فلسفه هایدگر میان تبلیغ فاشیسم و آنتی کمونیسم

Martin Heidegger(1889-1976)  آرام بختیاری کج فهمی فیلسوفان مذهبی دانشگاهی وطن از هایدگر. چرا…

سفر ملاهبت الله به کابل ؛ نشانه های زوال یا…

نویسنده: مهرالدین مشید نبض زمان و رقم خوردن شمارش معکوس در…

جامعه دین زده چگونه است؟

عبارت از جامعه می باشد٬ که دیندار از دین٬ چون…

نوای خلقِ غمدیدهء بغلان!

امین الله مفکر امینی       2024-13-05 آسمـان گرفته سخت برما، زمیــــن از سوی…

تنهایی و غربت شناخت نامه ی تبعید

نویسنده: مهرالدین مشید روایت دیگری از تنهایی و غربت روایت تبعید یعنی…

دست یاری 

بر بلای سیل بغلان مبتلا است  ساکنان اش زین مصیبت در…

تجلیل از روزمادردرکشورشاهی هالند

بتاریخ 12می سالجاری درشهرارنهم کشورشاهی هالند محفل باشکوهی ازسوی شوراي…

بجنبید ایکه خود ها، حامییان حقوق بشرخوانید!

امین الله مفکر امینی       2014-13-05! ندانم چطور گویم ویا به تصویر کشمدردوناله…

اینجا بغلان است، آدمیت را سیل برده است!

سیامک بهاری “ما نه غذا داریم، نه آب آشامیدنی، نه سرپناه،…

خشم سیلاب

رسول پویان خانه و باغ و زمین و روستا ویران گشت خـشـم…

 قاضی ی شهر شرف

محمد عالم افتخار مال تاجـر غرق دریا گشـته بود تاجر آنجا محوِ…

خیزش های مردمی نشانه های شکست طلسم وحشت طالبانی

نویسنده: مهرالدین مشید تبعیض، حرمت شکنی و استبداد کار نامه ی…

مادر

ای مادر من فرخ و آباد بمانی پر خنده به لب…

چند شعر کوتاه از زانا کوردستانی

انتظارم، بوی سیگارهای زر گرفته... و روزهای تلخِ نیمه سوخته میان بغض خاموشت…

جنگ قدرت ها

رسول پویان جنگ قـدرت ها دل زخمین وخونین آورد جـای صلح و…

افراطیت پادزهر خیانت رهبران اسلام سیاسی و یا شکست مبارزات…

نویسنده: مهرالدین مشید علل و عوامل یا چگونگی و چیستی باز…

زبان آریایی یا آریویی چی شد؟

نوشته: دکتر حمیدالله مفید ——————————— زبان بازتاب خرد آدمی است و انسان…

تعامل 

نور محمد غفوری از چندی به اینطرف در مکالمات و نوشتار…

جمال غمبار

آقای "جمال غمبار"، (به کُردی: جەمال غەمبار) شاعر و نویسنده‌ی…

چین کاوشگری به نیمه تاریک ماه فرستاد

منبع تصویر، GETTY IMAGES ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۳ مه ۲۰۲۴ آژانس فضایی…

«
»

حق ما برای مارکسیست ـ لنینیست بودن

Fidel-5nafar

توسط: فیدل کاسترو، ۸ ماه مه ۲۰۱۵ 


منبع: مارکسیزم ـ لنینیزم امروز

در مراسم گرامیداشت هفتادمین سالگرد پیروزی جنگ کبیر میهنی، رهبر تاریخی انقلاب کوبا تحسین عمیق خود را نسبت به مردم قهرمان شوروی که خدمت بزرگی به بشریت کردند ابراز داشت.


هفتادمین سالگرد جنگ کبیر میهنی پس فردا، ۹ ماه مه برگزار خواهد شد. با توجه به تفاوت زمانی، هنگامی‌که این خطوط را می‌نگارم، سربازان و مقامات ارتش فدراسیون روسیه، با افتخار تمام در میدان سرخ مسکو با گام‌های سریع نظامی‌ رژه می‌روند.


لنین یک استراتژیست برجسته انقلابی بود که در پذیرش ایده‌های مارکس و اجرای آن‌ها در کشوری بزرگ که فقط تا حدی صنعتی بود تردیدی به خود راه نداد. کشوری که حزب پرولتری آن به‌دنبال بزرگترین کشتاری که کاپیتالیسم در دنیا به پا کرده بود تبدیل به رادیکال‌ترین و شجاع‌ترین حزب بر روی این سیاره شد. جایی که برای نخستین بار تانک‌ها، سلاح‌های اتوماتیک، گازهای سمی‌ که از هوا بر زمین فرو می‌بارید در جنگ‌ها پدیدار شدند، و در این درگیری خونین، حتی توپی افسانه‌ای به کار رفت که قادربود یک موشک سنگین را بیش از ۱۰۰ کیلومتر پرتاب کند.

از این قتل‌عام، جامعه ملل پدیدار شد، مؤسسه‌ای که وظیفه‌اش حفظ صلح بود، اما حتی قادر نبود از پیشرفت سریع استعمار در آفریقا، بخش بزرگی از آسیا، اقیانوسیه، جزایر کارائیب، کانادا و استعمار نوی تحقیرآمیز در آمریکای لاتین جلوگیری کند.

پس از شکست خردکننده نازی‌ها، کشورهای جهان به سازمان ملل متحد چشم امید دوختند، که به‌منظور پایان دادن به تجاوزات و جنگ‌ها، بکوشد کشورها را به‌سوی همکاری با یکدیگر سوق دهد، به‌گونه‌ای که کشورها بتوانند صلح را حفظ کنند، و همه کشورها اعم از کوچک و بزرگ، فقیر و غنی در راستای توسعه و صلح با یکدیگر همکاری کنند. با وجود میلیون‌ها انسانی که در معرض تهدید کمبودهای مواد غذایی و آب قرار داشتند، میلیون‌ها دانشمند علاوه بر انجام کارهای دیگر می‌توانستند در مدت کوتاهی شانس بقای انسان‌های مختلف را افزایش دهند. ما هم اکنون ۷/۳ میلیارد نفر بر روی این سیاره‌ایم. در سال ۱۸۰۰ جمعیت جهان فقط ۹۷۸ میلیون نفر بود. این رقم در سال ۲۰۰۰ به ۷/۰۶ میلیارد نفرافزایش پیدا کرد؛ و بنابر تخمین‌های محافظه‌کارانه تا سال ۲۰۵۰ به ۱۰ میلیارد نفر خواهد رسید.

البته قایق‌هایی که لبالب از مهاجران هستند به‌ندرت به کشورهای اروپای غربی می‌رسند، مهاجرانی که با هر وسیله‌ای که بتواند روی آب شناور باشد سفر می‌کنند؛ رودی از مهاجران آفریقایی، از قاره‌ای که صدها سال تحت استعمار اروپایی‌ها بوده است. ۲۳ سال پیش، در کنفرانس محیط زیست و توسعه که در سازمان ملل متحد برگزار شد، چنین گفتم: «یک گونه بیولوژیکی مهم به‌خاطر ویرانی سریع و فزاینده شرایط طبیعی زندگی‌اش در خطر نابودی قرار دارد ـ انسان.» در آن هنگام نمی‌دانستم چقدر به این وضعیت نزدیک هستیم.

در گرامیداشت ۷۰ امین سالگرد جنگ کبیر میهنی مایلم تحسین عمیق‌مان را نسبت به مردم قهرمان شوروی که خدمت بزرگی به بشریت انجام دادند ابراز کنم. امروزه شاهد اتحاد مستحکم فدراسیون روسیه و دولتی هستیم که اقتصاد‌اش به‌سرعت در سطح جهان رشد می‌کند: جمهوری خلق چین؛ هر دو کشور، با همکاری نزدیک‌شان، با علوم نوین و ارتش‌های قوی خود، سپر نیرومند صلح و امنیت در جهان را تشکیل می‌دهند تا این که زندگی گونه‌های انسانی ما احتمالاً حفظ شوند.


بهداشت جسمی‌ و روانی و روحیه همبستگی هنجارهایی هستند که باید رواج یابند، و در غیر این‌صورت آینده بشریت، آن‌گونه که ما می‌شناسیم، برای همیشه نابود خواهد شد. ۲۷ میلیون مردم شوروی که در جنگ کبیر میهنی جان خود را از دست دادند نیز همین کار را در حق بشریت انجام دادند. برای برخورداری از حق اندیشیدن و سوسیالیست بودن، مارکسیست ـ لنینیست بودن و کمونیست بودن و پشت سر گذاشتن دوران‌های تیره و تاریک.