انبیق یادها

رسول پویان صـدای بلـبـل آبـی و شـالـیــزارانم دوباره زنـده کند خاطـرات دورانم ز…

هیچ انسانی غیر مجاز نیست!

سیامک بهاری «اتباع غیر مجاز حق اجاره کردن خانه و ملک…

نزدیک به ۶۰ اجماع سازمان برای افغانستان – نشست دوحه…

که ۶۰ هزار اجماع هم برگزار شود – تا عنصر…

واهمه

از شكستن غرور واژه‌های تو  عطر باغچه هم شكست و قنارهای سركش…

نشست های جهانی و نبود اجماع سیاسی و بی پایانی…

نویسنده: مهرالدین مشید اجماع سیاسی در سطح ملی و بین المللی…

از بلند پروازی تا سقوط

عبدالصمد ازهر                 …

وحدت ضامن پیروزی وحافظ بقای ماست

پيشگفتار: مردم آزاده افغانستان در درازنای تاریخ هر زمانیکه خاک آبایی…

کدام دانه های تلخ را خلیلزاد در افغانستان کاشته است؟

      نوشته ی : اسماعیل فروغی       زلمی خلیلزاد نماینده…

اسلام گرایان از نفی سیطره ی غرب تا نفی فرهنگ…

نویسنده: مهرالدین مشید نفی سیطره ی غرب را نباید با نفی…

حکایت خورشید

رسول پویان چـو بـال مـلۀ صـیـاد از پـرِ خـام است تـمــام پـرّش…

تان «پیرمرد من»

نویسنده «ارنست همینگوی»؛ مترجم «جعفر سلمان‌نژاد» حدس می‌زنم الان به آن…

فراخوان بخاطر نجات أفغانستان

به نام خداوند حق و عدالت سازمان ملل متحد در نیمه…

دریای عشق

{تقدیم به ساحت حضرت ختمی مرتبت(ص)} یا محمّد، گوهر دریای عشق!  ای…

افغانستان افتاده در زیر پاشنه های تروریسم و رویا های…

نویسنده: مهرالدین مشید مبارزه برای یک افغانستان واحد از رویا پردازی…

فریاد فدرال خواهی از گلوی فراریان جمهوری

           فدرالیزم ، تجزیه نیست .           …

خون عشق و محبت

رسول پویان بیا که دامن صحرا سبز و رنگین است بهــار نـاز…

نویسنده گی مسؤولانه یعنی نفخ صور و برپایی شور در…

نویسنده: مهرالدین مشید قسمت سوم نویسنده گی یعنی روایت آفرینی و اسطوره…

بزرگترین کشور جهان و 50 کشور پهناور دنیا از لحاظ…

با نگاه کردن به نقشه جهان پهناورترین و بزرگترین کشورهای…

فیزیوکراتی،- دست دراز سرمایه داری در اقتصاد فئودالیستی

Physiokati. آرام بختیاری فیزیوکراتی،- طبیعت و کشاورزی کلان در خدمت بورژوازی.  فیزیوکراتی واژ…

«
»

رسوایی بزرگ آمریکا؛ واشنگتن این جنگ‌ها را به راه انداخته است

یک نشریه آمریکایی اسنادی را فاش کرده است که نشان می‌دهد ایالات متحده آمریکا به طور محرمانه و تحت عنوان مبارزه با تروریسم، در سراسر جهان جنگ نیابتی به راه انداخته است.

رسوایی بزرگ آمریکا؛ واشنگتن این جنگ‌ها را به راه انداخته است

وبگاه آمریکایی «اینترسپت» گزارش کرده است که ایالات متحده تحت عنوان مبارزه با تروریسم، دست‌کم 23 جنگ نیابتی در سراسر جهان انجام داده است.

 بر اساس مقاله ای که اخیراً در اینترسپت منتشر شده است، ایالات متحده از یک مرجع مخفی به نام «127e» برای راه اندازی حداقل 23 جنگ نیابتی از سال 2017 استفاده کرده است. این رسانه مدعی شده است که به اسنادی دست یافته است که قبل از این تاکنون دیده نشده بود و با مقام‌های عالی‌رتبه آگاه از این موضوع گفت‌وگو کرده است.


اینترسپت اسناد را از طریق «قانون آزادی اطلاعات» دریافت کرده است و می‌گوید که این اسناد برای اولین بار رسماً تأیید می‌کند که حداقل 14 برنامه موسوم به «127e» تا همین سال 2020 در غرب آسیا و مناطق آسیا-اقیانوسیه فعال بوده است.

بر اساس این گزارش، در مجموع، طبق گزارش‌ها، پنتاگون 23 برنامه جداگانه 127e را بین سال‌های 2017 تا 2020 در سراسر جهان راه‌اندازی کرد که 310 میلیون دلار برای مالیات‌دهندگان آمریکایی هزینه داشت.

وبگاه اینترسپت توضیح می‌دهد که 127e یکی از چندین مجوزهای تقریباً ناشناخته است که در دو دهه گذشته کنگره به وزارت دفاع اعطا کرده است. این مجوز به کماندوهای آمریکایی اجازه می‌دهد که در همکاری با شرکای خارجی و غیرمتعارف خود در سراسر جهان با نظارت حداقلی خارجی، «عملیات ضدتروریستی» انجام دهند.

بر اساس این گزارش، این برنامه به ایالات متحده اجازه تسلیح، آموزش و عرضه اطلاعات به نیروهای خارجی را می‌دهد و برخلاف برنامه‌های سنتی کمک خارجی که بر ایجاد ظرفیت محلی در کشورهای شریک تمرکز دارد، طبق برنامه E127، «نیروهای جانشین»، از دستورات آمریکا پیروی می‌کنند و مأموریت‌های واشنگتن را علیه دشمنان ایالات متحده برای دستیابی به اهداف آمریکایی انجام دهند و  اساساً به عنوان ارتش نیابتی پنتاگون عمل می‌کنند.

به گفته این رسانه، تقریباً هیچ اطلاعاتی در مورد این عملیات هرگز با هیچ یک از اعضای کنگره یا مقامات وزارت خارجه آمریکا به اشتراک گذاشته نشده است. به طور کلی مشخص نیست که این عملیات در کجا انجام می‌شود، تعداد این عملیات‌ها، اهداف، یا حتی هویت نیروهای خارجی که ایالات متحده برای اجرای این پروژه‌ها با آن‌ها همکاری می‌کند، همگی در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

منتقدان این برنامه‌ها هشدار داده‌اند که این اقدامات مخفیانه ایالات متحده می‌تواند به تنش‌های نظامی پیش‌بینی نشده‌ای منتهی شود و آمریکا را در دهها درگیری سراسر جهان درگیر کند زیرا برنامه e127 اجازه هیچ گونه نظارت یا مداخله مقام‌های امور خارجی را نمی‌دهد.

این نشریه ادامه می دهد که اگرچه جدیدترین دسته از اسناد فاش شده شفاف‌سازی‌هایی را درباره برنامه 127 e ارائه می‌دهد اما هنوز هم برای عموم مردم و هم برای اعضای کنگره که تقریباً هیچ گزارشی درباره این برنامه دریافت نمی‌کنند، برنامه‌ای ناشناخته است.

یک مقام دولتی آشنا با این برنامه که برای بحث در مورد آن خواست نامش فاش نشود، به اینترسپت گفت که اکثر کارکنان کنگره حتی مجوز مشاهده گزارش‌های 127e  را ندارند و آن‌هایی که چنین مجوزی دارند، به ندرت درخواست مشاهده می‌کنند. او توضیح داد: «این برنامه برای جلوگیری از نظارت طراحی شده است».

«استفان سملر» یکی از بنیانگذاران یک اندیشکده سیاست خارجی در ایالات متحده به اینترسپت گفت که پنتاگون ترجیح می‌دهد عملیات خود را با کمترین نظارت، ورودی یا کاغذبازی از جانب کنگره انجام دهد و سال‌هاست که این گونه کار می‌کند.

  او به این نشریه توضیح داد: «جامعه عملیات ویژه، خودمختاری را بسیار دوست دارد، و افزود که «مشکل این است که این چیزها بسیار عادی شده است».

وی در پایان افزود: «توجه بیشتری باید به این مجوزهای آموزش و تجهیز شود؛ خواه نیروهای ویژه باشند و یا برنامه وزارت دفاع، زیرا این یک روش دوستانه برای راه انداختن جنگی بی‌پایان است».