درسهای تاریخ و جغرافی !

مصاحبه رضا پهلوی در تلویزیون ایران اینترنشنال بعد از جلسه فرشگرد در پشت درهای بسته با حضور رضا پهلوی … مدیریت گذار…


اشارات رضا پهلوی بر نافرمانی مدنی و مبارزات خشونت پرهیز … در هر جایی و اشاره به تجربه های پشت سر کافی نیست ، خشونت بد است و من هم مخالفم … اما اگر قرار است یک طرفه باشد یعنی حکومت خشونت گستر باشد و دولتهای جهانی هم خفه خون بگیرند و فقط جامعه از خشونت پرهیز کند…دفاع از طرف مردم خیلی هم خوب است.

منطقه خاورمیانه تاریخ سیاسی فرهنگی کاملا متفاوتی از مناطق شوروی سابق دارد منظورم انقلابهای مخملی مورد اشاره آنهاست . هیچ تجربه مخملی یا نمدی پشت سر به درد خاورمیانه نمیخورد . مناطق شوروی سابق زمانی توانستند از قابلیتهای مخملی مورد اشاره استفاده کنند که جد بزرگشان وارد مسیر استحاله جدی شده بود . والا در حالتی که هنوز فرهنگ و روش استالین حاکم است ، مخمل که چه عرض کنم سمباده آهن هم نمیشدند ! حالا هم سیستم اسلامی ولایت فقیه در ایران ، اگر بتواند وارد مسیر استحاله جدی شود پس در انعطاف بی نهایت مخملها باید لُنگ بیاندازد ! اما تا زمانی که این فرضیه محقق نشده ، اینقدر مثل طوطی اسکول ، جامعه را به درسهای خشونت پرهیزی رهنمون نکنید ! اشارات خشونت پرهیزی در برابر حکومت اسلامی خشونت گستر ، چیزی نیست جز توجیه بی عملی و بی عرضگی…


بعضی وقتها تاریخ را درست بخوانید و جغرافی را درست بفهمید ، تا دریابید چرا تجربه های پشت سر عمدتا در مناطق شوروی سابق به درد خاورمیانه نمیخورد ؟ معیار اصلی برای تشخیص یا تعریف بدی یا خوبی اعمال خشونت آمیز رفتار حاکمان است .


تشکیل جلسه ایی با حضور رضا پهلوی در پست درهای بسته در شهر واشنگتن دی سی را سهامدار اصلی فرشگرد تکذیب کرد … معاون اول صاحب فرشگرد گفت : تکذیب میکنیم چون برای ما و رضا پهلوی درب بسته ایی در واشنگتن معنا ندارد . سهامدار فرشگرد مدعی شد ما اول استخاره میکنیم بعد مبارزه را میکنیم…

جلسه پشت درهای بسته یعنی چه ؟

این “پشت درهای بسته” یعنی کسی مزاحم نشود ؟ خیلی مخفیانه است ؟ شورای امنییت هم مواقعی پشت درهای بسته کار میکند اما بعد که درها باز میشود خیلی زود معلوم میشود میخواهند به کجای زمین برینند . حالا هم فرشگرد پشت در بسته چه کرد ؟ کلا چند تا در بود که بسته شد ؟ چه موضوع مخفی خفنی را شکافتند ؟ رضا چه گفت ؟ چقدر طول کشید تا دربها باز شوند ؟ چایی یا قهوه با بیسکویت زدند ؟ خلاصه چه راز خفنی پشت درهای بسته شکافته شد یا بسته بندی شد ؟ هیچکدام از این سوالات مهم نیست تنها چیزی که مهم است این تیتر روانه بازار شود . ابتکار و خلاقیت خوب است ولی مضحکه شدن پشت درهای بسته خیلی بد است … از ما گفتن.

رهبران چهار کشور ترکیه، روسیه، آلمان و فرانسه که در استانبول گرد آمده بودند تا در مورد بحران سوریه گفت‌وگو کنند، از روند مورد حمایت سازمان ملل برای پایان دادن به جنگ داخلی و تشکیل کمیته قانون اساسی پشتیبانی کرده‌اند.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، در نشست خبری روز شنبه گفته پایان بحران در سوریه، بدون مشورت با دولت دمشق و «شرکای آخوند ما» که پوتین آنها را ضامن روند صلح، آتش‌بس و ایجاد مناطق کاهش تنش» توصیف کرده، «ممکن نیست».

با پایان رای گیری مجلس برای وزرای پیشنهادی حسن روحانی رئیس جمهور حکومت اسلامی ایران، هر چهار وزیر مورد نظر حسن روحانی موفق به کسب رای اعتماد نمایندگان شدند.از حسن روحانی پرسیدیم معیار انتخاب وزراء چه بود ؟

روحانی گفت مرسوم است استنخاره میکنیم اگر خوب بیاید وزیر میکنیم.

03.11.2018
اسماعیل هوشیار