فلسفۀ امرور، سفسطۀ فردا و فلسفۀ پس فردا، سفسطۀ پس…

نویسنده: مهرالدین مشید مطلق انگاری و بسته شدن دریچه های انعطاف…

دو جهت شناخت- مکمل بودن و وابستگی آن‌ها به یکدیگر

یوری آنتونوف (Yuri Antonov)  ا. م. شیری فرآیند شناخت در دو جهت…

در بارۀ تغییر تقسیمات طبقاتی

یوری آنتونوف (Yuri Antonov) ا. م. شیری بسیاری از نویسندگان به تغییر…

تعامل سیاسی روپوشی برای توطیه های ژرف و مرموز بر…

نویسنده: مهرالدین مشید افغانستان دارالقرای گروه های تروریستی تحت حاکمیت طالبان با…

    عید قربان

           در ماتم قربانی باز  کویند که  عید قربا نست لیک چشم سحر…

             بزرنفاق انگریزی

                                            درو آن با داس روسی  استعمارگران جهان بمنظور غصب سرزمینها ی…

دولت و خدمت!

دولت به انگلیسی State و به فرانسوی Etate  و یا…

عید در غربت

 عید طرب با لب خندان کجاست  میله به آن قرغه و…

چه قیامت برپا کرده طالب!

امین الله مفکر امینی      2024-04-06! چــه قیامت برپــا کرده اند طالــــب درمیــــهــنِ…

Afghanistan

Geopolitics of Afghanistan – Part I By: Saber Azam [*] Introduction: Afghanistan has…

بازگشت عنتر

شاعر: ا-ایران احمدی، بازامدی تا سلطه بر ایران کنی انچه‌باقی مانده را…

آسایشگاه

"آسایشگاه" نام جدیدترین اثر "سامان فلاحی" (سامو) دوست شاعر و…

صابر صدیق

استاد "صابر صدیق" (به کُردی: سابیر سدیق) شاعر کُرد عراقی‌ست. نمونه‌ی…

شعر فوق‌العاده زیبای «سیب» و نظر سه شاعر!

بهرام رحمانی bahram.rehmani@gmaiul.com  وقت شعری و مطلبی و حرفی تازه و از…

رقابت کشور های منطقه و جهان و به حاشیه رفتن…

نویسنده: مهرالدین مشید قلاده داران تروریستان جهان؛ محور رقابت های کشور…

[کورد یەکیگە] 

کۆساڵان بەفر دەباڕیدو  ئەمن لە قۆچان ساردم دەبێ  ئەمن هاتنەگرین ئەبم  سیروان لەمالەم…

مضحکه ی تحت تعقیب بودن سراج الدین حقانی

             نوشته ی : اسماعیل فروغی   سفر پنجم…

جوانمرگی گرامشی؛ مبارز ایتالیایی، در زندان

Antonio Gramaschi (1891-1937) آرام بختیاری گرامشی؛ کمونیست ایتالیایی، خالق دفترهای زندان. آنتونیو-گرامشی (1937-1891م)…

جهان زیستی در بستر جهانی شدن جهان

جهان زیستی فرد٬ مجموعه خصایص و طرز فکری فردی وی…

تافگە صابر

خانم "تافگە صابر" (به کُردی: تاڤگە سابیر)، شاعر، نویسنده، سازنده‌ی…

«
»

زیر پای آمریکا در آمریکای لاتین خالی میشود 

22.02.22

تهیه و ارسالیٔ: حسین تلاش

تهاجم دیپلماتیک مسکو در آمریکای لاتین:

 کشورهای زیادی خواهان همکاری نزدیکتر با روسیه هستند

ایالات متحده در حال از دست دادن نفوذ خود در آمریکای لاتین

—–

نوشته فولکر هرمزدورف

منتشر شده در روزنامه دنیای جوان

سفر دیپلماتیک یوری بوریسوف معاون نخست وزیر روسیه به آمریکای لاتین که از روز چهارشنبه در کاراکاس آغاز شد، روز جمعه پس از بازدید از کوبا به پایان رسید او در این سفر از نیکاراگوئه هم بازدید به عمل آورد.

بر اساس گزارش رسمی هدف از این سفر دیپلماتیک گسترش همکاری های اقتصادی و نظامی با سه کشور دوست در آمریکای لاتین بود.

در واقع این سفر نشان دهنده افزایش فعالیت های دیپلماتیک مسکو در منطقه‌ای است که بسیاری از کشورهای آن خواستار روابط گسترده‌تری با روسیه هستند میباشد.  

این تحولات در حالی اتفاق می‌افتد که ایالات متحده آمریکا در تلاشی ناامیدانه سعی می کند با گسترش ناتو به سمت مرزهای شرقی اروپا و با براه انداختن یک کمپین اطلاعاتی نادرست و خشونت آمیز روسیه را تحت فشار قرار دهد اما همزمان با این کمپین آمریکا شاهد از دست دادن برتری خود در حیاط خلوت سابق خود می باشد.

 کارنامه دیپلماتیک سیاست خارجی دولت های آمریکا در سال های اخیر که بر تهدید و تحریم و محاصره استوار بوده است، در منطقه شکست خورده است.  کودتا در بولیوی به یک بومرنگ تبدیل شد تلاش برای کودتا در ونزوئلا و در نیکاراگوئه به یک شکست فاجعه آمیز منجر گردید تشدید محاصره کوبا در بحبوحه بیماری ویروسی هم گیر کرونا چهره واقعی کسانی را که خود را مدافع حقوق بشر نشان می‌دادند را در جهان رسوا کرد. در آمریکای لاتین، ایالات متحده از خود ویرانی به جا نهاده است.  علیرغم دخالت سیا و سازمان کشورهای آمریکایی (OAS) تحت سلطه واشنگتن، رژیم‌های طرفدار آمریکا در آرژانتین، بولیوی، شیلی، هندوراس، مکزیک و پرو با دولت‌هایی جایگزین شده‌اند که روسیه را یک شریک بالقوه می‌دانند.  

سفر بوریسوف به آمریکای لاتین که در آخر هفته به پایان رسید، پس از مکالمات تلفنی ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در اوایل سال جاری با همتایان خود میگل دیاز کانل (کوبا)، نیکلاس مادورو (ونزوئلا) و دانیل اورتگا (نیکاراگوئه) انجام شد.  پوتین به سه کشوری که از سوی ایالات متحده آمریکا به وسیله تحریم ها و براه انداختن کمپین‌های بی ثبات سازی تهدید می شوند پیشنهاد کمک و همکاری برای مبارزه با بیماری همه گیر و دیگر زمینه ها را ارائه کرد. به گفته سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه، سران کشورها برای تعمیق «مشارکت استراتژیک خود از جمله همکاری نظامی و نظامی – فنی» موافقت کردند.

 در حالی که اتحاد روسیه با کشورهایی که جان بولتون، مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا، آن‌ها را «تروئیکای استبداد» توصیف کرد، احتمالاً در واشنگتن غافلگیرکننده نبود، اما قطعا تلاش‌های آرژانتین و برزیل برای خارج شدن از مدار وابستگی به ایالات متحده، زنگ خطر را در وزارت امور خارجه آمریکا به صدا درآورد.  

آلبرتو فرناندز، رئیس جمهور آرژانتین، روز سوم فوریه در مسکو با پوتین دیدار کرد.  مهمان عالی رتبه آمریکای جنوبی از کمک های روسیه تشکر کرد: «آنها وقتی بقیه دنیا در زمینه ارسال واکسن ما را فراموش کرده بودند به کمک ما شتافتند.»   آرژانتین که تقریباً به طور انحصاری از واکسن «اسپوتنیک وی» روسی استفاده می کند، نرخ واکسیناسیون  بالاتری از آلمان دارد، در آرژانتین ۷۸.۴ درصد از شهروندان واکسینه شده اند ولی در آلمان ۷۵.۱ درصد. 

 فرناندز در مسکو گفت، آرژانتین می تواند «نردبانی برای توسعه روابط و همکاری روسیه با سایر کشورهای منطقه باشد.»  باید متذکر شد که روسیه در حال حاضر فقط در میان دولت های چپ در آمریکای لاتین محبوبیت ندارد.  

با وجود اعتراض آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، ژایر بولسونارو، رئیس جمهور راست افراطی برزیل، روز دوشنبه هفته گذشته برای گفتگو با پوتین به مسکو سفر کرد.  روزنامه آرژانتینی «پاگیا ۱۲» روز پنجشنبه به نقل از بولسونارو گفت: «ما در همبستگی خود با روسیه جدی هستیم و می خواهیم در زمینه هایی مانند دفاع، نفت، گاز و کشاورزی با یکدیگر همکاری کنیم.»

 تنها متحد قابل اعتماد واشنگتن درآمریکای لاتین در حال حاضر کلمبیا است، در ضمن کلمبیا تنها کشور آمریکای لاتین است که «شریک جهانی» ناتو به حساب میآید.  

با این حال، اوضاع داخلی رئیس جمهور راستگرای کلمبیا چندان رضایت بخش نیست در حالی که زمان کوتاهی تا انتخابات کنگره در سیزدهم مارس باقی نمانده و تا انتخابات ریاست جمهوری هم فقط چند ماه بیشتر فرصت نیست، طبق جدیدترین نظرسنجی ۶۰ درصد کلمبیایی ها عملکرد او را «متوسط ​​یا ضعیف» توصیف می کنند.  شبکه خبری تله سور روز جمعه گزارش داد که نیمی از مردم معتقدند که کشور نیاز به تغییر دارد و ۵۵ درصد از پاسخ دهندگان نظر مثبتی به گوستاوو پترو، نامزد چپگرا دارند.