مجموعه سروده ها از رازق فانی« پــیـــام‌بــاران »

تدوین دیجیتال : رفیق قاسم آسمایی رازق فانی و «پیام‌باران»از چاپ…

جریده تاریخی وطن

یـادی از جــریـدۀ وطـن و حــزب وطـن و ویرایش…

من صدای آن زنم

من صدای آن زنی کاو در میان آتش است شعله ها…

فغان سکوت

رسول پویان بـوی حـــمـاسـۀ کهـن آید بـاز حب وطـن وطـن آید کس نـدارد…

افغانستان را باید یک زن رهبری کند

       نوشته ی : فروغی   پس ازسخنرانی پرشوروپرخاش شجاعانه وهوشمندانه ی "…

نگاه اجمالی پیرامون آمار جمعیت افغانستان

ادعای واقعی، اسطوره ای یا واهی ! نویسنده: فاتح محمد سامع ۲۳…

برنارد هنری لوی

نوشته کریم پوپل او در ۵ نوامبر ۱۹۴۸ در یک  خانواده…

ما بوده ایم و میباشیم !

امین الله مفکر امینی ! 2022-23-01 مــــا بوده ایم ومیباشیم سپـاه…

پند نغز

رسول پویان تجــربـه زیــور دل پیر است پیرالگـوی صبر و تدبیراست شوروحال وتلاش…

درنگی بر بی حرمتی جوبایدن به مردم با شهامت افغانستان

۲۰۲۲/۰۱/۲۴ پایمرد جمشید پدران ما افغانان گفته اند (سرشاخ پرمیوه برزمین)…

کابل

ميرعنايت الله سادات February 2006کاليفورنيا-  mesadat@yahoo.com ايمل: /Email کابل تو ای ديار غرور…

آیا میدانید، خوک ها برای طولانی شدن عمر انسان قربانی…

سلیمان کبیر نوری از آنجاییکه طبابت خود بخشی از علوم کاربردی…

سر و کله ی خیلی ها ازآستین طالبان بیرون شد…

استاد صباح گفته می شود سفر امیرخان متقی وزیر خارجه و…

شكست اخلاقى بزرگترين امپراطورى جهان 

میرعبدالواحد سادات لاطايلات تازه رييس جمهور امريكاياوه مى گويم عقلم…

شاعر ایرانی میان مارکسیسم و پوزیویتیسم محفل وین

آرام بختیاری   رودلف کارناپ و نئوپوزیویتیسم محفل فلسفی وین. اخیرا در یک…

اتن نکنید

                                خراب بیش از این ظالمان وطن نکنید  دیگر بس است ستم…

طالبان، افغانستان راچند پارچه می کنند

  نوشته ی : اسماعیل فروغی      ماشین جنگی طالبان هرگز نمی تواند…

حقیقت رنگین کمان آگاهی و نردبان شناخت

نویسنده: مهرالدین مشید آنگاه که انسان پس از طی مراحل تکاملی…

ادبي ژور اندی سرلاری او د ناپېيلي شعر انځورګر

ارواښاد علامه محمود طرزي وایي : (یو اولس په ژبه او…

محبت شماره چهارم

محبت شماره چهارم

«
»

رویارویی بر سر اوکراین نزدیک است

روسیه و ناتو بعید است که به توافق برسند، اگر بلوک به رهبری ایالات متحده پیشنهاد مسکو را رد کند، «درگیری‌های منطقه‌ای افزایش می‌یابد»نویسنده: یانگ شنگ مترجم: سایت «۱۰ مهر»برگرفته از : گلوبال تایمز، ۱۹ دسامبر ۲۰۲۱ *

یانگ گفت که ایالات متحده در نهایت پیشنهادهای روسیه را رد خواهد کرد و روسیه نیز دست به‌کار شده و اقدام خواهد کرد، اما یک رویارویی نظامی ‌گسترده بعید به‌نظر می‌رسد. با این حال، درگیری‌های نظامی ‌در شرق اوکراین می‌تواند تا حدی تشدید شود و روسیه استقرار نظامی ‌خود را در کنار مرز افزایش خواهد داد. وی خاطرنشان کرد: «اگر ناتو جرأت کند و سیستم‌های ضدِ موشکی یا سایر تسلیحات استراتژیک را در اوکراین مستقر کند، مسکو برای از بین بردن آنها حمله جراحی (۱) انجام می‌دهد. این‌گونه است که روسیه در صورت عبور از خطوط قرمز با اقدامات تحریک‌آمیز، برخورد می‌کند.»
 

 تحلیل‌گران چینی می‌گویند بعید به‌نظر می‌رسد اوضاع متشنج کنونی حول مسأله اوکراین بین روسیه و ناتو کاهش یابد، زیرا تقریباً غیرممکن است که ناتو ضمانت امنیتی پیشنهادی مسکو را به‌دلیل خصومت ریشه‌دار با روسیه بپذیرد و می‌افزایند که بلوک به رهبری ایالات متحده این کار را نخواهد کرد. ناتو علیرغم مخالفت روسیه به‌سمت شرق گسترش خواهد یافت و روسیه نیز قطعاً مقابله به مثل خواهد کرد. 

آنها خاطرنشان کردند که اگرچه چین امیدوار است دو طرف بتوانند اوضاع را به‌صورت مسالمت‌آمیز حل کنند، اما بعید است که دو طرف بدون هیچ‌گونه اصطکاک و درگیری به توافق جدیدی دست یابند و در صورت شکست مذاکرات، حداقلِ ممکن این است که درگیری‌های منطقه‌ای رخ دهد. 

برابر گزارش خبرگزاری تاس، الکساندر گروشکو معاون وزیر امور خارجه روسیه روز شنبه در کانال یوتیوب Solovyov Live گفت که اگر ناتو پیشنهادات روسیه برای تضمین‌های امنیتی را رد کند، روسیه در «ایجاد تهدیدات متقابل» درنگ نخواهد کرد. وی گفت: «ما به‌صراحت اعلام می‌کنیم که در مورد تغییر از یک سناریوی نظامی یا نظامی ــ فنی به یک روند سیاسی» که امنیت همه کشورها در منطقه سازمان امنیت و همکاری اروپا OCSE، یورو، آتلانتیک و اوراسیا را تقویت می‌کند، آماده صحبت هستیم. و افزود. «اگر این کار نتیجه ندهد، ما به آنها [ناتو] پیام دادیم که به‌سمت ایجاد تهدیدات متقابل حرکت خواهیم کرد، اما آنوقت دیگر خیلی دیر خواهد بود اگر از ما بپرسید چرا این تصمیم‌ها را گرفتیم و چرا این سیستم‌ها را مستقر کردیم». 

او گفت که اروپایی‌ها باید به چشم‌انداز تبدیل این قاره به میدان رویارویی نظامی ‌فکر کنند. 

رویترز گزارش داد، روسیه روز جمعه در بخشی از فهرست خواسته‌های خود دربارۀ تضمین‌های امنیتی که برای مذاکره با غرب تهیه کرده است اعلام کرد که خواستار تضمین قانونی الزام‌آوری مبنی بر اینست که ناتو از هرگونه فعالیت نظامی‌ در شرق اروپا و اوکراین دست می‌کشد. 

یانگ جین، همکار پژوهشی در موسسه مطالعات روسیه، اروپای شرقی و آسیای مرکزی در آکادمی ‌علوم اجتماعی چین، روز یکشنبه به گلوبال تایمز گفت که روسیه در این مورد بسیار جدی است، زیرا ناتو در دهه‌های گذشته بیش از حد فشار آورده و برای روسیه فضایی جهت مصالحه بیشتر باقی نگذاشته است. مسکو برای اولین بار جزئیات خواسته‌هایی را مطرح کرد که می‌گوید برای کاهش تنش در اروپا و خنثی کردن بحران اوکراین ضروری است، زیرا کشورهای غربی روسیه را متهم کرده‌اند که با تجمع نیرو‌هایش در نزدیکی مرز، برای تهاجم احتمالی آماده شده است. براساس گزارش رویترز، روسیه هرگونه برنامه‌ریزی به‌منظور تهاجم را رد کرده است. 

این خواسته‌ها حاوی عناصری است ــ همچون وتوی مؤثر روسیه در مورد عضویت اوکراین در آینده در ناتو ــ که غرب قبلاً آن را رد کرده است. برخی دیگر به‌معنای حذف تسلیحات هسته‌ای ایالات متحده از اروپا و خروج گردان‌های چند ملیتی ناتو از لهستان و کشورهای بالتیک استونی، لتونی و لیتوانی هستند که زمانی از جمهوری‌های اتحاد جماهیر شوروی بودند. 

ناتو به رهبری ایالات متحده برای دشمنی با اتحاد جماهیر شوروی و روسیه متولد شد، زیرا در خدمت هژمونی ایالات متحده است و نه صلح منطقه‌ای. یک کارشناس مستقر در پکن در مطالعات روسیه و اروپای شرقی که خواست نامش فاش نشود، گفت: شاید هر چه وضعیت خطرناک‌تر باشد، آمریکا از تنش، منافع بیشتری دریافت خواهد کرد. او همچنین اضافه کرد، «ایجاد تنش می‌تواند انتقام روسیه را به‌همراه داشته باشد و از این رو اعضای ناتو به حمایت ایالات متحده نیاز خواهند داشت و از همین جاست که رهبری ایالات متحده براساس خواسته‌های امنیتی تقویت می‌گردد. اینگونه است که واشنگتن بازی می‌کند، اما بسیاری از کشورهای کوچک نمی‌فهمند، یا چاره ای جز این ندارند که توسط ایالات متحده به بازی گرفته شوند و مورد استفاده قرار گیرند». 

به گزارش رویترز، یک مقام ارشد دولت در واشنگتن گفت که ایالات متحده آماده است تا در مورد این پیشنهادها با روسیه گفت‌وگو کند، اما افزود: «مواردی در این اسناد وجود دارد که روس‌ها می‌دانند غیرقابل قبول است».  این مقام گفت که واشنگتن هفته آینده با پیشنهادهای دقیق‌تر و ملموس‌تری در مورد قالب هر گونه گفت‌وگو پاسخ خواهد داد. 

یانگ گفت که ایالات متحده در نهایت پیشنهادهای روسیه را رد خواهد کرد و روسیه نیز دست به‌کار شده و اقدام خواهد کرد، اما یک رویارویی نظامی ‌گسترده بعید به‌نظر می‌رسد. با این حال، درگیری‌های نظامی ‌در شرق اوکراین می‌تواند تا حدی تشدید شود و روسیه استقرار نظامی ‌خود را در کنار مرز افزایش خواهد داد. وی خاطرنشان کرد: «اگر ناتو جرأت کند و سیستم‌های ضدِ موشکی یا سایر تسلیحات استراتژیک را در اوکراین مستقر کند، مسکو برای از بین بردن آنها حمله جراحی (۱) انجام می‌دهد. این‌گونه است که روسیه در صورت عبور از خطوط قرمز با اقدامات تحریک‌آمیز، برخورد می‌کند.»

۱ــ حمله جراحی (انگلیسی: surgical strike) یک حمله نظامی است که هدف از آن این است که در آن تنها هدف مشروع نظامی ‌موردِ نظر آسیب ببیند و خسارات جانبی به ساختمان‌های اطراف، اتومبیل‌ها و زیرساخت‌ها و وسایل عمومی ‌اندک یا صفر باشد.(ویکی پدیا)

 * https://www.globaltimes.cn/page/۲۰۲۱۱۲/۱۲۴۲۸۴۵.shtml