چرا «تورگنیف» با «داستایفسکی» ستیزه و اختلاف  داشت؟

سرگی میشنکوف ترجمه- رحیم کاکایی «داستایفسکی» و «تورگنیف» تقریباً هم سن و…

ویروس خزنده ی ویرانگر و خطرناکتر از بم اتوم

سلیمان کبیر نوری پیش تبصره: چه جالب شهره ی جهان شده است…

افغانستان در منطقه و جهان

در این مقطع زمانی تاریخ که جنگ ناتو به سرکردگی…

کی فراموش شود!

امین الله مفکر امینی       2024-20-02! کی فرامــــوش شود روزهای داغ نبـــــــرد درسنــگر که…

دلبرین عبدالفتاح علی

بانو "دلبرین عبدالفتاح علی" (به کُردی: دڵبرین عەبدولفەتاح عەلی بۆتانی)…

از کوچه های پرپیچ و خم  تبعید تا روزنه های…

نویسنده: مهرالدین مشید سخنی از تبعید و تبعیدگاه و تبعیدیان تاریخ قسمت…

دیالوگ

https://www.youtube.com/watch?v=j-Nr0pI5vJ4&ab_channel=dparsa

خلوت دل

رسول پویان نمـی پـرســد ز احـوال دل تـنـهـایی تـنهایم نمی داند کسی…

تا کی ز دستِ!

امین الله  مفکر امینی       2024-20-02! تا کــی ز دسـتِ  مـــلا و محتــسب کشیم عـــذاب شرم…

بازی های جدید استخبارات پاکستان و اختلاف فریبنده ی اسلام…

نویسنده: مهرالدین مشید در این روز ها گزارش هایی به نشر…

اجلاس دوحه هیاهویی پوچ

سیامک بهاری اجلاس دو روزه دوحه درباره بحران افغانستان به سرپرستی…

جمهوری متحد ضداستعماری عرب

دانیل (دَنی) شاو ــ پیش از سوم ژانویهٔ ۲۰۲۰ایرانی، ایرانی بود    …

زرع گندم در افغانستان

انواع گندم  در مناطق مختلف افغانستان پیشگفتار این کتاب برای چند منظور…

اسلام گرایان از نفی سیطره ی غرب تا نفی فرهنگ…

نویسنده: مهرالدین مشید نفی سیطره ی غرب را نباید با نفی…

انبیق یادها

رسول پویان صـدای بلـبـل آبـی و شـالـیــزارانم دوباره زنـده کند خاطـرات دورانم ز…

هیچ انسانی غیر مجاز نیست!

سیامک بهاری «اتباع غیر مجاز حق اجاره کردن خانه و ملک…

نزدیک به ۶۰ اجماع سازمان برای افغانستان – نشست دوحه…

که ۶۰ هزار اجماع هم برگزار شود – تا عنصر…

واهمه

از شكستن غرور واژه‌های تو  عطر باغچه هم شكست و قنارهای سركش…

نشست های جهانی و نبود اجماع سیاسی و بی پایانی…

نویسنده: مهرالدین مشید اجماع سیاسی در سطح ملی و بین المللی…

از بلند پروازی تا سقوط

عبدالصمد ازهر                 …

«
»

رویترز: اوکراین به سمت جنگ در حرکت است

 اوضاع مناطق شرقی اوکراین روز سه شنبه آرام تر بود اما تحولات چند روز آینده با توجه به برنامه طرفداران روسیه در شرق اوکراین برای برگزاری همه پرسی جدایی از اوکراین بسیار تعیین کننده است .

به گزارش رویترز از شهرهای کراماتورسک و اودیسا اوکراین، هر دو طرف نزاع اوکراین روز سه شنبه اجساد کشته شدگان خود را به خاک سپردند و این در حالی است که اوکراین به سمت جنگ در حال حرکت است و طرفداران روسیه از یک سو و طرفداران اوکراین متحد از سوی دیگر هر کدام طرف مقابل را به تجزیه کشور متهم می کنند.

روز سه شنبه بطور کلی نسبت به روزهای دیگر در بخش های زیادی از شرق و جنوب اوکراین آرام تر بود اما بعدازظهر سه شنبه خشونت در بندر شرقی ˈماریوپولˈ شعله ور شد .

یک پایگاه خبری در اوکراین تصاویری از لاستیک های شعله ور در بیرون از ساختمان شورای این شهر که در تصرف تظاهرکنندگان طرفدار روسیه بود منتشر کرده است. بر اثر این آتش سوزی ها دود غلیظی آسمان مرکز این شهر را فرا گرفت.

همچنین در برخی از خیابان های این شهر موانعی ایجاد شده و ساکنان شهر صدای تیراندازی در نزدیکی یک پایگاه نظامی محلی شنیده اند.

رویترز در ادامه نوشت: افزایش خشونت ها در اوکراین لحن دیپلماسی بین المللی را نیز تغییر داده است بطوری که حتی کشورهای محتاط اروپایی نیز اکنون از احتمال جنگ در این کشور 45 میلیون نفری صحبت می کنند.

فرانک والتر اشتاین مایز وزیر امور خارجه آلمان در گفتگوهایی که در چهار روزنامه اروپایی منتشر شده ، گفته است: تصاویر خونین شهر اودیسا در اوکراین به ما نشان داده که تنها چند گام با یک رویارویی نظامی فاصله داریم.

در ادامه این گزارش آمده است: چند روز آینده می تواند بسیار تعیین کننده باشد. جدایی طلبان در منطقه شرقی ˈدونباسˈ اوکراین می گویند که در روز 11 مه (21 اردیبهشت) همه پرسی جدایی از اوکراین را مشابه همه پرسی جدایی شبه جزیره کریمه برگزار خواهند کرد.

این در حالی است که آمریکا هر گونه تلاشی برای همه پرسی در شرق اوکراین را ˈتقلبیˈ دانسته و تهدید کرده که اگر روسیه از این مساله برای اعزام نیرو و انضمام بخش های بیشتری از خاک اوکراین به خاک روسیه استفاده کند ، تحریم های بیشتری علیه مسکو اعمال خواهد شد.

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرده که هفته آینده با وزیرانی در اروپا برای بررسی گام های بعدی درباره اوکراین دیدار خواهد کرد.

روز جمعه نهم ماه مه دو روز پیش از همه پرسی برنامه ریزی شده در شرق اوکراین با تعطیلی سالانه ˈروز پیروزیˈ به مناسبت پیروزی شوروی سابق بری آلمان نازی مصادف است. مسکو آشکارا دولت جدید در کی یف را با نازی ها مقایسه کرده و مقامات اوکراین می گویند که از بروز خشونت در این روز نگران هستند. قرار است در این روز رژه نظامی مهمی در ˈمیدان سرخˈ برگزار شود.

ارتش اوکراین در چند روز گذشته اقدام به تهاجم نظامی در شرق این کشور کرده اما پیشرفت چندانی نداشته و شورشیان جدایی طلب تا کنون مواضع خود را در شهر اسلاویانسک محکم نگاه داشته و سه بالگرد ارتش اوکراین را سرنگون کرده اند.

میخائیلو کووال کفیل وزارت دفاع اوکراین در توضیح اینکه چرا عملیات نظامی ارتش اوکراین در شرق کشور طولانی شده و دستاورد کمی داشته است، می گوید: ما دو راهکار داریم ؛ یکی این است که از ادوات سنگین نظامی استفاده کنیم و همه چیز را نابود کنیم و راهکار دیگر محاصره و نابودی تدریجی محرکان خشونت است که ما راهکار دوم را اجرا می کنیم.

این گزارش در ادامه می افزاید: نگرانی غرب تا کنون به اقدامات جدی متناسب با سطح نگرانی ها برای ناامید کردن پوتین منجر نشده است. آمریکا و اتحادیه اروپا تحریم های محدودی علیه برخی افراد و شرکت های کوچک روسی اعمال کرده اند.

ناتو نیز تصریح کرده که برای محافظت از اوکراین وارد جنگ نخواهد شد و بجای آن تدابیر دفاعی از کشورهای عضو ناتو در مجاورت اوکراین را تقویت می کند.

ژنرال آمریکایی فیلیپ بریدلاو فرمانده نظامی ارشد ناتو روز دوشنبه گفت روسیه از نیروهای ویژه در شرق اوکراین استفاده کرده و ممکن است بدون یک اشغال نظامی متعارف هم بتواند به هدف های خود برسد.

رهبران غربی تهدید کرده اند که اگر روسیه در روند انتخابات ریاست جمهوری 25 مه (4 خرداد) اوکراین مداخله کند ، تحریم های بیشتری علیه مسکو اعمال می کند.

فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه گفته که اگر این انتخابات برگزار نشود ، هرج و مرج ایجاد می شود و خطر جنگ داخلی در اوکراین وجود دارد.

اما مسکو دورنمای انتخابات اوکراین را رد کرده و گفته که نتیجه چنین انتخاباتی را نمی پذیرد.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در یک کنفرانس خبری گفته که برگزاری انتخابات در زمانی که ارتش اوکراین علیه بخشی از جمعیت این کشور دست به اقدام نظامی زده است، اقدامی غیر عادی است.