بازهم اخبار جنگ وکشتار فرزندان مردم 

با سقوط نظام جمهوری اسلامی بدست طالبان ارایش ساسی ،…

لشکر‌کشی جنایت بار طالبان به پنجشیر و اندراب ها

نویسنده: مهرالدین مشیدطالبان پاسخ جنایات شان را زود خواهند گرفت لشکر…

مادر

                               در شعله های کینه زنان را بسوختند                                 چشم پسرندید که این…

افسانه جوانمرد قصاب

نوشته کریم پوپل در ولسوالی بلخ شریف زیارت وجود دارد که…

استقبال از محب در دانشگاه اکسفورد!

با وجود مخالفت شمار زیادی از افغانهای مقیم در بریتانیا…

قاتلان زن ستیز

رسول پویان صلح ننگین قطر بیداد کرد قتل عـام خلق را بنیاد…

اطلاعیه انجمن حقوقدانان افغان در اروپا

بنام خداوند حق و عدالت هم مسلکان عزیزو دوستان و علاقمندان…

از شمس النهار تا نشريه شريعت طالبان

میرعبدالواحد سادات 1 افغانستان در شرق و اسيا در رديف محدود…

گروهِ بی سر و پا

گروهِ بیخرد و وحشی و خونخوارهء بس خوشی از مردم ما…

Taliban Extends their Survival through Spreading Terror and Continuation of…

Fateh Sami (written, edited & translated) Date: 8/05/2021 Afghanistan is a Safe…

زندان چادر

زندان چادری مگو طالب حجاب زن خورشید کی نهان بشود در…

فر مان چادرى

نوشته نذير ظفر خيزد   تعفن   از سر  فرمان …

مادر

مادر، تویی هماره به فکر بقای من در زندگی تو خوبترین…

زن ستیزها

در تقبیح از عمل غیر انسانی و زن ستیزانهء گروه…

سکوت جهانیان و رنج های بی پایان خبرنگاران افغانستان

نویسنده: مهرالدین مشیدطالبان دشمنان انسان و انسانیت و دشمنان آزادی…

جاسوس

ملا انصاری و فتوای ختنه ء  بار دوم برای جوانان…

درباره لنین و بلشویک‌ها

روسیه در سایه: هِربرت جورج وِلز/ آمادور نویدی «من به کتاب چهارده…

نوستالژی انقلاب در عصر انقلاب هراسی 

انقلاب،- شورش، کودتا، یا آینده گذشته مذهبی نیست. آرام بختیاری انقلاب شکل…

عید

بخشای که عید آمد ،جامی ز کرم ساقی تا دور شود…

رده‌بندی جهانی آزادی رسانه‌ها ۲۰۲۲

دوران جدید قطب‌بندی برای جهان و رسانه‌ها بیستمین ویرایش رده‌بندی جهانی…

«
»

حمله تروریستی به اتباع چینی در پاکستان

مترجم: سایت «۱۰ مهر»برگرفته از : گلوبال تایمز، سرمقاله ۲۷ آوریل ۲۰۲۲ * و مقاله‌ای از شماره ۲۸ آوریل ۲۰۲۲ **

آیا این حمله تنها توسط یک سازمان آغاز شده است یا دست‌های دیگری، نیروهای بزرگ‌تر پشتیبان هم در پشت این حمله تروریستی قرار دارد؟ ما می‌خواهیم بگوییم که مهم نیست عاملان آن چه کسانی هستند و چه کسانی را هدف قرار می‌دهند، آنان باید به اشد مجازات برسند. طرف پاکستانی باید تحقیقات جامع و دقیق انجام دهد و به طرف چینی توضیحات لازم را ارائه دهد.

هر نیرویی که اتباع چینی را هدف حملات خود قرار دهد،
بیشترین ضربه را خواهد دید

 

بر اساس گزارش‌های رسانه‌های پاکستان، یک بمب‌گذاری انتحاری مشکوک در روز سه‌شنبه در کراچی، بزرگ‌ترین شهر این کشور، چهار نفر از‌جمله سه شهروند چینی را کشت. پلیس کراچی به رسانه‌ها گفت که نگرانی در این انفجار، هدف قرار گرفتن چینی‌ها است. پس از این انفجار، ارتش آزادیبخش بلوچستان که توسط بسیاری از کشورها به‌عنوان یک سازمان تروریستی شناخته می‌شود، مسئولیت این حمله را برعهده گرفت و با انتشار عکسی از یک زن، مدعی شد که او اولین زن انتحاری این گروه است. 

سفارت و کنسولگری چین در پاکستان این اقدام تروریستی را به‌شدت محکوم کرده و از پاکستان خواست تا تمام تلاش خود را برای درمان مجروحان، انجام تحقیقات کامل در مورد حمله و مجازات شدید عاملان آن به‌کار گیرد. همچنین از تمام سطوح ادارات مربوطه پاکستان خواسته شد تا اقدامات عملی را برای اطمینان از ایمنی شهروندان، موسسات و پروژه‌های چینی در پاکستان انجام دهند و اطمینان حاصل کنند که حوادث مشابه دیگر تکرار نمی‌شود. 

آیا این حمله تنها توسط یک سازمان آغاز شده است یا دست‌های دیگری، نیروهای بزرگ‌تر پشتیبان هم در پشت این حمله تروریستی قرار دارد؟ ما می‌خواهیم بگوییم که مهم نیست عاملان آن چه کسانی هستند و چه کسانی را هدف قرار می‌دهند، آنان باید به اشد مجازات برسند. طرف پاکستانی باید تحقیقات جامع و دقیق انجام دهد و به طرف چینی توضیحات لازم را ارائه دهد. 

روابط چین و پاکستان از استحکام ویژه‌ای برخوردار است. مردم چین پاکستان را «برادر آهنین» خود می‌نامند. هم دولت و هم مردم پاکستان برای دوستی خود با چین ارزش زیادی قائل هستند. همکاری عملی چین و پاکستان نتایج ثمربخشی به‌همراه داشته است. این امر باعث ایجاد مشاغل بسیار و توسعه محلی شده است. با این حال، برخی از نیروهای تروریستی، خرابکاری در همکاری چین و پاکستان را وسیله‌ای برای باج‌خواهی و حمله به دولت پاکستان می‌دانند که در سال‌های اخیر منجر به حملات گاه‌به‌گاه علیه اتباع چینی در این کشور شده است. 

گروه تروریستی جدایی‌طلب ارتش آزادیبخش بلوچستان (BLA) که مسئولیت این حادثه را برعهده گرفت، بارها تهدید کرده است که به شرکت‌ها و شهروندان چینی در پاکستان حمله خواهد کرد. ستیزه‌جویان BLA در سال ۲۰۱۸ به کنسولگری چین در کراچی حمله کردند و در آگوست ۲۰۲۱ یک حمله انتحاری در نزدیکی بندر گوادر ترتیب دادند و یک شهروند چینی را مجروح ساختند. می‌توان گفت چندین حمله تروریستی جدی علیه شهروندان چینی، مربوط به این گروه است. 

باید به این نکته اشاره کنیم که پاکستان در سال‌های اخیر حمایت از اتباع چینی را تقویت کرده است، اما بدون پرداختن به علل اصلی مشکل، همیشه راه‌های گریز وجود خواهد داشت. این بار این حمله مؤسسه کنفوسیوس را هدف قرار داد. تصور می‌شود که «هدف‌های سخت» مانند پروژه‌ها یا مکان‌های ساخت‌وساز که به‌شدت محافظت می‌شوند، برای حمله دشوار تلقی می‌شوند. به‌همین دلیل، تروریست‌ها به‌دنبال «هدف‌های نرم» مانند معلمان مدارس بودند. همکاری ضدِ تروریسم چین و پاکستان باید بیشتر تقویت شود و قاطعانه به سازمان‌های تروریستی مرتبط حمله شود. ما نباید اجازه دهیم آن‌ها به اقدامات شیطانی تروریستی خود ادامه دهند. 

شایان ذکر است که دولت پاکستان بارها به‌طور علنی گفته است که نیروهای ثالث بین‌المللی در صفوف نیروهای خشن تروریستی و جنبش‌های تجزیه‌طلب این کشور نفوذ کرده‌اند. ما باید هشدار دهیم که در داخل یا خارج از پاکستان، نیروهایی که اتباع چینی را هدف حملات خود قرار می‌دهند، بیشترین ضربه را خواهند دید. 

شهباز شریف، نخست وزیر پاکستان، حمله تروریستی روز سه‌شنبه را به‌شدت محکوم کرد و آن را «اقدام بزدلانه تروریستی» خواند و گفت که تحقیقات کاملی برای اجرای عدالت در مورد عاملان این جنایت انجام خواهد شد. وی همچنین به سفارت چین در پاکستان رفت تا بابت حمله به اتباع چینی ابراز همدردی کند. ما قویاً از طرف پاکستانی می‌خواهیم که برای محافظت از ایمنی موسسات، پروژه‌ها و پرسنل چینی در پاکستان تلاش بیشتری کند و به این سازمان‌ها بفهماند که کسانی که تلاش می‌کنند به چینی‌ها صدمه بزنند، فقط برای خودشان ویرانی به‌بار خواهند آورد.

* https://www.globaltimes.cn/page/۲۰۲۲۰۴/۱۲۶۰۴۴۱.shtml?id=۱۱

ارتش آزادیبخش بلوچستان، چین را با ترور وارد امور پاکستان می‌کند
و فقط باعث نابودی خود می‌شود

 

سازمان تروریستی ارتش آزادیبخش بلوچ (BLA) که مسئولیت بمب‌گذاری انتحاری روز سه‌شنبه در کراچی را که منجر به کشته شدن چهار نفر از‌جمله سه شهروند چینی شد، به‌عهده گرفت، روز چهارشنبه در مورد حملات مرگبار بیشتر به اهداف چینی هشدار داد. 

سخنگوی جیاند بلوچ، چین را به حملات «حتی شدیدتر» تهدید کرد، مگر اینکه این کشور «پروژه‌های بهره‌برداری» و «اشغال دولت پاکستان» را متوقف کند. 

BLA به‌دنبال تعیین سرنوشت برای مردم بلوچ و جدایی ایالت بلوچستان از پاکستان بوده است. BLA برای اعمال فشار بر دولت پاکستان و گسترش نفوذ خود، چین را که پاکستان با آن همکاری قوی، به‌ویژه در کریدور اقتصادی چین و پاکستان (CPEC) دارد، به‌عنوان یک هدف آسان می‌داند. اما حمله جنون‌آمیز به چین، فقط باعث سقوط خودش می‌شود. 

لیو زونگی، دبیرکل مرکز تحقیقات همکاری چین و آسیای جنوبی در مؤسسه مطالعات بین‌المللی شانگهای، به گلوبال تایمز گفت که «هشدارهای» BLA علیه چین رایج است. در ماه فوریه، پس از ۷۲ ساعت درگیری شدید بین جنگجویان BLA و نیروهای دولتی، BLA از چین خواست «از پاکستان حمایت نکند … در غیر این صورت بار دیگر منافع آنها هدف ما خواهد بود.» 

با این وجود، لیو خاطرنشان کرد که به‌ندرت پیش می‌آید که BLA حتی پس از کشته شدن سه چینی چنین تبلیغات آشکاری انجام دهد. لیو افزود که با قضاوت از گفته‌های این سازمان تروریستی، ارتش آزادیبخش بلوچ، که پروژه‌های چینی در پاکستان را «استثمار» تعریف می‌کند و چین را «اشغالگر» می‌داند، موضعی که منعکس‌کننده مواضع غرب و هند به رهبری ایالات متحده است، می‌توان نتیجه گرفت که در پشت حملات BLA، دست نیروهای خارجی در کار است. 

لیو گفت: «پروژه‌های چینی در پاکستان مانند CPEC ممکن است با چالش‌های امنیتی شدیدتری روبرو شوند، زیرا در این پروژه‌ها رقابت ژئوپلیتیکی دخیل است. شواهد روشنی وجود ندارد، اما اتهام پاکستان به BLA که نماینده هند است، از ناکجا‌آباد بیرون نمی‌آید.» 

درگیری بین BLA و دولت مرکزی پاکستان یک درگیری داخلی است، اما BLA برای تحت فشار قرار دادن دولت پاکستان و رسیدن به هدف جدایی‌طلبانه خود چین را به میان کشانده است. شایان ذکر است که آخرین بمب‌گذاری انتحاری در بحبوحه تلاطم‌های سیاسی داخلی در پاکستان رخ داد، کشوری که به‌تازگی پس از یک ماه بحران قانون اساسی، دولت جدیدی دارد. 

همکاری با چین اقتصاد پاکستان را تقویت می‌کند، اما افراط‌گرایی مذهبی و جدایی‌طلبی ملی منجر به تقسیم منافع سیاسی و اقتصادی شده است. با توجه به نفوذ گزارش‌های رسانه‌های غربی، برخی از نیروهای پاکستانی نسبت به همکاری چین و پاکستان دیدگاه‌های افراطی دارند و امنیت پروژه‌ها و پرسنل چینی را در خطر می‌اندازند. 

چین و پاکستان باید برای تقویت همکاری امنیتی دست به دست هم دهند. پاکستان باید برای تضمین امنیت سرمایه‌گذاری‌ها و شهروندان چینی در این کشور و پر کردن خلأهای تدابیر امنیتی فعلی خود، اقدامات قاطعانه‌ای انجام دهد. 

لیو گفت که ۱۵‌هزار پرسنل نظامی ‌بخش امنیتی ویژه برای تأمین امنیت پروژه‌های مرتبط با CPEC مستقر شده‌اند، اما موسسه کنفوسیوس، هدف حمله اخیر، در محدوده این بخش امنیتی نبوده است. 

ژو رونگ، محقق ارشد موسسه مطالعات مالی چونگ یانگ دانشگاه رنمین چین، به گلوبال تایمز گفت که کار ارتش پاکستان به اندازه کافی دقیق و مداوم نبود. 

ژو گفت: «اداره مبارزه با تروریسم پاکستان باید سطح تحصیلات خود را افزایش دهد. این اداره نیاز به برنامه‌ریزی دقیق و درک عمیق از وضعیت دارد تا توانایی تجزیه و تحلیل گروه‌های تروریستی را افزایش دهد.» 

همکاری چین و پاکستان، چه سیاسی، چه اقتصادی و چه فرهنگی، به‌نفع مردم هر دو کشور است. به‌طور خاص، ایجاد CPEC یک استراتژی بلندمدت است که توسط هر دو کشور اتخاذ شده است و تروریست‌ها یا نیروهای خارجی با انگیزه‌های پنهان نمی‌توانند مانع آن شوند. کسانی که سعی می‌کنند به چینی‌ها صدمه بزنند، فقط خودشان را خراب می‌کنند.

** https://www.globaltimes.cn/page/۲۰۲۲۰۴/۱۲۶۰۶۲۴.shtml