جمعیت‌های بلوک سرمایه داری قادر نیستند دولت‌های خود را مجبور کنند- که در بسیاری جهات تنها در نام دمکراتیک هستند- تا در ارتباط با این شرایط اضطراری یک دیدگاه جهانی داشته باشد.

افزایش نرخ گرسنگی آشکار می‌سازد که مبارزه برای زنده ماندن، افقی برای میلیاردها انسان در کره زمین است(همه این‌ها در حالی‌ست که چین قادر به ریشه کن کردن(۱۴) فقر مطلق و تا اندازه زیادی حذف(۱۵) گرسنگی شده است).

نابودی هسته ای و انهدام توسط فاجعه آب و هوایی تهدیدهای دوقلوی کره زمین هستند. در همین اثنی، برای قربانیان حملات نئولیبرال که نسل گذشته را بستوه آورده است، مشکلات کوتاه مدت فقط و فقط حفظ وجود خودشان است، اما سئوالات اساسی درباره سرنوشت فرزندان و نوه های ماست که جای خود را عوض می‌کنند.

مسائل جهانی تا این اندازه به هم‌کاری جهانی نیاز دارد. تحت فشار کشورهای جهان سومی در سال‌های ۱۹۶۰، قدرت‌های بزرگ با پیمان منع گسترش سلاحهای هسته ای (۱۶) سال ۱۹۶۸ موافقت کردند، اگرچه که آن‌ها بیانیه عمیقا مهم  ایجاد نظم اقتصادی جدید بین المللی  سال ۱۹۷۴ را رد کردند.

تعادل نبروهای موجود جهت هدایت چنین دستور کار طبقاتی دیگر در صحنه بین المللی وجود ندارد؛ دینامیک سیاسی در کشورهای غربی، بویژه، اما هم‌چنین در کشورهای بزرگ‌تر جهان در حال توسعه (مانند برزیل، هند، اندونزی، و آفریقای جنوبی) جهت تغئیر در سرشت دولت‌ها واجب است.

یک انترناسیونالیسم قدرتمند نیازمندست که باندازه کافی و فوری به خطر نابودی (بشریت) توجه کند. نابودی توسط جنگ هسته ای، با فاجعه آب و هوایی، و با سقوط اجتماعی. وظایف پیش رو ترسناک هستند، اما نمی‌توان تسلیم آن‌ها شد و یا آن‌ها را به تعویق انداخت.

این مقاله توسط گلوب تروتر منتشر شده است.

درباره نویسندگان:

نوام چامسکی، یک زبان‌شناس، فیلسوف، و فعال سیاسی افسانه ای‌ست. او فیلسوف برجسته زبان‌شناسی در دانشگاه آریزونا می‌باشد. آخرین کتاب وی بحران آب و هوایی و معامله جدید سبز جهانی: اقتصاد سیاسی نجات کره زمین است.

ویجی پراشاد،  تاری‌حدان‌، سردبیر و روزنامه نگار هندی تبار است. وی هم‌کار نویسنده و خبرنگار ارشد در گلوب تروتر می‌باشد. او سردبیر کتاب‌های جهان چپ و مدیر ترای کونتینینتال: انستیتو برای تحقیق اجتماعی است. وی هم‌کار ارشد غیرمستقر در انستیتوی چونگ یانک برای مطالعات مالی دانش‌گاه رنمین چین است. او بیش از ۲۰ کتاب نوشته است، ازجمله ملت‌های تیره تر و ملت‌های فقیرتر. آخرین کتاب وی گلوله های واشنگتن، با مقدمه ای از اوو مورالس آیما است.

برگردانده شده از:

Three Major Threats to Life on Earth That We Must Address in 2021
By Noam Chomsky and Vijay Prashad
6.01.2021 – Independent Media Institute
https://www.pressenza.com/2021/01/chomsky-and-prashad-three-major-threats-to-life-on-earth-that-we-must-address-in-2021/

منابع:

(۱)-
A guide to WHO’s guidace on COVID-19
https://www.who.int/news-room/feature-stories/detail/a-guide-to-who-s-guidance
(۲)-
‘Vaccine nationalism’ threatens global plan to distribute COVID-19 shots fairly
By Kai KupferschmidtJul. 28, 2020
https://www.sciencemag.org/news/2020/07/vaccine-nationalism-threatens-global-plan-distribute-covid-19-shots-fairly
(۳)-
We must have a #PeoplesVaccine, not a profit vaccine
By Winnie Byanyima, UNAIDS Executive Director
09 DECEMBER 2020
https://www.unaids.org/en/resources/presscentre/featurestories/2020/december/20201209_we-must-have-a-peoples-vaccine
(۴)-
This is your COVID wake-up call:
It is 100 seconds to midnight
2021 Doomsday Clock Statement
Science and Security Board
Bulletin of the Atomic Scientists
Editor, John Mecklin
https://thebulletin.org/doomsday-clock/current-time/
(۵)-
Nuclear Weapons: Who Has What at a Glance
https://www.armscontrol.org/factsheets/Nuclearweaponswhohaswhat
(۶)-
US Deploys New Low-Yield Nuclear Submarine Warhead
By Hans Kristensen • January 29, 2020
https://fas.org/blogs/security/2020/01/w76-2deployed/
(۷)-
Most atolls will be uninhabitable by the mid-21st century because of sea-level rise exacerbating wave-driven flooding
https://advances.sciencemag.org/content/4/4/eaap9741
(۸)-
UN Report: Nature’s Dangerous Decline ‘Unprecedented’; Species Extinction Rates ‘Accelerating’
https://www.un.org/sustainabledevelopment/blog/2019/05/nature-decline-unprecedented-report/#:~:text=The%20Report%20finds%20that%20around,20%25%2C%20mostly%20since%201900.
(۹)-
You don’t want to imagine an ocean without coral reefs – but you might have to
January 01, 2021 by Vijay Prashad
https://peoplesdispatch.org/2021/01/01/you-dont-want-to-imagine-an-ocean-without-coral-reefs-but-you-might-have-to/
(۱۰)-
General Assembly
A/CONF.151/26 (Vol. I) REPORT OF THE UNITED NATIONS CONFERENCE ON ENVIRONMENT AND DEVELOPMENT
12 August 1992
RIO DECLARATION ON ENVIRONMENT AND DEVELOPMENT
https://www.un.org/en/development/desa/population/migration/generalassembly/docs/globalcompact/A_CONF.151_26_Vol.I_Declaration.pdf
(۱۱)-
Mohamed Nasheed and Loren Legarda|Countdown to climate catastrophe – Jamaica among climate-compliant countries
Published:Sunday | December 27, 2020 | 12:05 AMMohamed Nasheed and Loren Legarda – Guest Columnists
http://jamaica-gleaner.com/article/business/20201227/mohamed-nasheed-and-loren-legardacountdown-climate-catastrophe-jamaica
(۱۲)-
Twilight: The Erosion of US Control and the Multipolar Future
JANUARY 4, 2021
https://www.thetricontinental.org/dossier-36-twilight/
(۱۳)-
Donald Trump’s final act: Snuffing out the promise of democracy in the Middle East
December 18, 2020 by Vijay Prashad
https://peoplesdispatch.org/2020/12/18/donald-trumps-final-act-snuffing-out-the-promise-of-democracy-in-the-middle-east/
(۱۴)-
China sets «example» for poverty eradication: UN labor chief
http://www.xinhuanet.com/english/2020-12/01/c_139556223.htm
(۱۵)-
2020 TRANSFORMING FOOD SYSTEMS FOR AFFORDABLE HEALTHY DIETS
http://www.fao.org/3/ca9692en/CA9692EN.pdf
(۱۶)-
Treaty on the Non-Proliferation of Nuclear Weapons (NPT)
https://www.un.org/disarmament/wmd/nuclear/npt/
(۱۷)-
Declaration on the Establishment of a New International Economic Order.
  1. General Assembly (6th special sess. : 1974)
https://digitallibrary.un.org/record/218450?ln=en