وزیر معارف درفشدار جنگ فرهنگی و بلند گوی استخبارات پاکستان

نویسنده: مهرالدین مشید ار یک وزیر مزدور و وابسته به آی…

صرف این مبالغ کلان برای چه ؟

اخرین رقم‌مصارف امریکا در جنگ بیست ساله افغانستان دو تریلیون…

استالینیسم چیست؟!

سایت پلیت‌ستورم برگردان: آمادور نویدی مسئله استالینیسم آگهی‌ها REPORT THIS AD فهرست: ۱. پیدایش استالینیسم ۲. استالینیسم بعنوان…

مصاحبه با مؤلف جوان

مصاحبه‌کننده نذیر "ظفر" اخیراً کتاب «خنیاگران قلم» به زیور چاپ آراسته…

صاحبدل قلم فرسا

نوشته نذير ظفر كيست شهرانى؟ قلم فرساى ما همدل و هم فكر…

خدا و زن

قسمت اول  شیخ محی الدین ابن عربی در کتاب فصوص در…

فروشندۀ رؤیاها

نویسنده «هِنری بِستون»؛ مترجم «اسماعیل پورکاظم» در گذشته‌های نه چندان دور،…

«زمان کوتاه و عشق ارمغان توست»

این شعر را از ترکی استانبولی به فارسی، به یاد…

شمیم خیال

رسول پویان شـراب کهنۀ سـرخ و سپـید نـوش ات باد تماـم نـشوۀ…

گزارش خبری از شرکت هيات انجمن در ۵۱ مین اجلاس…

هیآت دو نفری انجمن حقوقدانان افغان در اروپا در ۵۱…

شبیه سازی جنگ اوکراین با جنگ افغانستان

مقدمه بدام انداختن طرفهای مقابل ومقابله ابرقدرتها با همدیگردربازیهای بزرگ رقابتهای…

شکسپیر،- روشنگری عشق و تراژدی 

آرام بختیاری  شکسپیر،- منتقد فئودالیسم، مشوق نوزایی رنسانس. ویلیام شکسپیر را مورخین…

بیرون راندن مردم

بیرون راندن مردم از خانه های آبایی شان در منطقهء…

بزرگ ترین کشور حامی تروریزم در حال فروپاشی کامل

نویسنده: مهرالدین مشید درمانده گی حلقۀ خبیثۀ اتصال گروههای تروریستی  پاکستان به…

نقش میخائيل گرباچوف در تضعیف صلح ، ثبات و امنیت…

نوشته از ع.  بصیر دهزاد تذکر: این مقاله با تخلیص و بعضی…

طالب چارواکو نور مو بس دي

عبدالصند ازهر                 …

ملکه مُرد، جواب‌دهنده کی‌ست؟

الماسِ‌کوهِ نور:هدیه‌ی سپاس‌گزارییامیراثِ تاراج شده برای افغانستانِ امروز؟Sssssssssssssssssssssssنوشته‌ی نیمه پژوهشی…

صلح جهان در خطر است

پنجاه وپنج سال قبل یکی از سرمقاله های جریده تابناک…

خنیاگران قلم (معرف ۱۵۳ شاعر معاصر افغانستان)

نوشته: نذیر ظفر بنام خداوند لوح و قلم -  درین مقطع زمان…

جنایات طالبان ، فوران آتشفشان پر از ظلم، تبعیض و…

نوشته از ع. بصیر دهزاد آنچه آلاهه دلاورزی به سرنوشت تجاوز…

«
»

در برابر جنگ افروزان بایستیم!

از سخنرانی رئیس حزب کمونیست آلمان پاتریک کوبله در جشنواره مطبوعات عصر ما


یونگه ولت
ترجمه مجله هفته

03.09.2022یک هفته پیش، بعد از کار، وقتی به خانه رسیدم، نامه‌ای ظاهرا معمولی به دستم رسید که مرا برای مدت کوتاهی در افسردگی و سپس در خشم بزرگی فرو برد. 
این نامه از سوی شرکت خدمات عمومی برایم ارسال شده بود و در آن اعلام کرده بود که قیمت گاز را بیش از ۲.۵ برابر افزایش پیدا میدهد. 

این نوشته برای آرام کردن مخاطب نامه، اشاره کرده بود که مالیاتی که قرار است ما با آن شرکت‌ های عظیم انرژی را نجات دهیم و سودهای کلان آنها را افزایش دهیم، قبلاً در محاسبه قیمت لحاظ شده است. 

خشمگینم و ما باید به خیابانها بیاییم – در سال ۲۰۱۹ تقریباً ۲۰ میلیون خانه و آپارتمان در این کشور وجود داشت که با گاز گرم شده بودند – بنابراین احتمالاً حداقل حدود ۴۰ میلیون نفر مستقیماً تحت تأثیر این گرانی قیمت قرار خواهند گرفت. 
صدها هزار خانواده در خطر فقر هستند و میلیون‌ها فقیر در کشور ما از سرما در زمستان میلرزند و از گرسنگی میکشند. 
کارگران و کارمندان، کسب‌ وکارهای کوچکی که هنوز در حال پرداخت اقساط آپارتمان‌ های و منازل کوچک خود هستند، دیگر نمی‌توانند این کار را انجام دهند، منابع مالی از بین می‌رود – بانک‌ها پس‌اندازشان را خواهند بلعید. 
حتی کودکان بیشتری در این کشور ثروتمند از فقر و بیماری رنج خواهند برد. 
صدها هزار نفری که تمام عمر خود را کار کرده اند، و بازنشسته شده اند دیگر نمی توانند با مستمری مختصر خود زندگی کنند و در مراکز تقسیم مواد غذایی برای کم درآمد ها در صف خواهند ایستاد، حتی اگر اصلا آنها را در این مراکز بپذیرند. 
اما دروغ اصلی این است: «روس‌ها مقصرند.» سوال این است، چه کسی نورد استریم ۲ را تعطیل کرد؟
اتفاقاً این لوله با ۳۳۰ میلیون متر مکعب گاز طبیعی پر شده است، مقداری که به گفته روزنامه اقتصادی هندلزبلات٬ گاز یکسال صد هزار خانه را تامین کند. 
ما می خواهیم: 
نورد استریم ۲ را به بهره برداری برسانیم! جنگ اقتصادی را متوقف کنید

سیاست بورژوازی در کشور ما در مسیر جنگ و تبدیل شدن به یک قدرت بزرگ است و آشکارا به طور کامل از مسیر خارج شده است. 

نخست‌وزیر سابق مائوئیست و نخست وزیر فعلی ایالت بادن – وورتمبرگ توصیه می‌کند که به جای دوش گرفتن از دستمال های تن شویی برای حمام و نظافت استفاده کنیم، در حالی که رفیقش در دولت ائتلافی آقای لیندنر نئولیبرال٬ با یک پورشه به سمت جزیره سویلت می‌رود تا در آنجا مراسم عروسی لاکچری اش را برگزار کند. 

انم بئربوک ناگهان عشق عمیقی به کلاهخود و یونیفرم نظامی را در خود کشف کرده – او دیگر دیپلماسی را کاملا به کنار نهاده – او می خواهد روسیه را ویران کند و ما قرار است هزینه آن را بپردازیم، خنده دارتر از همه این است که، اولاف شولتس متخصص توربین گازی شده است – با این حال من گاهی اوقات میترسم که بدون شولتس این جماعت هابک، اشتراک سیمرمن، بئربوک و لیندنر دکمه برافروختن جنگ جهانی را با شعله ای بزرگتر فشار بدهند.

اگر میخواهید در سیاست آلمان به پست و مقامی برسید در کنار جنگ افروزی حتما باید دستی در اختلاس و کلاهبرداری و لفت و لیس داشته باشید، – نه، اولاف شولز چیزی در مورد رسوایی مالی و اختلاس چندین میلیارد یورویی «Cum-Ex» نمی دانست – یا موارد مشابه ای که در مسیر فعالیت سیاسی اش در آن دست داشته. اما راستی چرا ایالت هامبورگ محل سابق ریاست شولتس باید از بیش از ۴۷ میلیون یورو از اختلاسی که در بانک واربورگ زیر نظارت رئیس دولت فعلی اتفاق افتاده و همچنان لاپوشانی میشود چشم پوشی کند؟

حالا که صحبت دزدی و فامیل بازی است از پیامک های پاک کرده شده خانم فون در لاین چه خبر از میلیاردها دلار بودجه حیف و میل شده ارتش آلمان در دوران وزارت دفاع خانم فون در لاین خبر تازه ای نیست ؟

آیا فردریش مرتس رئیس حزب دموکرات مسیحی آلمان هنوز در لیست حقوق و دستمزد بلکروک آمریکایی است؟ و از آندریاس «اندی» شویر چه خبر حال و احوالش چطوره؟ حتما خوبه، اما «گرد» یا گرهارد شرویدر که دیگر اجازه فضولی بیشتر نداره، او فقط اجازه داشت قوانین هارتس را اجرا کند و در نتیجه صدها هزار نفر را به بدبختی خانماسوز بکشاند، او اجازه داشت به عنوان صدر اعظم آلمان این کشور را وارد اولین جنگ خود پس از جنگ جهانی دوم بکند. او می بایست دستورات آمریکا و ناتو را اجرا کند که کرد، یوگسلاوی را با نقض قوانین بین المللی بمباران کرد، اما وقتی که به عنوان یک سیاستمدار کهنه‌کار خواستار یک رفتار معمولی با روسیه می شود، نه، این دیگر گذشتن از خطوط قرمز است و باید مجازات شود. البته به دلایلی که در بالا ذکر شد هیچ همبستگی و دلسوزی با شرویدر ندارم.

مجبورم در اینجا یک چیزی را که در ابتدا گفتم پس بگیرم، علت اتفاقاتی که در حال حاضر در آلمان می‌افتد فقط این نیست که سیاست در این کشور مسیر خود را تغییر داده. اقداماتی که پس از سخنرانی شولتس هفته یعنی تصویب استقرار سلاح های هسته‌ای آمریکا در خاک آلمان بالا اوردن ۱۰۰ میلیارد یورو بدهی برای خرید تسلیحات نظامی و افزایش بودجه جنگی آلمان به هفتاد تا ۸۰ میلیون یورو و تبدیل شدن کشور ما به سومین تامین کننده بزرگ تسلیحات برای اوکراین.

همه این اتفاقات دو روز پس از حمله روسیه به اوکراین متولد نشده است، این طرح ها به قطع یقین از قبل در کشوهای سیاست آلمان و غرب تهیه و آماده اجرا بودند.
این مسیری است که ناتو علیه روسیه و چین مهندسی کرده است. 
این مسیری است قرار است ناتو و از آنجا امپریالیسم آمریکا قدرت بزرگ و مسلم در قاره اروپا تبدیل کند.
این هزینه ای است که ما اکنون برای اجرایی شدن آن می پردازیم. این دوره ای است که بازنشستگان، دانشجویان، کارگران، کارمندان و مشاغل کوچک را به سمت ویرانی و فقر سوق می دهد. 
و این مسیری است که خطر یک جنگ جهانی، یک جنگ هسته ای را به همراه دارد – ما باید این را متوقف کنیم، ما باید آنها را متوقف کنیم. 

پایان