فلسفه هایدگر میان تبلیغ فاشیسم و آنتی کمونیسم

Martin Heidegger(1889-1976)  آرام بختیاری کج فهمی فیلسوفان مذهبی دانشگاهی وطن از هایدگر. چرا…

سفر ملاهبت الله به کابل ؛ نشانه های زوال یا…

نویسنده: مهرالدین مشید نبض زمان و رقم خوردن شمارش معکوس در…

جامعه دین زده چگونه است؟

عبارت از جامعه می باشد٬ که دیندار از دین٬ چون…

نوای خلقِ غمدیدهء بغلان!

امین الله مفکر امینی       2024-13-05 آسمـان گرفته سخت برما، زمیــــن از سوی…

تنهایی و غربت شناخت نامه ی تبعید

نویسنده: مهرالدین مشید روایت دیگری از تنهایی و غربت روایت تبعید یعنی…

دست یاری 

بر بلای سیل بغلان مبتلا است  ساکنان اش زین مصیبت در…

تجلیل از روزمادردرکشورشاهی هالند

بتاریخ 12می سالجاری درشهرارنهم کشورشاهی هالند محفل باشکوهی ازسوی شوراي…

بجنبید ایکه خود ها، حامییان حقوق بشرخوانید!

امین الله مفکر امینی       2014-13-05! ندانم چطور گویم ویا به تصویر کشمدردوناله…

اینجا بغلان است، آدمیت را سیل برده است!

سیامک بهاری “ما نه غذا داریم، نه آب آشامیدنی، نه سرپناه،…

خشم سیلاب

رسول پویان خانه و باغ و زمین و روستا ویران گشت خـشـم…

 قاضی ی شهر شرف

محمد عالم افتخار مال تاجـر غرق دریا گشـته بود تاجر آنجا محوِ…

خیزش های مردمی نشانه های شکست طلسم وحشت طالبانی

نویسنده: مهرالدین مشید تبعیض، حرمت شکنی و استبداد کار نامه ی…

مادر

ای مادر من فرخ و آباد بمانی پر خنده به لب…

چند شعر کوتاه از زانا کوردستانی

انتظارم، بوی سیگارهای زر گرفته... و روزهای تلخِ نیمه سوخته میان بغض خاموشت…

جنگ قدرت ها

رسول پویان جنگ قـدرت ها دل زخمین وخونین آورد جـای صلح و…

افراطیت پادزهر خیانت رهبران اسلام سیاسی و یا شکست مبارزات…

نویسنده: مهرالدین مشید علل و عوامل یا چگونگی و چیستی باز…

زبان آریایی یا آریویی چی شد؟

نوشته: دکتر حمیدالله مفید ——————————— زبان بازتاب خرد آدمی است و انسان…

تعامل 

نور محمد غفوری از چندی به اینطرف در مکالمات و نوشتار…

جمال غمبار

آقای "جمال غمبار"، (به کُردی: جەمال غەمبار) شاعر و نویسنده‌ی…

چین کاوشگری به نیمه تاریک ماه فرستاد

منبع تصویر، GETTY IMAGES ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۳ مه ۲۰۲۴ آژانس فضایی…

«
»

داکتر اشرف غنی احمدزی

نوشته کریم پوپل

23فبروری2014

          

داکتر اشرف غنی احمدزی سیاست مدار و تکنو کرات مسلکی افغانی می‌باشد. وی کنون کاندید ریاست جمهوری سال ۲۰۱۴ افغانستان می‌باشد. او در در سال ۲۰۰۸ نیز خودرا کاندید نمود ه بود که حامد کرزی از وی پیشی نموده کرسی ریاست جمهوری را بدست آورد. او کنون یکی از ممتازترین فرد در زمره کاندیدان سال ۲۰۱۴ می‌باشد. وی پس از سال ۲۰۰۱ یکی از مهمترین شخصیت سیاسی افغانستان بوده در کرسی‌های مشاور ارشد، نماینده لخضر ابراهیمی، وزیر مالیه و ریاست پوهنتون کابل وظیفه اجرا نموده است. او درسالهای جنگ با مجاهدین  همکاری بشری وانسان دوستانه  داشته ولی خود یک فرد آزاد بوده وابسته به هیچ یک از گروه تنظیم واحزاب افغانستان نمی‌باشد. این بزرگترین امتیاز وی نظر به دیگر کاندیدان می‌باشد که اورا به پله‌های موفقیت خواهد رسانید. او به زبانهای دری  پشتو و انگلیسی روان تکلم می‌نماید.

 زندگی نامه

داکتر اشرف غنی پسر شاه جان  ملیتش پشتون واز قوم احمدزوی  از ساکنین سرخاب لهوگر بودند. مادر او کوکبه ( ضیاگل) دختر احمد علی خان لودین  مسکونه کوهدامن بود. او  در۲۹ ثور سال ۱۳۲۸ هجری شمسی  در ولایت کابل  تولد گردید. دوره ابتدائیه را در لیسه استقلال  ودوره ثانوی و عالی را در لیسه عالی حبیبیه سپری نمود.  اودر جریان درس مکتب  برای مدت یکسال غرض ادامه تحصیل  به امریکا اعزام شد . پس از فراغت از لیسه حبیبیه  شامل پوهنځی حقوق پوهنتون کابل گردید.  موصوف نظر به شایستگی که داشت عازم پوهنتون  ایالات متحده امریکا در بیروت گردیده  از رشته علوم سیاسی فارغ گردید. از سال  ۱۹۷۳الی ۱۹۷۷ به صفت استاد در پوهنتون کابل ایفای وظیفه مینمود. پس از سال ۱۳۵۷ به امریکا رفته  از رشته روابط بین المللی و انسان شناسی پوهنتون کولمبیا دکتورای خودرا بدست آورد. او  سابقه کاری در بانک جهانی ,  به عنوان استاد  درپوهنتون های کابل، آغوس پوهنتون دانمارک و جان هاپکینز ایالات متحده امریکا ایفای وظیفه نموده  است. جناب  احمدزی در جریان کاردر بانک جهانی با رسانه ها به عنوان کارشناس و تحلیلگر مسائل افغانستان گفتگو کرده است. او در جریان جنگ خلیج فارس و جنگ های داخلی افغانستان به عنوان یک تحلیلگر معتبر در مطبوعات بین الملل مطرح بود اما رابطه آقای غنی با افغانستان هنگامی محکمتر شد  که در توافقات بن، به عنوان مشاور لخضر ابراهیمی، نماینده سابق سازمان ملل متحد در امور افغانستان معرفی گردید..

 او بعد از کنفرانس بن در سال ۱۳۸۰ هجری شمسی( دسمبر ۲۰۰۱ میلادی) به حیث مشاور اقتصادی دولت موقت آقای کرزی انتخاب گردید، که در این جریان وی با آقای لخضر ابراهیمی همکاری نمود و نیز مسوول بازسازی و کمک های خارجی به افغانستان گردید. همچنین رئیس اداره هماهنگ کننده کمکهای بین المللی به افغانستان بود. بعد از لویه جرگه اضطراری در۱۳۸۱ هجری شمسی (ماه جون سال ۲۰۰۲میلادی) وی برای دو سال به حیث وزیر مالیه دولت انتقالی آقای کرزی انتخاب گردید. در سال۱۳۸۳ هجری شمسی ( ۲۰۰۴ میلادی)، آقای اشرف غنی از سمت اش به حیث وزیر مالیه در دولت افغانستان استعفا داد، و به عنوان رئیس پوهنتون کابل انتخاب گردید. آقای احمدزوی در سال ۲۰۰۶ میلادی از سوی دولت افغانستان به عنوان نامزد دبیر کلی سازمان ملل برای جانشینی کوفی عنان معرفی شد، اما در برابر بان کی مون، دبیر کل کنونی این سازمان شکست خورد .

داکتراشرف غنی زمانیکه به  حیث وزیر مالیه ایفای وطیفه مینمود در اجلاس کابینه، برنامه بزرگ اصلاحات مالی را پیش گرفت. به وسیله این برنامه بود که در عرصه بازاریابی، وی به عنوان بهترین وزیر مالیه سال در منطقه انتخاب شد. اما از جانب دیگر، برنامه‌های وسیع اصلاحات مالی که وی مطرح کرد موجب افزایش انتقادهای مخالف آن قرار گرفت. احمدزی پس از انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۳ خورشیدی به کابینه حکومت منتخب راه نیافت و به ریاست پوهنتون  کابل منصوب شد. او پس از دو سال کار از این مقام کناره گرفت و به یکی از منتقدان جدی حکومت آقای کرزی بدل شد.

او موجودیت فساد در ادارات دولتی و عدم موفقیت برنامه های آقای کرزی برای مبارزه با فساد را ناشی از ضعف مدیریت او می داند. برادر وی حشمت غنی احمدزی نماینده کوچی ها در ولسی جرگه است. احمدزوی با خانم رویلا غنی  عروسی نموده دارای یک پسر بنام خالد ویک دختر بنام مریم غنی میباشد.

 

تشکر از مطالعه شما

 

منبع

*وبگاه افغان بیوسس

http://www.afghan-bios.info/index.php?option=com_afghanbios&id=539&task=view&total=2861&start=120&Itemid=2

*ویباسایت داکتر صاحب اشرف غنی –بیوگرافی

http://ashrafghani.com/

*ویکی پیدیا فارسی و انگلیسی